Nu noi îl sacrificăm pe Bolojan

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

Toată lumea știe că Ilie Bolojan va conduce un guvern de sacrificiu. Chiar și Ilie Bolojan știe asta, dar ce poate fi mai frumos decât un sacrificiu pentru țară?! Până aici lucrurile sunt clare și chiar frumos romanțate, cu un politician care își asumă niște decizii ce nimeni nu ar fi dispus să le ia. În timpul crizei din 2009, premierul Emil Boc a mai procedat la așa ceva, doar că atunci omul n-a făcut decât să nu iasă din cuvântul lui Traian Băsescu. Iar președintele de atunci n-avea încotro decât să respecte calendarul reformelor transmis de investitorii FMI și Uniunea Europeană.

Acum, premierul Bolojan nu are „șansa” presiunii Fondului Monetar Internațional pe decidenții de la București. Nu poate transmite mesajul că românul conducător ar fi fost mai blajin cu poporul, n-ar fi tăiat sporuri, n-ar fi dat lumea afară din instituțiile de stat, n-ar fi ridicat cota TVA, dar că neiertătorul finanțator occidental nu iartă nimic, pune piciorul pe grumaz și comandă lucruri dureroase pentru poporul român. Nu că aceste măsuri ar fi necesare pentru echilibrarea bugetului României și pentru a ne modela niște obiceiuri de consum mai sănătoase, ci pentru că FMI și UE sunt niște oameni răi cu blajinul popor român.

Nu, acum nu avem contract cu FMI, avem ceva condiționări de la UE pentru continuarea finanțărilor europene, dar Ilie Bolojan pare rupt din tot peisajul politic românesc, un erou de benzi desenate despre care vom auzi că a fost scuipat sau aplaudat pentru munca sa. Doar că Superman pare să aibă pelerina cam strâmtă, Zorro are spada cam scurtă, iar Batman are urechile cam blege, toate neajunsurile venite din felul cum știe clasa politică românească să consume parteneriatele și colabărarile la guvernare.

Cred că premierul Ilie Bolojan nu se va consuma atât de tare prin măsurile dure luate în economie, cât mai degrabă pentru faptul că la prima mare mișcare de protest sindicală se va trezi PSD să dea dreptate contestatarilor, profesori, cadre medicale sau polițiști, uitând că face parte dintr-o frumoasă guvernare. Apoi, USR ar putea amenința cu ieșirea de la guvernare dacă în Justiție se vor petrece lucruri urâte, ceea ce n-ar fi deloc de neconceput, la cum arată încă la noi fenomenul, dar suficient să acuzăm din nou partidul de imaturitate în fața unor astfel de provocări.

Poate și din interiorul PNL se vor trezi unii să găsească momentul prielnic pentru săparea poziției lui Ilie Bolojan, astfel încât rotativa să nici nu-și fi consumat prima jumătate, cea liberală, pentru ca mai apoi să se revină la vechile obiceiuri. Noi, cei care ne-am perpelit în 18 mai să aducem cât mai multă lume la vot, care ne-am răcit gura să explicăm care este pericolul, dar n-am știut foarte clar să spunem care va fi avantajul, în ce situație vom fi? Adică noi ne-am dat peste cap să votăm cum am votat, iar ei, proeuropenii, nu sunt în stare să guverneze cu puterea ce le-am dat-o dându-ne peste cap?

Ce credeți că va uza mai mult guvernarea Bolojan? Durerea reducerii sporului de praf, a tichetelor de turism sau senzația că ei, pesediștii, liberalii, useriștii ori udemeriștii, nu se pot înțelege pentru interesul țării nici măcar atunci când situația arde atât de tare?

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

craul a spus: (iunie 26th, 2025 at 08:35 )

Masurile nepopulare, il vor face imens de popular in zona privata si castiga mai mult decat pierde in zona de bugetari. Sa miste tara in directia potrivita, si lumea o sa iasa in strada contra rotativei. Este momentul 0,

Daniel a spus: (iunie 26th, 2025 at 10:15 )

