Banii de infrastructură culturală pentru TM2023, de la bugetul de stat, bagă în ring Primăria Timișoara și CJ Timiș. Părțile se acuză reciproc

Nebuloasa legată de banii de la bugetul de stat care ar trebui să ajute Timișoara să aibă infrastructură culturală continuă, iar fiecare dintre actorii locali prezintă argumente și explicații legate de pierderea sau nu a banilor pe care orașul ar fi urmat să îi atragă prin programul Capitală Europeană a Culturii. Consiliul Județean Timiș a oferit o serie de opinii legate de … pierderea (sau nu) a 40 de milioane de lei din partea Primăriei Timișoara pentru decontarea cheltuielilor pentru reabilitarea cinematografelor din oraș. A venit imediat și reacția primăriei.

Cu bani sau fără bani, asta este enigma aflată la mijlocul disputei dintre cele două ”palate” la nivel de Timișoara, respectiv de Timiș. Cu trei luni înainte de finalizarea Capitalei Culturale, cele două autorități publice încă se ceartă pe proiectele care ar trebui făcute ca evenimentele să aibă infrastructură unde să se desfășoare. Ultimul meci e pe o sumă de 40 de milioane de lei, pe care primăria a avut-o promisă și acum cerută înapoi la buget pentru că nu ar fi legal cheltuită, consideră noua echipă liberală de la Ministerul Culturii.

Primăria Timișoara se chinuie din 2016 să reabiliteze cinematografele din oraș, a reușit să rezolve treaba doar cu Victoria și e pe aproape cu Timiș. La Studio se întâmplă … minuni, la Dacia nebuloasa e mare, problema e că acum ministerul condus de câteva luni de liberala Raluca Turcan cere 40 de milioane înapoi de la primărie, bani care bugetul de stat i-a transferat la Timișoara pentru cinematografele respective. O adresă datată 2 august, adică acum o lună, trimisă de la minister la primărie, specifică clar acest lucru. Municipalitatea sare în sus și acuză implicarea PNL Timiș și a liderului filialei, Alin Nica, în elaborarea acelei sesizări și cereri.

Cei acuzați sar și spun că, de fapt, ajută primăria, prin prelungirea termenului de cheltuire a banilor.

Dominic Fritz trimite sâmbătă comunicat, acuză influența lui Nica, acesta se supără și răspunde, cu o conferință de presă în care prezintă argumente, de ce primăria ar fi rămas fără bani. Argumentul principal, banii s-au cheltuit înainte de a se da ordonanța de finanțare. Toată lumea acuză pe toată lumea, la mijloc apare și PSD, dar și șeful acestui partid din Timiș, despre care se spune că e aliat, fie cu USR, fie cu PNL, după cum spune fiecare formațiune. Nica atacă și PSD local și USR, vorbind despre un subiect care nu are nicio legătură cu Capitala sau banii pentru cinema, anume contractul de salubrizare al Timișoarei, pe care USR l-ar face cadou PSD (nu înțelegem cum și de ce), un contract pe care chiar consilierii locali PNL l-au votat pro.

”Mie îmi este foarte clar, după ce am văzut ultimele ieșiri publice, faptul că PSD a subordonat USR la Timișoara. Un nou exemplu este prelungirea contractului da salubrizare, care nu a trecut în prima fază, pentru că PSD a arătat că dorește ceva la schimb. Acest atac nejustificat și fără nicio bază factuală al administrației Fritz, la adresa mea, a instituției pe care o conduc, și Ministerului Culturii, pe seama investițiilor și cu privire la ordonanța de Guvern recentă pentru prelungirea termenului de finalizare a obiectivelor de pe lista de investiții. Toate aceste atacuri necesită un răspuns aplicat, bazat pe documente, pe chestiuni factuale, nu pe declarații lacrimogene și plângeri de fată mare, care vor să ascundă în spate lipsa de profesionalism din partea conducerii instituției”, a fost declarația, cu mult substrat politic, prezentată marți de Nica.

Conform acestuia, greșeala pierderii a 40 de milioane de lei ar fi a primăriei și a oamenilor care îl înconjoară pe Fritz. Sugestia ar fi că banii s-au cheltuit înainte de apariția ordonanței de finanțare.

Foiletonul acestor bani începe în guvernul USR – PNL – UDMR, când se dă promisiunea acordării banilor pentru reabilitarea cinematografelor. Alianța pică și la fel înțelegerea. Urmează negocieri intense, ministrul PSD de la Cultură ia o nouă decizie, se acceptă, totuși, finanțarea și, pentru că era târziu de tot, se accept obiectivele la finanțare, doar să se facă. Se dau banii și se așteaptă hârtiile de decontare. Vine ”rotativa”, un ministrul liberal la Cultură și Raluca Turcan trage concluzia că nu e bine ce a făcut primăria și la sfârșit de săptămână trimite la la Timișoara o cerere de restituire a banilor, că nu ar fi cheltuiți legal. Lucrurile se inflamează, Fritz iese în public cu declarații ”generoase” la adresa făptuitorilor cererii de rambursare a banilor, aceasta după ce cei de la PNL Timiș ne anunțaseră vineri că cu o ordonanță schimbată, de fapt ajută primăria neserioasă care nu și-a făcut treaba ”culturală”. În dispută apare și PSD Timiș, prin Alfred Simonis, care spune că Timișoara e furată de un incompetent, Alin Nica, și că ordonanța va fi modificată ca să se elimine această situație.

