Nicolae Robu a devenit afiş cu mesaje de îmbărbătare şi sfaturi pentru timişoreni, pe vreme de criză epidemică

Oraşul Timişoara a fost împânzit, în doar câteva ore, cu nenumărate afişe lipite pe vitrinele mai multor farmacii, dar şi a uşilor de intrare în blocuri. Într-un mesaj semnat de Nicolae Robu, el oferă mesaje optimiste şi de îmbărbătare, dar şi sfaturi pentru cetăţeni, pentru a trece de criza coronavirusului de tip nou.

Având imprimat poza actualului primar, privind în zare, afişul anunţă despre cât de responsabil a fost primarul, atunci când a trimis la domiciliul emigranţii români reveniţi acasă. Acesta le şi mulţumeşte localnicilor pentru că au respectat indicaţiile autorităţilor.

„Traversăm o perioadă foarte grea, la scară planetară! Suntem într-un război fără precedent, noi, omenirea, contra acestui cumplit virus Covid – 19. Ați văzut, cu toții, cum în Italia, o țară până mai ieri cu o viață minunată, mor zilnic din cauza acestui virus, sute, multe sute de oameni. La noi, situația nu este foarte gravă la ora actuală. Asta pe de o parte pentru că autoritățile statului au luat măsurile care se cereau în timp util, noi, autoritățile locale, am luat de asemenea toate măsurile de rigoare cu promptitudine și fermitate – și nu amintesc aici decât direcționarea respectuoasă, dar fermă spre casele lor, cu ocolirea obligatorie a orașului nostru, a miilor de compatrioților veniți din străinătate în ultima vreme –, dar, pe de altă parte pentru că dv., timișorenii și timișenii, ați dat dovadă de responsabilitate, de înaltă conștiință civică și ați respectat indicațiile și dispozițiile autorităților. Iar eu vreau să vă mulțumesc pentru asta!”, se arată în mesaj.

În textul „fluviu” se continuă cu laitmotivul ultimei perioade, cu „spitalele primăriei, după care se insistă cu rămânerea la domiciliu, dacă aceasta nu se respectă fiind previzibil un dezastru. Robu subliniază că medicii de la „Victor Babeş” vor fi declaraţi cetăţeni de onoare ai oraşului.

„Avem medici excepționali la Spitalul «Victor Babeș» al Primăriei Timișoara – și eu vreau, după ce trece criza, să-i facem cetățeni de onoare ai orașului nostru, căci merită din plin – ajutăm, acum de câteva zile, testarea suspecților de infectare și prin al doilea spital al Primăriei Timișoarei, Spitalul Municipal (al treilea spital al Primăriei, Spitalul de Copii, nu a fost până acum cazul să fie implicat și sperăm să nici să nu fie, dar, la nevoie, îl avem și pe el la dispoziție), însă oricât de buni ar fi medicii, oricât de bune ar fi măsurile luate de autorități, dacă populația nu respectă regulile crizei, vom avea un dezastru de proporții de neimaginat! Iată de ce, stimați timișoreni, fac un apel la dvs., să stați în casă, să ieșiți doar pentru a merge la serviciu și a vă face cumpărăturile strict necesare. Orice ieșire comportă un grad de risc, iar riscul cel mare este, după cum se știe, pentru persoanele vârstnice. Purtându-vă stima deosebită, respectul meu total, mă simt dator să vă am și eu de grijă, stimate doamne și stimați domni mai în vârstă și, deci, avându-vă de grijă, vă rog frumos, stați în casă în această perioadă, ca să fiți protejați! Să fiți protejați, încât să vă puteți bucura încă ani mulți de pensie, după o viață de muncă. Desigur, vă puteți face cumpărăturile, dar doar pentru asta să ieșiți în această perioadă. Și și pentru asta, evitați aglomerația, atât în magazine, cât și în mijloacele de transport în comun. La fel mă adresez, cu tot dragul, tinerilor, copiilor. Stați în casă, în familii, renunțând, o vreme doar, evident, până trece criza, la ieșirile de socializare, respectiv la joacă”, mai spune mesajul.

De asemenea, se propune, pentru cei care mai muncesc, să urmeze „exemplul japonez”.

