Lecția unei generații care a trăit în mai multe lumi

Ce ne învață 55 de ani de schimbări despre adaptare, succes și iluzia permanenței

Există generații care trăiesc într-o singură lume. Și există generații care ajung să trăiască în mai multe.

La reuniunea care a marcat 55 de ani de la absolvire, m-am reîntâlnit cu colegii care au format prima generație de economiști din Timișoara. În sala aceea nu erau doar foști colegi. Erau zeci de biografii profesionale care traversaseră mai multe lumi decât traversează unii oameni într-o viață întreagă.

Oameni care au studiat economia într-un sistem care nu mai există, au lucrat într-o economie care s-a prăbușit, au trecut printr-o tranziție care a schimbat regulile jocului și au ajuns să vadă începutul unei noi revoluții tehnologice.

În 55 de ani au trăit mai multe economii decât au văzut alții în trei generații.

Când ești tânăr, ai impresia că lumea în care trăiești este stabilă. Că instituțiile vor funcționa la fel, că profesiile își vor păstra regulile și că experiența acumulată va continua să valoreze aproape automat.

Timpul are însă talentul de a demonstra contrariul.

Generația noastră a văzut economia planificată, lipsurile anilor ’80, căderea comunismului, privatizările, apariția economiei de piață, integrarea europeană, globalizarea, digitalizarea și, acum, începutul erei inteligenței artificiale.

Privită de la distanță, această succesiune pare firească. Trăită în timp real, a însemnat adaptare continuă.

Schimbarea locului de muncă. Schimbarea competențelor. Schimbarea regulilor. Schimbarea reperelor. Uneori, chiar schimbarea felului în care vedeai lumea.

Poate de aceea, una dintre cele mai mari iluzii ale prezentului este convingerea că realitatea ar trebui să se adapteze la noi.

O văd peste tot — în politică, în economie, în organizații și în viața de zi cu zi. Sub forme diferite, dar cu aceeași speranță: că lumea va reveni la condițiile cu care ne-am obișnuit.

Numai că realitatea nu funcționează așa.

Poate cea mai importantă lecție pe care o oferă generația noastră nu este despre economie. Este despre schimbare.

Despre faptul că niciun sistem nu durează pentru totdeauna. Nicio perioadă de prosperitate nu este garantată. Nicio profesie nu este ferită de transformare. Niciun avantaj nu rămâne avantaj dacă lumea din jur se schimbă suficient de mult.

Adaptarea nu este o formă de renunțare.

Este felul în care continui să mergi înainte atunci când lumea se schimbă.

Un antreprenor care înțelege că marjele s-au comprimat și caută soluții noi nu renunță la ambiție. O folosește mai eficient.

Un profesionist care învață competențe noi nu își abandonează experiența. O aduce la zi.

O comunitate care identifică problemele și caută soluții nu acceptă pasiv realitatea. Încearcă să o schimbe pornind de la lumea care există, nu de la cea pe care și-ar dori-o.

Diferența pare mică. În realitate, ea îi separă pe cei care rămân relevanți de cei care rămân blocați într-o lume care nu mai există.

La reuniunea noastră nu am văzut doar colegi de facultate.

Am văzut oameni care au trecut prin comunism, tranziție, capitalism, integrare europeană și revoluția digitală fără să știe dinainte ce urmează.

Poate de aceea, după 55 de ani, lecția lor cea mai valoroasă este și cea mai simplă:

Putem negocia între noi.

Putem negocia cu instituțiile.

Putem negocia cu guvernele.

Dar există un adversar care nu negociază niciodată: realitatea.

Iar cei care înțeleg asta la timp nu au neapărat o viață mai ușoară.

Au doar șanse mai mari să rămână relevanți în lumea care vine.

 

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

sorin-mateian a spus: (iunie 3rd, 2026 at 11:54 )

Când se punea în practică contabilitatea și măsurile cerute de Partidul comunist Român, nu se negocia cu niciun guvern. cu nicio instituție. Toți se pliau ca ghioceii.
Realitatea ne arată că viața isn’t just economy, stupid! E ceva mai mult. E comod să credem invers, bazându-ne pe o știință incapabilă să prevadă crizele (și-n general viitorul apropiat) și care ia convențiile de la baza interacțiunilor umane drept „legi naturale”.
Ce economie este aceea care duce la risipă și crize?

