Și ce-i dacă mă ajută ChatGPT-ul să-mi scriu articolele?

Declarație de intenție

Ce urmează să citiți, săptămână de săptămână, este mai mult decât o opinie. Este un act de luciditate augmentată. O tentativă sinceră de a privi realitatea cu claritate – și de a o formula cu ajutorul unui partener digital.

Da, această rubrică este scrisă cu sprijinul inteligenței artificiale. Da, articolele sunt asistate, dar nu înlocuite. Sunt produse ale unei conștiințe care își asumă conținutul – și ale unui algoritm care ajută la formă, coerență și ritm. Nu mințim, nu ascundem, nu simulăm: scriem cu AI, dar gândim cu noi.

Într-o societate în care superficialul se viralizează și profunzimea e descurajată, alegem o altă cale: aceea a lucidității. Chiar dacă vine ajutată de un procesor.

„Etica lucidității asistate” este, în fond, o întrebare pusă săptămânal: putem rămâne oameni în era în care gândim alături de mașini? Și dacă da, cum scriem – și pentru cine?

Să ne înțelegem din start: nu e un secret. Da, folosesc ChatGPT. Mă ajută să-mi structurez gândurile, să formulez mai clar, să scriu mai repede. Mă ajută când sunt prea obosit să pornesc de la zero. Sau când vreau să-mi provoc propriile idei. Nu scrie în locul meu. Scrie cu mine.

Și da, îmi asum asta public. Pentru că, spre deosebire de mulți, nu mă prefac că „m-am trezit inspirat” la ora 6 dimineața și am compus, într-un flux divin, un text impecabil de 800 de cuvinte. Adevărul e că inspirația, în 2025, are și procesor.

Unii se uită suspicios. Alții o spun direct: „Dar așa nu mai e autentic! Nu mai e jurnalism! E doar o copie digitală!”.
Fals. Fals și leneș.

Autentic nu înseamnă să tastezi totul cu mâinile goale, ca în epoca mașinilor de scris.
Autentic înseamnă să ai o idee clară, un punct de vedere solid și o voce care nu se lasă înghițită de algoritmi.
Și dacă vocea ta devine mai clară, mai ascuțită sau mai bine structurată cu ajutorul unei inteligențe artificiale, e treaba ta să o folosești responsabil. Nu să te ascunzi de ea. Nu să o demonizezi.

Adevărata problemă nu e că ne ajută ChatGPT-ul.
Adevărata problemă e că prea mulți oameni nu mai au nimic de spus, dar sunt obsedați să pară autentici.
Prefer un text scris în colaborare cu AI-ul, dar care are substanță, decât unul scris „din suflet”, dar gol.

ChatGPT-ul nu gândește în locul meu. Nu crede în ideile mele. Nu votează în locul meu.
Dar dacă mă ajută să pun ordine în haos, să verific faptele, să formulez un mesaj clar – atunci da, îl folosesc.
Și ce-i cu asta?

 

 

Etichete ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

10 comentarii pentru acest articol

A. Iorgovan a spus: (iunie 7th, 2025 at 10:16 )

Am facut un experiment: l-am rugat pe ChatGPT sa-mi scrie un articol de 500 cuvinte in 2 feluri diferite:
1. in care sa argumenteze de ce masurile propuse pentru redresare economica sunt bune
2. in care sa argumenteze de ce masurile propuse NU sunt bune

Si am obtinut doua raspunsuri care se bat cap in cap.

Cam asta e problema cu ajutorul ChatGPT: Nu are deontologie profesionala, iti da… ce vrei. Iar asta pe langa ca are problema asa numitelor „halucinatii” si intocmai ca un elev nu spune niciodata „nu stiu”.

Dar daca la articolele scrise cu ajutorul ChatGPT vor fi adaugate la inceput sau la final si prompt-urile catre acesta, abia atunci un astfel de demers poate fi considerat onest, altfel se numeste manipularea opiniei publice. Adica se numeste presa din zi de azi, cu sau fara ajutor de la tool-uri sau de la cei care „comanda muzica” deoarece ei dau banul.

