Doliu în Universitatea Politehnica Timișoara. Coleta De Sabata a trecut la cele veșnice

Universitatea Politehnica Timișoara anunță cu durere, încetarea din viață, azi 16 octombrie 2021, a prof. emerit dr. ing. Coleta DE SABATA, personalitate polivalentă, om de știință și cultură, excepțională scriitoare, promotoare cu pasiune a instituției și a valorilor sale, fost rector al UPT în perioada 1981 – 1989, precum și membru de onoare al Fundației Politehnica.

Prof. emerit dr. ing. Coleta DE SABATA s-a născut pe 5 Ianuarie 1935 la Arad. În anul 1952 a absolvit Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” din Arad iar în 1957 Facultatea de Electrotehnică a Institutului Politehnic Timișoara. În anul 1966 a obținut titlul de doctor inginer la Institutul Politehnic „Gheorghe Asachi” din Iași. Din anul 1971 a fost membru al Societății Europene de Fizică iar apoi a devenit cadru didactic la Institutul Politehnic Timișoara, urcând toate treptele didactice. În anul 1981 a devenit Rector al Institutului Politehnic Timișoara, funcție pe care a deținut-o pe durata a două mandate, până în noiembrie 1989.

Din anul 1990 a fost profesor consultant și conducător de doctorat în domeniul energiei solare, rezultatele obținute fiind publicate atât în cărți cât și în reviste de profil, precum ”Thermal Science Journal.” Totodată, a condus în calitate de director de programe circa 50 de contracte de cercetare.

După anul 1989 s-a dedicat tot mai mult activității literare, scriind atât beletristică, cât și lucrări de prezentare a unor personalități și realizări tehnice din Banat.

A publicat o seamă de lucrări cu caracter monografic și istoric, precum și un număr important de cărți de literatură și cultură.

Volumele publicate de către domnia sa sunt:

 Mica ei inimă vitează, Alba Iulia, 1991;

 Pichi la zoo, Deva,1993;

 Bucătăria europeană, Timișoara,1995;

 Viața în Sahara, Timișoara,1996;

 Clanul De Niro, Timișoara, 1997;

 Pichi la mare, Timișoara, 1997;

 Frumoasa tusculană, Timișoara,1998,

 Enigma etruscă, București, 1999;

 Cazul Marichen Ursula Rott, Timișoara, 2001;

 Anii fericiți, Timișoara, 2002;

 De Niro și fiii, Timișoara, 2003;

 Între plăcere și teamă, Timișoara, 2004;

 Grădina secretă a pictorului, Timișoara, 2005;

 Misterele unui popor dispărut: etruscii, Timișoara, 2006;

 Cultura tehnică din Banat, Timișoara, 2008;

 La Culture tehnique du Banat, Timișoara, 2014.

De asemenea prof. emerit dr. ing. Coleta DE SABATA a scris și următoarele

Monografii privind istoria Politehnicii din Timișoara:

 Institutul Politehnic Timișoara: 1920-1950, 1970;

 Remember: Profesori ai Școlii Politehnice Timișorene, Timișoara,1993;

 Universitatea Politehnică din Timișoara – oameni, idei, fapte, Timișoara, 1997;

 Monografia Catedrei de fizică, Timișoara, 2000;

 Universitatea Politehnica la 80 de ani, Timișoara, 2001.

Dumnezeu să o odihnească în pace!

Autor
Etichete ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

liviu a spus: (octombrie 17th, 2021 at 10:38 )

Coleta de Sabata 1981-1989, Ioan Anton 1971-1981 au fost rectori la Poli Timisoara.Amindoi membri de partid au avansat pe baza de dosar ,nu pe baza de meritocratie.Prima o nulitate in energie solara al doilea o nulitate in turbine. Au profitat din plin ascuzandu-se amindoi in [politica ceausista. Membri PCR pina la cel mai inalt nivel. Deputati in MAN si apoi in tot felul de comitete si comisii au contribuit la distrugerea invatamintului superior prin rominizarea excesiva a institutiei( trebuia buletin de moldova ,de oltenia de securist ca sa fii angajat pa politehnica.Apoi profesorii prin PILE CUNOSTINTE SI RELATII isi angajau mare parte din familie. Avansarile se faceau pe baza doctoratelor care NU CONTINEAU NICI O CONTRIBUTIE PROPRIE LA DEZVOLTAREA DOMENIULUI . De toate astea Coleta si Ioan nu erau straini dimpotriva le incurajau pt ca si ei au devenit rectori impostori prin aceleasi metode.
Unii vor spune ca au construit ca au dezvoltat . Da au facut asta pt ca presedinta stiintei si tehnologiei era analfabeta , Ceausescu Elena si ca amindoi faceau parte din structurile de partid si de stat. Totusi nivelul unei scoli nu este dat de constructie ci de calitatea oamenilor care populeaza acesta constructie.
Dupa Ioan si Coleta nivelul si interesul pt politehnica a ajuns f. de scazut , Lae Robu , alt impostor ajuns rector, a facut din poli o fabrica de diplome cu biserici, la care profesorii deveniti oameni de afaceri se rugau cum sa castige mai multi bani fara sa ajunga pe mina procurorilor.Lae a castigat mari sume de bani pt. NIMIC. Apoi si-a dat seama ca poate castiga mult mai mult daca intra in politica.Asta a si facut pina cand cetatenii orasului i-au dat un spitz in cur .

liviu a spus: (octombrie 17th, 2021 at 11:46 )

