Nicolae Robu a devenit afiş cu mesaje de îmbărbătare şi sfaturi pentru timişoreni, pe vreme de criză epidemică

Oraşul Timişoara a fost împânzit, în doar câteva ore, cu nenumărate afişe lipite pe vitrinele mai multor farmacii, dar şi a uşilor de intrare în blocuri. Într-un mesaj semnat de Nicolae Robu, el oferă mesaje optimiste şi de îmbărbătare, dar şi sfaturi pentru cetăţeni, pentru a trece de criza coronavirusului de tip nou.

Având imprimat poza actualului primar, privind în zare, afişul anunţă despre cât de responsabil a fost primarul, atunci când a trimis la domiciliul emigranţii români reveniţi acasă. Acesta le şi mulţumeşte localnicilor pentru că au respectat indicaţiile autorităţilor.

„Traversăm o perioadă foarte grea, la scară planetară! Suntem într-un război fără precedent, noi, omenirea, contra acestui cumplit virus Covid – 19. Ați văzut, cu toții, cum în Italia, o țară până mai ieri cu o viață minunată, mor zilnic din cauza acestui virus, sute, multe sute de oameni. La noi, situația nu este foarte gravă la ora actuală. Asta pe de o parte pentru că autoritățile statului au luat măsurile care se cereau în timp util, noi, autoritățile locale, am luat de asemenea toate măsurile de rigoare cu promptitudine și fermitate – și nu amintesc aici decât direcționarea respectuoasă, dar fermă spre casele lor, cu ocolirea obligatorie a orașului nostru, a miilor de compatrioților veniți din străinătate în ultima vreme –, dar, pe de altă parte pentru că dv., timișorenii și timișenii, ați dat dovadă de responsabilitate, de înaltă conștiință civică și ați respectat indicațiile și dispozițiile autorităților. Iar eu vreau să vă mulțumesc pentru asta!”, se arată în mesaj.

În textul „fluviu” se continuă cu laitmotivul ultimei perioade, cu „spitalele primăriei, după care se insistă cu rămânerea la domiciliu, dacă aceasta nu se respectă fiind previzibil un dezastru. Robu subliniază că medicii de la „Victor Babeş” vor fi declaraţi cetăţeni de onoare ai oraşului.

„Avem medici excepționali la Spitalul «Victor Babeș» al Primăriei Timișoara – și eu vreau, după ce trece criza, să-i facem cetățeni de onoare ai orașului nostru, căci merită din plin – ajutăm, acum de câteva zile, testarea suspecților de infectare și prin al doilea spital al Primăriei Timișoarei, Spitalul Municipal (al treilea spital al Primăriei, Spitalul de Copii, nu a fost până acum cazul să fie implicat și sperăm să nici să nu fie, dar, la nevoie, îl avem și pe el la dispoziție), însă oricât de buni ar fi medicii, oricât de bune ar fi măsurile luate de autorități, dacă populația nu respectă regulile crizei, vom avea un dezastru de proporții de neimaginat! Iată de ce, stimați timișoreni, fac un apel la dvs., să stați în casă, să ieșiți doar pentru a merge la serviciu și a vă face cumpărăturile strict necesare. Orice ieșire comportă un grad de risc, iar riscul cel mare este, după cum se știe, pentru persoanele vârstnice. Purtându-vă stima deosebită, respectul meu total, mă simt dator să vă am și eu de grijă, stimate doamne și stimați domni mai în vârstă și, deci, avându-vă de grijă, vă rog frumos, stați în casă în această perioadă, ca să fiți protejați! Să fiți protejați, încât să vă puteți bucura încă ani mulți de pensie, după o viață de muncă. Desigur, vă puteți face cumpărăturile, dar doar pentru asta să ieșiți în această perioadă. Și și pentru asta, evitați aglomerația, atât în magazine, cât și în mijloacele de transport în comun. La fel mă adresez, cu tot dragul, tinerilor, copiilor. Stați în casă, în familii, renunțând, o vreme doar, evident, până trece criza, la ieșirile de socializare, respectiv la joacă”, mai spune mesajul.

De asemenea, se propune, pentru cei care mai muncesc, să urmeze „exemplul japonez”.

