La Timişoara se deschide primul centru de examinare Cambridge din vestul României

La Timişoara va fi deschis primul centru de examinare Cambridge International din vestul României. Cei care doresc o acreditare a cunoştinţelor lor de limba engleză vor putea obţine astfel, mai uşor, certificatul dorit.

 

Noul centrul va funcţiona în cadrul British International School of Timisoara. Pentru a obţine certificarea şcolii, aceasta a trecut printr-un dificil proces de inspecţie. Inspecția Cambridge a pus accent pe valorile promovate de școală, procesul de management și conducere a școlii, calitatea procesului educațional, a predării și învățării, spațiile școlii și nivelul de echipare, procedurile si practicile care au in vedere dezvoltarea holistica a copiilor intr-un mediu sănătatos și sigur.

„Suntem încântați să anunțăm că British International School of Timișoara se alătură comunității internaționale de școli certificate Cambridge și ne dorim să dezvoltăm o relație lungă și productivă. Programele Cambridge îi vor ajuta pe elevi să facă față cu succes provocărilor contemporane și îi vor ajuta să dobândească abilitățile de care au nevoie pentru a reuși”, declară Christine Özden, Chief Executive, Cambridge Assessment International Education.

British International School din Timișoara intenționează să dezvolte în continuare campusul actual, astfel încât capacitatea școlii să crească până la 840 de elevi. În acest moment, 270 de copii cu vârstele cuprinse între 4 și 14 ani studiază în campusul British International School of Timișoara din zona Aradului, capacitatea urmând să crească începând din anul școlar următor.

„Ne bucurăm că într-un interval relativ scurt, am reușit să obținem două certificări care plasează școala noastră pe harta internațională a școlilor de acest fel si în rândul instituțiilor de învățământ de elită din România, încă din primul an de funcționare. Aceste acreditări ne onorează, dar ne și determină, în același timp, să punem în continuare accentul pe dezvoltarea copiilor, prin metodele de învățare folosite și calitatea profesorilor din școala noastră ”, menționează Ciprian Țiplea, directorul British International School of Timișoara.

Şcoala a demarat procesul de reînscriere a elevilor existenți pentru anul școlar 2020-2021, urmând să anunțe publicului larg, în luna martie, procedura de înscriere pentru locurile rămase disponibile pentru anul școlar următor.

Programele și calificările Cambridge stabilesc standardul global pentru învățământul internațional. Sunt create de experți în materie, înrădăcinate în rigoarea academică și reflectă ultimele cercetări educaționale. În fiecare an, aproape un milion de studenți Cambridge se pregătesc pentru viitorul lor printr-o educație de la Cambridge International. Împreună cu școlile, dezvoltăm studenți Cambridge care sunt încrezători, responsabili, inovatori și implicați – echipați pentru succesul în lumea modernă. Implementate în urmă cu 30 de ani, calificările Cambridge sunt cele mai cunoscute calificări internaționale din lume pentru copii de 14 până la 16 ani. Nu numai că le oferă elevilor o oportunitate cu adevărat internațională dar le și pun la dispoziție mai multe opțiuni decât orice altă calificare internațională. Asta înseamnă mai multe subiecte din care să aleagă, mai multe modalități de a învăța și mai multe modalități de a reuși.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Cele mai citite articole


Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Sport vezi arhiva Sport

Dumitru Mihu Sorin Avrămescu

Ripi merge pe mâna tinerilor! Atacant de la Academie a semnat cu clubul pe trei ani

După ce de la echipă au plecat 11 jucători de bază din iarnă şi până acum, Ripensia încearcă să îşi facă un lot în care tinereţea şi prospeţimea să aibă un loc important. După două mutări care au adus jucători străini la echipă, acum un jucător din propria pepinieră a semnat cu divizionara secundă. Sorin...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ripi merge pe mâna tinerilor! Atacant de la Academie a semnat cu clubul pe trei ani
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului
Iulius Town

