Fraţii Cristescu – nimic pentru Poli (sau chiar Timişoara), totul pentru ei

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

„Dar FRAŢII nu se implică?”. E o întrebare pe care am auzit-o foarte des, în această vară, în momentul în care s-a pus pe tapet revirimentul echipei Poli Timişoara. De asemenea, o întrebare legitimă, fraţii Emil şi Marius Cristescu, căci despre ei este vorba, fiind cei mai bogaţi oameni nu doar din Timişoara, ci din întreg Banatul. De fapt, de-a lungul timpului, de fiecare dată când s-a pus problema „reinventării” acestui brand al Timişoarei şi Banatului, aşa cum este Poli, se punea întrebarea dacă se vor implica cumva şi cei doi fraţi. Şi nu se implicau.

O singură dată a existat o iniţiativă de acest gen, una amintind însă de o întâlnire între hoţ şi prost. Mai exact, cei doi fraţi erau de  acord să administreze clubul, cu condiţia ca autorităţile locale, în special Primăria (era primar Nicolae Robu) să asigure finanţarea. Dar oricât de prost era „prostul”, totuşi în faţa unui asemenea tupeu a spus pas.

Aşadar, da, cei doi fraţi nu vor investi nici în noua Poli (e nouă, având în vedere implicarea Consiliului Judeţean şi Primăriei, alături de Universiatea Politehnica), al cărei obiectiv este revenirea în prim-planul fotbalului românesc. Dar ştiţi cum se spune, dacă nu poţi să ajuţi, măcar nu încurca. Cei doi fraţi nu s-au putut abţine nici de la acest lucru. În momentul în care Consiliul Judeţean a licitat pentru baza sportivă AEM, cei doi fraţi au supralicitat, achiziţionând obiectivul. Administraţia judeţeană a încercat să achiziţioneze locaţia tocmai pentru a o transforma într-o bază de pregătire pentru Poli. Şi mai ciudat este faptul că, în condiţiile în care doi fraţi sunt obişnuiţi să ia totul pe gratis sau la preţuri infime, când a fost vorba să încurce Poli, au scos bani din buzunar. Şi nu puţini.

Şi spun că sunt obişnuişţi să ia pe gratis sau pe nimic, fiindcă aşa au adunat imensa lor avere la finalul anilor 90 şi începutul noului mileniu. Mari profitori ai capitalismului securistoid din acele timpuri, „nu ne vindem ţara, o dăm gratis la ai noştri”, cei doi fraţi au cumpărat, la un preţ de batjocură, jumătate din fabricile, hotelurile, magazinele, restaurantele sau cofetăriile Timişoarei. Evident, fabricile erau obligate să-şi păstreze numărul de muncitori şi obiectul muncii, dar cu PSD la putere, acestea s-au transformat în afaceri imobiliare. Iar fabricile care nu s-au dărâmat au fost închiriate la stat, cu chirii lunare mai mari decât preţul vânzării, sau chiar revândute statului la preţuri imense. Aşa cum s-a întâmplat cu „tunul Peco” cu benzinăriile vândute de stat la fraţi, exploatate la maxim de aceştia în embargou, iar apoi revândute la stat de zece ori mai scump.

Dar nu mai insist cu acele vremuri. Culmea este că „misecuvinismul” celor doi fraţi persistă şi acum. Astfel, au atacat în instanţă Planul Urbanistic General (PUG), unul din motive fiind că nu sunt lăsaţi să facă o clădire cu şase etaje pe amplasamentul Restaurantului Flora. Imobil emblematic al Timişoarei, pe care l-au transformat într-o cocină. Cei doi fraţi au câştigat în instanţă în prima fază. De asemenea, s-au opus vehement proiectului de urbanizare a vechilor zone industriale. Un proiect care prevedea, ca în orice oraş civilizat din lume, ca dezvoltatorii imobiliari să ridice în noile cartiere un parc, o grădiniţă, un obiectiv public etc. Ei nu vor. Să vină municipalitaea să facă şcoli şi grădiniţe în acele locaţii pentru a ridica valoarea locuinţelor.

