O schimbare pe şest la CJ Timiş şi legătura ei cu ruşinea de pe „Dan Păltinişanu”/UPDATE. Stadionul, închis definitiv

Poli Timişoara a pierdut primul meci din acest sezon şi nu pe teren, ci la „masa verde”, după ce nocturna de pe „Dan Păltinişanu” a cedat. Administrator al stadionului este Direcţia de Prestări Servicii, instituţie aflată în subordinea CJ Timiş. Director al instituţiei a fost numit pe şest, cu puţin timp în urmă, liberalul Ciprian Trocan, fost consilier al Nicolae Robu şi ex-director în Primăria Timişoara.

Joi seara, Timişoara fotbalistică, şi numai, a cunoscut un nou episod ruşinos. La primul meci disputat de Poli Timişoara pe teren propriu, nocturna Stadionului „Dan Păltinişanu” a cedat de două ori, ultima dată definitiv, astfel că Petrolul Ploieşti a câştigat meciul cu Poli Timişoara la „masa verde” cu 3-0. Concluzia crainicului de pe stadion a fost laconică: „Muţumim Consiliului Judeţean!”

Aşa cum se ştie, stadionul se află în subordinea Consiliului Judeţean Timiş. Mai exact, este administrat de una din instituţiile subordonate CJ Timiş, şi anume Direcţia de Prestări Servicii Timiş. La vârful acestei instituţii s-a produs o schimbare, în urmă cu aproape două săptămâni, care a fost ţinută sub obroc. Respectiv director a fost numit libealul Ciprian Trocan în locul lui Corneliu „Bebe” Doroş. Acesta din urmă conducea direcţia de la începutul anilor 2000. Potrivit unor surse din CJ Timiş, Doroş negociase cu preşedintele CJ Timiş, Alin Nica, să mai fie păstrat în funcţie câteva luni, până ar fi ieşit la pensie. Lucru care nu s-a întâmplat. Potrivit aceloraşi surse, Nica nu i-a spus în faţă lui Doroş de schimbare, rol pe care şi l-a asumat şeful lui de cabinet, Iosif Nicoară, supranumit „Borsetă”. De altfel, faptul că Trocan este noul director nu apare pe site-ul Direcţiei, dar apare pe site-ul CJ Timiş la secţiunea instituţii subordonate.

Noul director, Ciprian Trocan, a fost consilier al fostului primar Nicolae Robu, apoi promovat în funcţia de director al Serviciului Public Asiatenţă Medicală Şcolară din primărie. În 2020 ajunge consilier judeţean, iar în august 2021 renunţă la aceasaă demnitate, fără să se spună public de ce. Motivul era că a fost numit director adjunct al Direcţia de Prestări Servicii Timiş, instituţie pe care acum o conduce.

Mai trebuie spus că din cadrul acestei instituţii, de stadion se ocupă direct şeful de birou Romeo Malac, cel care conduce şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Timiş.

Alin Nica a anunțat: se închide definitiv ”Dan Păltinișanu”

După ce nocturna a cedat pe stadionul ”Dan Păltinișanu” se pare că proprietarul arenei, Consiliul Județean Timiș, a decis închiderea definitivă a acesteia. Alin Nica, președintele instituției, a anunțat vestea, la Radio Timișoara, motivând hotărârea prin faptul că aceasta are probleme mari de securitate.

“Noi, din dorința de a folosi acea infrastructură cât de cât și la presiunile echipelor de fotbal am folosit stadionul în continuare deși nu sunt condiții propice pentru desfășurarea competițiilor sportive acolo și noi am luat decizia în consecință după evenimentele de ieri, dar și după sesizările ce ni le-au făcut cei de la Direcția de Prestări Servicii că sunt probleme de siguranță pe acel stadion să întrerupem și să nu mai permitem nicio competiție până la realizarea noului stadion. Anul acesta avem prevăzuți banii și pentru demolarea lui, numai că așteptăm să finalizeze cei de la Compania Națională de Investiții studiul de fezabilitate, iar mai apoi să avem aprobarea indicatorilor tehnico-economici și a finanțării în Guvern pentru a purcede la lucrările de demolare ale stadionului care sunt planificate a fi realizate anul acesta“, a declarat Alin Nica, la Radio Timișoara.