Jack a spus: (iunie 3rd, 2026 at 12:46 )

Am invatat ca statul ne e cel mai mare dusman.
Nu rusii, nu teroristii. Ci statul roman care ia 21% din fiecare paine, 42% din fiecare salariu, impozit pe proprietate!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Primăria Timișoara cere aprobarea CLT pentru cofinanțarea reabilitării din fonduri europene a Școlii Mici din cartierul Plopi

Conducerea Primăriei Timișoara va cere aprobarea Consiliului Local pentru alocarea a 4,3 milioane de lei, din bugetul local, ca și cofinanțare pentru un proiect care va însemna transformarea clădirii cunoscute ca și “Școala Mică”, din cartierul Plopi, într-o grădiniță. Suma Primăriei va completa finanțarea oferită prin Programul Regional Vest, care este de peste șapte milioane...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara cere aprobarea CLT pentru cofinanțarea reabilitării din fonduri europene a Școlii Mici din cartierul Plopi
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Fundaș maghiar pentru liniștea apărării! Nou transfer la Poli

În încercarea de a-și betona apărarea, la alb-violeți a mai venit un fundaș cu experiență. András Huszti a semnat cu Politehnica Timișoara. András (25 ani) s-a născut pe 29 ianuarie 2001, la Pécs, în Ungaria. E fundaș central și vine de la CSA Steaua. A crescut la Pécs MFC, Kozármisleny, Illés Akadémia și Haladás. A...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Fundaș maghiar pentru liniștea apărării! Nou transfer la Poli
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Societatea timișoreană Aquatim este partener în proiectul european SPRINGS, finanțat prin programul Horizon Europe. Compania se numără printre puținii operatori regionali din România implicați direct în consorții europene de cercetare, contribuind activ la dezvoltarea de soluții pentru protejarea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice. Proiectul SPRINGS, cu un buget de aproximativ 6,5 milioane de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Consiliul Județean Timiș a inaugurat la Lugoj noul Centru de Zi pentru Persoane Adulte cu Dizabilități. Este o investiție de peste șase milioane de lei de care vor beneficia 90 de persoane. Valoarea totală a investiției depășește 6,2 milioane de lei, bani de la Consiliul Județean Timiș și fonduri PNRR. “Unele investiții se măsoară în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Lugoj a fost inaugurat un nou Centru de Zi pentru adulții cu dizabilități, în valoare de peste șase milioane de lei
Conducerea Primăriei Timișoara va cere aprobarea Consiliului Local pentru alocarea a 4,3 milioane de lei, din bugetul local, ca și cofinanțare pentru un proiect care va însemna transformarea clădirii cunoscute ca și “Școala Mică”, din cartierul Plopi, într-o grădiniță. Suma Primăriei va completa finanțarea oferită prin Programul Regional Vest, care este de peste șapte milioane...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara cere aprobarea CLT pentru cofinanțarea reabilitării din fonduri europene a Școlii Mici din cartierul Plopi
Timp de un an de zile, specialiștii din cadrul Muzeului Național al Banatului și cei de la Universitatea de Vest Timișoara vor lucra pentru a oferi publicului o experiență tactilă cu totul inedită. Vizitatorii vor putea simți cu mâinile zece exponate, artefacte din preistorie, ceva ceea ce în mod normal nu se poate întâmpla. Aceasta,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Zece artefacte din colecția Muzeului Banatului Timișoara vor fi reproduse 3D pentru a deveni accesibile publicului larg, într-o experiență inedită
De la primele sloturi online care pur și simplu transpuneau cadrul fizic al aparatelor slots în format digital, industria iGaming a evoluat spectaculos, producând mecanici noi și schimbând substanțial unele detalii referitoare la desfășurarea sesiunilor de joc. Una dintre cele mai importante inovații din acest sector a fost apariția conceptului Megaways, care a modificat semnificativ...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum a schimbat motorul Megaways dinamica unei sesiuni de distracție la sloturi online
Administrația județeană dorește să crească atractivitatea turistică a zonei Fagetului. Iar pentru aceasta a realizat deja o serie de investiții și pregătește și altele. Turiștii care vizitează acea parte a Timișului trebuie să aibă parte de cele mai bune condiții. “Estul județului, poate cea mai pitorească zonă din Timiș, merită investiții importante pentru că ne-am...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș pregătește o serie de investiții pentru dezvoltarea turismului în zona Făget
Potrivit unui sondaj INSCOP – FANATIK, 22,5% dintre respondenți cred  Spania este principala favorită pentru a câştiga CM 2026, care se dispută în SUA, Mexic și Canada. A doua favorită este Brazilia, cu 15,3% dintre voturile exprimate. Podiumul este completat de Franța. Spania îşi începe astăzi aventura pe tărâm american, disputând prima partidă cu selecţionata...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aproape un sfert dintre români cred că Spania va câştiga Campionatul Mondial. Sondaj INSCOP
Și-a păstrat titlul! Pilotul timișorean Radu Benea a obținut a doua victorie consecutivă în Campionatul Național de Viteză în Coastă, reușind să câștige Harghita Challenge la categoria turisme, unde a stabilit un nou record al traseului pentru această divizie atât sâmbătă, cât și duminică. Cel de-al doilea pilot al echipei Canova Racing, Nicolas Benea, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoreanul Radu Benea se impune la Harghita Challenge. Fiul, Nicolas, printre remarcații etapei
Top