Pepiniera botanică din centrul Timișoarei vs expoziția Brâncuși. Care a fost cel mai de succes eveniment din cadrul Capitalei Culturale

Două acțiuni, total opuse ca mod de realizare și obiect, au fost cele mai de succes evenimente ale TM 2023. Fiecare dintre autoritățile locale are propriul ”succes”. Dominic Fritz vorbește despre pepiniera total atipică, ”mobilată” cu plante amplasată în fața clădirii Operei, în timp ce Alin Nica se referă la expoziția Brâncuși de la Muzeul Național de Artă Timișoara. Un lucru e sigur, ambele evenimente au depășit cu mult așteptările organizatorilor.

Cele două acțiuni au fost organizate, fiecare de către o autoritate publică. Prima, mult contestată, dar și apreciată, schela ridicată cu bani destul de mulți în zona zero a Timișoarei, în Piața Operei, a fost, până la urmă, un succes de public enorm, spune Fritz. El subliniază că evită să nominalizeze o anumită acțiune, dar a admis că celebra pepinieră a fost, până la urmă, cea mai de succes.

”Eu acum ezit, tocmai pentru că pentru mine efectul principal este cel al efortului comun, tocmai cu multitudinea și diversitate a evenimentelor. Dar pot să menționez un obiectiv care cel puțin pe cifre, a fost vizitat cel mai mult și probabil și dezbătut cel mai mult. Și intuiesc răspunsul domnului președinte și cred că se  completează într-un mod frumos. Pepiniera noastră din centrul orașului a fost vizitată de aproape 200.000 de oameni care au văzut piața într-un într-un mod altfel. A fost și un obiectiv foarte dezbătut și o dezbatere din punctul meu de vedere foarte bine venită și care a făcut legături tocmai între oraș, între artă, au fost multe evenimente acolo, între implicarea cetățenilor, între natură și oraș și de aceea cred că cu siguranță a fost unul dintre cele multe proiecte de de succes. Și acum îi dau  cuvântul domnului Nica și știm cu ce va răspunde și într-adevăr suntem cu toți mândri de expoziția Brâncuși”, a spus Dominic Fritz.

Desigur, Alin Nica s-a referit la o cu totul altă acțiune, una la fel de apreciată ca și număr de spectatori, și care a și atras un public divers, chiar din alte zone ale țării și din străinătate.

”Îmi este și mie dificil, pentru că am lucrat cu toți partenerii și cu toți cei care au contribuit la succesul programului cultural de care ne-am ocupat noi de la Consiliul Județean, dar aș fi, să zicem incorect, să nu menționez anvergura marelui nostrum sculptor, care într-adevăr ne-a depășit așteptările. Noi ne-am așteptat, de exemplu, să avem în cele patru luni de expoziție aproximativ 76.000 de vizitatori, iar doar la jumătate intervalului am depășit deja această cifră, fiind în prezent la peste 80.000 de vizitatori. Și am văzut cu toții cozile de la de la intrarea la la expoziție. Am venit cu oferte, să zicem, care să crească numărul de vizitatori, prima miercuri din lună, gratuit pentru toată lumea”, a subliniat Alin Nica.

Expoziția Brâncuși merge înainte, nu își închide porțile odată cu evenimentele programate în acest sfârșit de săptămână, merge mai departe până în primele luni ale anului viitor. Cu câteva surprize.

”Acum dorim și anunț, cu această ocazie, să facem un maraton pe 20 decembrie atunci când celebrăm primul oraș liber de comunism, Timișoara, un maraton Brâncuși. Este programul pe care noi l-am stabilit, să facem non-stop de vizitare, a expoziție Brâncuși și în funcție de succesul acestei inițiative să mai facem o dată același lucru, undeva în ianuarie, gândul-ne iarăși la un eveniment foarte important, ori 15 ianuarie, Ziua Culturii Românești, sau poate 24 ianuarie, Unirea Principatelor. Dacă ne gândim din acest punct de vedere, Expoziția Brâncuși a fost, să zicem evenimentul care a avut cele mai mari reverberații la nivel național și internațional. Dar sunt convins că toate celelalte evenimente, așa cum a spus foarte bine și domnul primar, au contribuit la succesul acestui program cultural și ar fi oare cum injust să punem, să facem neapărat o categorisire foarte strictă și foarte dură”, a declarat Alin Nica.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

Gâga a spus: (decembrie 7th, 2023 at 21:27 )

Să nu confundăm cărucioarele pentru butelii cu avioanele, fiecare a făcut ce a știut să facă mai bine.
Unii apreciază schela botanică, iar alții expoziția Brâncuși.
Unii au venit din Oradea, Arad, Cluj Brașov, Sibiu că să vadă expoziția Brâncuși, iar alții, probabil din lumea largă, au venit să urce pe schela botanică ca in Turnul Eiffel.
Ambele vor fi puncte de reper în viitor atunci când se vor face referiri la evenimentul Timișoara CCE.
Depinde cine va face vorbirea despre.

