Poliția Locală Șag continuă verificările privind respectarea obligației legale de întreținere a vegetației. Proprietarii și deținătorii de imobile/ terenuri au obligația de a cosi iarba și de a întreține atât terenurile pe care le dețin, cât și spațiile verzi și suprafețele din jurul imobilelor în care locuiesc sau pe care le utilizează in conformitate cu legislația în vigoare.
Până în prezent, poliţiştii loacli din Şag au aplicat 87 de sancțiuni contravenționale, dintre care: –
- 63 persoanelor fizice;-
- 24 persoanelor juridice.
Totodată, activitatea Poliției Locale a fost completată de: –
- 12 sesizări telefonice primite din partea cetățenilor;
- 7 sesizări scrise privind terenuri neigienizate.
“Menținerea terenurilor într-o stare corespunzătoare nu este doar o obligație legală, ci și o măsură importantă pentru protejarea sănătății publice. Vegetația necosită favorizează răspândirea polenului și a buruienilor alergene, afectând numeroase persoane care suferă de alergii, în special în această perioadă. Reamintim tuturor proprietarilor că, la momentul verificării, dacă terenul este constatat neigienizat, sancțiunea contravențională se aplică direct, fără notificare prealabilă. Această măsură a fost adoptată deoarece, în anii anteriori, notificările prealabile nu au determinat conformarea proprietarilor, motiv pentru care, începând din acest an, se aplică direct sancțiunile prevăzute de HCL nr. 15/2021”, a transmis Poliţia Locală Şag












































Comentarii prin facebook