Let’s Do It, Romania! lansează inițiativa de curățenie World Cleanup Day. Pe 15 septembrie, sunteți chemați să vă mobilizați la cea mai ambițioasă acțiune civică de până acum. Ținta: un milion de români care să se implice.
Adormirea Maicii Domnului sau Sântămaria Mare
Adormirea Maicii Domnului este prăznuita atât de ortodocși, cât și de catolici în fiecare an, pe data de 15 august. Sântămaria Mare, una dintre marile sărbători ale bisericii creştine, marchează trecerea de la vară la toamnă.
Accident grav pe centură: doi morți și patru răniți
Un grav accident de circulație s-a produs marți după-amiază pe centura Timișoarei. Două mașini s-au ciocnit și au părăsit carosabilul. Doi oameni și-au pierdut viața.
Chioșcuri STPT închise de Sfânta Mărie
Societatea de Transport Public Timișoara anunță că miercuri, 15 august, anumite puncte de vânzare bilete și abonamente vor fi închise. Singurele chioșcuri STPT deschise vor fi cele din Piața 700, Traian Grozăvescu, Cluj, A.E.M., Calea Torontalului și Calea Lipovei. Programul de funcționare va fi cel obișnuit. Vă reamintim, călătorii au la dispoziție și posibilitatea plății…
Vin ploile. Vreme instabilă până vineri
După mai multe zile de căldură, vin vremuri… instabile. Meteorologii au emis o informare care intră în vigoare chiar marți, 14 august, și expiră abia vineri, 17 august. Se anunță vijelii.
Ramona Olteanu este noul director economic al Administrației Canalului Navigabil Bega
Regia Autonomă „Administrația Canalului Navigabil Bega” are consiliu de administrație, din care face parte Titu Bojin, director interimar și, de câteva zile, și director economic. Pe această funcție a fost angajată fostul consilier local PSD Ramona Olteanu. VaporașRegia Autonomă „Administrația Canalului Navigabil Bega” are consiliu de administrație, din care face parte și Titu Bojin, care este și președinte, are un director general interimar și, de câteva zile, director economic. Pe această funcție a fost angajată fostul consilier local PSD Ramona Olteanu. Vaporașele încă așteaptă regulament de funcționare și semne de circulație.ele încă așteaptă regulament de funcționare și semne de circulație.
„Pistolar” rom din Buziaș, în acțiune la Timișoara
Scandal cât casa, în noaptea de luni spre marți, în zona Spitalului Județean din Timișoara. Niște romi din Buziaș și-au tranșat disputa cu focuri de armă, după ce s-au urmărit cu mașinile.
Pedalat în tandem, pentru copiii cu deficiențe de vedere. Trei fete de la Liceul Iris, la prima tabără din România
Trei eleve de la Liceul Teoretic Iris din Timișoara au participat la prima tabără de pregătire pentru ciclism în tandem din România. Aceasta a avut loc la Izvorani, la baza sportivă a Comitetului Olimpic și Sportiv Român, ca primă etapă din proiectul Tandem BikeFland.
Starea pilotului Sorin Bochiș s-a agravat. Medicii sunt rezervați
Starea pilotului timișorean Sorin Bochiș, rănit într-un accident aviatic din județul Suceava, s-a agravat. Prognosticul medicilor de la Spitalului de Neurochirurgie „Nicolae Oblu” din Iaș .este, în acest moment, extrem de rezervat.
Fără apă caldă în Dorobanților
Colterm anunță că, în vederea remedierii unei defecțiuni la rețeaua termică primară, va înrerupe marți, 14 august, între orele 8 și 14, furnizarea apei calde la PT 20, 71, 72, 73, 74, 74A și 75. Vor fi afectați consumatorii care locuiesc în imobilele aflate în zonele Tipografilor, Telegrafului și Dorobanților.
Întreruperi de curent
E-Distribuție a programat marți, 14 august, întreruperi de energie electrică astfel: Timișoara – Calea Buziașului (p), orele 9 – 17; Ghiroda – cartier peste râul Bega (str. Victoriei)), Giroc – str. Zefirului, Luceafărului, Narcisei, Aviației, Dragomirești, Crivina de Sus, Poieni, Poieni Cheia, Poieni TV, Beregsău Mic (p), orele 9 – 17.
Casierii închise în mini-vacanță, la Aquatim
Aquatim anunță că, în perioada 15-17 august, casieriile şi birourile sale de relaţii cu publicul vor fi închise. Dispeceratul companiei va fi însă funcțional non-stop.
Dispărut de o săptămână din Moșnița Veche. Sunați la 112, dacă îl vedeți
Un tânăr din Moșnița Veche este căutat de mai multe zile de familie, după ce a plecat de acasa și nu a mai revenit. Pe fir au intrat acum și polițiștii, care îi roagă pe toți cei care dețin informații despre el să sune de urgență la 112.
Se mută biroul de relații cu publicul al Retim
Retim anunță că de luni, 13 august, biroul de relatii cu publicul, care include și casieria, va functiona pe strada Gheorghe Lazăr, nr. 24, parter, în clădirea Fructus Plaza.
Apă rece oprită în Ghiroda
Aquatim anunță că uni, 13 august, între orele 9 și 14, va întrerupe furnizarea apei reci în Ghiroda. Întreruperea este necesară pentru efectuarea lucrărilor de montare a unui nou debitmetru pe rețeaua de distribuție. Debitmetrele au rolul de a măsura cantitatea și presiunea apei în rețeaua publică și reprezintă un element important în întreg sistemul…
Întreruperi de curent
E-Distribuție nu a programat luni, 13 august, îmtreruperi de energie electrică în Timișoara, ci doar în județ, astfel: Moșnița Nouă – Aquatim, Sînandrei, Beregsău Mic (p), orele 9 – 17.
Tragedie la Lenauheim: doi morți și copil grav rănit, într-un accident. Șoferul vinovat nu avea permis / FOTO
Doi bărbați și-au pierdut viața, duminică la prânz, într-un accident produs la Lenauheim. În mașină se mai afla și un copil de 12 ani, care a fost dus la spital inconștient şi cu multiple traumatisme. Șoferul nu avea permis și este tatăl minorului grav rănit.
Trafic feroviar blocat pe ruta București – Timișoara. Tren de marfă deraiat în Dolj
Locomotiva unui tren de marfă care transporta produse petroliere a deraiat, duminică, pe magistrala Caracal – Craiova. Șase vagoane s-au răsturnat de pe viaductul Cârcea, în judeţul Dolj. Accidentul a avut loc după ce viaductul s-a rupt.
Timisorenii, din nou in strada: Bucuresti, lupta, Bucuresti! / FOTO
N-avea cum să fie altfel. După protestul terminat cu jeturi de apă și gaze lacrimogene în București, Timișoara nu putea să rămână în casă. Pentru a doua zi, oamenii s-au adunat în fața Operei. Cer pasnic demisia guvernului.
Dosar penal deschis de procurorii militari, privind intervenţia jandarmilor în Piaţa Victoriei
Parchetul Militar a anunţat deschiderea unui dosar penal având ca obiect intervenţia jandarmilor în Piaţa Victoriei. Procurorii s-au sesizat din oficiu pentru infracțiunea de purtare abuzivă.