Hans a spus: (decembrie 8th, 2023 at 07:22 )

Expoziția botanică le-a obturat unora peisajul Catedralei așa cum case și biserici i-au obturat lui Ceaușescu viziunea Casei Poporului (de facto, Casa Hoților). Ei nu pot să se-nchine dacă nu văd ziduri. Iar Robu se plânge de panourile care acoperă clădirile pe care el n-a fost în stare să le repare 8 ani. (Doar a vopsit în culori de Toumbouctou fântâna cu pești)
Felicitări pentru pepinieră, felicitări pentru expoziția Brâncuși! Dar astea ar trebui să fie începutul. Și anii normali (fără manifestări de capitală culturală europeană) ar trebui să fie marcați de evenimente de acest gen, care să rămână în memoria oamenilor și istoria comunității.

Claudia M a spus: (decembrie 8th, 2023 at 08:07 )

Nu inteleg cum poate cineva sa compare mizeria aia de schela metalica din centrul orasului cu expozitia lui Brancusi dar na…a fost un an nu slab, ci foarte foarte slab. Din pacate titlul a fost risipit de catre primariei si nu a adus beneficii Timisoarei…

Aici e schepsisul: unii nu înțeleg. Au înțelegătorul quantic (IQ) de capacitate mică.
Dacă în loc de instalația cu plante ar fi fost o girafă de 25 m din plastic, ați fi spus că e o fantezie a primăriei pentru că așa ceva (girafa) nu există, nu?

bla a spus: (decembrie 8th, 2023 at 12:07 )

din pacate politicienii isi asuma merite prea multe: Schela a fost gandita de Ordinul Arhitectilor impreuna cu ceva organizatie din Spania – la asa specialisti, se putea face o chestie mai frumoasa arhitectural, nu o schela de constructii banala cum vedem pe orice santier. Pana au inflorit plantele era cam trista schela. Si banii tot de la Ministerul Culturii au venit via Primarie.
Expozitia Brancusi este finantata de CJT dar de fapt tot cu bani de la Minister si pe partea „culturala” greul a fost dus de Fundatia ArtEncounters a lui Ovidiu Sandor care este prea bine-crescut ca sa incerce sa iasa in fata. Ei au purtat negocierile pentru a aduce operele de arta din toata lumea la Timisoara.

PADUREAN LIVIU a spus: (decembrie 10th, 2023 at 11:27 )

Da nu a fost f rău dar a fost ceva care sa putut servi densitatea și diversitatea nea lipsit daca tragem linie este undeva peste medie dar a votat și fondurile de care timisoara nu a avut parte PS noi timișoreni trebuie să continuăm curățirea orașului ,amenajarea structurilor .recuperarea patrimoniului care este o bijuterie și trebuie făcut mai mult trasportu in comun că oameni să renunțe la autoturismele personale !!Mulțumesc și o duminica faina stimata redacție !!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Reacţia lui Ilie Bolojan la desemnarea lui Adrian Veștea ca premier de către Nicușor Dan: “Un act ostil, o evidentă încercare de rupere a PNL”

Preşedintele PNL Ilie Bolojan, l-a atacat dur pe Nicușor Dan după desemnarea lui Adrian Veștea ca prim-ministru. Premierul interimar afirmă că demersul preşedintelui este un act ostil şi o încercare de rupere a PNL Într-o scurtă reacţie la anunţul preşedintelui Nicuşor Dan, Ilie Bolojan afirmă  că desemnarea lui Adrian Veştea este o încercare de a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reacţia lui Ilie Bolojan la desemnarea lui Adrian Veștea ca premier de către Nicușor Dan: “Un act ostil, o evidentă încercare de rupere a PNL”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Aproape un sfert dintre români cred că Spania va câştiga Campionatul Mondial. Sondaj INSCOP

Potrivit unui sondaj INSCOP – FANATIK, 22,5% dintre respondenți cred  Spania este principala favorită pentru a câştiga CM 2026, care se dispută în SUA, Mexic și Canada. A doua favorită este Brazilia, cu 15,3% dintre voturile exprimate. Podiumul este completat de Franța. Spania îşi începe astăzi aventura pe tărâm american, disputând prima partidă cu selecţionata...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aproape un sfert dintre români cred că Spania va câştiga Campionatul Mondial. Sondaj INSCOP
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Lucrările continuă pe drumul național dintre Deta și Cruceni/FOTO