Un cuvânt vreau să vă adresez celor angrenați în diverse locuri de muncă. De modul în care noi, cei ce muncim, fiecare dintre noi în parte, indiferent dacă suntem în sectorul public sau în cel privat, ne facem datoria va depinde, în mare măsură, dacă vom reuși să ne menținem economic, în pofida tuturor greutăților aduse de pandemie sau dacă, dimpotrivă, vom claca. Să muncim așadar și mai cu sârg ca până acum și mai eficient, cu și mai mare productivitate și la cote de calitate și mai înalte! Să ne inspirăm, un mic măcar, de la japonezi, din conduita lor în vremuri grele!”

Mesajul tipărit, care poate fi uşor considerat chiar un mesaj electoral, se termină cu apelarea la unul dintre fetişurile de comunicare ale primarului, folosirea de „caps lock”: „ÎMPREUNĂ, VOM REUȘI! ÎMPREUNĂ ȘI NUMAI ÎMPREUNĂ!”

Semnătura lui Nicolae Robu este însoţită şi de o listă de titluri pe care el le deţine: „Profesor universitar, Doctor în inginerie, Doctor Honoris Causa, Nicolae Robu, Primarul Timișoarei”.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

jos robu! a spus: (martie 24th, 2020 at 20:33 )

un jegos

timișorean a spus: (martie 24th, 2020 at 21:06 )

„Prostul ne e prost destul până nu e și fudul!”

ion a spus: (martie 24th, 2020 at 21:11 )

Robu este în delir electoral. Repetă cu obstinație că spitalele enumerate sunt ale Primăriei, când de fapt sunt ale Consiliului Municipal. Narcis a fost mic copil pe lângă Marele Edil!

asfrs a spus: (martie 25th, 2020 at 08:44 )

Tara e in fierbere, oamenii sunt panicați iar primarul nostru își face campanie electorală.
El este cu gandul la alegeri, daca se poate si anticipate.
Omul este in delir.
Apropo, daca nu precizează in partea de jos a afiselor, care sunt sursele de finanțare si numărul de afișe tipărite, poate se sesizează cineva si- l ia la întrebări despre proveniența banilor pentru aceasta acțiune. Mai mult ca sigur ca hârtia si consumabilele pentru tipărire sunt din banii primăriei.
Orice binevoitor poate face o plângere penală domnului primar, asa ca sa se trezească la realitate.

victoraggio a spus: (martie 25th, 2020 at 11:21 )

Ar trebui ca DNA-ul să se autosesizeze în privința Măscăriciului. Chiar, de unde acești bani, și mai ales pentru CE ???

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Titu Bojin ALDE
Titi Bojin

Cele mai citite articole


Adrian Pau
Adrian Pau

Administratie vezi arhiva Administratie

Ionut Stroe, intre Nica si Robu

În oraşul de pe Bega e bine şi pe pandemie: “Dragă Ionuţ, noi am reuşit să ne facem viaţa frumoasă”

Ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe,  a aflat că la Timişoara viaţa e frumoasă, chiar dacă afară e pandemie, pentru că primăria a făcut festivaluri şi evenimente. Actualul şef liberal al administraţiei a anunţat vestea oaspetelui, căruia i s-a adresat cu apelativul „Dragă Ionuţ”. Sunt evenimente pentru suflet şi festivaluri, iar viaţa este frumoasă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În oraşul de pe Bega e bine şi pe pandemie: “Dragă Ionuţ, noi am reuşit să ne facem viaţa frumoasă”
Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Sport vezi arhiva Sport

iulius-town-aniversare_2020_728x90

Social vezi arhiva Social

dermaskin-orizontal
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

webinar cciat

CCIA Timiş organizează un webinar pe tema economiei circulare

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș organizează în data de 23 septembrie 2020 cel de-al treilea webinar, din seria de șapte acțiuni prevăzute în proiectul „Western Balkan Circular and Climate Innovation Beacons”. Tema acţiunii este „Importanța interacțiunii dintre economia circulară și energie”. Scopul principal al acestui webinar este acela de a defini conceptul de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiş organizează un webinar pe tema economiei circulare

