Pubela englezească, tichia de mărgăritar şi poliţistul local

Robu la curatenie

Robu la curatenie

Timişoara a ajuns din nou vedetă în presa naţională în aceste zile. Nu, nu cu vreo mare realizare, cu vreun nou pod construit (NOU, nu reabilitat), spital ridicat, un pasaj terminat, că de stadion sau sală polivalentă ni s-a acrit şi nouă. De această dată motivul a fost achiziţionarea a 54 de pubele de gunoi, la „modicul” preţ de 615 de euro bucata. Cât salariul mediu pe economie dat pe o pubelă, a şi titrat un ziar. Nici Gabi Firea nu se poate lăuda cu aşa ceva, deşi şi ea aruncă la bani pe tot felul de prostii cu sclipici.

Acum adevărul e că nu e vorba de orice fel de pubele, din cele din care au toţi ţăranii în bătătură. Acestea sunt de la mama pubelelor d-acasă, taman din Anglia, să moară madam Pandele de ciudă. Acum e greu de ştiut la ce s-a gândit primarul Nicoale Robu când a dat „lovitura” asta. Să ia abată atenţia cu pubelelede la faţadele clădirilor din centru care stau să cadă? Sau crede că melteanul obişnuit să arunce gunoaie pe jos o să fie impresionat de noul „mobilier stradal”, iar de acum înainte îşi vor arunca chiştoacele doar în lucrătura englezească?

Nu intru nici în discuţia lansată pe o pagină de Facebook, acolo unde s-a venit cu unele dovezi că o pubelă ar costa de fapt 1.642 de lei, iar nu 3.000 cât a dat municipalitatea. Sunt instituţii ale statului care să verifice informaţia. Interesant e altceva. Un oraş care a stat o jumătate de an fără firmă de curăţenie, a trecut direct de la şobolani pe stradă la pubele englezeşti. De fapt, efectele acelor şase luni se văd şi acum în oraş, e drept, mai puţin în zona centrală. Că doar tichie de mărgăritar îi mai trebuia acum chelului!

Şi încă ceva. Nu-i un secret că mai sunt timişoreni, care s-ar putea „îndrăgosti” de aceste pubele atât de mult încât să vrea să le ducă acasă. Sau unii, supăraţi pe perfidul Albion, ar dori să le ia la şuturi. Cum se va face prevenţie pentru astfel de lucruri? Va planta primăria câte un poliţist local lângă fiecare pubelă? Sau, să zicem unul la două pubele? C-au mai păzit poliţiştii locali şi ghivecele de flori. Oare de aceea, preventiv, a cerut primarul Robu mărirea numărului de poliţişti locali? Să stea de veghe în lanul de pubele englezeşti?

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

Gelu a spus: (septembrie 21st, 2019 at 12:18 )

Robu este un dobitoc! Cumpără pubele englezești, la preț destul de substanțial, în loc să se ocupe de reabilitarea zonei iustorice a Timișoarei. Sunt o puzderie de clădiri superbe prin zonă, dar fațadele lor stau să cadă și aceste bijuterii arhitecturale vor fi pierdute pe veci. În schimb imbecilul cumpără pubele englezești. E simplu, nu? Mai simplu decât orice, să risipești banul public pe te miri ce. Sper că după alegerile locale vom avea un alt primar, unul care să știe să cheltuie banul public în interesul urbei.Nu la modul iresponsabil cu o face această vietate vopsită de la Primărie.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

aeroportul-timisoara-stuttgard

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Sorin Grindeanu

Sorin Grindeanu evită să-şi anunţe reînscrierea în PSD: Eu sunt om de stânga şi voi fi om de stânga şi voi reveni

Sorin Grindeanu, fostul şef al PSD Timiş, dat afară din partid după mandatul scurt de prim-ministru, atunci când a refuzat să-şi dea demisia de la Palatul Victoria, a reapărut, joi, la un eveniment al partidului, cu ocazia conferinţei judeţene a PSD Olt. Grindeanu nu a anunţat nici de această dată reînscrierea în partid, dar a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Grindeanu evită să-şi anunţe reînscrierea în PSD: Eu sunt om de stânga şi voi fi om de stânga şi voi reveni
CCIAT, misiune economică în SUA