Un cuvânt vreau să vă adresez celor angrenați în diverse locuri de muncă. De modul în care noi, cei ce muncim, fiecare dintre noi în parte, indiferent dacă suntem în sectorul public sau în cel privat, ne facem datoria va depinde, în mare măsură, dacă vom reuși să ne menținem economic, în pofida tuturor greutăților aduse de pandemie sau dacă, dimpotrivă, vom claca. Să muncim așadar și mai cu sârg ca până acum și mai eficient, cu și mai mare productivitate și la cote de calitate și mai înalte! Să ne inspirăm, un mic măcar, de la japonezi, din conduita lor în vremuri grele!”

Mesajul tipărit, care poate fi uşor considerat chiar un mesaj electoral, se termină cu apelarea la unul dintre fetişurile de comunicare ale primarului, folosirea de „caps lock”: „ÎMPREUNĂ, VOM REUȘI! ÎMPREUNĂ ȘI NUMAI ÎMPREUNĂ!”

Semnătura lui Nicolae Robu este însoţită şi de o listă de titluri pe care el le deţine: „Profesor universitar, Doctor în inginerie, Doctor Honoris Causa, Nicolae Robu, Primarul Timișoarei”.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

jos robu! a spus: (martie 24th, 2020 at 20:33 )

un jegos

timișorean a spus: (martie 24th, 2020 at 21:06 )

„Prostul ne e prost destul până nu e și fudul!”

ion a spus: (martie 24th, 2020 at 21:11 )

Robu este în delir electoral. Repetă cu obstinație că spitalele enumerate sunt ale Primăriei, când de fapt sunt ale Consiliului Municipal. Narcis a fost mic copil pe lângă Marele Edil!

asfrs a spus: (martie 25th, 2020 at 08:44 )

Tara e in fierbere, oamenii sunt panicați iar primarul nostru își face campanie electorală.
El este cu gandul la alegeri, daca se poate si anticipate.
Omul este in delir.
Apropo, daca nu precizează in partea de jos a afiselor, care sunt sursele de finanțare si numărul de afișe tipărite, poate se sesizează cineva si- l ia la întrebări despre proveniența banilor pentru aceasta acțiune. Mai mult ca sigur ca hârtia si consumabilele pentru tipărire sunt din banii primăriei.
Orice binevoitor poate face o plângere penală domnului primar, asa ca sa se trezească la realitate.

victoraggio a spus: (martie 25th, 2020 at 11:21 )

Ar trebui ca DNA-ul să se autosesizeze în privința Măscăriciului. Chiar, de unde acești bani, și mai ales pentru CE ???

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Situația in România

Total: 19517 cazuri

4712
active
1279
decese
13526
vindecate

Situația globală

Total: 6485563 cazuri

3092465
active
382412
decese
3010686
vindecate

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Inspecție la Castelul Huniade. Dobra: „Următorul pas important va fi licitația pentru proiectul tehnic și pentru lucrările de execuție”/Foto

Castelul Huniade a fost inspectat cu reprezentanții Institutului Național al Patrimoniului, cei care asigură financiar proiectarea lucrărilor care vor urma în castelul din centrul Timișoarei unde au loc reabilitări, cu întreruperi, expertize și procese de 14 ani. La Castelul Huniade sediu al Muzeului Banatului, demarează lucrările de proiectare pentru a se reabilita ce a mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Inspecție la Castelul Huniade. Dobra: „Următorul pas important va fi licitația pentru proiectul tehnic și pentru lucrările de execuție”/Foto
Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Pero Milosevic s-a despărțit oficial de Poli. Vlad Caba va fi prezentat joi

Antrenorul care a stat 5 ani pe banca tehnică a Politehnicii Timișoara la handbal masculin a hotărât ca din următorul sezon să se „mute” la Buzău. Prilej ca oficialii echipei să îi mulțumească tehnicianului și să îi arate recunoștința. Astfel, Pero a primit câte o diplomă și un premiu atât din partea SCM-ului, reprezentat de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pero Milosevic s-a despărțit oficial de Poli. Vlad Caba va fi prezentat joi
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

banner-iulius-town_728x90

Economic vezi arhiva Economic

Iulius Town

Ministrul Economiei: Pe 15 iunie se deschid mall-urile, dacă scad infectările cu COVID-19