Se ştie, în orice colţ al lumii, oamenii care au făcut bani, inclusiv pe bune, nu de-a moca, întorc o bună parte din ei comunităţii. Fac case de bătrâni, adăposturi pentru oameni nevoiaşi sau copii, burse pentru copiii săraci etc. Sau investesc în sport. Cei doi fraţi nu doar că nu investesc nimic în Poli, dar nu fac nimic din toate acestea. Totul, şi dacă pot chiar mai mult decât totul, este doar pentru ei…

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

14 comentarii pentru acest articol

Adrian a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 08:14 )

se știe că frații au o treime din clădirile industriale și terenurile din Timișoara.un sponsor pentru poli poate fi și Iulius mall care a acaparat toată zona comerciala și de birouri din Timisoara

OVI a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 08:25 )

UN EXEMPLU DEMN DE URMAT!

CARCATERE NU JUCARIE…

Daniel a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 08:48 )

Nu pot să nu observ doză mare naivitate din acest articol cum nu am mai văzut decât la martorii lui guru securilă care cred că acesta va elibera poporul de sub asuprirea UE pentru că nu ne lasă să dezvoltăm cea mai profitabilă industrie, cea a calului, că neutralitatea este cea mai importantă garanție de securitate, deoarece “impecabilitatea demnității dă putere invincibilitate acestui popor care este invincibil”, și așa mai departe.
Cum să te aștepți să vină cineva cu bani de acasă care la mijlocul anilor 2000 se certa cu administratorul blocului pentru niște sume derizorii, considerate prea mari pentru a putea fi plătite? Cum să dorești ca astfel de personaje să aibă un cuvânt de spus acolo unde vor intra banii contribuabililor fără vreun studiu de piață sau o aprobare publică? Dacă tot nu mai contează, pentru că și așa proiectul este viciat din start prin prezenta politicului, nu facem un apel și la Potra să vină cu niște milioane, pentru că el, guru și niște mercenari speciali, mai lipsesc ca să avem un club al mafiei securisto-comuniste aidoma lui Dinamo.
Pe de altă parte, subiecții articolului sunt suficient de versați încât să realizeze că această antrepriză este de fapt un vehicul prin care baronul SimNorids își va încasa dijma, sifonând banii publici. Asta în momentul în care CJT se chinuie de ani buni să finanțeze centura mică a orașului iar construcția unui drum fără dificultăți tehnice cum este cel între Sânmihaiu Român și Șag durează mai bine de doi ani.
Trebuie ieșit odată din sfera marketingului electoral și să ne reconectăm la realitatea economică pentru că dacă continuăm pe această cale, inclusiv cu extorcarea investitorilor, pentru astfel de obiective fantasmagorice, riscăm să ajungem ca în anii ‘90, să ne lăudăm că avem pick-up dar să nu avem pi cur, vorba bancului.

Dan a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 08:55 )

Niste nenorociti care sunt o caracatita ce tine pe loc orasul,.

liviu a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 10:30 )

Fratii sunt oameni de afaceri care au facut averea imensa ” muncind din greu.”
Ca oameni de afaceri se gandesc bine inainte de a investi.
Cat de mic este riscul , cat de mare este profitul.
Rezultatul analizei lor a fost NU. Domnule, ne permitem o intrebare:
Ce pot face niste muste, care bazaie adevarul si realitatea online,
unor falnici armasari, care au ajuns burghezo-mosieri ? .
.

Lae a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 12:20 )

„Labarali” sau pesedisti fratii astia? Sau auristi, ca sustinatorul intereselor lor in consiliul local (Ilie Sarbu)?

ripensist a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 13:16 )

Sa vina la Ripensia.

Dan A. a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 15:38 )

Langa Magazinul Bega, apartinand celebrilor frati, se afla Ceasul Floral, aflat in ruina. Banii pentru mecanismul ceasului au fost adunati din donatii de catre Clubul Lions Diamond, de mai bine de doi ani. Ar mai trebui renovata constructia, adica ceva pamant mutat si turnat beton nou, incomparabil mai simplu decat constructia unei case familiale. Cred ca pricepeti ce vreau sa zic.
P.S. Mirarea mea sincera e urmatoarea: cum de fratii nu au cumparat inca terenul de sub fostul stadion Dan Paltinisanu?

