PNL Timiș vrea alegeri locale în 2028, pe cont propriu, fără alianțe. Deocamdată nu se cunosc candidații

robu si popoviciu

robu si popoviciu

PNL Timiș e hotărât să meargă pe cont propriu, fără alt partid, atât în lupta pentru județ, dar și pentru Primăria Timișoara. Mai mult, partidul spune că deja lucrează la stabilirea candidaților, iar preluarea celor de la Forța Dreptei înapoi este parte din proiect. Deocamdată nu se știe cu cine, dar formațiunea e hotărâtă să meargă singură la alegeri.

Acum, partidul așteaptă anul 2027 pentru demararea alegerilor interne.

”Scopul nostru și gândirea noastră este pentru 2028 să mergem, să fim pregătiți, să mergem singuri în alegeri, nici cu PSD nici cu USR. Ce se va întâmpla la nivel național o să vedem atunci dar noi trebuie să fim pregătiți pentru a înfrunta aceste alegeri singuri și fără nimeni altcineva. Așteptăm ca Bucureștiul să dea ok-ul pentru a face alegeri în organizațiile Județene în țară cred că din ce am înțeles de la domnul președinte Bolojan alegerile vor fi în 2027 pentru că și mandatul dânsului este până în 2027”, spune Alin Popoviciu, vicepreședintele PNL Timiș.

El spune că nu știe dacă va fi candidat pentru funcția de președinte al CJT. O experiență similară l-a dus la excluderea din partid.

În primul rând, trebuie să mi doresc eu așa ceva. Când am vrut, m-au dat afară, așa că prefer să-mi ceară partidul prima dată și după aceea să iau decizia. Nu mai vreau să fac greșeala pe care am făcut-o. Mi-am mai dorit ața ceva și mi-am dorit mult și m-au dat afară în 2016, l-am ascultat pe domn președinte Robu și am acceptat, după aceea m-au dat afară”, a spus, cu zâmbetul pe buze Popoviciu.

Despre fostul său șef, veșnic dornic de candidaturi, actualul vicepreședinte al CCJ Timiș spune că sigur nu va ma încerca o dată să candideze, cel puțin nu pe listele PNL.

”Robu este membru PNL, activ pe Facebook. Nu a criticat niciodată partidul. Nu cred că va mai încerca o altă candidatură, la un alt partid vreodată. Legat de de dorințele lui pe viitor, din punct de vedere politic, nu știu. Nu cred că vă mai candida. nu știu, dar nu cred, cel puțin de la Partidul Național Liberal. Sunt convins că nu nu va mai face asta pot să spun, dar mai departe nu am ce să vă spun decât atâta timp cât este membru PNL”, a mai spus Popoviciu.

El a vorbit și despre alți doi importanți primari liberali timișeni. Este vorba despre Dănuț Groza, de la Sânnicolau și de Sorin Munteanu, de la Buziaș: ”Dănuț Groza nu mai este membru PNL. Domnul Groza este dat afară din partid, procesul cu partidul s-a încheiat, a și anunțat asta și urmează să-și prezinte susținerea pentru PSD, dar nu știu când. Am înțeles că o să fie o conferință de presă în care să îl prezinte. Sorin Munteanu… Da, e bună întrebarea și o să vă răspund direct: Sorin Munteanu, din punctul meu de vedere, nu cred că mai e membru PNL. Sorin Munteanu mai este membru PNL în acte, dar în practică nu mai e, adică va fi la PNL atâta timp cât noi nu-l dăm afară. Bun, nu am făcut nimic doar că nu cred că este un moment acum. Putem, am și discutat acest subiect legat de Sorin Munteanu dar eu cred că Sorin a înțeles atunci când și a dorit să candideze și faptul că și-a dat seama că nu are o susținere între primarii PNL, cred că decizia a luat-o atunci și a decis să nu mai rămână. Faptul că nu l-am dat afară până astăzi nici nu cred că ăsta este cel mai bun moment și nu cred că trebuie s-o facem, este decizia lui. Noi citim că nu mai are nicio treabă cu PNL-ul, acolo există o altă organizație, un alt președinte de organizație, adică lucrurile merg înainte și fără Sorin Munteanu la Buziaș”.

Ca un lucru inedit, PNL Timiș își antrenează noii electori, tinerii care vor ajunge să voteze în 2028.

Pot să vă spun că luna viitoare veți fi invitați, am început deja să constituim Consiliul elevilor, organizația elevilor din Partidul Național Liberal, sunt elevi între 16 și 18 ani, toți care vor vota pentru prima dată 2028 și am avut deja patru întâlniri cu ei”, a mai declarat Popoviciu.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

Daniel a spus: (mai 28th, 2026 at 18:08 )

Cât timp liderii locali ai PNL, adică Popoviciu și Gaiță, sunt în buzunarul baronului local SimNordis nici nu contează dacă candidează pe liste comun sau nu, pentru că este doar o formalitate. În practică însă lucrurile vor sta la fel. Oricum ei vor executa ce li se dictează de la centru.

Popescu Marian a spus: (mai 28th, 2026 at 20:38 )

Il au pe Tabara acolo, e un care pana acuma ce a zis a si facut, stadion, baze sportive. Si de la Bucuresti se vede ca deblocheaza lucrurile

Andrei Rujeala a spus: (mai 28th, 2026 at 20:39 )

Ce tot căutați candidat? Tabără e singurul de la voi pe care timișorenii îl apreciază.