A.Iorgovan a spus: (iunie 7th, 2025 at 10:17 )

Am facut un experiment: l-am rugat pe ChatGPT sa-mi scrie un articol de 500 cuvinte in 2 feluri diferite:
1. in care sa argumenteze de ce masurile propuse pentru redresare economica sunt bune
2. in care sa argumenteze de ce masurile propuse NU sunt bune

Si am obtinut doua raspunsuri care se bat cap in cap.

Cam asta e problema cu ajutorul ChatGPT: Nu are deontologie profesionala, iti da… ce vrei. Iar asta pe langa ca are problema asa numitelor „halucinatii” si intocmai ca un elev nu spune niciodata „nu stiu”.

Dar daca la articolele scrise cu ajutorul ChatGPT vor fi adaugate la inceput sau la final si prompt-urile catre acesta, abia atunci un astfel de demers poate fi considerat onest, altfel se numeste manipularea opiniei publice. Adica se numeste presa din zi de azi, cu sau fara ajutor de la tool-uri sau de la cei care „comanda muzica” deoarece ei dau banul.

Wanda89 a spus: (iunie 7th, 2025 at 11:33 )

@A. Iorgovan
Ceea ce ai obținut este absolut corect. Trebuie să știi cum să întrebi, îți recomand un curs de docimologie:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Docimologie
Ai întrebat incorect, secvențial (intenționat sau nu), ca și cum aș face eu greșeala să întreb eu un copil:
1. De ce e bine să avem curent electric?
2. De ce nu e bine să avem curent electric?
Corect ar fi să întreb:
Care sunt beneficiile și riscurile aduse de utilizarea curentului electric?
@Radu Nicosevici & GPT
De acord!

A. Iorgovan a spus: (iunie 7th, 2025 at 12:23 )

@Wanda89
„Corect” in raport cu ce? Cu modul gresit (imperfect, daca preferi) in care e „gandit” orice A.I. de acest tip sa dea raspunsuri?
Cred ca pana sa dai sfaturi ar fi indicat sa citesti mai cu atentie comentariul celui caruia ii adresezi sfaturile, adica sa citesti ca sa intelegi, nu ca sa ne arati cata dreptate ai tu spre deosebire de altii…
Insista, te rog, pe ultima parte a comentariului meu:

„Dar daca la articolele scrise cu ajutorul ChatGPT vor fi adaugate la inceput sau la final si prompt-urile catre acesta, abia atunci un astfel de demers poate fi considerat onest, altfel se numeste manipularea opiniei publice. Adica se numeste presa din zi de azi, cu sau fara ajutor de la tool-uri sau de la cei care „comanda muzica” deoarece ei dau banul.”

Wanda89 a spus: (iunie 7th, 2025 at 13:22 )

@A. Iorgovan
Domnule, am citit cu maximă atenție și insistență paragraful din referință – am găsit doar o varză de cuvinte: onest, manipulare, presa, banul etc. Manipulare există înainte de chatgpt, poate vă gândiți să-l folosiți, pe ăsta, pe Gemini, pe copilotul Bing – antimanipulare?! Văicărelile sunt deja anacronice – adaptează-te rapid, homo sapiens.

Wanda89 a spus: (iunie 7th, 2025 at 13:51 )

Ciocanul este un instrument.
Educația trebuie să te învețe:
1. Cum să bați cuie, să îndrepți tablă, să spargi nuci etc.
2. Cum să nu-ți dai peste degete.
3. Cum că nu e bine să dai cu el în cap.
QED

A. Iorgovan a spus: (iunie 7th, 2025 at 15:27 )

@Wanda’89,
Probabil nu m-am exprimat suficient de clar.
Eu nu vorbesc despre „ciocan” si cum e/poate fi folosit, ci de transparentizarea modului de folosire de catre un „ciocanitor”. Cititorul ar trebui sa stie prompturile folosite de jurnalistul ce foloseste A. I. Si sursele de finantare ale ziarului…

Tonul tau „didactic” e cam… intreaba un A.I. cum e, foloseste ce prompt vrei tu pentru asta, pe mine m-ai „pierdut”. Poti sa folosesti chiar mai multe A.I.-uri cu diverse prompt-uri conforme cu linkul dat drept „sfat”

A. Iorgovan a spus: (iunie 7th, 2025 at 15:35 )

@Wanda’89

„Wanda nu a înțeles pe deplin că Iorgovan se referă la transparență în contextul manipulării posibile datorită flexibilității tool-ului. Mai degrabă, ea a interpretat critica sa ca pe o generalizare a „pericolelor AI-ului”, fără a sesiza că el sublinia de fapt importanța clarității în utilizarea sa.”

