Timșul va avea la Lovrin cel mai important centru de recuperare medicală din țară, o investiție de zece milioane de euro/FOTO

Comuna Lovrin va fi locul unde se va ridica una dintre cele mai importante și mari baze de recuperare medicală din România. Prin intermediul proiectului „Servicii de sănătate reziliente, integrate și accesibile transfrontaliere”, acolo vor fi investiți 10 milioane de euro. Finanțarea e asigurată, în cea mai mare parte prin Programul INTERREG VI-A România – Ungaria 2021 – 2027.

Cofinanțarea va veni de la Consiliul Județean Timiș.

Am prezentat astăzi o nouă investiție în domeniul sanitar în județul Timiș, centrul de recuperare, traumatologie, ortopedică, traumatologie de la Lovrin. Este un proiect de aproximativ 10 milioane de euro, poate chiar peste. Mare parte din bani vin din fondurile transfrontaliere pe programul Operational România-Ungaria și o parte de ei, o treime din ei, probabil din fondurilor Consiliu Județean Timiș”, a declarat, luni, Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș.

Proiectul este deja în desfășurare, în câteva săptămâni vom avea și un câștigător, o firmă sau grup de firme care se va ocupa de ridicarea noului centru.

În câteva săptămâni vom deschide și ofertele și vom desemna câștigătorul pentru această nouă investiție atât de importantă în județul Timiș”, a mai spus Simonis.

Proiectul medical, unul extrem de important, era aproape de a deveni istorie încă înainte de a se realiza. Dorel Săndesc, directorul Spitalului Județean Timișoara a menționat că președintele CJT a insistat ca priectul să rămână unul prioritar.

Șansele se diminuaseră îngrijorător de mult, dar iată domnul președinte a luat decizia să-l sprijine și astăzi avem acest moment deosebit în care lansăm un proiect de utilitate extraordinară. Pentru că e unul din domeniile cele mai deficitare ale medicinii românești, recuperarea medicală, tratăm, operăm, dar după aceea, dacă nu beneficiază de recuperare, pacienții de diverse patologii sunt condamnați ca rezultatul final să fie compromis. Mulți să rămână cu un handicap, și asta e un handicap nu doar personal, ci și familial, și social, și costurile cresc foarte mult. Statistici iinternaționale ale Organizației Mondiale a Sănătății și alte instituții arată că aproximativ o treime din pacienți, din oameni dintr-o comunitate au nevoie, la un moment dat, de un serviciu de recuperare. Deci vă dați seama ce număr uriaș, numai dacă raportăm la județul Timiș, dar, după cum bine știm, hub-ul medical de la Timișoara primește mulți, foarte mulți pacienți, mai mulți din afara județului Timiș decât din Timiș. Deci e o nevoie foarte mare”, a declarat Săndesc.

”Clienți” pentru centrul de recuperare de la Lovrin vor fi destui.

Noi, ca spital, am susținut de la început necesitatea asta, pentru că avem un profil foarte complex, foarte multe patologii, la care e nevoie de recuperare și nu ai unde să trimiți pacientul. Vorbesc de ATI-ul nostru, unde pacienții scapă din situații grave, dar nu ai unde sa-i trimiți și asta e foarte grav pentru ei, e foarte grav pentru situația spitalului, că nu ai loc să primești noi cazuri urgente, dar avem ortopedie, traumatologie, neurochirurgie, neurologie, arși, dar și pacienți cardiologici și de alte profile necesită aceste servicii”, a mai suliniat Săndesc.

Este un centru de mari dimensiuni, sunt 42 de paturi, plus serviciul ambulatoriu.

Acum are prevăzut (n.r. spitalul) 42 de paturi de tratament, foarte mult, când te gândești față de nimic, plus servici ambulatorii, cei mai mulți vor fi ambulatorii. Apele termale sunt confirmate, utile, va fi o piscină pentru tratament și relaxare modernă cu acoperiș de sticlă retractabil, de 12 luni pe an, continuu deschisă, și vom avea marea șansă să colaborăm cu partenerii noștri din Ungaria.

La noua unitate medicală kinetoterapeuții vor avea un rol principal, dar nu vor lipsi, desigur, și medicii.