Economic vezi arhiva Economic

Calvin Klein Jeans a inaugurat primul magazin din vestul țării, în Iulius Town

Portofoliul mărcilor prezente la Iulius Town a fost completat cu un nou brand de renume internațional. Recent, Calvin Klein Jeans a inaugurat aici primul magazin din vestul țării. Noua locație îi întâmpină pe timișoreni cu cele mai sofisticate colecții și cuprinde o gamă completă de articole vestimentare și accesorii. Calvin Klein Jeans ocupă o suprafață...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Calvin Klein Jeans a inaugurat primul magazin din vestul țării, în Iulius Town

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Portofoliul mărcilor prezente la Iulius Town a fost completat cu un nou brand de renume internațional. Recent, Calvin Klein Jeans a inaugurat aici primul magazin din vestul țării. Noua locație îi întâmpină pe timișoreni cu cele mai sofisticate colecții și cuprinde o gamă completă de articole vestimentare și accesorii. Calvin Klein Jeans ocupă o suprafață...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Calvin Klein Jeans a inaugurat primul magazin din vestul țării, în Iulius Town
Marile proiecte ale Primăriei Timişoara nu reuşesc să atragă prea multe oferte. Dacă de curând a fost anunţată unica ofertă pentru Calea Bogdăneştilor, acum tot o singură ofertă a fost depusă, de o asociere de firme, pentru realizarea Pasajului Solventul. Proiectul care va duce la realizarea unei noi legături, absolut necesare între cele două părţi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pasajul Solventul a atras o singură ofertă la licitaţia de pe SEAP: o asociere de zece firme condusă de o societate italiană
Timișul a ajuns să fie între primele județe cu cel mai mare număr de infectări zilnice cu SARS-Cov2, transmit reprezentanții Direcției de Sănătate Publică (DSP) Timiș. Cei de la DSP Timiș menționează că evoluția infectărilor plasează cel mai vestic județ al țării în primele județe la nivel național, ca număr de cazuri zilnice. Numai în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul DSP Timiş: Evoluția infectărilor plasează județul Timiș între primele zece județe ca număr de noi cazuri de coronavirus
25 157 flacoane Veklury (Remdesivir) vor ajunge, în trei tranșe, în România. Medicamentul este folosit pentru tratarea pacienților cu SARS-Cov2 aflați în stare gravă. Remdesivir este medicamentul care s-a folosit în lume pentru tratarea infecţiei cu SARS, iar acum s-a dovedit că este eficient și în cazul Covid-19. Flacoanele de Remdesivir care vor ajunge în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Peste 25.000 de flacoane din medicamentul pentru pacienții cu coronavirus aflați în stare gravă vor fi trimise în România
Preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, a făcut un apel către reprezentanţii Pro România, prin care le solicită să voteze candidaţii PSD la Primăria Timişoara şi preşedinţia Consiliului Judeţean, Voichiţa Lăzureanu şi, respectiv Călin Dobra. Apel către Pro-România Dragi reprezentanți, membri și candidați, vă transmitem acest apel ca mesaj de unitate și de responsabilitate politică. Avem...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis face un apel către Pro România: O susținere a candidaților PSD ar genera mai multe șanse pentru toată lumea (P)
Filiala Timiş a Partidul Puterii Umaniste social-liberal (PPU-sl) a decis să-i suţină la alegerile locale pe candidaţii PSD la preşedinţia CJ Timiş şi Primăria Timişoara, Călin Dobra şi, respectiv Voichiţa Lăzureanu. Într-un comunicat de presă al acestei formaţiuni, lui Călin Dobra i se atribuie funcţia de prefect. Printr-un comunicat de presă, organizaţia Timiş a partidului...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ce surpriză! Partidul Mariei Grapini îl susţine pe “prefectul Călin Dobra” la preşedinţia CJ Timiş
Conducerea administrativă a Primăriei Timişoara a reuşit să organizeze, luni, 3 august, o şedinţă festivă, dedicată Zilei Timişoarei, la care singurii care au ştiut ce se întâmplă au fost doar aleşii locali şi câţiva membri ai departamentului tehnic. Convocată iniţial prin intermediul unei videoconferințe, şedinţa s-a transformat în una „pe viu”,consilierii locali fiind convocaţi, pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Şedinţă festivă de Ziua Timişoarei la Consiliul Local, ţinută „în familie”, fără acces din partea poporului
Top