Nicolae Robu a devenit afiş cu mesaje de îmbărbătare şi sfaturi pentru timişoreni, pe vreme de criză epidemică

Oraşul Timişoara a fost împânzit, în doar câteva ore, cu nenumărate afişe lipite pe vitrinele mai multor farmacii, dar şi a uşilor de intrare în blocuri. Într-un mesaj semnat de Nicolae Robu, el oferă mesaje optimiste şi de îmbărbătare, dar şi sfaturi pentru cetăţeni, pentru a trece de criza coronavirusului de tip nou.

Având imprimat poza actualului primar, privind în zare, afişul anunţă despre cât de responsabil a fost primarul, atunci când a trimis la domiciliul emigranţii români reveniţi acasă. Acesta le şi mulţumeşte localnicilor pentru că au respectat indicaţiile autorităţilor.

„Traversăm o perioadă foarte grea, la scară planetară! Suntem într-un război fără precedent, noi, omenirea, contra acestui cumplit virus Covid – 19. Ați văzut, cu toții, cum în Italia, o țară până mai ieri cu o viață minunată, mor zilnic din cauza acestui virus, sute, multe sute de oameni. La noi, situația nu este foarte gravă la ora actuală. Asta pe de o parte pentru că autoritățile statului au luat măsurile care se cereau în timp util, noi, autoritățile locale, am luat de asemenea toate măsurile de rigoare cu promptitudine și fermitate – și nu amintesc aici decât direcționarea respectuoasă, dar fermă spre casele lor, cu ocolirea obligatorie a orașului nostru, a miilor de compatrioților veniți din străinătate în ultima vreme –, dar, pe de altă parte pentru că dv., timișorenii și timișenii, ați dat dovadă de responsabilitate, de înaltă conștiință civică și ați respectat indicațiile și dispozițiile autorităților. Iar eu vreau să vă mulțumesc pentru asta!”, se arată în mesaj.

În textul „fluviu” se continuă cu laitmotivul ultimei perioade, cu „spitalele primăriei, după care se insistă cu rămânerea la domiciliu, dacă aceasta nu se respectă fiind previzibil un dezastru. Robu subliniază că medicii de la „Victor Babeş” vor fi declaraţi cetăţeni de onoare ai oraşului.

„Avem medici excepționali la Spitalul «Victor Babeș» al Primăriei Timișoara – și eu vreau, după ce trece criza, să-i facem cetățeni de onoare ai orașului nostru, căci merită din plin – ajutăm, acum de câteva zile, testarea suspecților de infectare și prin al doilea spital al Primăriei Timișoarei, Spitalul Municipal (al treilea spital al Primăriei, Spitalul de Copii, nu a fost până acum cazul să fie implicat și sperăm să nici să nu fie, dar, la nevoie, îl avem și pe el la dispoziție), însă oricât de buni ar fi medicii, oricât de bune ar fi măsurile luate de autorități, dacă populația nu respectă regulile crizei, vom avea un dezastru de proporții de neimaginat! Iată de ce, stimați timișoreni, fac un apel la dvs., să stați în casă, să ieșiți doar pentru a merge la serviciu și a vă face cumpărăturile strict necesare. Orice ieșire comportă un grad de risc, iar riscul cel mare este, după cum se știe, pentru persoanele vârstnice. Purtându-vă stima deosebită, respectul meu total, mă simt dator să vă am și eu de grijă, stimate doamne și stimați domni mai în vârstă și, deci, avându-vă de grijă, vă rog frumos, stați în casă în această perioadă, ca să fiți protejați! Să fiți protejați, încât să vă puteți bucura încă ani mulți de pensie, după o viață de muncă. Desigur, vă puteți face cumpărăturile, dar doar pentru asta să ieșiți în această perioadă. Și și pentru asta, evitați aglomerația, atât în magazine, cât și în mijloacele de transport în comun. La fel mă adresez, cu tot dragul, tinerilor, copiilor. Stați în casă, în familii, renunțând, o vreme doar, evident, până trece criza, la ieșirile de socializare, respectiv la joacă”, mai spune mesajul.

De asemenea, se propune, pentru cei care mai muncesc, să urmeze „exemplul japonez”.