Puține centre au dotare cu echipamente robotice de recuperare. Și există pe piața muncii, chiar discutam cu colegii mei, kinetoterapeuții, cu coordonatorul kinetoterapeuților pe spitalul nostru, va trebui să începem doar interviul și să îi selectăm. Eu sunt convins că vor dori să lucreze. Numărul va fi, sigur, undeva până la 20 de kinetoterapeuti va fi nevoie. Și medici mult mai puțin, dar există și aici interes. Îmi spunea o colegă care e medic de recuperare că sunt medici care doresc să meargă oriunde. Și la Jimbolia s-au dus, chit că nu există o bază așa modernă. Cum să nu vrea? Noi mizăm chiar pe competiție pentru a putea selecta oameni foarte buni, pentru că asta este un lucru important, să ai condiții bune. Acum, salariile nu mai sunt un motiv super serios, grav, că nu vrei să lucrezi, dar condițiile de lucru sunt extrem de importante și acest centru chiar va asigura cele mai bune condiții”, transmite directorul Județeanului.

Despre numărul beneficiarilor nu se poate stabili încă o cifră certă, dar sunt 42 de paturi, cu o durată medie de recuperare de 12 zile, plus în ambulatoriu. Doar Spitalul Județean în sine asigură destui pacienți pentru recuperare.

Toți pacienții operați la genunchi, la coapsă, cu fracturi operate, pacienți de la neurologie, de la neurochirurgie, de la arș, toți vor putea beneficia. Facem centrul de mare arși. Dar minunat se cuplează toate și după ce au trecut de faza acută, vor putea beneficia de tratament de recuperare. Din păcate, noi aici, în Spitalul Județean, acum nu avem o secție mare, avem două compartimente de recuperare mici, în cadrul celor două clinici de ortopedie, care fac tot ce pot. chiar crescut numărul pentru că nu mai fac față, pentru că uneori recuperarea durează luni de zile”, a mai subliniat Săndesc.

Ca și termen de finalizare a lucrărilor a fost înaint finalul lui 2027.

Deja suntem în faza de evaluare a proiectului, s-a finalizat depunerea. Evaluăm fiecare proiect în parte, clarificări. Sunt săptămâni, două, trei, patru, cinci, până desemnăm câștigătorul. Licitația e în curs, s-a finalizat depunerea ofertelor, selectăm cea mai bună ofertă dintre ele, analiza durează câteva săptămâni, după care se va desemna câștigător”.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

dan a spus: (aprilie 7th, 2025 at 16:04 )

bravo Simonis. sa vada si nica & co cum s eace administratie adevrata, cu investitii majore de la buget.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

“Vrei ca Legile lui UNU şi Legile Belagine să fie cele care conduc ţara?”. Ofensivă în Timişoara a unei grupări paramilitare apropiate de Călin Georgescu

Zilele trecute, pe mai toate maşinile parcate în zona Blaşcovici au apărut un fel de “fluturaşi” pe care erau scrise tot felul de aberaţii, printre care şi revenirea la Constituţia de provenienţă sovietică din 1948. Fluturaşii sunt asumaţi de Comandamentul Vlad Ţepeş, o grupare paramilitară apropiată de Călin Georgescu şi ai cărei lideri au fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul “Vrei ca Legile lui UNU şi Legile Belagine să fie cele care conduc ţara?”. Ofensivă în Timişoara a unei grupări paramilitare apropiate de Călin Georgescu
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Fost adversar din C7 vine să pună umărul la construcția Politehnicii

În toamna trecută adversar, din această vară coechipier! Sebastian Lucian Itu (20 ani) este noul jucător al Politehnicii Timișoara. Sebastian s-a născut pe 2 martie 2006, la Cugir (jud. Alba). Postul său de bază este cel de fundaș central, dar poate evolua și pe poziția de mijlocaș central. A crescut la Metalurgistul Cugir, care e...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Fost adversar din C7 vine să pună umărul la construcția Politehnicii
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Tendințe de sezon, la prima ediție de vară a Salonului Industriei Ușoare

În perioada 17 – 21 iunie, Centrul Regional de Afaceri al CCIAT devine punctul de întâlnire al celor mai noi tendințe în modă, frumusețe și stil de viață, odată cu desfășurarea unei noi ediții a Salonului Industriei Ușoare, dedicată sezonului estival. Peste 50 de companii din întreaga țară, producători și comercianți de renume, își vor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tendințe de sezon, la prima ediție de vară a Salonului Industriei Ușoare

