Nicolae Robu a devenit afiş cu mesaje de îmbărbătare şi sfaturi pentru timişoreni, pe vreme de criză epidemică

Oraşul Timişoara a fost împânzit, în doar câteva ore, cu nenumărate afişe lipite pe vitrinele mai multor farmacii, dar şi a uşilor de intrare în blocuri. Într-un mesaj semnat de Nicolae Robu, el oferă mesaje optimiste şi de îmbărbătare, dar şi sfaturi pentru cetăţeni, pentru a trece de criza coronavirusului de tip nou.

Având imprimat poza actualului primar, privind în zare, afişul anunţă despre cât de responsabil a fost primarul, atunci când a trimis la domiciliul emigranţii români reveniţi acasă. Acesta le şi mulţumeşte localnicilor pentru că au respectat indicaţiile autorităţilor.

„Traversăm o perioadă foarte grea, la scară planetară! Suntem într-un război fără precedent, noi, omenirea, contra acestui cumplit virus Covid – 19. Ați văzut, cu toții, cum în Italia, o țară până mai ieri cu o viață minunată, mor zilnic din cauza acestui virus, sute, multe sute de oameni. La noi, situația nu este foarte gravă la ora actuală. Asta pe de o parte pentru că autoritățile statului au luat măsurile care se cereau în timp util, noi, autoritățile locale, am luat de asemenea toate măsurile de rigoare cu promptitudine și fermitate – și nu amintesc aici decât direcționarea respectuoasă, dar fermă spre casele lor, cu ocolirea obligatorie a orașului nostru, a miilor de compatrioților veniți din străinătate în ultima vreme –, dar, pe de altă parte pentru că dv., timișorenii și timișenii, ați dat dovadă de responsabilitate, de înaltă conștiință civică și ați respectat indicațiile și dispozițiile autorităților. Iar eu vreau să vă mulțumesc pentru asta!”, se arată în mesaj.

În textul „fluviu” se continuă cu laitmotivul ultimei perioade, cu „spitalele primăriei, după care se insistă cu rămânerea la domiciliu, dacă aceasta nu se respectă fiind previzibil un dezastru. Robu subliniază că medicii de la „Victor Babeş” vor fi declaraţi cetăţeni de onoare ai oraşului.

„Avem medici excepționali la Spitalul «Victor Babeș» al Primăriei Timișoara – și eu vreau, după ce trece criza, să-i facem cetățeni de onoare ai orașului nostru, căci merită din plin – ajutăm, acum de câteva zile, testarea suspecților de infectare și prin al doilea spital al Primăriei Timișoarei, Spitalul Municipal (al treilea spital al Primăriei, Spitalul de Copii, nu a fost până acum cazul să fie implicat și sperăm să nici să nu fie, dar, la nevoie, îl avem și pe el la dispoziție), însă oricât de buni ar fi medicii, oricât de bune ar fi măsurile luate de autorități, dacă populația nu respectă regulile crizei, vom avea un dezastru de proporții de neimaginat! Iată de ce, stimați timișoreni, fac un apel la dvs., să stați în casă, să ieșiți doar pentru a merge la serviciu și a vă face cumpărăturile strict necesare. Orice ieșire comportă un grad de risc, iar riscul cel mare este, după cum se știe, pentru persoanele vârstnice. Purtându-vă stima deosebită, respectul meu total, mă simt dator să vă am și eu de grijă, stimate doamne și stimați domni mai în vârstă și, deci, avându-vă de grijă, vă rog frumos, stați în casă în această perioadă, ca să fiți protejați! Să fiți protejați, încât să vă puteți bucura încă ani mulți de pensie, după o viață de muncă. Desigur, vă puteți face cumpărăturile, dar doar pentru asta să ieșiți în această perioadă. Și și pentru asta, evitați aglomerația, atât în magazine, cât și în mijloacele de transport în comun. La fel mă adresez, cu tot dragul, tinerilor, copiilor. Stați în casă, în familii, renunțând, o vreme doar, evident, până trece criza, la ieșirile de socializare, respectiv la joacă”, mai spune mesajul.

De asemenea, se propune, pentru cei care mai muncesc, să urmeze „exemplul japonez”.