Da, ne-am spetit să convingem alegătorii să se prezinte la urne, să educăm electoratul și așa mai departe dar din păcate am fost ca un atacant al unei echipe de fotbal care nu a putut da mai multe goluri decât poate încasa portarul de la PSD. Din alegeri a rezultat că nu se poate guvern fără PSD iar cu ei în guvern este greu să se facă reforme pentru că acestea ar distruge biotopul și încrengăturile pe care și le-au creat clanurile care fac parte din grupul infracțional organizat PSD.
Guvernul Bolojan nu va fi apreciat în general pentru că măsurile vor lovi în toată societatea fie direct, fie indirect. După 3 ani în care Ciolacu care a fost prim ministru, a crescut mereu taxele, mărind veniturile bugetarilor și pensionarilor dar și clientelei sale politice, fără ca PNL să se opună decisiv, acum urmează scăderi de venituri justificate la stat dar și creșteri de taxe pentru privat, plus cele de care va fi afectată toată populația, mai puțin evazioniștii protejați de sistemul securisto-comunist care și-a asigurat spatele prin numiri la CSM, CSR și așa mai departe.
Sigur că cei care beneficiază de o gândire analitică, pot ajunge la altă concluzie pe baza datelor și acțiunilor guvernului, dar într-o țară cu 40% analfabeți funcțional, aceștia vor fi departe de majoritate.

Criticile programului de guvernare au început să curgă (Stelian Tănase, Alina Mungiu-Pippidi, Sever Voinescu etc.). Bolojan poate să fie bun cu drujba, dar cu scrisul și cu alegerea echipei, … nu prea.

Când preambulul Programului de guvernare începe așa:
„România se află într-un moment decisiv pentru parcursul său către un nou ciclu de dezvoltare. în fața provocărîîor economice, geopolitice și sociale, țara noastră are nevoie de un Guvern puternic, care își asumă implementarea unor reforme structurale fundamentale, bună guvernare, dezvoltarea României, respectul pentru cetățeni și consolidarea democrației.”,
suntem într-o nuvelă de Kafka.
Să spui că România se află în fața unui nou ciclu de DEZVOLTARE, când toate se prăbușesc, durabil și pe termen lung, înseamnă că cei care-au scris nu citesc prognoze!
Să-ți propui un Guvern puternic și nu O NAȚIUNE PUTERNICĂ, înseamnă c-ai scos poporul din ecuație și că ai locuit la Oradea, dar priveai cu jind la ce se-ntâmplă la Budapesta.
În condițiile „consolidării democrației”, of course!
Nu mai vorbesc de faptul că programul este o înșiruire de bla-bla, fără nici un tabel, un grafic, ținte precise. Pentru că-i scris de un matematician – sic! (de fapt sunt vreo 30 de șmecheri controlați de …)

Pe scurt, pentru cine n-are timp, programul poate fi rezumat astfel: Nu arestăm hoții, nu recuperăm niciun prejudiciu, creștem randamentul capitalului, continuăm depopularea României și segregarea economică! Cine are capital, bine, pentru cine nu, aplicăm principiul onest (da, așa scrie, ONEST !) „Toată lumea plătește”. Dacă nu credeți, citiți!

Daniel a spus: (iunie 26th, 2025 at 16:05 )

Dacă programul de guvernare începea cu “facem o lucrare împreună cu poporul” și se baza pe dezvoltarea industriei calului, a extragerii informației din apă și a cultivării cânepei, o plantă de care trebuie să ținem cu dinții, altfel stăteau lucrurile. Apoi se rezolva și cu eliminarea inegalității prin faptul că se vor mânca doar fructe de pădure și se va bea apă de izvor, atât. Fără blugi și fără banane cum erau în vremurile bune din anii ‘80. Da, tovarășe @intre_bare, antiVrajeāla, Wanda69 și așa mai departe. Tot te depistează cine știe punctajele dictaturii de la Kremlin, orice pseudonime ai folosi.

@Daniel a spus: (iunie 26th, 2025 at 16:29 )

Ai înțeles mai mult de-o grămadă. Recitește pe silabe.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16

O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală” a aprobării solicitării finanțării din bani europeni a procesului de reabilitare termică a Școlii Generale nr. 16. valoarea totală a proiectului este de16,9 milioane de lei. Prin intermediul Programului Regio Vest, derulat prin ADR Vest, va fi asigurată cea mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

În sfârşit, un proiect al Primăriei Timişoara cu care rezonează şi PNL Timiş: asocierea cu Romsilva pentru Pădurea Verde

PNL Timiş a anunţat, prin vocea preşedintelui Marilen Pirtea, că susţine acordul dintre Municipiul Timișoara și Romsilva pentru clarificarea administrării Pădurii Verzi și “pentru protejarea acestui patrimoniu natural strategic al orașului”. Este unul dintre puţine subiecte în care PNL Timiş este de acord cu Executivul primăriei, consilierii PNL-iştii având în general rolul de “Gică Contra”...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În sfârşit, un proiect al Primăriei Timişoara cu care rezonează şi PNL Timiş: asocierea cu Romsilva pentru Pădurea Verde
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