Cel mai probabil, meciurile echipei de Liga 2 vor avea loc pe Știința, dar Nica propune și variante … interesante, gen stadioanele din Lugoj sau Sânnicolau Mare!

”Noi discutaserăm cu ei acum un an și ceva. Discutaserăm despre mai multe alternative. Există și posibilitatea să își desfășoare temporar activitatea la Lugoj, la Sânnicolau Mare, deci în alte locuri în județ. În cazul în care cei de la Universitatea Politehnica nu le vor mai permite să joace pe Știința, dar acolo cred că își vor desfășura în continuare activitatea. Noi discutam despre aceste variante în eventualitatea promovării în Liga 1, dar pentru Liga 2 condițiile de pe Știința sunt în regulă.”, a mai spus Nica la Radio Timișoara.

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

11 comentarii pentru acest articol

451F a spus: (februarie 25th, 2022 at 12:13 )

Prăduiți și puneți-vă arnăuții vătafi! Că doar asta-i doctrina liberală, nu?

Ionel a spus: (februarie 25th, 2022 at 15:04 )

La cati bani a furat acest comunist, Doros, si Edith Boceanu, omul lui de la contabilitate, numai din bonurile de motorina, substante de deratizare si dezinsectie si mai ales din lucrari fictive de-a lungul anilor la stadion si nu numai, ma mir ca nu a fost izgonit de mult timp de acolo. Instalatia de nocturna e doar un semnal al hotiei din cadrul DPS din 2000 incoace. Puscaria ii va manca curand. Sunt sigur de asta.

Bila a spus: (februarie 26th, 2022 at 02:47 )

Închidem gradina zoologica.Inchidem stadionul.Maine o sa fim închiș si noi în casa sa nu mai vedem starea drumurilor ,mizeria si jegul din oraș și județ.Asta înseamnă incompetenta si falimentul autorităților din oraș și județ ,inchidem torul.

Mircea a spus: (februarie 26th, 2022 at 09:30 )

Ce gluma buna cu acest Doros. Un nesimtit si un spagar de ultima speta. Asta, cu Boceanu si Dugaci au praduit cu sute de mii de euro bugetul judetului. De copilul asta am auzit numai lucruri bune, de cand era la primarie. Sper sa faca treaba si sa le scoata la suprafata mizeriile hotilor astora.

adeluta a spus: (februarie 26th, 2022 at 09:35 )

La ce hotii a facut comunistul ala de doros (asta ca sa nu amintim ca toate tranzactiile imobiliare ale mafiei arabe gen iskandarani s-au facut prin cabinetul notarial a lui nevasta-sa) trebuia demult dat afara cu picioare in fund. Este interesant cum decand a venit Trocan care s-a pus pe decapat mafia comunistului (furaciuni la greu din motorina, solutii pentru deratizare, achizitii de autoturisme fara noima-18 masini (?!) de zici ca e firma de taxiuri) brusc a cazut nocturna unde mentenanta era asigurata de prietenul infractorului de la Conselectrificare. Ca sa nu mai vorbim ca el intretinea stadionul cu zeci de mii de euro si actuala conducere cu doar 2000. Acest derbedeu de doros are muuulte de poveatit mai ales procurorilor si foarte curand o va face. Inclusiv chermezele pe care le-a organizat ca o sluga hiata ce e lui ostaficiuc din banii CJ.

Tango a spus: (februarie 26th, 2022 at 10:42 )

E doar varful meritocratiei din cj. Serviciul de resurse umane a redevenit directie datorita bunei colaborari cu conducerea, aducandu-i pe Trocan, Loredana, Avram. Sigur vor veni si alti tineri de nadejde.