Un cuvânt vreau să vă adresez celor angrenați în diverse locuri de muncă. De modul în care noi, cei ce muncim, fiecare dintre noi în parte, indiferent dacă suntem în sectorul public sau în cel privat, ne facem datoria va depinde, în mare măsură, dacă vom reuși să ne menținem economic, în pofida tuturor greutăților aduse de pandemie sau dacă, dimpotrivă, vom claca. Să muncim așadar și mai cu sârg ca până acum și mai eficient, cu și mai mare productivitate și la cote de calitate și mai înalte! Să ne inspirăm, un mic măcar, de la japonezi, din conduita lor în vremuri grele!”

Mesajul tipărit, care poate fi uşor considerat chiar un mesaj electoral, se termină cu apelarea la unul dintre fetişurile de comunicare ale primarului, folosirea de „caps lock”: „ÎMPREUNĂ, VOM REUȘI! ÎMPREUNĂ ȘI NUMAI ÎMPREUNĂ!”

Semnătura lui Nicolae Robu este însoţită şi de o listă de titluri pe care el le deţine: „Profesor universitar, Doctor în inginerie, Doctor Honoris Causa, Nicolae Robu, Primarul Timișoarei”.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

jos robu! a spus: (martie 24th, 2020 at 20:33 )

un jegos

timișorean a spus: (martie 24th, 2020 at 21:06 )

„Prostul ne e prost destul până nu e și fudul!”

ion a spus: (martie 24th, 2020 at 21:11 )

Robu este în delir electoral. Repetă cu obstinație că spitalele enumerate sunt ale Primăriei, când de fapt sunt ale Consiliului Municipal. Narcis a fost mic copil pe lângă Marele Edil!

asfrs a spus: (martie 25th, 2020 at 08:44 )

Tara e in fierbere, oamenii sunt panicați iar primarul nostru își face campanie electorală.
El este cu gandul la alegeri, daca se poate si anticipate.
Omul este in delir.
Apropo, daca nu precizează in partea de jos a afiselor, care sunt sursele de finanțare si numărul de afișe tipărite, poate se sesizează cineva si- l ia la întrebări despre proveniența banilor pentru aceasta acțiune. Mai mult ca sigur ca hârtia si consumabilele pentru tipărire sunt din banii primăriei.
Orice binevoitor poate face o plângere penală domnului primar, asa ca sa se trezească la realitate.

victoraggio a spus: (martie 25th, 2020 at 11:21 )

Ar trebui ca DNA-ul să se autosesizeze în privința Măscăriciului. Chiar, de unde acești bani, și mai ales pentru CE ???

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Dan Alexa LPS Banatul

Dan Alexa, Marius Sadoveac, Cristi Fenici şi alţii au fost „profi” de sport în cadrul unui proiect european

Zi de sărbătoare la LPS Banatul, acolo unde elevii au avut parte de multe surprize în cadrul unei ore deschise de sport. Mai mulţi sportivi şi antrenori de mare performanţă au vorbit liceenilor despre importanţa sportului în viaţa fiecăruia dintre noi. Proiectul WOW Europe la care participă 10 ţări, iar în România se desfăşoară doar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dan Alexa, Marius Sadoveac, Cristi Fenici şi alţii au fost „profi” de sport în cadrul unui proiect european
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Forbes Best Office Buildings 2021 - IULIUS

Compania Iulius, premiată pentru consecvența investițiilor, în cadrul galei Forbes Best Office Buildings 2021/FOTO