SCM Poli se impune în fața Sucevei și reintră în lupta pentru podium

A treia etapă din returul Ligi Zimbrilor la handbal masculin a propus în Sala Constantin Jude un joc interesant între SCM Poli și CSU Suceava, o grupare „românească”, cu un joc peste așteptări. Așa a fost în tur, când bucovinenii s-au impus, dar nu și acum, când alb-violeții au câștigat meritat, 30-25. Cu o linie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul SCM Poli se impune în fața Sucevei și reintră în lupta pentru podium
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

craft

CCIA Timiș organizează un nou curs, de Expert Dezvoltare Durabilă

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță demararea unei noi serii a cursului gratuit de Expert Dezvoltare Durabilă, derulat în cadrul Proiectului ”Evoluția Tehnologiilor Rapide = Evoluția Carierei Angajaților din Regiunea Vest!”, cofinanțate din Fondul Social European Plus prin Programul Educație și Ocupare 2021-2027. Perioada de desfășurare este martie – aprilie 2026 durata: 180...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș organizează un nou curs, de Expert Dezvoltare Durabilă

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de studii pe tema Inteligentei Artificiale, realizate cu studenți în cadrul proiectului de Internship/Mentorship Flex – UVT. Obiectivele studiului fac referire la evaluarea frecvenței, nivelului de încredere și a surselor de informare pe care le utilizează oamenii în era Inteligenței Artificiale....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cât de mult folosiți Inteligența Artificială? UVT vrea părerea studenților pe această temă
O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală” a aprobării solicitării finanțării din bani europeni a procesului de reabilitare termică a Școlii Generale nr. 16. valoarea totală a proiectului este de16,9 milioane de lei. Prin intermediul Programului Regio Vest, derulat prin ADR Vest, va fi asigurată cea mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16
Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona Timișoara, se avansează. Lucrările de modernizare de pe Lotul 3 Timișoara Est – Ronaț Triaj au depășit 20%. Proiectul de modernizare a infrastructurii feroviare pe Lotul 3 Timișoara Est – Ronaț Triaj, continuă cu o serie de lucrări între stațiile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara Est și Ronaț Triaj au ajuns la 20 la sută/FOTO
Cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, echipa Visit Timiș, în parteneriat cu asociația HORETIM au încheiat patru zile intense și pline de energie la Târgul Internațional de Turism de la Belgrad, unde s-a promovat cu succes Timișul și, mai mult ca oricând, candidatura Banatului la titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028, un proiect inițiat de Consiliul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Județul Timiș, promovat cu succes timp de mai multe zile în capitala Serbiei
Unul din cei mai cunoscuți medici din Timișoara, și nu numai de aici, încă așteaptă sentința unui accidentat pe care l-a produs în 2018. Atunci, nu a dat prioritate într-o intersecție și a intrat în altă mașină. O femeie a fost grav rănită și a murit după luni bune în spital. Medicul s-a apărat spunând...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un celebru medic din Timișoara este încă judecat pentru un accident în urma căruia o persoană a murit, produs în 2018
„Genoveva de Brabant”, „Zis”, „Tranziției”, ”Mahală”, „Pupi de floare” sau “Îngustă” sunt numele unor străzi care au apărut  în comuna Constantin Daicoviciu județul Caraș-Severin. Actualizarea nomenclatorului stradal din comuna Constantin Daicoviciu, județul Caraș-Severin, a generat reacții în comunitate după ce Consiliul Local controlat de PSD (6 din 11 consilieri) a aprobat noile denumiri pentru străzi,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Genoveva de Brabant a ajuns nume de stradă într-o comună din Banat
Situația persoanelor vulnerabile și fenomenul cerșetoriei, continuă să fie o prioritate pentru polițiștii locali. De la începutul acestui au fost depistate 108 astfel de persoane în 75 de locații din zona centrală a Timişoarei, dar și din cartiere. Poliția Locală reiterează apelul către populație de a nu le mai oferi bani, deoarece nu sunt ajutați...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De la începutul acestui an, 108 cerşetori au fost depistaţi de poliţiştii locali pe străzile Timişoarei şi predaţi centrului de asistență socială
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, crede că în luna martie va fi semnat contractul de execuție pentru noul stadion al Timișoarei, realizat, în cea mai mare parte, cu bani de la bugetul de stat. El crede că nu vor mai fi contestații odată ce contractul a fost semnat. Într-o declarație dată la Radio Timișoara,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reevaluarea ofertelor și semnarea contractului pentru noul stadion al Timișoarei ar putea avea loc luna viitoare
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.