Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, acuză Garda de Mediu Timiș de atacuri cu iz politic, după ce un control realizat de aceasta pe străzile din oraș ar putea duce la o amendă de 100.000 de lei. Se pare că subiectul disputei sunt deja celebrii bolovani plantați pe numeroase străzi din Timișoara, pe marginea trotuarelor, pentru a preveni intrarea vehiculelor pe spațiul verde, dar și așternerea de mulci în aceste zone.
Fritz vorbește la persoana întâi despre situația amenajărilor cu bolovani de pe străzi. Conform primarului, Garda de Mediu ar fi acuzat municipalitatea că ar fi creat un dezechilibru ecologic.
”Mă amenință Garda de Mediu Timiș cu o amendă de 100.000 lei pentru amenajările peisagistice pe care le vedeți mai jos. Bolovanii puși ca să nu mai parcheze mașini pe spațiul verde cauzează, cum zic ei, un „dezechilibru ecologic”. Cică ”se observă cum solul din jurul acestora este uscat, iar datorită greutății acestora, practic spațiul verde nu se mai dezvoltă.” Deci, nu mașinile care au distrus spațiul verde erau problema, ci soluția de piatră naturală împotriva lor. Să-mi ziceți dacă râdeți sau plângeți pentru că eu nu mai știu. Despre stratul de mulci aplicat, o soluție naturală standard în peisagistica europeană, ne spun că ”spațiul verde a fost afectat prin acoperirea cu un strat din resturi din lemn”, transmite Dominic Fritz.
El a anunțat deja că va contesta procesul verbal, dar și amenda imensă care ar urma să apară. Ulterior se întreabă de ce instituția de control nu vede mizeria de pe câmpurile și drumurile județene.
”Bineînțeles că vom contesta procesul verbal și amenda probabil de 100.000 lei. Ce nu putem contesta e absurditatea controlului. Garda de Mediu Timiș e surdă și mută când vine vorba de mormanele de deșeuri abandonate pe câmpurile și drumurile județene și care ne otrăvesc mediul. Sau la repetatele solicitări de a ni se alătura controalelor la poluatori. Ba se plâng că n-au oameni, ba nu lucrează după ora 16 sau în weekend. Sunt prea ocupați să controleze amenajările primăriei”, mai spune Fritz.
Anunțul primarului se încheie cu o concluzie dură. ”Să-mi spuneți dacă e incompetență sau comandă politică”.
Garda de Mediu este, la nivel local, în subordinea Prefecturii Timiș, iar la nivel național în subordinea Ministerului Mediului. Chiar în cursul zilei de marți, Garda de Mediu Timiș a fost în control la Făget, împreună cu Cornelia Micicoi, prefectul de Timiș.


















































Comentarii prin facebook