Garda Forestieră Timișoara au continuat acțiunile de control fiind vizată respectarea regimului silvic în fondul forestier național, fiind acordată o atenție deosebită parchetelor aflate în exploatare, circulației materialului lemnos, gestionării masei lemnoase, dar și a modului în care sunt înregistrate și urmărite stocurile agenților economici care desfășoară activități de exploatare și prelucrare.
În total, luna trecută au fost realizate un număr de 98 de acțiuni de control desfășurate pe raza județelor Caraș-Severin, Hunedoara și Timiș, iar la unele dintre ele au participat și reprezentanți ai Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR). Au fost aplicate 71 sancțiuni contravenționale cu o valoare totală de 127.000 lei și au fost dispuse măsuri complementare de confiscare de materiale lemnoase contravaloric 120,51 mc cu o valoare de 35.502,06 lei respectiv fizic 65,5 mc.
Au fost descoperiți 40,507 mc material lemnos tăiat fără drept din care 39,417 mc din infracțiuni cu valoarea de 6462,26 lei, respectiv 1,09 mc din contravenții cu o valoare de 178,06 lei.
În Timiș, a fost identificat un operator economic care, a efectuat și încărcat în aplicația SUMAL 2.0 fotografii asupra aceleași cantități de material lemnos pentru mai multe transporturi efectuate – fiind aplicată o amendă în valoare totală de 5.000 lei și confiscarea valorică a volumului de 28,306 mc cu o valoare de totală de 10.233,91 lei.
La o persoana fizică (transportator) s-a constatat faptul că, materialul lemnos aferent a 12 avize de însoțire, a fost a descărcat în alte locații față de cele înscrise în SUMAL, fiind aplicată sancțiunea de 5000 lei și confiscarea valorică a volumului de 36,095 mc cu o valoare de 7765,85 lei.
Având în vedere Protocolul de colaborare pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din domeniul silvic și cinegetic, încheiat între Garda Forestieră și I.P.J. Timiș, în data de 28.05.2026 s-a acordat sprijin de specialitate polițiștilor din cadrul Serviciului Rutier, în vederea stabilirii volumului de material lemnos transportat cu camion de mare tonaj, depistat în trafic cu ocazia controlului circulației materialelor lemnoase, fără documente legale de însoțire. Astfel a fost inventariat un volum total de 28,096 mc cherestea netivită, specia paltin și fag. Pentru materialul lemnos, s-a dispus măsura confiscării, fiind predat în custodia ocolului silvic, iar mijlocul de transport reținut. În cauză a fost deschis dosar penal de către IPJ Timiș.
În baza aceluiași Protocol de colaborare, împreună cu reprezentanții IPJ Caraș-Severin, a fost identificat în trafic pe drumul forestier Pleșu din raza ocolului Silvic Rusca Montană, un transport de material lemnos însoțit de avize pentru un volum total de 30,278 mc pentru care, în urma efectuării inventarului, a rezultat o diferență de 16,827 mc, material lemnos fără proveniență legală.
Întrucât volumul fără proveniență legală este cuprins între 10.01 mc și 20,00 mc, în cauză a fost întocmit dosar penal, conform art. 151, alin. 2, lit. b) din Legea nr. 331/2024 – Codul Silvic, fiind confiscată cantitatea de material lemnos fără proveniență legală, respectiv luată măsura sechestrului asupra mijloacelor de transport, acestea fiind indisponibilizate și sigilate, până la soluționarea dosarului.
S-a dat curs și au fost verificate un număr de 28 petiții și sesizări primite.
În cursul lunii mai, instituția a inițiat o colaborare cu studenți ai specializării silvicultură, având ca obiect desfășurarea stagiilor de practică profesională.
Garda Forestieră Timișoara continuă să acționeze ferm pentru asigurarea unui management forestier durabil și respectarea prevederilor legale ale regimului silvic.











































Comentarii prin facebook