Social articole

Focare de infecție pe roți. O mașină abandonată în Timișoara trebuie să stea 12 luni nemișcată pentru a putea fi ridicată

Focare de infecție pe roți. O mașină abandonată în Timișoara trebuie să stea 12 luni nemișcată pentru a putea fi ridicată

Mașinile abandonate în Timișoara se transformă în adevărate focare de infecție și ocupă locurile de parcare ale altor autovehicule. Polițiștii ar acționa imediat și le-ar ridica, dar legea nu le permite.

deszapezire

Se circulă în condiții de iarnă, în vestul țării. Sute de utilaje au răspândit mii de tone de material antiderapant pe șosele

Aproape 190 de utilaje și peste 2.000 de tone de material antiderapant au fost răspândite pe drumurile naționale și autostrăzile din Vestul țării, noaptea trecută. Utilajele DRDP Timișoara (Direcția Regională de Drumuri și Poduri) au acționat pe întreaga rețea de drumuri naționale și autostrăzi pentru curățarea părții carosabile. De ieri de la ora 17.00 până

autobuz

Transport școlar la Timișoara, pentru elevii de la patru licee, din patru cartiere diferite

Din prima zi de școală de după vacanța de iarnă, de luni, 14 ianuarie, S.T.P.T. începe serviciul de transport public școlar. Vor beneficia de acest program copiii de la patru licee, din patru cartiere ale Timișoarei. Elevii Colegiului Național „CD Loga”, Colegiului Național „C. Sylva”, Colegiului Tehnic „E. Ungureanu”, Colegiului Tehnic „I.C. Brătianu”, care locuiesc

Agresorul care a tâlhărit o barmaniță la Timișoara, lovind-o cu scaunul în cap, este recidivist / VIDEO

Tânărul agresor în vârstă de 27 de ani, care ieri, în jurul orei 13.00, a dat „atacul” în localul de pe strada Cloșca din cartierul Mehala, este recidivist. Bărbatul a fost eliberat în anul 2017, fiind introdus după gratii pentru furt. În videoclipul de mai jos se poate vedea cum agresorul a lovit-o cu sălbăticie

Clipe groaznice pentru angajata unui cazino din Timişoara. Femeia a ajuns în stare gravă după ce a fost lovită cu un scaun şi ameninţată cu un cuţit

O tânără în vârstă de 22 de ani se află internată în stare gravă, după ce a fost lovită cu sălbăticie de un bărbat. Victima, angajată a unui cazinou din Timişoara de pe strada Cloşca, aflată în timpul serviciului, a fost tâlhărită astăzi de un bărbat, care a lovit-o nu doar cu pumnii şi cu

Accident la ieşirea din Timişoara. Două autoturisme s-au ciocnit frontal

Circulaţia a fost blocată în această seară, preţ de câteva zeci de minute, pe DN69, drumul care leagă Timişoara de Arad. Şoseaua alunecoasă le-a dat bătăi de cap şoferilor, astfel că două autoturisme s-au ciocnit după ce unul a intrat pe contrasens. Accidentul rutier care a avut loc la ieşirea din Timişoara, înaintea sensului giratoriu

Incendii în Timiș. Mai multe locuințe au fost aproape de a fi mistuite de flăcări / FOTO

Două incendii au avut loc în Timiș, în această după-amiază. Ambele au fost soldate cu pagube materiale, fiind nevoie de intervenția de urgență a pompierilor pentru a limita proporțiile. Unul dintre incidente s-a petrecut la Sânnicolau Mare. Acoperișul unei case și o grindă au ars. La fața locului au intervenit 5 subofițeri cu o autospecială

Va ninge din nou în Banat

În următoarea perioadă vor apărea ninsori și lapoviță în Banat și Crișana. Cerul va fi înnorat, iar zilele următoare temperaturile maxime vor fi cu… plus. Astăzi, marți, 8 ianuarie, vremea va fi închisă și se va încălzi ușor. Cerul se va înnora treptat și pe arii extinse începând din vest, vor fi precipitații predominant sub

Un autoturism a fost mistuit de flăcări, după ce a luat foc în mers / FOTO

Un şofer din vestul ţării a trecut probabil prin spaima vieţii sale. Autoturismul în care se afla s-a aprins din senin, astăzi, fiind distrus în totalitate de flăcări. Incidentul s-a produs în localitatea arădeană de frontieră Turnu. La sosirea echipajului de intervenţie din partea Detaşamentului de Pompieri Arad, maşina ardea în totalitate cu flacără deschisă.

Colegiul CD Loga

Tânăr cu „tupeu”, amendat după ce a scris cu spray-ul pe clădirea Colegiului Loga din Timișoara

„Atât tupeu am” și „Nașpa” sunt cuvintele pe care un tânăr le-a scris pe clădirea Colegiului C.D. Loga din Timișoara. A fost prins, însă de polițiștii locali, ajungând într-o situație „nașpa”, fiind amendat. Tânărul a scris, în noaptea de 4 ianuarie, în jurul orei 2.00, pe fațada imobilului, deteriorându-l și creând astfel un aspect inestetic.

RETIM începe să strângă brazii de Crăciun

Odată cu Sfântul Ion au luat sfârșit și sărbătorile de iarnă. Timișorenii încearcă acum să se despartă de brazii naturali cumpărați înainte de Crăciun. În întâmpinarea lor vin angajații RETIM care au început deja să să colecteze acești brazi. Societatea de salubritate a anunțat că pomii trebuie așezați lângă pubelele de gunoi menajer și reciclabil,

Haideți la curățenie! Faceți mișcare și curățați parcul de crengile căzute, la Timișoara

Sunteți chemați să faceți mișcare și să adunați crengile căzute prin parc, la Timișoara. În urma zăpezilor, crengile copacilor s-au îndoit și s-au rupt sub greutatea ninsorilor abundente. Cetățenii iau inițiativa! „Curățenie în mișcare” se numește evenimentul care va avea loc sâmbătă, 12 ianuarie, de la ora 9.30, la intrarea în Parcul Botanic, organizat în

vaccin

Aproape 21.000 de timișeni au fost vaccinați antigripal

În plin sezon gripal, în Timiș au fost deja vaccinate împotriva acestei afecțiuni aproape 21.000 de persoane. Sute de doze de vaccin se află în stocurile medicilor vaccinatori de pe cuprinsul județului. Conform reprezentanților Direcției de Sănătate Publică, în Timiș au ajuns, până la 31 decembrie 2018, 21.240 de doze de vaccin antigripal, din cele

Investiții de milioane de euro în mijloacele de intervenție ale pompierilor din Timiș, în 2019

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș își propune pentru anul 2019 să reușească achiziționarea a cinci autospeciale de stingere cu apă și spumă noi. Mijloacele de intervenție ar urma să fie aduse cu ajutorul banilor europeni. Inspectorul șef al ISU Timiș, Lucian Mihoc, a menționat astăzi că inspectoratul este implicat în trei proiecte pe fonduri

Raed Arafat, la Timișoara: „Lipsa personalului este una dintre problemele majore întâmpinate”

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a fost prezent, astăzi, la Timișoara. În sala Aula Magna a Universității de Vest, în prezența a aproape 500 de pompieri din partea ISU Timiș, alături de Raed Arafat au mai vorbit președintele Consiliului Județean, Călin Dobra, dar și inspectorul șef al ISU Timiș, Lucian Mihoc, sau

Top