Marți, Nica anunță că banii, de fapt se pot accesa, numai să fie pentru ce. Despre vechile contracte de finanțare, ne spune că acestea nu mai există de ceva vreme, că au fost eliminate/reziliate. Să se facă altă listă, spune ministerul, conform șefului CJT, și să se ia banii. Asta cu trei luni înainte de încheierea TM2023.

”Când a fost aprobată modificarea OUG 42/2019 pentru susținerea unor cheltuieli, inclusiv privind programul capitalei cultural europene în anul 2013 s-a eliminate vechea listă și s-a aprobat mecanismul de finanțare pentru investițiile prevăzute în Anexa nr. 1 din ordonanța inițială. Tot ce era în Anexa 1, și am avut și noi, de la consiliul județean investiții, a fost eliminat și s-a stabilit un alt mecanism mai simplu, fără contracte de finanțare. Contractele au fost reziliate, ele nu mai sunt valabile. Ministerul ne-a cerut o nouă listă de proiecte cu cheltuieli care pot fi realizate în acest interval. La aprobarea legii 286/2022 nu au trecut explicit care cheltuieli trebuie decontate, adică cele de dinainte de vechea ordonanță, ei au trecut doar la modul general. Implicit este vorba de acele chestiuni realizate între momentul legii 296 și aprobarea banilor, din 2022, lucru pe care Ministerul Culturii l-a constatat când a trimis primăriei rapoartele”, a spus Nica.

Acum el zice că sunt probleme mari, că va constata Curtea de Conturi că finanțarea nu e bine făcută, că banii trebuie dați înapoi.

”Ei (n.r. primăria) trebuiau să facă declarații pe propria răspundere, pentru că sunt prejudicii mari, banii trebuie returnați. Problemele nu vor fi doar cu ministerul Culturii, ci și cu Curtea de Conturi. Problema e că banii nu mai pot fi cheltuiți. Șansa e să se vină cu o nouă listă de proiecte până la 30 iunie 2024 sau să discute domnul Fritz cu stăpânul lui, domnul Simonis să-i modifice ordonanța în Parlament, ca să fie bine pentru primărie”, a mai declarat Nica.

Lațcău dă replica

Așa cum se întâmplă de obicei, focul se ”întreține” cu combustibil. Ruben Lațcău, viceprimarul Timișoarei, are o nouă replică la adresa celor prezentate marți de liderii CJT. Nica vrea să le ia timișorenilor 40 de milioane spune viceprimarul, care acuză administrația județeană că nu a reușit să își cheltuie banii.

”Domnul Nica trăiește într-un univers paralel. Poate de la Dudeștii Noi situația se vede altfel, dar ar trebui să le explice timișorenilor de ce, practic, vrea să le ia acum 40 de milioane de lei. Vedem la televizor în fiecare zi că există o alianță PSD-PNL care încet, încet duce țara de râpă. Despre ce alianță USR-PSD vorbim? Nu înțeleg aceste minciuni ale domnului Nica, din păcate, îi sunt caracteristici. Ministerul Culturii și-a asumat că va finanța cinematografele. În acest moment, Victoria este finalizat, Timișul este finalizat, Studio este la 70%, Dacia este la 70%. Ce vor? Să le facem din nou? Să demolăm cinematograful, să-l construim din nou? Cum putem noi să refacem investiția care deja este făcută? Ministerul Culturii și-a sumat în 2016 că va da acești bani. Primăria Timșoara, de bună credință, a implementat aceste proiecte și, în acest moment, unul dintre aceste cinematografe este deja deschis. Și până la sfârșitul anului vor fi deschise încă trei. Cu siguranță, dacă Consiliul Județean nu este în stare să absoarbă acești bani, și vedem că nu este în stare să absoarbă acești bani, pentru că n-au făcut nimic în toți anii aceștia, Primăria Timșoara este dispusă să preia această finanțare și, cu siguranță, până la jumătatea anului viitor, îi absorbim cu toții pe alte proiecte pe care deja le avem”, a spus Lațcău.