Un cuvânt vreau să vă adresez celor angrenați în diverse locuri de muncă. De modul în care noi, cei ce muncim, fiecare dintre noi în parte, indiferent dacă suntem în sectorul public sau în cel privat, ne facem datoria va depinde, în mare măsură, dacă vom reuși să ne menținem economic, în pofida tuturor greutăților aduse de pandemie sau dacă, dimpotrivă, vom claca. Să muncim așadar și mai cu sârg ca până acum și mai eficient, cu și mai mare productivitate și la cote de calitate și mai înalte! Să ne inspirăm, un mic măcar, de la japonezi, din conduita lor în vremuri grele!”

Mesajul tipărit, care poate fi uşor considerat chiar un mesaj electoral, se termină cu apelarea la unul dintre fetişurile de comunicare ale primarului, folosirea de „caps lock”: „ÎMPREUNĂ, VOM REUȘI! ÎMPREUNĂ ȘI NUMAI ÎMPREUNĂ!”

Semnătura lui Nicolae Robu este însoţită şi de o listă de titluri pe care el le deţine: „Profesor universitar, Doctor în inginerie, Doctor Honoris Causa, Nicolae Robu, Primarul Timișoarei”.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

jos robu! a spus: (martie 24th, 2020 at 20:33 )

un jegos

timișorean a spus: (martie 24th, 2020 at 21:06 )

„Prostul ne e prost destul până nu e și fudul!”

ion a spus: (martie 24th, 2020 at 21:11 )

Robu este în delir electoral. Repetă cu obstinație că spitalele enumerate sunt ale Primăriei, când de fapt sunt ale Consiliului Municipal. Narcis a fost mic copil pe lângă Marele Edil!

asfrs a spus: (martie 25th, 2020 at 08:44 )

Tara e in fierbere, oamenii sunt panicați iar primarul nostru își face campanie electorală.
El este cu gandul la alegeri, daca se poate si anticipate.
Omul este in delir.
Apropo, daca nu precizează in partea de jos a afiselor, care sunt sursele de finanțare si numărul de afișe tipărite, poate se sesizează cineva si- l ia la întrebări despre proveniența banilor pentru aceasta acțiune. Mai mult ca sigur ca hârtia si consumabilele pentru tipărire sunt din banii primăriei.
Orice binevoitor poate face o plângere penală domnului primar, asa ca sa se trezească la realitate.

victoraggio a spus: (martie 25th, 2020 at 11:21 )

Ar trebui ca DNA-ul să se autosesizeze în privința Măscăriciului. Chiar, de unde acești bani, și mai ales pentru CE ???

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Razvan Burleanu

Coronavirusul produce austeritate şi în fotbal. Din aprilie, salarii mai mici la FRF

Federaţia Română de Fotbal a anunţat marţi că, începând cu 1 aprilie, salariile tuturor angajaţilor, inclusiv din zona tehnică, vor fi diminuate cu 20%, din cauza crizei provocate de pandemia de COVID-19. „Având în vedere situaţia actuală din fotbalul românesc, situaţie cauzată de evoluţia pandemiei COVID-19, în spiritul solidarităţii întregii familii a fotbalului românesc, Federaţia...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Coronavirusul produce austeritate şi în fotbal. Din aprilie, salarii mai mici la FRF
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

galaxia-imaginarului-728x90

Economic vezi arhiva Economic

Magazinul online realizat de GAL Timişul de Centru pentru producătorii de alimente locali a devenit funcţional

Numărul comenzilor realizate de la distanţă de către oamenii rămaşi la  domiciliu din cauza pandemiei de coronavirus a crescut spectaculos. Iar cei de la Grupul de Acțiune Locală Timișul de Centru au reuşit să realizeze în scurt timp un magazin online, pentru producătorii timişeni de produse alimentare în gospodăria proprie, devenit funcţional în scurt timp....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Magazinul online realizat de GAL Timişul de Centru pentru producătorii de alimente locali a devenit funcţional