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Zece este numărul focarelor active de SARS-Cov2 din Timiș, conform Direcției de Sănătate Publică – DSP. Dintre acestea, şase sunt din Timişoara. Sunt zece focare active în Timiș, conform Direcției de Sănătate Publică. De două zile nu au mai apărut cazuri noi în aceste focare. Focarele de SARS-Cov2 din Timiș: CENTRUL DE RECUPERARE ȘI REABILITARE...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Focarele active de SARS-Cov2 în județul Timiș
Astăzi, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, a hotărât ca la Liceul Teologic Penticostal Logos cursurile să se desfășoare online, în scenariul roșu, după ce, acum două zile, cinci cadre didactice au fost depistate cu SARS-Cov2. Prefectul Liliana Oneț a convocat astăzi Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Timiș, care a hotărât ca școala să...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Scenariu roșu pentru Liceul Teologic Penticostal Logos, din Timișoara, unde cinci cadre didactice au coronavirus
Numărul de infectări cu coronavirus într-o zi rămâne ridicat la nivelul judeţului Timiş. Au fost 57 de persoane diagnosticate, în ultimele 24 de ore, dintre care 32 sunt din Timişoara. Cele 57de persoane infectate din Timiş sunt din: Timișoara – 32; Giroc -5; Parța -4; Lugoj-3; Pesac, Ohaba Forgaci (Boldur), Dumbrăvița – câte două; Bencecu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timiş, 57 de persoane infectate cu COVID-19, în ultimele 24 de ore. Localităţile de unde sunt cei îmbolnăviţi
Puteți redescoperi gustul mâncării din Banat cu rețete disponibile online. Un proiect gastronomic le readuce în actualitate. În cadrul proiectului ”Patrimoniu cultural bănățean online”, realizat de Asociația Culturală Tradițională Negura și cofinanțat de Consiliul Județean Timiș, găsiți tot felul de rețete din Banat. Rețete de papricaș cu cartofi la ceaun din Dumbrăvița, ”veșkule” sau gogoși...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Rețete vechi, din Banatul de altădată, prezentate online/FOTO
Două anexe gospodărești din Timișoara au luat foc, în această dimineață. Trei autospeciale ale pompierilor sunt la fața locului. Focul a cuprins două anexe, în Timișoara, pe strada Mărginenilor. La locul intervenției s-au deplasat de urgență trei autospeciale de stingere, un echipaj SMURD și 14 pompieri. Incendiul se manifestă pe o suprafață de aproximativ 300...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Două anexe au luat foc, la Timișoara. Pompierii intervin pentru lichidarea incendiului/FOTO
Ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe,  a aflat că la Timişoara viaţa e frumoasă, chiar dacă afară e pandemie, pentru că primăria a făcut festivaluri şi evenimente. Actualul şef liberal al administraţiei a anunţat vestea oaspetelui, căruia i s-a adresat cu apelativul „Dragă Ionuţ”. Sunt evenimente pentru suflet şi festivaluri, iar viaţa este frumoasă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În oraşul de pe Bega e bine şi pe pandemie: “Dragă Ionuţ, noi am reuşit să ne facem viaţa frumoasă”
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș organizează în data de 23 septembrie 2020 cel de-al treilea webinar, din seria de șapte acțiuni prevăzute în proiectul „Western Balkan Circular and Climate Innovation Beacons”. Tema acţiunii este „Importanța interacțiunii dintre economia circulară și energie”. Scopul principal al acestui webinar este acela de a defini conceptul de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiş organizează un webinar pe tema economiei circulare
Cunoscut pentru activitatea sa în domeniul analizei activităţii din infrastructura românească, deputatul USR de Timiş Cătălin Drulă a vizitat şantierul Centurii Sud de ocolire a Timişoarei. Iar, în urma celor văzute aici, el se declară nemulţumit de progresul lucrărilor. Conform lui Cătălin Drulă, în multe părţi şantierul pare abandonat, iar stadiul lucrărilor este unul scăzut,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viziunea alternativă. Deputatul Cătălin Drulă e nemulţumit de evoluţia lucrărilor pe Centura Sud de ocolire a Timişoare/FOTO i
Top