Ceea ce e interesant e că niciuna dintre ”palate” nu a fost capabilă să își ducă la bun sfârșit cele mai importante proiecte, ca dimensiune. De o parte avem Multiplexity, care nu are nici acum un constructor pentru transformare/reabilitare, era principalul punct din bidbook, iar la CJT, ideea cu HangAir, supersala de concerte din cort nu a devenit realitate și chiar s-a renunțat la ea, pentru că primăria ar fi cerut pentru investiție un Plan Urbanistic Zonal, doar ca să blocheze investiția, spun cei de la CJT.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Guvernul şi-a asumat din nou răspunderea pe reforma pensiilor magistraților

Guvernul și-a asumat marţi, în faţa plenului reunit al Senatului şi Camerei Deputaţilor, răspunderea pe reforma pensiilor magistraților. Premierul Ilie Bolojan a afirmat că proiectul este un act de echitate socială pentru românii care muncesc. Ilie Bolojan a declarat, la angajarea răspunderii Guvernului pe pensiile magistraţilor, că nicăieri nu există pensionări în aceste sisteme, la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul şi-a asumat din nou răspunderea pe reforma pensiilor magistraților
ISHO

Sport vezi arhiva Sport

Dumbrăvița merge la Voluntari în ultima deplasare din 2025

CSC Dumbrăvița dispută la finalul acestei săptămâni, ultimul joc oficial din deplasare din acest an calendaristic. Sâmbătă, de la ora 11.00, joacă în fieful celor de la FC Voluntari, în cadrul etapei a 16-a din Liga 2. Cele două echipe se întâlnesc pentru a doua oară într-un meci direct. La 14 decembrie 2024, tot pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dumbrăvița merge la Voluntari în ultima deplasare din 2025
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Fidelity by Iulius Mall

Economic vezi arhiva Economic

Compania Aumovio reduce peste două sute de locuri de muncă la unitatea pe care o deține la Timișoara

Una dintre cele mai puternice companii multinaționale cu activitate în domeniul automotive din Timișoara, prezentă aici cu o unitate de producție și cercetare, va concedia peste două sute de persoane ca parte a unui proces realizat la nivel global de companie. Vizate sunt toate sectoarele de activitate ale companiei. Societatea Aumovio, desprinsă de curând din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Compania Aumovio reduce peste două sute de locuri de muncă la unitatea pe care o deține la Timișoara

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”, De această dată este vorba de  “Turul Timișoara interbelică”, pe care îl puteţi descoperi alături de istoricul Dan Codre. Evenimentul este găzduit de Visit Timişoara şi Timisoara Citz Tours. Perioada dintre cele două războaie mondiale a fost momentul în care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat
Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean Timiș au în stoc destul material antiderapant, iar utilajele pot interveni la nevoie. Prefectul de Timiș. Cornelia Elena Micicoi, a vizitat bazele respective. Au fost vizitate Centrul de întreținere și coordonare Orțișoara, Centrul de întreținere și coordonare Țipari, Bazele de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean și a Spitalului Municipal în cadrul unui consorțiu medical. După ce a insistat că spitalele aflate în subordinea instituției pe care o conduce oferă condiții mai bune, el a subliniat că e important ca achizițiile de dotări să se facă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu
Pentru o seară, duminică de la ora 18.00, Piața Libertății va deveni un loc în care imaginația se întâlnește cu arta într-un mod unic. Pationoarul din Piața Libertății devine duminică loc de spectactol. Trupa Circus on Ice Savieliev Grand va transforma patinoarul într-un univers magic inspirat din lumea Harry Potter, într-o producție spectaculoasă care îmbină...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Personajele din Harry Potter prind viață pe gheața patinoarului din Piața Libertății
La Serele Horticultura plantele sunt crescute pentru spații care prind viață, iar verdele este mereu în sezon. Aici, plantele sunt crescute cu grijă și pregătite să transforme orice interior într-un spațiu mai primitor și mai aproape de natură. Colecția Horticultura de plante include: Aloe vera Aspidistra Chlorophytum Cyperus Euonymus Ferigă Ficus Lavandă Palmier Trachycarpus Sansevieria...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oferte de iarnă de la Horticultura. Verdele este mereu în sezon/Foto
Iubitorii de colinde sunt invitați duminica aceasta (7 decembrie), de la ora 14:00, departe de aglomerația din Timișoara, la cea de-a treia ediție a „Concertului de Crăciun” din Charlottenburg, singurul sat rotund din România. Concertul va avea loc în Biserica Romano-Catolică din localitate, într-o atmosferă inedită de sărbătoare. Publicul va putea urmări un program muzical...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Recomandare de weekend – Visit Timiș: Concertul de Crăciun din Charlottenburg
Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat joi contractul prin care municipalitatea va beneficia de finanțare europeană pentru regenerarea urbană a Pieței Mocioni (Küttel). Revitalizarea cartierului istoric Iosefin va fi susținută prin Programul Regional Vest 2021 – 2027 cu peste 9,1 milioane de euro, iar de la bugetul local cu peste 5,6 milioane de euro....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara primește nouă milioane de euro, fonduri europene, pentru reabilitarea zonei Piața Mocioni
A noua partidă din actualul sezon pentru prim-divizionara de baschet a orașului a însemnat a patra victorie, una categoreică, e adevărat, în fața unui adversar modest, dar venită la capătul unui meci în care fiecare jucător de la amfitrioni înscris pe foaia de arbitraj și-a adus contribuția. A fost 106-84 pentru elevii lui Dragan Petricevic,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul SCM Politehnica a făcut un meci excelent cu Galațiul
Top
deBanat.ro - spune realitatea!
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.