Costel Plugariu a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 16:20 )

Astept si editorialul despre Fritz sau despre Mosteanu, material jurnalistic ar cam fi, nu stiu jurnalisti daca mai sunt…

Kroko a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 17:07 )

Dacă au făcut niște bani ,indiferent cum,nu credeți ca au o Experienta?Și atunci cum sa bage bani în o încercare naiva și stângace de a fauri un vehicul electoral?Poate au văzut ex Poli Iași!Poate au înțeles ca trebuie un club profesionist,în fotbalul profi !

Bravo 👏👏👏 INO a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 17:13 )

Esti AINGURUL care ridica acest aspect in atentia publică: cit dau inapoi comunitatii MILIONARII Timisoarei, (majoritatea provenind din Familii de SECURISTI) care au profitat de regim si pina in 89 si DUPĂ…fiind beneficiarii PRIVATIZARILIR frauduloase, din patrimoniul statului, vinzari facute pe nimic, doar ptr SPECULA IMOBILIARA.
Ar merita un articol despre CINE sunt marii proprietari de terenuri din privatizari in TM si mai apes ce au facut cu averea afunata? Cit au donat ptr activitati NON-profit

TMEUTM a spus: (noiembrie 27th, 2025 at 21:56 )

Interesant cu AEMul…isi vad interesele,foamea e mare la toti.

Marcel a spus: (noiembrie 28th, 2025 at 06:52 )

Care din bogații Timișoarei au ” bagat” bani în fotbal ? A trebuit sa vina Iancu de la București pentru a avea o echipa buna .

MILIONARII IMPOSTORI din TM se ascund ca șobolanii a spus: (noiembrie 28th, 2025 at 16:25 )

Intersati doar de LUXUL propriu in bolizi si vile de lux si bani multi aruncati la tîrfe…astia sunt securistii parveniti in afaceri vu statul dupa 89.
Singurul patronu de la ISHO ce mai face mici actiuni de mecen, restul sunt de o PROMISCUITATE feroce.
Desi jigodiile s-au imbogatit pe spatele timisorenilor. In mod FRAUDULOS

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Ilie Bolojan vorbeşte de necesitatea unei alianţe PNL – USR. Ce vor spune liderii PNL Timiş?

Premierul Ilie Bolojan, totodată preşedinte PNL, a declarat, miercuri, într-un interviu la Digi FM, că este posibilă realizarea unei alianțe PNL-USR în perspectiva viitoarelor alegeri. El a afirmat că, în contextul actual, formarea unor blocuri politice mai mari este necesară pentru stabilitate. Afirmaţiile lui Bolojan ar putea produce probleme în PNL Timiş, organizaţie aflată sub...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ilie Bolojan vorbeşte de necesitatea unei alianţe PNL – USR. Ce vor spune liderii PNL Timiş?
ISHO

Sport vezi arhiva Sport

Șoc în C7! Antrenorul Alex Pelici s-a despărțit de liderul seriei, Unirea Alba Iulia

Cea mai bună echipă din C7 a rămas fără antrenor… Vrând/nevrând este o veste bună și pentru Poli! Timișoreanul Alex Pelici nu va mai continua la Unirea Alba Iulia, echipă pe care a condus-o în mai multe mandate pe durata a mai bine de două decenii și pe care o lasă pe primul loc în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Șoc în C7! Antrenorul Alex Pelici s-a despărțit de liderul seriei, Unirea Alba Iulia

