Arhiva pentru eticheta: alfred simonis

Patru obiective din domeniul rutier, administrate de CJ Timiș, sunt aproape de finalizare în urma reabilitării/FOTO

Patru obiective din domeniul rutier, administrate de CJ Timiș, sunt aproape de finalizare în urma reabilitării/FOTO

Patru investiții realizate în domeniul infrastructurii rutiere administrate de Consiliul Județean Timiș se află în faza de finalizare. Sunt lucrări realizate în zone diferite ale județului, dar care urmăresc același obiectiv: drumuri mai sigure și acces rapid pentru locuitori, transportatori și serviciile de urgență. Prima, între Parța și Petroman, pe DJ 593B a fost construit

Consiliul Județean Timiș revine cu propunerea de majorare a sprijinului financiar pentru stadionul LEGO/VIDEO

Solicitați mai mulți bani, suntem dispuși să contribuim. Este anunțul lui Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, care revine cu oferta de majorare a sumei oferite pentru ridicarea stadionului LEGO, din Calea Buziașului, la pachet cu informația cum că din cele 20 de milioane de lei deja trimise pentru proiect au fost decontate doar 11 milioane.

Alfred Simonis îi oferă viceprimăriței Romocean pipa păcii: ”Am primit mesajul tău”

La câteva ore de la lansarea filmului cu povestea certificatelor de urbanism trimise în plic de Paula Romocean către Alfred Simonis, cel din urmă a reacționat la mesajul virtual. Și a făcut-o surprinzător de ”pașnic”, chiar fără patimă și pozitiv. Așteptăm cât mai rapid transferul unuia dintre cele două terenuri pentru a ne apuca de

La Lugoj a fost inaugurat un nou Centru de Zi pentru adulții cu dizabilități, în valoare de peste șase milioane de lei

Consiliul Județean Timiș a inaugurat la Lugoj noul Centru de Zi pentru Persoane Adulte cu Dizabilități. Este o investiție de peste șase milioane de lei de care vor beneficia 90 de persoane. Valoarea totală a investiției depășește 6,2 milioane de lei, bani de la Consiliul Județean Timiș și fonduri PNRR. “Unele investiții se măsoară în

Din nou scandal imens în PNL Timiş. Primarii vor capul liderului PNL Timişoara, Ionuţ Gaiţă, fiindcă le torpilează relaţia cu Alfred Simonis

Mai mulţi primari PNL din judeţ solicită demiterea lui Ionuţ Gaiţă din funcţia de preşedinte interimar al organizaţiei Timişoara. Gaiţă este acuzat că le subminează relaţia cu Alfred Simonis, preşedinte CJ Timiş. De partea primarilor se plasează şi vicepreşedintele CJ Timiş Alin Popoviciu, cel care l-a pus în această funcţie pe Gaiţă.  Luni, mai mulţi

Alfred Simonis, în mijlocul unui nou scandal, în care este implicat un bun prieten al său, preşedintele PSD Săcălaz. Investigaţie Snoop

Site-ul de investigații Snoop a publicat un caz care îl are cap de afiş pe Răzvan Popeţi, preşedinte al PSD Săcălaz, şi prieten cu Alfred Simonis, liderul PSD Timiş şi al CJ Timiş. Popeţi a “ţepuit” un afacerist german de 50 de maşini. Autorităţile române nu au mişcat un deget, chiar dacă neamţul a fost

Alfred Simonis și Ruben Lațcău au un nou motiv să se certe: galoșii și moda

Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, și viceprimarul Timișoarei Ruben Lațcău au găsit un nou subiect de ceartă. De această dată, motivul ”tangoului” sunt… galoșii sau calitatea acestora. Totul a început în urma difuzării unui podcast, în care Simonis spune despre conducătorii primăriei că nu se îmbracă elegant, iar Timișoara arată la fel, plină de

Lia Olguța Vasilescu

Atac cu mantă la Alfred Simonis? Cu sacii în căruţă, Olguţa Vasilescu atacă guvernul pentru că ar irosi bani pe stadioane

Primăriţa Craiovei, Olguţa Vasilesscu, unul dintre cei mai influenţi lideri naţionali ai PSD, a atacat ieri Guvernul pe motiv că ar aloca prea mulţi bani pe stadioane, în detrimentul altor sectoare. Unul din stadioanele care aşteaptă bani de la guvern este cel din Timişoara, pentru care militează preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, totodată preşedinte al

Ruben Laţcău, deschis la colaborare: “Sunt de acord cu Alfred Simonis: împreună putem accelera dezvoltarea unei rețele de transport la nivelul întregului județ”

Viceprimarul Timişoarei Ruben Laţcău spune că este de acord  cu preşedintele CJ Timiş, Alfred Simonis, în privinţa dezvoltării unei rețele de transport la nivelul întregului județ. Laţcău afirmă Primăria Timişoara şi Consiliul Județean pot să colaboreze pentru a conecta toate UAT-urile din Timiș într-un sistem de transport urban, metropolitan și județean. Intervenţia lui Ruben Laţcău

