
În perioada 28-29 mai, capitala Banatului va deveni și capitala medicinei din România. În orașul de pe Bega va avea loc Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică cu titlul „De la dovezi științifice la politici sanitare eficiente”.
„Acest eveniment este un prilej ca preocupările și prioritățile în sănătatea publică să fie cunoscute. Într-o lume în schimbare, învățăm din trecut și construim viitorul”, transmit organizatorii.
Au fost anunțate și temele conferinței:
Epidemiologia bolilor transmisibile
Epidemiologia bolilor netransmisibile
Microbiologie și aplicații practice
Igienă
Comunicare
Sănătate ocupațională
Sunt așteptați medici din specialitățile: epidemiologie, sănătate publică, igienă, microbiologie, laborator, boli infecțioase, pneumologie, medicina muncii, medicină de familie, pediatrie, ATI, medicină de urgență, psihiatrie.
Completarea Formularului de înscriere se face online pe site-ul www.epivest.ro până cel târziu la data de 18.05.2026.
Evenimentul se va desfășura în Sala Multifuncțională a Consiliului Județean Timiș, Bd. Revoluției din 1989, nr. 17.










































Comentarii prin facebook