Arhiva pentru eticheta: politia locala

Daca e duminica… sunt cersetori! In fata bisericilor si nu numai

Daca e duminica… sunt cersetori! In fata bisericilor si nu numai

O singură zi, nu mai puțin de 15 cerșetori. Aceasta este „recolta” ultimei duminici, adunată de pe străzi de polițiștii locali. Aproape jumătate dintre cerșetorii ridicați își făceau veacul în fața bisericii din Piața Küttl.

cladire istorica

Construiti fara autorizatie? Amenda va ajunge chiar si la 100.000 lei!

E vară, perioada în care tot românul își renovează locuința. Deși legea prevede anumiți pași care trebuie parcurși, prea puțini sunt cei care se deranjează să obțină autorizațiile necesare. Și mai puțini sunt cei care sunt prinși, dar, avertizează polițiștii locali, amenzile vor crește și pot ajunge la 100.000 lei!

Politia Locala ar trebui sa-si anunte si propriii agenti: E interzis sa pedalezi pe contrasens!

Doi timișoreni au fost amendați, în urmă cu două săptămâni, pe strada Sf. Ioan, deoarece pedalau pe trotuar, în condițiile în care pe carosabil este amenajată o pistă de biciclete, dar în sens invers celui în care se deplasau. Polițiștii locali au scris în procesele-verbale că oamenii ar fi trebuit să meargă pe pistă, deși era interzis. Șefii lor îi contrazic.

Stefan Popa Popa’s o reclama din nou pe… bunica la Primaria Timisoara

Ștefan Popa Popa’s continuă războiul cu restaurantul care funcționează în imediata sa vecinătate. Artistul cere explicații de la primărie, pentru că este deranjat atât de gălăgia din curtea localului, cât și, susține el, de atitudinea polițiștilor locali, care nu fac nimic.

De pe bretea prin piata volanta! Haos la stadion, politistii locali vor face candva ordine

Mergeți să cumpărați legume și fructe proaspete din piața volantă de la stadion? Mare grijă, să nu dea o mașină peste voi! De când a fost terminată „breteaua” cu sens unic înspre Casa Tineretului, singura cale de acces pentru șoferi este… exact piața volantă. Primarul Nicolae Robu spune că polițiștii locali vor face ordine, dar nu precizează și când.

Atentie pe unde pedalati! Politistii locali impart amenzi pe strada Sf. Ioan / FOTO

Pistă de biciclete pe carosabil, într-un singur sens. Ca să nu fii amendat, pe unde mergi, ca biciclist, dacă te deplasezi în sens contrar: pe trotuar sau pe pistă? Un timișorean care a ales prima variantă a fost amendat cu 750 de lei de polițiștii locali, care i-au spus că trebuia să meargă pe pistă și… vedea el ce face dacă din sens invers venea alt biciclist!

Politia Locala nu poate amenda proprietarii de cladiri istorice din cauza… Directiei de Urbanism

Direcția de Urbanism a Primăriei Timișoara se mișcă foarte greu când vine vorba despre clădirile istorice. Mai exact, în ceea ce privește amendarea proprietarilor care le lasă în paragină. Poliția Locală face constatări, dar nu poate da amenzi de capul ei. Asta susține primarul Nicolae Robu.

Hotii din zona Dambovita, ridicati de politistii locali / FOTO

Aproximativ 12 camioane de gunoaie au fost ridicate, vineri, de pe un teren viran de pe strada Sulina. Polițiștii locali au trecut la curățirea zonei unde locuiau fără forme legale peste 20 de persoane, majoritatea minori. Printre aceștia, și hoții care acționau, în bandă, în zona Dâmbovița – Calea Șagului.

Top