As putea sa transparentizez tool-ul si promptul folosit, dar cred ca daca nu fac asta o sa intelegi in final mai bine la ce ma refeream Pe proria-ti atitudine „desteapta”

Wanda89 a spus: (iunie 8th, 2025 at 10:43 )

Domnule, transparența uzului tool-ului este irelevantă dacă nu se precizează și corectitudinea întrebărilor pe care le-a pus humanoidul. Este foarte rău dacă te simți manipulat de tool-ul altora, când și tu cauți argumente de la tool-ul tău secret, deșteptule.

A. Iorgovan a spus: (iunie 8th, 2025 at 14:40 )

@Wanda’89 Care parte din comentariul meu initial pe langa partea cu „Dar daca la articolele scrise cu ajutorul ChatGPT vor fi adaugate la inceput sau la final si prompt-urile catre acesta, abia atunci un astfel de demers poate fi considerat onest”, nu se afiseaza pe dispozitivul de pe care citesti/scrii aici? Partea asta sigur nu se afiseaza, e clar. Intreb pentru ca sustii ca ai citit cu maxima atentie si insistenta. Iar alta explicatie eu nu gasesc pentru faptul ca insisti sa ne arati un adevar incontestabil, si anume ca eu sunt foarte prost, pe cand tu… o eminenta!
Nu ma simt manipulat, nu despre mine era vorba (eu pot utiliza A.I fix pentru a detecta eventuale manipulari in texte scrise cu sau fara ajutorul A.I. presupunand ca n-as putea sa le detectez si fara ajutorul A.I.), ci despre posibila manipulare a cititorului mai neantrenat, prin nespecificatea prompt-urilor folosite si „apelul la autoritate” de tip „am scris cu ajutorul A.I, deci… asa este”
Ma bucur ca tu consideri presa actuala ca fiind fix asa cum ar trebui sa fie, deci nu e nevoie de transparentizarea surselor de finantare, nici de modul de folosire al A.I…. totul e cel putin aproape perfect daca nu chiar mai mult ca perfect.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Timişoreanul Marin Popescu a fost numit consilier al ministrului Educației, Mihai Dimian

Începând de luni, 30 martie, Marin Popescu, fost inspector şcolar general, dar și coordonator al departamentului pentru relaţia cu mediul preuniversitar din UVT, a fost cooptat în echipa ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian, urmând să fie consilier al ministrului pentru învățământul preuniversitar. Numirea în această funcţie a lui Marin Popescu a fost făcută pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timişoreanul Marin Popescu a fost numit consilier al ministrului Educației, Mihai Dimian
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Timișoara va avea din toamnă echipă masculină în liga de elită de volei

Au dominat categoric turneul care a dat biletele pentru primul eșalon valoric. Evoluție perfectă în inima Ardealului. Week-end-ul trecut, la Cluj-Napoca, s-a disputat turneul pentru promovare în Divizia A1, la masculin. În urma celor trei zile de concurs, CSU Universitatea de Vest din Timișoara și Universitatea Cluj-Napoca au obținut biletele pentru prima ligă. Echipa bănățeană...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoara va avea din toamnă echipă masculină în liga de elită de volei
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Pasajul denivelat de la intersecția drumului spre Urseni și Centura Sud a fost aprobat de CNAIR

Reprezentanții CNAIR și-au dat acordul pentru partea de documentație a viitorului pasaj care va fi ridicat la intersecția dintre Centura de ocolire a Timișoarei și drumul comunal spre Urseni. Pasajul va avea lungimea totală de 550 de metri. Comisia Tehnico-Economică (CTE) a CNAIR S.A a avizat Studiul de Fezabilitate pentru realizarea pasajului denivelat pe DC...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pasajul denivelat de la intersecția drumului spre Urseni și Centura Sud a fost aprobat de CNAIR