Revista Forbes România a premiat compania Iulius pentru consecvența prin care a continuat investițiile în pofida crizei. Aceasta este a cincea distincție consecutivă în cadrul galei anuale Forbes Best Office Buildings, fiind o recunoaștere a dinamismului proiectelor Iulius pe segmentul office. Evenimentul s-a desfășurat la finalul săptămânii trecute și a premiat cei mai relevanți jucători...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Compania Iulius, premiată pentru consecvența investițiilor, în cadrul galei Forbes Best Office Buildings 2021/FOTO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Liberalul Dan Vîrtosu a fost ales astăzi viceprimar al comunei Giroc, el primind în acest sens şi voturile unor PSD-işti. Surprinzător, contracandidatul lui Vîrtosu a fost Cristian Amza din partea USR PLUS, adică partenerul de alianţă al PNL. Scaunul de viceprimar al comunei Giroc a fost mult timp principala piedică în vederea semnării alianţei între...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lupta între PNL şi USR PLUS a fost tranşată la Giroc. Liberalul Dan Vîrtosu a fost ales viceprimar cu ajutorul PSD
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) a decis astăzi ca localitatea Dudeştii Vechi să intre în carantină pentru o perioadă de 14 zile. S-a decis, de asemenea, să fie prelungită carantina în Dumbrăviţa şi Şandra cu şapte zile. Având în vedere faptul că, în ultimele 14 zile, rata de infectare la nivelul județului Timiș...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dudeştii Vechi intră în carantină pentru 14 zile. Dumbrăviţa şi Şandra rămân în carantină pentu încă şapte zile
Zi de sărbătoare la LPS Banatul, acolo unde elevii au avut parte de multe surprize în cadrul unei ore deschise de sport. Mai mulţi sportivi şi antrenori de mare performanţă au vorbit liceenilor despre importanţa sportului în viaţa fiecăruia dintre noi. Proiectul WOW Europe la care participă 10 ţări, iar în România se desfăşoară doar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dan Alexa, Marius Sadoveac, Cristi Fenici şi alţii au fost „profi” de sport în cadrul unui proiect european
În judeţul Timiş, la ora actual, sunt 15 focare active de coronavirus, aceleaşi ca în ziua precedentă. Acestea se află sub supraveghere epidemiologică, transmite DSP Timiş  Focarele active sunt: SPITALUL DE PSIHIATRIE JEBEL – 42 cazuri confirmate – Focar in supraveghere FIRMA PRIVATĂ GHIRODA – 8 cazuri confirmate –  Focar în supraveghere CENTRUL DE ÎNGRIJIRE...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timiş au rămas 15 focare de Covid-19, la fel ca în ziua precedentă
Rata de infectare în Timişoara este astăzi 6,99, la fel ca în ziua precedentă. La nivelul judeţului, rata este azi 5,02, într-o uşoară scădere faţă de ziua precedentă, când a fost 5,07. Cea mai mare rată din judeţ se înregistrează la Otelec: 9,88. Astăzi, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică Timiș, rata de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Rata de infectare cu Covid-19 în Timiş, în uşoară scădere faţă de ziua precdentă. În Timişoara a rămas la 6,99
De la ultima raportare, la nivel naţional au fost infectate cu Sars-Cov-2 alte 3.950 persoane, fiind efectuate 23.392 de teste RT-PCR şi 10.152 de teste rapide. În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi 1.022 de pacienţi. Până astăzi, 2 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 808.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19)....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aproape patru mii de persoane confirmate cu coronavirus, în ultimele 24 de ore. Se aglomerează din nou secţiile ATI
Curtea de Apel București a dat astăzi sentinţele în dosarul finanțării campaniei electorale din 2009. Elena Udrea a fost condamnată la opt ani de închisoare, iar Ioana Băsescu la cinci ani. Ziaristul Dan Andronic a fost achitat. Sentinţele nu sunt definitive, putând fi atacate la Curtea Supremă. La ultimul termen din proces, procurorul DNA a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Elena Udrea – opt ani de închisoare; Ioana Băsescu – cinci ani. Sentinţele în dosarul campaniei electorale din 2009
Poliţiştii locali timişoreni au dat, într-o singură lună, peste 800 de sancțiuni conducătorilor auto care au parcat neregulamentar. În luna februarie, 139 autovehicule au fost ridicate cu ajutorul SDM, care a mai achiziţionat o autospecială în acest sens. Polițiștii locali au continuat acţiunile pentru depistarea conducătorilor auto care nu respectă prevederile legale referitoare la oprirea,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poliţiştii locali au ridicat, într-o singură lună, 139 de maşini parcate neregulamentar/FOTO
Primăria Timișoara face apel la cetățeni să nu ardă deșeuri vegetale, pentru că pot fi amendați. Anunțul vine după ce mai mulți cetățeni din oraș ar fi sesizat că în oraș există … smog. Deșeurile trebuie adunate, stivuite, iar firma de salubritate tocmită de primărie le va ridica, pe baza unui traseu prestabilit. ”Facem apel...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reclamațiile pentru smog în Timișoara au un prim efect. Municipalitatea ne cere să nu ardem deșeurile vegetale
Top