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Un grav accident rutier mortal s-a produs miercuri, 10 iunie 2026, în jurul orei 15:30, pe DN 6, în apropierea localității Mehadia din județul Caraș-Severin. Impactul violent a avut loc între un autoturism și un autotren (TIR). O tânără de 24 de ani a decedat. Aceasta a rămas încarcerată în stare de inconștiență și, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Grav accident în Banat! O femeie a murit, un bărbat este în stare gravă, iar un copil a ajuns la spital
La doar câteva ore de la lansarea propunerii administrației județene privind realizarea unei parcări subterane vizavi de Spitalul Județean, Primăria Timișoara răspunde propunerii. Și spune că în locația respectiva nu se poate face, pentru că e spațiu verde. Dar are alte două propuneri, una… destul de forțată. Elegant, municipalitatea spune că “are deschidere completă pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara răspunde propunerii CJ Timiș pentru o parcare vizavi de Județean. Nu se poate, e spațiu verde
Municipalitatea timișoreană ne anunță că portalul său de servicii publice e tot mai util cetățenilor, odată cu introducerea de noi funcționalități și a simplificării procedurilor și a fluxurilor de lucru. Reprezentanții primăriei spun că aceste modificări au fost luate în urma feedback-ului primit de la utilizatorii Portalului Unic. În fapt, anunțul municipalității este o ”recapitulare”...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Peste 50.000 de cereri au fost depuse pe portalul online al Primăriei Timișoara
Finanțarea de peste un milion de euro, propusă pentru Poli Timișoara de către Consiliul Județean Timiș, din bugetul județului, a primit aprobarea consilierilor locali. Pentru anul calendaristic viitor se va propune o finanțare și mai mare, mai mult, șeful administrației județene se gândește deja la promovarea în următorul sezon și în prima ligă. Suma totală...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poli Timișoara ia 5,8 milioane din cele 8,2 milioane acordate de județul Timiș pe agenda sportivă
Cantitatea semnificativă de deșeuri generate de Timiș, la pachet cu lipsa unui spațiu de depozitare a acestora pe plan local, i-au făcut pe cei de la Consiliul Județean Timiș să caute soluții unde nu ne-am fi așteptat. ”Porția” de depozitare de la Arad a fost acoperită, Hunedoara e aproape, dar s-a discutat despre o extindere...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Gunoiul din Timiș va ajunge (și) în Mehedinți. Lucrările la celula 3 de la Ghizela, în grafic
Administrația județeană cere sprijinul și acordul Primăriei Timișoara pentru a se construi o nouă parcare subterană în una dintre zonele din capitala Banatului care a cunoscut o evoluție semnificativă în ultima perioadă, cea a grupului de clădiri din cadrul Spitalului Județean. Propunerea a fost lansată în urmă cu trei luni, spune șeful CJT, Alfred Simonis,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș propune Primăriei Timișoara realizarea unei noi parcări subterane, lângă Spitalul Județean
În perioada 2–10 iunie 2026, Universitatea Politehnica Timișoara și Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara au organizat Școala de Vară Interdisciplinară „Urban Health – Analiza disfuncționalităților urbane cu impact asupra sănătății populației – factorilor de risc cardiovasculari”, un program academic și de cercetare dedicat relației dintre mediul urban, inginerie și management și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Școală de vară interdisciplinară sub cupola UPT și UMF, care a adunat specialiști și tineri cercetători preocupați de relația dintre oraș și sănătatea populației
Titular în ultima partidă jucată de Naţionala României (2-1 cu Ţara Galilor), jucătorul lui Gaziantep, Deian Sorescu, s-a întors pentru câteva zile în comuna natală Şag. Acolo unde a şi jucat un meci amical, terminat cu scorul de… 9-9. Marţi, pentru câteva ore, angajaţii Primăriei Şag au lăsat deoparte activitatea administrativă, pentru a participa la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Internaţionalul Deian Sorescu s-a întors la Şag, jucând într-un “amical” terminat cu scorul de… 9-9
Top