Editorial de Ino Ardelean

Cum mai poate scăpa PNL Timiş de percepţia de organizaţie vasală PSD

Săptămâna trecută, mai exact joi, 28 mai, secretarul general al PNL Timiş, Alin Popoviciu, a susţinut o conferinţă de presă, alături de el, în faţa jurnaliştilor, apărând şi consilierul judeţean Nicu Bitea. Menţionez acest lucru deoarece, interesantă coincidenţă, cei doi sunt consideraţi cei mari servili PNL-işti ai preşedintelui PSD Timiş, Alfred Simonis. Întâlnirea cu presa

PNL și PSD sunt prieteni ”administrativi” de la opt la cinci, după masă sunt dușmani politici

La nivel național s-au certat, dar la nivel de Timiș lucrează împreună pentru binele maselor. Este mecanismul care stă la baza colaborării dintre PNL și PSD, spune Alin Popoviciu, care refuză total sintagma de ”anexa PSD” pentru formațiunea liberală. El spune că a primit acordul președintelui PNL, Ilie Bolojan, să mențină poziția de vice la

Noi recomandări de la Simonis pentru Fritz: ”Când pisica nu e acasă, sunt unii care dansează pe masă”

Șeful Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, i-a recomandat vineri primarului Timișoarei, Dominic Fritz, să mai stea și pe acasă, pentru că în lipsa sa ”sunt unii care dansează pe masă”, referindu-se la înlocuitorii săi. Replica urmează conflictului pe tema bolovanilor. După ce Fritz a acuzat ingerințe politice, Simonis i-a răspuns acuzând conducerea municipalității de autovictimizare,

Ruben Lațcău ii răspunde instant lui Simonis. Îl acuză de distrugerea spațiului verde al orașului/Foto

Nu trec decât câteva minute de la luarea de poziție a lui Alfred Simonis pe tema amenzii date de Garda de Mediu pentru bolovanii Primăriei și a venit prima reacție a conducerii municipalității. Viceprimarul Ruben Lațcău spune simplu: “Spațiul verde trebuie protejat”, prezentând mai multe imagini în care pe spațiul verde din jurul Castelului Huniade,

După momentul “Garda de Mediu”, Simonis acuză conducerea Primăriei de victimizare

Alfred Simonis, șeful PSD Timiș și al Consiliului Județean Timiș, reacționează la acuzațiile lansate joi de către primarul Dominic Fritz, de execuție politică la comandă, după un control al Gărzii de Mediu. Iar răspunsul nu este deloc unul cu mănuși, așa cum Simonis ne obișnuise în ultima perioadă în relația cu primarul, pe care îl

Jimbolia are un nou bazin de înot. Inaugurat pentru a doua oară de la finalizare/Foto

Banii din bugetul Consiliului Județean Timiș au dus la realizarea la Jimbolia a unui modern bazin de înot. O investiție normală, ineditul vine dacă ne gândim că acesta a fost inaugurat, vineri, pentru a doua oară. Această minune este admisă și de actualul președinte al CJ Timiş, Alfred Simonis. Acesta spune că au fost necesare

Noile microbuze hibrid luate de CJ Timiș cu bani de la AFM au fost predate primăriilor/Foto

Cele 25 de noi microbuze cumpărate de Consiliul Județean Timiș cu bani de la Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) au fost predate joi beneficiarilor. Mijloacele de transport cu motorizare hibridă au fost preluate de reprezentanții a 22 de primării din județ și de trei dintre școlile speciale aflate în subordinea CJT. Noile microbuze vin după

Primarul Dominic Fritz vrea să colaboreze în continuare, instituțional, cu administrația județeană

Vom colabora la nivel instituțional a spus primarul Dominic Fritz, atunci când a fost întrebat despre relația cu PSD la nivel local, în condițiile divorțului ireconciliabil la nivel național, al social-democraților cu USR. Desigur, Fritz se referea la colaborarea dintre primărie și CJT, nu la una USR – PSD, care a existat doar sporadic până

Editorial de Ino Ardelean

Obişnuit cu PNL Timiş, Freddy Simonis încă mai aşteaptă… „centuristele” liberale

Într-o adaptare caraghioasă a cunoscutei piese a lui Samuel Beckett, „Aşteptându-l pe Godot”, liderii PSD – şi l-aş adăuga aici pe noul lor aliat Nicuşor Dan – tot trag nădejde că PNL se va reaşeza la masa negocierilor pentru formarea unui nou guvern. Şi dacă nu întreg partidul, să vină măcar nişte „prostituate” din PNL

Plen CJT

Șapte comune din Timiș primesc 39 de milioane de lei de la bugetul județului/FOTO

Șapte comune din județul Timiș vor beneficia de investiții importante realizate din bugetul Consiliului Județean. Suma totală alocată este de 39 de milioane de lei. Investițiile vor fi realizate în domeniul rutier, cultural sau școlar. “Am semnat astăzi parteneriatele cu primarii comunelor Foeni, Tomești, Giroc, Orțișoara, Denta, Boldur și Sânmihaiu Român, suma totală ajungând la

Top