Dana Popa ,
Puteai sa stii, de fapt, cine a fost Coleta de SABATA, daca citeai scrsoarea adresata de ea, in ianuarie 1989, secretarului general al PCR, preseditele Romaniei, Ceausescu Nicolae,cu ocazia aniversarii zilei de nastere. Ai fi descoperit,o nulitate nomenclaturista, un om al regimului ceausist care a beneficiat de toate favorurile dictatorului dement, analfabet si criminal.Coleta se putea retrage la o manastire macar un timp pt iertarea pacatelor facute cu voie sau fara de voie.
A continuat sa spuna povesti doar, doar i se va uita trecutul odios..
Fara oameni ca ea, ca Ioan, ca Gheorghe si multi alti oameni ca ea, regimul ceausist =FRICA , FOAME, FRIG- nu ar fi rezistat atitia ani.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți

Foarte tânărul pilot timișorean Andreas Benea, în vârstă de numai 14 ani, a impresionat la prima sa participare în Romanian Endurance Series, reușind să urce pe podium și să obțină inclusiv cel mai bun timp într-una dintre cursele care au avut loc în weekend pe circuitul Transilvania Motor Ring. La numai 14 ani, Andreas Benea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Societatea timișoreană Aquatim este partener în proiectul european SPRINGS, finanțat prin programul Horizon Europe. Compania se numără printre puținii operatori regionali din România implicați direct în consorții europene de cercetare, contribuind activ la dezvoltarea de soluții pentru protejarea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice. Proiectul SPRINGS, cu un buget de aproximativ 6,5 milioane de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

După accidentul de dimineață din apropierea Lugojului, un alt eveniment nefericit s-a petrecut tot aproape de municipiul de pe Timiș, la Jabăr. În această situație, au fost implicate un autoturism în care se afla doar conducătorul auto și o motocicletă pe care se aflau două persoane. La sosirea echipajelor de intervenție, o victimă a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Zi neagră pe șoselele din Timiș. Accident mortal la Jabăr, unde o motocicletă a intrat într-o mașină, iar doi adolescenți au murit
Conferința Municipală a PSD Timișoara a decis ca Mihai Ritivoiu să continue în funcția de președinte al organizației locale a partidului. În prezența președintelui PSD Timiș, Alfred Simonis, a fost votată noua structură de conducere a organizației pentru următorul mandat. În urma votului exprimat de delegați, în funcția de președinte al PSD Timișoara a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mihai Ritivoiu rămâne președintele organizației municipale PSD Timișoara
Consilierii locali timișoreni au aprobat demararea unor negocieri cu prorprietarii unei baze sportive de pe bulevardul Pârvan, una pe care în urmă cu doar câteva săptămâni primăria se prezenta cu buldozerele și dărâma mai multe construcții, despre care spunea că sunt ridicate ilegal. Acum, municipalitatea vrea să cumpere clădirile ”legale”, probabil pentru a le demola....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prima dată cu buldozerul, ulterior cu comisia de negocieri. Primăria vrea să cumpere clădirile de la baza Electrometal, de pe malul Begăi
Timișoara poate ajunge în aceeași situație cu două comune, Jibert din Brașov, și Ciuperceni din Gorj, respectiv va avea o bijuterie de bază sportivă făcută cu bani de la bugetul național, dar nu va avea acces la toate utilitățile. Din fericire, la Timișoara, la Baza Costică Rădulescu lipsește doar gazul, dar lucrările de amenajare a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cosmin Tabără trage din nou Primăria Timișoara la răspundere pentru baza Rădulescu: Realizați conectarea la gaz!
USR a depus un proiect prin care va face ca Timișoara să se număre printre puținele orașe din România care garantează copiilor un spațiu de joacă de calitate chiar în ansamblul în care locuiesc, respectând standarde clare de siguranță și calitate. Regulamentul stabilește criterii precise: suprafață minimă, echipamente sigure, zone umbrite și accesibilitate, astfel încât...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noile ansambluri rezidenţiale din Timişoara vor avea în mod obligatoriu locuri de joacă pentru copii. Proiect USR Timiş
În această dimineață, în jurul orei 07.00, pe DN6, la kilometrul 461+200 m, în afara localității Jupa, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate două ansambluri de vehicule. Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit că un ansamblu de vehicule (TIR) condus de un bărbat de 39 de ani,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident înfiorător aproape de Lugoj. Un mort și doi răniți, iar circulația este întreruptă
Conducerea UDMR a decis marți să nu facă parte dintr-un eventual Guvern Veștea. Decizia finală va fi luată totuşi de grupurile parlamentare ale UDMR. Înainte de şedinţa liderilor maghiari, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, s-a întâlnit cu Ilie Bolojan şi Dominic Fritz. UDMR a decis că nu va intra la guvernare, a anunțat Csoma Botond, liderul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul Veştea, şanse minime de învestire. UDMR refuză participarea la guvernare
FLIGHT FESTIVAL revine între 19–21 iunie 2026 cu cea mai amplă ediție de până acum, desfășurată la Muzeul Satului Bănățean, într-un concept care transformă întregul spațiu într-un aeroport imaginar al muzicii, tehnologiei și educației. Ediția a 8 a continuă direcția de edutainment, integrând experiențe interactive, zone tematice internaționale și, pentru prima dată, o scenă dedicată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul AMR 3! Flight Fest, aproape de start. Lista finală a celor care vor urca pe scenă
Top