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Conform Grupului de Comunicare Strategică, a murit un bărbat de 70 de ani, din județul Sibiu, internat în 26 martie în Spitalul Clinic de Urgență Județean Sibiu, care a decedat în 30 martie, testul de coronavirus fiind confirmat pozitiv în data de 31 martie. Bărbatul avea comorbidități: insuficiență renală cronică cu dializă, boală cardiovasculară. Acesta...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au fost înregistrate alte două decese ale unor persoane cu COVID-19. România ajunge la 82 de decese
Federaţia Română de Fotbal a anunţat marţi că, începând cu 1 aprilie, salariile tuturor angajaţilor, inclusiv din zona tehnică, vor fi diminuate cu 20%, din cauza crizei provocate de pandemia de COVID-19. „Având în vedere situaţia actuală din fotbalul românesc, situaţie cauzată de evoluţia pandemiei COVID-19, în spiritul solidarităţii întregii familii a fotbalului românesc, Federaţia...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Coronavirusul produce austeritate şi în fotbal. Din aprilie, salarii mai mici la FRF
Maternitatea Odobescu din Timișoara este în carantină, ne-a anunţat un angajat al unităţii. Aici, cinci asistente au fost depistate cu COVID-19 și sunt internate la Spitalul de Boli Infecțioase “Victor Babeş”. Peste 80 de persoane, pacienți și personal medical, intră în carantină. Acestora li se fac teste, pentru a vedea dacă au constactat virusul. „Avem...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Maternitatea Odobescu din Timișoara intră în carantină!
În plină pandemie de coronavirus, de la Spitalul CF Timișoara au demisionat 13 asistente și infirmiere. Directorul caută o soluție pentru a le înlocui, iar Direcția de Sănătate Publică (DSP) Timiș transmite că unitatea sanitară face față acestei situații. Totuși, DSP Timiș transmite că directorul a făcut o cerere preventivă pentru detașarea altor asistente și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul DSP Timiș transmite că Spitalul CF Timișoara face față situației, după ce au plecat 13 asistente și infirmiere
Autorităţile judeţene au decis, în această după amiază, să izoleze complet localitatea Sacoşu Turcesc aparţinând de comuna cu acelaşi nume. Decizia vine după ce, la finalul săptămânii trecute, a fost închisă şi primăria comunei. La Sacoşu Turcesc au fost confirmate şapte cazuri de coronavirus, înregistrându-se şi un deces. La Sacoşu Turcesc sunt confirmate pozitiv cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sacoşu Turcesc, prima localitate din judeţul Timiş închisă din cauza coronavirusului/ Update. Se instituie zonă de protecţie pentru comunele limitrofe
În locul fotbalului real, suporterii înfrăţiţi ai echipelor Poli Timişoara şi Rapid au decis să organizeze un altfel de meci, pe consolă. Scopul este generos, banii încasaţi din eveniment urmând să fie canalizaţi spre Spitalul “Victor Babeş”, aflat în prima linie a luptei cu coronavirusul. Vremurile dificile pe care le traversăm nu ne pot șterge...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poli și Rapid se iubesc la infinit și sprijină spitalul “Victor Babeș”, printr-un joc special
Au fost raportate alte trei decese ale unor persoane cu diverse acțiuni, care au fost confirmate și cu infecție COVID-19, conform Grupului de Comunicare Strategică. Numărul deceselor în România ajunge la 72, în ceea ce privește persoanele cu coronavirus. Este vorba despre o femeie de 60 de ani din județul Ialomița, cu insuficiență renală cronică,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au fost raportate încă trei decese ale unor persoane care aveau COVID-19 și alte afecțiuni
În județul Timiș sunt marți, 31 martie, 401 persoane în carantină, un număr mai mare de oameni față de luni, când erau 359. Pentru persoanele aflate în carantină se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat coronavirusul. În Timiș sunt și 1.355 persoane în autotizolare la domiciliu mai puține ca marți, când erau 2.106....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sute de persoane în carantină, în Timiș
Nelu Tătaru, ministrul Sănătății a aprobat Ordinul de ministru privind Planul de măsuri pentru pregătirea spitalelor în contextul epidemiei de COVID-19 și Lista spitalelor de suport pentru pacienții testați pozitiv cu virusul SARS-COV-2. În Timișoara, spitale de suport, adică locurile unde vor ajunge pacienții cu COVID-19 când Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ministrul Sănătății a emis Ordinul pentru pregătirea spitalelor unde vor ajunge pacienții cu COVID-19, după ce actualele unități sanitare unde sunt internați vor fi pline
Top