Angajat DPS a spus: (februarie 26th, 2022 at 11:56 )

Am fost umiliti de aceasta gloata de hoti ani la rand. Injurati, huliti, cenzurati si tratati ca niste slugi, cu exceptia celor care le faceau smecheriile. Aceia nu veneau decat ocazional la lucru, doar pentru a-si duce la indeplinire sarcinile date de Doros si Boceanu si aveau o gramada de avantaje.
Cei care ne dorim sa muncim si suntem oameni de buna-credinta si vrem sa ducem acasa o paine, venim in sfarsit fara sila la serviciu.
Nu le doresc raul, dar sa nu ii mai vad niciodata!

Radu a spus: (februarie 27th, 2022 at 08:19 )

Pe Ciprian Trocan il cunosc din perioada Primariei si mai ales din perioada campaniei de vaccinare. Era coordonatorul campaniei. Stiu cum se implica, cum a pus pe picioare centrele de vaccinare convingand firmele private sa faca asta pe banii lor, ca Primaria nu voia sa aloce nimic. Il stiu cum s-a zbatut si a reusit, plecand de acolo dupa ce le-a dovedit si a pus totul a fost pus pe picioare. Foarte tare copilul!
Daca va opri sifonarea banului public si spagile, asa cum a facut-o la Medicina Scolara, la Primarie, unde Rodica Aurelian incasa sume nesimtite pe angajari, sunt sigur ca acest copil va ajunge mare. Si la cum il stiu, va reusi. Succes!

Spectator a spus: (februarie 27th, 2022 at 12:38 )

Schimbarea șefilor, bucuria proștilor….

Radulescu a spus: (februarie 27th, 2022 at 12:41 )

Cat timp a fost Doros nu ne-am făcut de rușine…. nici la meciuri, nici la festivaluri, nici la concerte…..
Acum cel mai bine e sa se închidă dvs sa plecați toti a asa și sa se externalizeze tot, asa e sigur ca numai fura nimeni nimic…..și în plus aveți și voi șefi curați…

Claudiu a spus: (februarie 27th, 2022 at 12:43 )

Și lumina de la capătul tunelului ati stins-o!!!!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Demarează o nouă ediție a programului de sterilizări ale câinilor și pisicilor la Timișoara

Începând cu data de 2 iunie, Primăria Timișoara pornește programul multianual de sterilizare gratuită a animalelor de companie. Prin acest demers se susține responsabilitatea față de animale și se reduce riscul abandonului. Programul este extins în acest an prin includerea pisicilor și devine accesibil tuturor timișorenilor, după eliminarea criteriului privind venitul proprietarilor. Mai mult, pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Demarează o nouă ediție a programului de sterilizări ale câinilor și pisicilor la Timișoara
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Victorie muncită după o revenire spectaculoasă și mai un pas până la locul 9

SCM Politehnica Timișoara a început cu dreptul seria cu CS Vâlcea 1924 ce conteză pentru turul cu numărul trei (clasarea pe locurile 9-10) al fazei playout din Liga Națională de Baschet Masculin. A fost un meci de luptă, cu un ritm bun și cu un final strâns în fața publicului timișorean. Și din nou cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victorie muncită după o revenire spectaculoasă și mai un pas până la locul 9
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Demarează lucrări de modernizare a infrastructurii energiei electrice în zona Gărâna-Văliug-Trei Ape

Infrastructura de distribuție a energiei electrice din zona Gărâna-Văliug-Trei Ape intră în modernizare, pentru a îmbunătăți calitatea serviciilor pentru un număr aproximativ de 650 clienți existenți și a asigura o capacitate sporită a rețelei de a alimenta consumurile viitoare. Rețelele electrice vizate deservesc clienții din Brebu Nou, Gărâna și zona de Agrement Lac Trei Ape....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Demarează lucrări de modernizare a infrastructurii  energiei electrice în zona Gărâna-Văliug-Trei Ape

