British International School of Timișoara a deschis procedura de înscriere pentru anul școlar 2024-2025/FOTO

British International School of  Timișoara se mândrește să aibă prima generație de absolvenți care va susține examenele pentru diploma de Bacalaureat Internațional la sfârșitul acestui an academic. Școala a demarat procedura de admitere pentru anul școlar 2024-2025 atât pentru școala primară, cât și pentru gimnaziu și liceu.

Un număr de 33 de elevi sunt pregătiți să își demonstreze competențele și cunoștințele dobândite în timpul anilor de studii din cadrul școlii, deschizându-și astfel ușa către cele mai bune universități din lume.

Totodată, școala a demarat procedura de admitere pentru anul școlar 2024-2025 atât pentru școala primară, cât și pentru gimnaziu și liceu. În acest sens, sunt organizate săptămânal întâlniri de tip porți deschise cu scopul de a răspunde tuturor întrebărilor părinților interesați. Înscrieri se pot face pe site-ul www.britishschool-timisoara.ro completând un simplu formular.

Urmând procedura de admitere, elevii British International School of Timișoara au aplicat cu succes și au primit oferte de la universități de prestigiu din lume, demonstrând excelența academică și potențialul lor remarcabil. Printre aceste universități se numără London School of Economics, Institute of Contemporary Music, King’s College (toate din Marea Britanie), Purdue University, Loyola University (USA), IE University (Spania), Tilburg University, Universitatea de Științe Aplicate de la Haga (Olanda) dar și Universitatea de Medicină și Farmacie Victor Babeș din Timișoara, reflectând recunoașterea internațională a calității educației oferite de BIST și a pregătirii  solide a elevilor noștri. Astfel, prima generație de absolvenți a British International School of Timișoara reprezintă nu doar o realizare remarcabilă pentru școală, ci pentru întreaga comunitate.

Deschisă cu ambiția de a schimba paradigma educațională din regiunea de vest a României, British International School of Timișoara și-a propus să ofere un curriculum de înaltă calitate, îmbinând tradiția academică britanică și o viziune modernă și inovatoare, iar Bacalaureatul Internațional, recunoscut pe plan global pentru rigorile sale academice și pentru pregătirea complexă a elevilor, a fost ales ca pilon al acestei școli. British International School of Timișoara este unica școală din România, situată în afara Bucureștiului, care oferă această diplomă.

Povestea sistului educațional de succes

Discutând cu prima generație de absolvenți, am cunoscut-o și pe Thea, Anul 13, care este primul șef de promoție al BIST. Mereu cu zâmbetul pe buze, Thea privește viitorul dintr-o perspectivă pozitivă și crede că gestionarea lucrurilor așa cum vin este cea mai eficientă cale de abordare. Cu oferte din partea Universității din Manchester și Universității din Birmingham, King’s College din Londra, Thea a fost admisă la prestigioasa London School of Economics and Political Science. Bogdan, un alt tânăr viitor absolvent BIST, pasionat de istoria arhitecturii, a ales să studieze arhitectura la Universitatea din Westminster. “Toate încurajările pe care le-am primit, de fiecare dată când am cântat în cadrul evenimentelor școlii, m-au inspirat să-mi urmez visul”, spune Ioana, Anul 13, care a fost acceptată să studieze Muzica la Institute of Contemporary Music Performance din Londra, Marea Britanie.

Cea mai mare satisfacție pentru mine, ca viitor absolvent al BIST, constă în toate abilitățile pe care le-am dobândit studiind aici. Sprijinul și încurajarea constantă din partea colegilor, dar și a profesorilor, mi-au dat cea mai mare motivație pentru a mă implica în diverse activități precum Dezbateri și Competițiile din cadrul Modern United Nations. Experiențele avute în pozițiile de conducere ca Prefect al Școlii, ca membru al Consiliului Elevilor și ca membru al Organizației de conducere a elevilor, mi-au perfecționat abilitățile de leadership, dându-mi un sentiment de responsabilitate și încredere. Ca viitor absolvent al BIST, pe lângă cunoștințe academice dobândite, am dezvoltat și capacitatea de a mă adapta la situații noi și sunt sigur că toate aceste abilități vor fi o bază solidă pentru aventurile viitoare”, completează un elev din anul 13.