Una dintre cele mai importante investiții derulate în Timiș de DRDP Timișoara continuă. Este vorba de cele două tronsoane dintre Deta și Cruceni, din DN58B. Stadiul total al investiției a ajuns la jumătate. Șantierul a fost împărțit în două tronsoane, Deta -Livezile și Livezile – Cruceni. Pe segmentul Livezile – Cruceni s-au finalizat frezarea, eliminarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările continuă pe drumul național dintre Deta și Cruceni/FOTO
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Societatea timișoreană Aquatim este partener în proiectul european SPRINGS, finanțat prin programul Horizon Europe. Compania se numără printre puținii operatori regionali din România implicați direct în consorții europene de cercetare, contribuind activ la dezvoltarea de soluții pentru protejarea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice. Proiectul SPRINGS, cu un buget de aproximativ 6,5 milioane de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

De la primele sloturi online care pur și simplu transpuneau cadrul fizic al aparatelor slots în format digital, industria iGaming a evoluat spectaculos, producând mecanici noi și schimbând substanțial unele detalii referitoare la desfășurarea sesiunilor de joc. Una dintre cele mai importante inovații din acest sector a fost apariția conceptului Megaways, care a modificat semnificativ...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum a schimbat motorul Megaways dinamica unei sesiuni de distracție la sloturi online
Administrația județeană dorește să crească atractivitatea turistică a zonei Fagetului. Iar pentru aceasta a realizat deja o serie de investiții și pregătește și altele. Turiștii care vizitează acea parte a Timișului trebuie să aibă parte de cele mai bune condiții. “Estul județului, poate cea mai pitorească zonă din Timiș, merită investiții importante pentru că ne-am...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș pregătește o serie de investiții pentru dezvoltarea turismului în zona Făget
Potrivit unui sondaj INSCOP – FANATIK, 22,5% dintre respondenți cred  Spania este principala favorită pentru a câştiga CM 2026, care se dispută în SUA, Mexic și Canada. A doua favorită este Brazilia, cu 15,3% dintre voturile exprimate. Podiumul este completat de Franța. Spania îşi începe astăzi aventura pe tărâm american, disputând prima partidă cu selecţionata...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aproape un sfert dintre români cred că Spania va câştiga Campionatul Mondial. Sondaj INSCOP
Și-a păstrat titlul! Pilotul timișorean Radu Benea a obținut a doua victorie consecutivă în Campionatul Național de Viteză în Coastă, reușind să câștige Harghita Challenge la categoria turisme, unde a stabilit un nou record al traseului pentru această divizie atât sâmbătă, cât și duminică. Cel de-al doilea pilot al echipei Canova Racing, Nicolas Benea, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoreanul Radu Benea se impune la Harghita Challenge. Fiul, Nicolas, printre remarcații etapei
Societatea timișoreană Aquatim este partener în proiectul european SPRINGS, finanțat prin programul Horizon Europe. Compania se numără printre puținii operatori regionali din România implicați direct în consorții europene de cercetare, contribuind activ la dezvoltarea de soluții pentru protejarea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice. Proiectul SPRINGS, cu un buget de aproximativ 6,5 milioane de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro
Pe porțiunea de autostradă lipsă dintre Margina și Holdea din autostrada A1 ar urma să circulăm de la începutul anului viitor, cel puțin aceasta este opinia secretarului de stat de la Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, care s-a aflat zilele trecute pe șantierul devenit, se pare, loc de promenadă și analiză tehnică pentru tot mai mulți...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De luna viitoare începe turnarea asfaltului pe A1, Margina – Holdea. Pe șantier se vor realiza peste 300 de grinzi din beton
Generația de juniori CFR Timișoara 2015 a participat recent la un puternic turneu internațional din Croația. Memorijal „Milenko Jerković” este un eveniment sportiv de prestigiu dedicat fotbalului juvenil. Au participat 32 de echipe din 10 țări, multe dintre formații reprezentând academii cu brand din Europa. În fața unor academii renumite, o mână de copii din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Parcurs excelent pentru CFR 2015 la un puternic turneu organizat în Croația
Una dintre cele mai importante investiții derulate în Timiș de DRDP Timișoara continuă. Este vorba de cele două tronsoane dintre Deta și Cruceni, din DN58B. Stadiul total al investiției a ajuns la jumătate. Șantierul a fost împărțit în două tronsoane, Deta -Livezile și Livezile – Cruceni. Pe segmentul Livezile – Cruceni s-au finalizat frezarea, eliminarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările continuă pe drumul național dintre Deta și Cruceni/FOTO
Top