Baba a spus: (mai 28th, 2026 at 22:44 )

Tabara este un infractor. Are dosar penal la DNA. Nu apuca sa mai candideze. Oricum este un ZERO barat.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești

Două firme turcești sunt interesate de furnizarea a zece noi firobuze pentru Timișoara, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene. Urmează analiza acestora și, eventual, acordarea contractului în valoare de 30 de milioane de lei. Licitația în cadrul căreia au fost deschise ofertele, este organizată de municipalitate pentru achiziția a 10 troleibuze cu baterii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega

Ștefan Ștefanovici (24 ani) este noul jucător al Politehnicii Timișoara. Este fundaș stânga, poate evolua pe mai multe poziții în bandă și a fost în sezonul trecut căpitanul Politehnicii Iași în Liga 2. Reamintim, la gruparea viola a venit și căpitanul Stelei, Stephan Drăghici. Ștefanovici a crescut la Sporting Juniorul Vaslui și Petrolul Ploiești apoi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Inspectorii școlari din Vestul țării s-au adunat la Băile Herculane pentru a se perfecționa în leadership și managment educațional

Inspectoratul Școlar Județean Timiș împărtășește comunității educaționale participarea unui grup de inspectori școlari la programul de formare continuă „INSPECT+ – Inovație, Strategie, Performanță și Calitate în Educație pentru Leadershipul Transformator”, organizat de Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, în cadrul proiectului național dedicat dezvoltării leadershipului și managementului educațional. O experiență de formare interactivă care a adus...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Inspectorii școlari din Vestul țării s-au adunat la Băile Herculane pentru a se perfecționa în leadership și managment educațional
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

cursuri CCIAT

CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, partener al Proiectului ”DigiTIM: Digital upskilling”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul Social European+, Programul Educație și Ocupare 2021-2027 – Competențe digitale pentru piața muncii, anunță începerea înscrierilor pentru programul GRATUIT de formare profesională:  SAP  – System Applications and Products în Data Processing. Proiectul vizează actualizarea competențelor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Inspectoratul Școlar Județean Timiș împărtășește comunității educaționale participarea unui grup de inspectori școlari la programul de formare continuă „INSPECT+ – Inovație, Strategie, Performanță și Calitate în Educație pentru Leadershipul Transformator”, organizat de Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, în cadrul proiectului național dedicat dezvoltării leadershipului și managementului educațional. O experiență de formare interactivă care a adus...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Inspectorii școlari din Vestul țării s-au adunat la Băile Herculane pentru a se perfecționa în leadership și managment educațional
Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, și viceprimarul Timișoarei Ruben Lațcău au găsit un nou subiect de ceartă. De această dată, motivul ”tangoului” sunt… galoșii sau calitatea acestora. Totul a început în urma difuzării unui podcast, în care Simonis spune despre conducătorii primăriei că nu se îmbracă elegant, iar Timișoara arată la fel, plină de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis și Ruben Lațcău au un nou motiv să se certe: galoșii și moda
Două firme turcești sunt interesate de furnizarea a zece noi firobuze pentru Timișoara, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene. Urmează analiza acestora și, eventual, acordarea contractului în valoare de 30 de milioane de lei. Licitația în cadrul căreia au fost deschise ofertele, este organizată de municipalitate pentru achiziția a 10 troleibuze cu baterii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești
Ștefan Ștefanovici (24 ani) este noul jucător al Politehnicii Timișoara. Este fundaș stânga, poate evolua pe mai multe poziții în bandă și a fost în sezonul trecut căpitanul Politehnicii Iași în Liga 2. Reamintim, la gruparea viola a venit și căpitanul Stelei, Stephan Drăghici. Ștefanovici a crescut la Sporting Juniorul Vaslui și Petrolul Ploiești apoi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega
În dorința de a transforma clădirea impunătoare de pe bulevardul Loga, nr. 52 în grădiniță cu program prelungit, municipalitatea timișoreană e nevoită sa o adapteze la cerințele unei unități de educație și să transforme designul “etnic” care există în prezent acolo. Un prim pas în acest sens este transferul Vilei, gratuit, către Administrația pentru Sănătate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea să înceapă transformarea clădirii de pe Loga 52 în grădiniță
În plină perioadă de transferuri, Poli Timişoara primeşte o veste bună de la Consiliul Judeţean. Proiectul pentru finanţare depus de CS Știința Poli Timișoara, denumirea oficială a clubului care deţine echipa care a reuşit promovarea în Liga a II-a, va primi de la Consiliul Judeţean suma 5.810.000 de lei, aproximativ 1.150.000 de euro. Comisia de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Buget generos de la Consiliul Judeţean alocat echipei Poli Timişoara: peste un milion de euro
O echipă din România, formată din reprezentanți ai Aquatim și ai Companiei de Apă Someș, a participat recent la programul internațional Croatian Inspiration, desfășurat la Karlovac, în Croația, în cadrul proiectului european Erasmus+ Incluziune și sustenabilitate în Muzeele Apei. Proiectul reunește organizații din România, Croația și Olanda care administrează muzee tematice dedicate apei și are...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Muzeul Apei Timișoara a beneficiat de experiență internațională
Top