Am avut multe momente de pionierat în școala noastră începând cu septembrie 2019; totuși, cel mai important prim moment urmează să vină – acesta este reprezentat de absolvirea primei noastre promoții. Actualii elevi din anul 13 (elevi ai Programului de Diplomă a Bacalaureatului Internațional) lucrează din greu pentru a-și finaliza proiectele și pentru a se pregăti pentru examenele finale, care vor avea loc luna următoare. Trebuie să menționez că avem un grup de elevi foarte talentați, care ne-au făcut deja foarte mândri. Mulți au primit confirmări din partea universităților la care au aplicat, și suntem foarte încrezători că vor deveni ambasadori  ai școlii noastre și membri valoroși ai comunităților în care își vor începe călătoria în învățământul superior.”, a declarant Ciprian Țiplea, director al British International School of Timișoara.

Pe măsură ce această primă generație de absolvenți de la British International School of  Timișoara își continuă călătoria academică sau intră în lumea profesională, ea poartă cu ea nu doar cunoștințele și competențele dobândite, ci și o mentalitate pregătită pentru a face față provocărilor viitoare. Ambasadori ai unei educații inovatoare, pregătiți să își aducă contribuția într-o lume în continuă schimbare, acești tineri sunt dovada că investiția în educație este investiția în viitor. 

Fondată cu scopul de a oferi elevilor oportunitatea de a beneficia de un mediu de învățare stimulant și diversificat, BIST este un centru al excelenței academice și al dezvoltării personale. Școala este  acreditată de COBIS (Council of British International Schools), ceea ce atestă calitatea învățământului oferit și angajamentul său față de standardele internaționale. Acreditările IB (Diploma de Bacalaureat Internațional) și Cambridge reprezintă standarde de excelență recunoscute la nivel mondial în domeniul educației. Diploma de Bacalaureat Internațional recunoscută la nivel global (inclusiv în România) nu doar validează cunoștințele și abilitățile academice ale elevilor, ci îi pregătește pentru provocările întâlnite după absolvirea liceului.

A demarat admiterea pentru noul an școlar

Școala a demarat procedura de admitere pentru anul școlar 2024-2025, atât pentru școala primară, cât și pentru gimnaziu și liceu. În acest sens, sunt organizate săptămânal întâlniri de tip porți deschise cu scopul de a răspunde tuturor întrebărilor părinților interesați. 

Înscrieri se pot face pe site-ul www.britishschool-timisoara.ro completând un simplu formular.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

Fidelity by Iulius Mall

Politica vezi arhiva Politica

Guvernul României se mută saptămâna viitoare la Timişoara. Pe lângă HG pentru stadionul, se va da undă verde deschiderii punctului de frontieră de la Beba Veche

Joi, 25 aprilie, săptămânala şedinţă a Guvernului României va avea loc la Timişoara. Cu această ocazie se va da Hotărârea de Guvern privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru noul stadion Dan Păltinișanu. Cu aceeaşi ocazie se va da o HG privind deschiderea punctului de frontieră cu Ungaria de la Beba Veche. De la Doha la Timişoara....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul României se mută saptămâna viitoare la Timişoara. Pe lângă HG pentru stadionul, se va da undă verde deschiderii punctului de frontieră de la Beba Veche
isho.ro

Sport vezi arhiva Sport

European de lupte pe plajă va avea loc în Parcul Rozelor din Timişoara. Şi etapă de circuit mondial

După ce anul trecut în Parcul Rozelor au avut loc Europenele de volei pe plajă U23, şi în acest an, acelaşi loc cu multă simbolistică pentru timişoreni va fi în centrul atenţiei. Federația Română de Lupte va organiza în perioada 18-21 iulie 2024 Campionatul European de Lupte pe Plajă (U15, U17, U20) precum și etapa...
Citeşte tot articolul Citeste articolul European de lupte pe plajă va avea loc în Parcul Rozelor din Timişoara. Şi etapă de circuit mondial
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

dermaskin-orizontal
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Economic vezi arhiva Economic

Se pregătește o nouă ediție a Salonului Industriei Ușoare, dedicată sărbătorilor pascale