În cazul în care numărul de persoane infectate cu coronavirus va contiua să scadă, din data de 15 iunie se vor redeschide mall-urile. Anunţul a fost făcut de ministrul Economoiei, Virgil Popescu, acesta menţionând că nu acelaşi lucru se va întâmpla cu cinematografele. Ministrul Economiei, Virgil Popescu, a anunţat, în această după-amiază, pe pagina sa...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ministrul Economiei: Pe 15 iunie se deschid mall-urile, dacă scad infectările cu COVID-19

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Numărul deceselor persoanelor infectate cu Covid-19 ajunge la 1.288 în România, conform Institutului Național de Sănătate Publică. În această seară au fost confirmate alte nouă decese. A murit un bărbat de 59 de ani, din județul Bistrița-Năsăud, confirmat cu Covid în 28 mai. A murit în 1 iunie, suferind de insuficiență aortică, fibrilație atrială paroxistică,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au mai murit nouă persoane infectate cu coronavirus. Numărul deceselor în România a ajuns la 1.288
În cazul în care numărul de persoane infectate cu coronavirus va contiua să scadă, din data de 15 iunie se vor redeschide mall-urile. Anunţul a fost făcut de ministrul Economoiei, Virgil Popescu, acesta menţionând că nu acelaşi lucru se va întâmpla cu cinematografele. Ministrul Economiei, Virgil Popescu, a anunţat, în această după-amiază, pe pagina sa...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ministrul Economiei: Pe 15 iunie se deschid mall-urile, dacă scad infectările cu COVID-19
Bacalaureatul și Evaluarea Națională se apropie cu pași repezi. Nu toți elevii vor putea participa în pandemia de coronavirus la aceste examene. Unii elevi sunt în izolare, alții în carantină, iar alții, poate, vor pica testul temperaturii la intrarea în examen. Deși Evaluarea Națională începe în 15 iunie, iar Bacalaureatul în 22 iunie, Ministerul Educației...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Calendarul sesiunilor de Bacalaureat și Evaluare Națională, pentru elevii care au avut temperatura peste maximul admis sau au fost in izolare
După mai bine de două luni, la Spitalul de Boli Infecțioase “Victor Babeș” din Timișoara vor fi internați și pacienți care nu au coronavirus. Spitalul internează astăzi doar pacienți cu COVID-19. De joi se va deschide însă Secția de Pneumologie. La începutul acestei săptămâni, în Spitalul “Victor Babeș” din Timișoara erau doar 15 pacienți cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Revin pacienții care nu au COVID-19 la Spitalul de Boli Infecțioase “Victor Babeş”din Timișoara
Castelul Huniade a fost inspectat cu reprezentanții Institutului Național al Patrimoniului, cei care asigură financiar proiectarea lucrărilor care vor urma în castelul din centrul Timișoarei unde au loc reabilitări, cu întreruperi, expertize și procese de 14 ani. La Castelul Huniade sediu al Muzeului Banatului, demarează lucrările de proiectare pentru a se reabilita ce a mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Inspecție la Castelul Huniade. Dobra: „Următorul pas important va fi licitația pentru proiectul tehnic și pentru lucrările de execuție”/Foto
În ultimele 24 de ore, în judeţul Timiş, din nou nu a fost confirmat niciun caz de infectare cu coronavirus. Veşti bune vin şi de la nivel naţional, în ultimele 24 de ore producându-se cel mai mic număr de îmbolnăviri după mai bine de două luni: 119. Grupul de Comunicare Strategic informează că, până astăzi,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul COVID-19. Timişul continuă pe ZERO! La nivel naţional, cel mai mic număr de infectări după mai bine de două luni. Situaţia pe judeţe
Lucrările de renovare care au loc acum la faţada Palatului Culturii din Timişoara vor permite municipalităţii să-şi confirme (sau nu) dacă pe clădire sub actualele plăci mai există două statui, „dispărute” odată cu românizarea şi renovarea clădirii. Tehnologia cercetătoare este una extem de simplă şi include un orificiu şi o cameră. S-a găsit soluţia pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vom afla dacă mai avem statuile pe clădirea Operei, sub actuala faţadă. Tehnologie: se va practica un orificiu
Top