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nu trec decât câteva minute de la luarea de poziție a lui Alfred Simonis pe tema amenzii date de Garda de Mediu pentru bolovanii Primăriei și a venit prima reacție a conducerii municipalității. Viceprimarul Ruben Lațcău spune simplu: “Spațiul verde trebuie protejat”, prezentând mai multe imagini în care pe spațiul verde din jurul Castelului Huniade,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ruben Lațcău ii răspunde instant lui Simonis. Îl acuză de distrugerea spațiului verde al orașului/Foto
Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) va implementa un sistem inteligent de monitorizare video de ultimă generație. Acesta presupune dotarea mijloacelor de transport în comun cu 90 de camere video cu dublă lentilă (bifocale), echipate cu tehnologie bazată pe inteligență artificială (IA). Noul sistem va asigura monitorizarea simultană a exteriorului și interiorului vehiculelor, inclusive a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Călătorii din mijloacele de transport în comun vor fi supravegheați cu 90 de camere, conduse de AI
Alfred Simonis, șeful PSD Timiș și al Consiliului Județean Timiș, reacționează la acuzațiile lansate joi de către primarul Dominic Fritz, de execuție politică la comandă, după un control al Gărzii de Mediu. Iar răspunsul nu este deloc unul cu mănuși, așa cum Simonis ne obișnuise în ultima perioadă în relația cu primarul, pe care îl...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După momentul “Garda de Mediu”, Simonis acuză conducerea Primăriei de victimizare
Cu toții în jurul mesei. De ping-pong! Având în vedere succesul de care s-a bucurat inițiativa de a pune la dispoziția studenților veniți la Biblioteca UPT o masă de tenis pentru relaxare în pauzele de învățare, în urmă cu doi ani a fost organizată prima ediție a Poli Ping Pong Challenge. Competiția s-a bucurat de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Studenții s-au relaxat la Poli Ping Pong Challenge, concurs a ajuns la cea de-a III-a ediție, la Biblioteca UPT
Începând cu data de 2 iunie, Primăria Timișoara pornește programul multianual de sterilizare gratuită a animalelor de companie. Prin acest demers se susține responsabilitatea față de animale și se reduce riscul abandonului. Programul este extins în acest an prin includerea pisicilor și devine accesibil tuturor timișorenilor, după eliminarea criteriului privind venitul proprietarilor. Mai mult, pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Demarează o nouă ediție a programului de sterilizări ale câinilor și pisicilor la Timișoara
Planul Urbanistic General, cel aflat în funcțiune din anul 2023, chiar dacă a fost contestat în instanță, urmează să fie actualizat. Primăria Timișoara a lansat o serie de întâlniri de lucru care vor sta la baza acestui proces de actualizare a Planului Urbanistic General (PUG), documentul care stabilește modul în care se va dezvolta orașul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea actualizarea PUG-ului aprobat în 2023, dar aflat în dispută în instanță
Universitatea de Vest Timișoara continuă dezvoltarea infrastructurilor educaționale și de cercetare dedicate tehnologiilor emergente, prin investiții realizate în cadrul proiectului „Comunitate digitală pentru generații emergente”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Parte a proiectului este înființarea Laboratorului de Procesare a Datelor Satelitare din cadrul Facultății de Informatică, un spațiu dedicat cercetării și analizei avansate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La UVT au fost deschise două noi laboratoare, în domeniu tehnologiei datelor satelitare și în cel de E-Learning
Obiecte de colecție, fotografii, panouri documentare, exponate și materiale dedicate istoriei Politehnicii Timișoara, una dintre cele mai importante prezențe din fotbalul românesc și din memoria sportivă a orașului, toate vor fi reunite în cadrul unei noi expoziții, „Bastion Viola. Frânturi din istoria Politehnicii”, organizate de Muzeul Național al Banatului, în parteneriat cu Politehnica Timișoara și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Istoria Politehnicii Timișoara, reunită în cadrul unei expoziții organizate de Muzeul Național al Banatului
Primăria Timișoara mai bifează o etapă birocratică înaintea avizării Planului Urbanistic Zonal pentru cartierul Fabric, lansând o consultarea publică înainte de începerea procesului de avizare. Dorința municipalității este de transformare a cartierului istoric într-un al doilea centru al orașului. Noul plan va stabili reguli clare pentru protejarea patrimoniului și dezvoltarea zonei. Totodată, documentația propune mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum vrea Primăria Timișoara să arate cartierul Fabric. A fost lansată consultarea publică pentru noul PUZ
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.