Sport vezi arhiva Sport

Prima problemă de la Ripensia, rezolvată. A venit portarul

Alexandru Pelici declara la reunirea Ripensiei că este nevoie la echipă de portar, aripă dreapta, atacant dreapta, vârf împins. Prima problemă, cea a porții, a fost deja rezolvată, cu o (re)venire. „Clubul nostru a efectuat primul transfer din această perioadă de iarnă. Portarul Horațiu-Alexandru Moldovan va îmbrăca din nou tricoul roș-galben. Goalkeeperul în vârstă de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prima problemă de la Ripensia, rezolvată. A venit portarul
Iulius Town

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Prima lună a anului vine cu reduceri şi vouchere cadou la Iulius Town

La Iulius Town Timișoara e perioada reducerilor. Aici veţi găsi oferte de nerefuzat, de până la 80%, brand-urile preferate aduc clienţilor vouchere pentru și mai multe cumpărături, la prețuri promoționale. Noul an aduce reduceri la Iulius Town, ofertele sunt la îmbrăcăminte, încălțăminte, accesorii, articole sportive și pentru copii, dar și cosmetice sau electronice. Pentru a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prima lună a anului vine cu reduceri şi vouchere cadou la Iulius Town

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Alexandru Pelici declara la reunirea Ripensiei că este nevoie la echipă de portar, aripă dreapta, atacant dreapta, vârf împins. Prima problemă, cea a porții, a fost deja rezolvată, cu o (re)venire. „Clubul nostru a efectuat primul transfer din această perioadă de iarnă. Portarul Horațiu-Alexandru Moldovan va îmbrăca din nou tricoul roș-galben. Goalkeeperul în vârstă de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prima problemă de la Ripensia, rezolvată. A venit portarul
În incendiul de pe strada Memorandului din Timișoara a murit o fetiță care chiar în ziua tragediei împlinea doi ani. Fetița a murit carbonizată alături de cei trei frați ai săi. Pompierii au stabilit posibila cauză a incendiului. Patru frați (de șapte luni, doi ani, trei ani și șase ani) au murit în incendiul de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cauza probabilă a incendiului de pe strada Memorandului. Unul dintre cei patru copii găsiți carbonizați împlinea doi ani în ziua tragediei
Sorin Grindeanu, fostul şef al PSD Timiş, dat afară din partid după mandatul scurt de prim-ministru, atunci când a refuzat să-şi dea demisia de la Palatul Victoria, a reapărut, joi, la un eveniment al partidului, cu ocazia conferinţei judeţene a PSD Olt. Grindeanu nu a anunţat nici de această dată reînscrierea în partid, dar a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Grindeanu evită să-şi anunţe reînscrierea în PSD: Eu sunt om de stânga şi voi fi om de stânga şi voi reveni
Poliția Locala Timișoara subliniază faptul că încă se aruncă deșeuri la colt de stradă, iar camerele de supraveghere sunt aliatele oamenilor legii în a-i prinde pe cei care aruncă deșeuri aoclo unde nu este voie. După ce zilele trecute au fost aplicate sancțiuni drastice unor persoane identificate după vizualizarea imaginilor video, în cursul zilei de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Amendat cu 3.000 de lei după ce a fost surprins aruncând deșeuri, cărate cu roaba, la intersecția unor străzi din Timișoara
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș monitoriza cei patru copii care au murit în incendiul de pe strada Memorandumului în această noapte și pe părinții lor încă de anul trecut. Conform reprezentanților DGASPC Timiș, totul era în regulă în ceea ce-i privește pe cei patru copii și familia lor, deși au fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul DGASPC Timiș îi monitoriza pe cei patru copii morți în incendiu: Nu s-au observat indicii de neglijare
Top