Social vezi arhiva Social

Fidelity by Iulius Mall

Economic vezi arhiva Economic

Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a avut un nou an bun. 2025 a însemnat creșterea Forumului Internațional de Afaceri Timișoara, numeroase programe finanțate din fonduri europene și destinate mediului de afaceri local, cursuri de pregătire pentru angajați, numeroase expoziții de specialitate, dar și implicarea în mai multe programe ale societății, mai ales în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Așa cum am anunțat deja, Primăria Timișoara depune pentru finanțare europeană un proiect în valoare de 7 milioane de euro pentru reabilitarea halei mari de tramvaie de pe Bulevardul Take Ionescu și transformarea acesteia într-un spațiu cultural, în cadrul Centrului Multiplexity. Proiectul respectiv ar fi trebuit să fie gata de ani de zile, fiind punctul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara cere șapte milioane de euro pentru ca centrul Multiplexity să devină în sfârșit realitate
Premierul Ilie Bolojan, totodată preşedinte PNL, a declarat, miercuri, într-un interviu la Digi FM, că este posibilă realizarea unei alianțe PNL-USR în perspectiva viitoarelor alegeri. El a afirmat că, în contextul actual, formarea unor blocuri politice mai mari este necesară pentru stabilitate. Afirmaţiile lui Bolojan ar putea produce probleme în PNL Timiş, organizaţie aflată sub...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ilie Bolojan vorbeşte de necesitatea unei alianţe PNL – USR. Ce vor spune liderii PNL Timiş?
O nouă grădiniţă urmează să fie construită în localitatea Moşniţa Nouă, aceasta urmând să deservească 360 de copii. Investiţia totală în acest obiectiv este de aproximativ 3,5 milioane de euro, din care 2,5 milioane sunt bani nerambursabili. Primarul comunei Moşniţa Nouă, Gerald Simonis, a semnat, miercuri, 17 decemnbrie, împreună cu ADR Vest, contractul de finanțare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vești bune, la final de an, pentru locuitorii comunei Moşniţa Nouă. S-a semnat contractul pentru ridicarea unei noi grădiniţe moderne
Situația descoperită la căminul de bătrâni de la Lenauheim a făcut Prefectura Timiș să ia măsuri în acest sector. Ce înseamnă aceasta? S-a constituit o comisie care va face verificări. Prin Ordin de Prefect, a fost constituită Comisia mixtă de verificare și control a centrelor rezidențiale destinate persoanelor vârstnice din județul Timiș. Din această comisie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Problemele cu bătrânii de la Lenauheim au creat o nouă comisie, la Prefectură
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a avut un nou an bun. 2025 a însemnat creșterea Forumului Internațional de Afaceri Timișoara, numeroase programe finanțate din fonduri europene și destinate mediului de afaceri local, cursuri de pregătire pentru angajați, numeroase expoziții de specialitate, dar și implicarea în mai multe programe ale societății, mai ales în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025
Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) a publicat în consultare publică Ghidul solicitantului pentru Intervenția Regională – „Consolidarea cooperării pentru inovare cu parteneri interni sau externi – EIT Mobilitate urbană”, cu o alocare totală de 800.000 euro la nivel regional. Aceasta este etapa a doua dintr-un mecanism construit deja în Regiunea Vest, Acceleratorul inVest...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 800.000 de euro, prin ADR Vest, pentru dezvoltarea mobilității urbane
Prin Pasajul Solventul vom circula cu automobilul peste o săptămână, dar aceasta doar în regim de șantier, a anunțat, de pe șantier, viceprimarul Ruben Lațcău. Aceasta va reduce mult din presiunea existentă de la pasajul Jiul, într-o perioadă a anului în care traficul rutier din oraș crește semnificativ. În aceste zile acolo se toarnă straturile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mai avem doar o săptămână până vom putea circula prin Pasajul Solventul/VIDEO
Începând de astăzi, Muzeul Național de Artă Timișoara și Consiliul Județean Timiș invită publicul la deschiderea expoziției „Când Lumea Se Frânge. Grafica Miturilor Ultimului Ceas / When the World Breaks. Drawings of Last-Hour Myths”. Expoziția va putea fi vizitată până pe 15 februarie 2026, iar accesul publicului la vernisaj este gratuit. Evenimentul expozițional, rodul unui...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bandă desenată realizată de studenții de la Grafică, în expoziție la Muzeul Național de Artă Timișoara
Joi, 18 decembrie, Consiliul Local se întruneşte într-o şedinţă de plen extraordinară, unul dintre punctele care urmează să fie dezbătute fiind desfiinţarea Direcției Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar (PLMSTF). Şef al acestei direcţii este celebrul Culiţă Chiş, cel mai important director din primărie în timpul administraţiei Robu. Într-o scrisoare deschisă adresată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se desfiinţează oficial Direcţia PLMSTF din Primăria Timişoara. Celebrul Culiţă Chiş rămâne fără slujbă, dar promite că „se va întoarce într-o zi”
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.