La Timișoara se va desfășura o nouă ediție a Salonului Industrie Ușoare, una dedicată sărbătorilor pascale. Organizatorii au decis susținerea acestei ediții având în vedere succesul de care se bucură evenimentul în rândul publicului timișorean și la solicitarea expozanților tradiționali, urmând să aibă loc în perioada 24 – 28 aprilie, în organizarea Camerei de Comerț,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se pregătește o nouă ediție a Salonului Industriei Ușoare, dedicată sărbătorilor pascale

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Joi, 25 aprilie, săptămânala şedinţă a Guvernului României va avea loc la Timişoara. Cu această ocazie se va da Hotărârea de Guvern privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru noul stadion Dan Păltinișanu. Cu aceeaşi ocazie se va da o HG privind deschiderea punctului de frontieră cu Ungaria de la Beba Veche. De la Doha la Timişoara....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul României se mută saptămâna viitoare la Timişoara. Pe lângă HG pentru stadionul, se va da undă verde deschiderii punctului de frontieră de la Beba Veche
Zece fanfare, cinci scene, sute de alămuri! Emoții, nostalgie, atmosfera Banatului de altădată și o muzică irezistibilă, ce face inimile să tresalte, la Festivalul Fanfarelor. Cea de-a 36-a ediție a festivalului se va desfășura în Duminica Floriilor, 28 aprilie 2024, de la ora 16:00, în cinci locații din Timișoara. Zece redutabile formații muzicale vor anima...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un festival unic şi de tradiţie ajunge la a 36-a ediţie! Haideţi să ascultaţi fanfarele
Vineri, Primăria Timișoara a anunțat că va penaliza societatea care se ocupă de extinderea Școlii Generale nr. 30. Suma este una semnificativă, de 2,7 milioane de lei, De asemenea, a mai anunțat că a reziliat contractul cu respectiva firmă, iar primarul Dominic Fritz spune că respectiva firmă ar fi refuzat să termine lucrările în timpul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara intră în conflict cu firma care extinde Generală 30. Se lansează acuzații de intervenții … electorale
Lanțul acuzațiilor și contraacuzațiilor pe tema stadionului continuă, după ce Alin Nica l-a acuzat, dimineața, pe Alfred Simonis că ar bloca deliberat procedura pentru proiectul noului stadion al Timișoarei. Cel acuzat reacționează și transmite că Nica nu se pricepe, că, de fapt, el ar fi trebuit să ceară hotărâre de guvern pentru demolare. ”Am luat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Simonis îi dă replica lui Nica, pe tema stadionului: E rău intenționat și nu se pricepe
Mai puţin până la o nouă ediţie a unui concurs apreciat. Peste 500 de iubitori ai pedalării, de toate vârstele, s-au înscris la cea de-a III-a ediție a competiției cicliste Poli Bike Challenge, eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara împreună cu Asociația Club Sportiv Velocitas, susținut de parteneri din mediul privat. Cursa ciclistă, care se...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ciclişti din toată ţara îşi dau întâlnite la cea de-a III-a ediție a Poli Bike Challenge
Alin Nica, actualul președinte al Consiliului Județean Timiș, candidat pentru un nou mandat, spune că modul în care guvernul lucrează cu investiția pentru noul stadion al Timișoarei transformă acest obiectiv în mită electorală. Conform celor spuse de acesta, proiectul și hotărârea de guvern prin care se aprobă indicatorii tehnico-economici au fost ținute deliberat la sertar,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nica acuză PSD că șantajează Timișoara cu noul stadion, pentru voturi: ”Suntem martorii unui trafic de influență pentru blocarea acestui stadion”
Vicepreședintele în funcție al Consiliului Județean Timiș, Cristian Moș, plecat pe un drum diferit de cel al USR Timiș spune că nu a primit încă nicio înștiințare oficială referitoare la retragerea atribuțiilor pe care le avea în cadrul instituției. Spune că își va da demisia din funcție, așa cum i-a cerut Alin Nica, dar aceasta...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cristian Moș acceptă să își dea demisia din funcția de vicepreședinte CJT, dar după demisia lui Nica. Acesta îi răspunde
Prim-divizionara de volei din Lugoj rămâne şi în continuare o echipă europeană. Bănățencele au câștigat și al doilea meci cu CSM București și termină sezonul pe locul 5. Au fost două seturi rapide pentru gazde, după care oaspetele au dat semne că pot reveni. În cele din urmă, Lugojul a pus capăt partidei în patru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lugojul prinde locul 5 şi astfel avionul de Europa
Top