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Pentru al șaselea an consecutiv, iubitorii de alergare de toate vârstele sunt așteptați la ture de mișcare pentru proiecte sociale, educaționale și de protecția animalelor din comunitatea din Giarmata și Cerneteaz. Primele 5 ediții „Giarmata în Mișcare”, din perioada 2021–2025, au mișcat comunitatea pentru proiecte caritabile și au strâns peste 62.000 de euro din donații...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sute de alergători așteptați la “Giarmata în Mișcare”, eveniment caritabil ajuns la cea de-a VI-a ediţie
Rezultatele la Simulare Evaluare Națională 2026 au fost anunțate în cursul zilei de astăzi. Datele transmise de Ministerul Educației arată că aproape o treime dintre elevii de clasa a VIII-a nu au reușit să obțină nota 5 la simularea Evaluării Naționale 2026. Conform Ministerul Educației, 30,13 % dintre elevi au luat note sub 5 la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Motive de îngrijorare! Rezultate Simulare Evaluare Națională 2026, cu o treime de note sub cinci. Nici Timișul nu face excepție
Începând de luni, 30 martie, Marin Popescu, fost inspector şcolar general, dar și coordonator al departamentului pentru relaţia cu mediul preuniversitar din UVT, a fost cooptat în echipa ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian, urmând să fie consilier al ministrului pentru învățământul preuniversitar. Numirea în această funcţie a lui Marin Popescu a fost făcută pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timişoreanul Marin Popescu a fost numit consilier al ministrului Educației, Mihai Dimian
Lucrările care vor transforma total zona Piața Traian și străzile adiacente au demarat. Viceprimarul Ruben Lațcău a prezentat o serie de imagini cu muncitorii lucrând chiar în Piața Traian. Acolo putem vedea mai multe imagini cu utilaje și muncitori care lucrează la demontarea și transportul pietrei cubice din Piața Traian. Lucrările se vor desfășura etapizat,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au demarat primele lucrări la reabilitarea zonei Piața Traian/FOTO
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Timiș anunță că, în contextul Sărbătorilor Pascale, calendarul de plată privind indemnizațiile de șomaj și primele, a fost modificat. Astfel, toți beneficiarii înregistrați vor primi indemnizațiile de șomaj și primele înainte de data de 12 aprilie 2026. Această măsură a fost adoptată pentru a veni în sprijinul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Indemnizațiile de șomaj se plătesc mai devreme, înainte de Paști
Au dominat categoric turneul care a dat biletele pentru primul eșalon valoric. Evoluție perfectă în inima Ardealului. Week-end-ul trecut, la Cluj-Napoca, s-a disputat turneul pentru promovare în Divizia A1, la masculin. În urma celor trei zile de concurs, CSU Universitatea de Vest din Timișoara și Universitatea Cluj-Napoca au obținut biletele pentru prima ligă. Echipa bănățeană...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoara va avea din toamnă echipă masculină în liga de elită de volei
Există momente care rămân marcante pentru identitatea unei instituții, iar victoria răsunătoare a echipei de fotbal fete a plasat „Școala 24” într-o galerie selectă a campioanelor județene. Fetele au cucerit recent titlul de campioane județene la fotbal pentru al patrulea an la rând, în cadrul Cupei ING (Olimpiada Națională a Sportului Școlar). Palmaresul impresionant al...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De neînvins. Fetele de la Gimnaziala 24, imperiale și în competiția de fotbal
Partidul Național Liberal  are pregătite două opțiuni în cazul în care PSD decide să rupă coaliția guvernamentală, a declarat luni, pentru RFI, europarlamentarul și vicepreședintele PNL, Gheorghe Falcă. Falcă a mai spus că președintele Nicușor Dan este ”de partea bună a lucrurilor” și afirmă că vizita liderului PSD, Sorin Grindeanu, la Bruxelles a fost ”un...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Gheorghe Falcă despre opțiunile PNL, dacă PSD rupe coaliția: “Ori facem un guvern minoritar, ori lăsăm PSD să guverneze”
În weekend, la Sânnicolau Mare, au fost marcaţi 145 de ani de la naşterea lui Béla Bartók, considerat de mulţi cel mai important compozitor maghiar din istorie. La eveniment a fost prezent şi ministrul Culturii, András Demeter. Béla Bartók a fost omagiat prin depuneri de coroane la cele două monumente dedicate lui, dar și printr-un...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Sânnicolau Mare au fost aniversaţi 145 de ani de la naşterea marelui compozitor Béla Bartók
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.