Siguranța alimentară, dezbătută la Universitatea Politehnica Timișoara

alimente

alimente

Facultatea de Chimie Industrială și Ingineria Mediului din cadrul Universității Politehnica Timișoara a organizat, în perioada 7-9 iunie 2021, evenimentul „Siguranța alimentelor este responsabilitatea tuturor”, desfășurat online, alăturându-se astfel campaniei de conștientizare a importanței siguranței alimentelor inițiată de Organizația Mondială a Sănătății (World Health Organization-WHO) și Organizația pentru Alimentație și Agricultură (Food and Agriculture Organization-FAO), având ca temă principală în anul 2021 – „Alimente sigure pentru sănătatea de mâine”.

Evenimentul „Siguranța alimentelor este responsabilitatea tuturor” a cuprins 3 secțiuni. Primul a avut loc pe 7 iunie 2021 – Finala concursului „Tinerii și siguranța alimentelor – PolySafeFood“ (ediția a II a,) adresat elevilor claselor V-VIII și IX-XII  și studenților din ciclul de studii licență. Cel de-al doilea a fost programat pe 8 iunie 2021 – Work-shop-ul „Siguranța alimentelor de la materie primă la produs”, care și-a propus promovarea soluțiilor și modalităților implementate de specialiștii din companiile cu profil alimentar din România pentru prevenirea, detectarea și gestionarea riscurilor din procesele tehnologice. . Ultima dintre acșiuni a fost programată pe 9 iunie 2021 – Work-shop-ul „Rolul universităților în formarea specialiștilor din domeniul siguranței alimentare”, care a reunit cadre didactice și cercetători din domeniul siguranței alimentelor din România pentru a aborda provocările și cerințele existente în formarea de specialiști capabili să dezvolte procese tehnologice și metode de analiza și control pentru alimente sigure.

La acest deschiderea manifestării au fost prezenți, alături de organizatori și participanți, rectorul Universității Politehnica Timișoara, Florin Drăgan, și reprezentantul Autorității Naționale Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor dr. Alexandru Supeanu.

Universitățile care s-au alăturat evenimentului sunt:  Universitatea Dunărea de Jos din Galați, Facultatea de Știința și Ingineria Alimentelor; Universitatea Politehnica București, Facultatea de Chimie Aplicata si Știința Materialelor; Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului „Regele Mihai I al României” din Timișoara, Facultatea de Inginerie Alimentară; Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Facultatea de Științe Baia Mare.

Pentru Ziua Mondială a Siguranței Alimentelor, Organizația Mondială a Sănătății a propus 6 teme: Asigurați-vă că este sigur- Guvernele trebuie să asigure alimente sănătoase și nutritive tuturor; Cultivați/Produceți alimente sigure – Producătorii agricoli și alimentari trebuie să adopte bune practici; Păstrați alimentele în siguranță – Operatorii economici trebuie să se asigure că alimentele sunt sigure; Consumați alimente sigure – Consumatorii trebuie să fie informați despre alimentația sigură și sănătoasă; Colaborați pentru siguranța alimentelor – Să lucrăm împreună pentru o hrană sigură și sănătate; Cercetătorii explică de ce siguranța alimentelor este responsabilitatea lor- Tendințe si cercetări pentru siguranța alimentelor.

Evenimentul a fost inclus în lista evenimentelor organizate la nivel mondial cu ocazia Zilei Mondiale a Siguranței Alimentelor și este postat site-ul OMS-FAO: http://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/news-and-events/news-details/en/c/1402221/

La finalizarea concursului de proiecte „Tinerii și siguranța alimentelor-PolySafeFood“ (ediția a II-a), elevii claselor V-VIII și IX-XII, precum și studenții din ciclul de studii licență au obţinut premii după cum urmează: Clasele V – VIII – 1 premiu I, 1 premiu II, 1 premiu III și 3 mențiuni; Clasele IX – XII – 1 premiu I, 1 premiu II, 1 premiu III și 6 mențiuni; Studenți licență – 1 premiu I, 1 premiu II, 1 premiu III și 3 mențiuni.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

0 comentarii pentru acest articol

1 Trackbacks pentru acest articol

Siguranța alimentară, dezbătută la Timișoara - Banat NEWS Says:

[…] Facultatea de Chimie Industrială și Ingineria Mediului din cadrul Universității Politehnica Timișoara a organizat, în perioada 7-9 iunie 2021, evenimentul „Siguranța alimentelor este responsabilitatea tuturor”, desfășurat online, alăturându-se astfel campaniei de conștientizare a importanței siguranței alimentelor inițiată de Organizația Mondială a Sănătății (World Health Organization-WHO) și Organizația pentru Alimentație și Agricultură (Food and Agriculture Organization-FAO), având ca temă principală în anul 2021 – „Alimente sigure pentru sănătatea de mâine”, conform, debanat.ro. […]

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top