Enel a programat luni întreruperi de energie electrică la Timișoara, pe str. Bujorilor nr. 117 și la Urseni nr. 54, între orele 9 – 16.
Mici, bere si pături printre masini: distractie de 1 Mai la Timisoara / FOTO
Timișorenii au decis să profite din plin de mini-vacanța de 1 Mai. „Înarmați” cu grătare, pături și băutură, oamenii au luat cu asalt Pădurea Verde. Unii au participat la evenimentele organizate la Muzeul Satului Bănățean, iar alții s-au apucat de gătit în jurul acestuia. Totul, în fum de mititei și acompaniament de muzică populară.
Picnic in intersectie: un timisorean a decis sa petreaca 1 mai in Piata Balcescu
Un timișorean a decis să petreacă ziua de 1 mai la iarbă verde, dar nu într-unul dintre locurile preferate de grataragii. Omul s-a instalat în… sensul giratoriu din Piața Bălcescu. El și-a invitat și prietenii de pe Facebook, dar aceștia s-au cam lăsat așteptați.
Dezbatere de 1 mai, in Gara de Nord
Pentru că grătarele nu se încing chiar de la prima oră, reprezentanții PES Activists România i-au invitat pe timișoreni la o dezbatere publică de 1 mai, pe tema drepturilor salariaților. Totul, în Gara de Nord. Lupta sindicală nu mai e ce-a fost însă, astfel că prea puțini oameni au răspuns apelului.
Un mort si trei raniti, intr-un accident pe soseaua spre Moravita
Un bărbat a murit, vineri dimineață, pe DN 59, între Deta și Denta, după ce mașina pe care o conducea s-a rostogolit de mai multe ori. În vehicul se mai aflau trei persoane, care au ajuns la spital.
Nesimtire a la Enel: cu avarie pe Calea Sagului, echipa de interventie n-a ajuns nici dupa trei ore!
Locuitorii Căii Șagului au rămas, joi după-amiază, în jurul orei 16, fără curent electric. Pentru cei care au ghinionul să stea în blocuri cu mai mult de patru etaje, asta a însemnat și oprirea apei calde și reci, furnizate prin hidrofor. Unica echipă de intervenție a Enel nu a reușit să ajungă la locul avariei nici după aproape trei ore!
Farmacii deschise non-stop de 1 mai
Dacă dați prea tare iama în mititei și grătare, măcar aveți de unde să luați pastile care să vă ajute să traversați mai ușor mini-vacanța de 1 mai. De Ziua Internațională a Muncii, patru farmacii dintr-un lanț național vor avea program non-stop.
Basescu loveste Justitia folosind clanul Cirpaci
Plângând pe umerii victimelor Justiției și ai samsarilor de terenuri, fostul președinte Traian Băsescu îi amintește printre beneficiarii sistemului de clanul țigănesc Cârpaci din Timișoara. Samsari care, totuși, s-au dezvoltat exact în perioada în care Băsescu se declara marele făuritor al unei Justiții impecabile.
Pompierii pot fi chemati si prin WhatsApp!
Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Banat” poate fi apelat, de acum încolo, și prin intermediul unora dintre cele mai populare aplicații pentru smartphone. Reprezentanții ISU atrag însă atenția că de bază rămân totuși apelurile făcute la 112.
De 1 Mai in Timisoara e interzis la mici! Picnicuri cu mancare la pachet, doar in trei parcuri
Vreți să ieșiți la grătar de 1 mai? O puteți face, însă nu în Timișoara, unde e liber doar la picnicuri fără foc și numai în trei parcuri. Dacă nu vă conformați, amenzile pot ajunge la 3.000 de lei, însă anul trecut n-a fost nimeni sancționat pentru că și-a prăjit mititeii în aer liber, altundeva decât în propria curte.
Inspectiile fiscale de mediu (P)
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în colaborare cu Societatea de Avocatură CHSH Gilescu, Văleanu, Nathanzon şi Partenerii, organizează în 14 mai, între orele 10 și 14, în Sala C.E.D.O a sediului CCIAT din Piața Victoriei nr. 3, un seminar cu tema „Inspecții fiscale efectuate de funcționarii Fondului pentru Mediu. Măsuri de conformare a agenților economici. Aspecte teoretice și practice. Sancțiuni aplicabile”.
Fara apa calda si caldura
Colterm anunță că, pentru efectuarea unor lucrări urgente de modernizare, va întrerupe joi, între orele 9 și 16, furnizarea apei calde și a căldurii la CT Polonă. Vor fi afectați consumatorii care locuiesc în imobilele din zona Polonă.
Intreruperi de energie electrica
Enel a programat joi întreruperi de energie electrică astfel: Timișoara – Calea Buziașului (p), orele 9 – 19; Bethausen (AGROMEC), Orțișoara, orele 9 – 19; Lugoj – str. Mocioni (p), Bucegi (p), Cuza Vodă, Julia, BRD, orele 9 – 13, str. C. Brediceanu, Magnoliei, M. Eminescu, Bucegi (p), A. Odeanu, Mocioni (p), orele 13 –…
Universitatea de Vest a ajuns in Top 150 international
Universitatea de Vest din Timișoara a demonstrat încă o dată că este una dintre cele mai bune instituții de învățământ din țară și din Europa. Anul trecut, în domeniul Limbilor Moderne, UVT s-a situat în top 200 mondial, dar, în numai puțin de câteva luni, universitatea a reușit să se claseze în top 150.
Coada la Targul Liceelor! Elevii s-au inghesuit sa vada ofertele / FOTO
Mii de elevi de clasele a șaptea și a opta din județul Timiș au trecut miercuri pe la Târgul Liceelor. Tinerii au fost ofertați de unități de învățământ de toate felurile, fie că e vorba despre cele vocaționale, cu profil real sau cele umane.
Jandarmii de la gruparea mobila s-au mutat la Giroc
Jandarmii de la Gruparea Mobilă „Glad Voievod” sunt, timp de două zile, într-o aplicaţie, în timpul căreia vor rezolva situaţii tactice cu care se confruntă în activitatea de zi cu zi. Aceasta are loc în apropiere de Giroc.
Intreruperi de curent
Enel nu a programat miercuri întreruperi de energie electrică în Timișoara, ci doar în județ, astfel: Dudeștii Vechi, Sânnicolau Mare (Sinagro – ferma de oi), Satchinez (p), orele 9 – 16; Lugoj – str. Mocioni (p), Cernei (p), Comuna din Paris, Oltului, Traian Grozăvescu, orele 8 – 20; Pietroasa Mare, Boldur, orele 8 – 20;…
Studentii de la Drept, locul doi intr-un nou top national
Echipa Facultății de Drept a Universității de Vest din Timișoara a reușit să obțină rezultate frumoase la „Hexagonul Facultăților de Drept”. Evenimentul este organizat anual și reunește echipele facultăților de drept din mai multe universități de top. Anul acesta, UVT a terminat pe locul II în clasamentul național.
Constructorul de la Lenau: Primarul Robu sa se trezeasca, nu exista proiect, nu reluam lucrarile!
Epopeea lucrărilor de la Liceul Lenau continuă. Șantierul închis pe 2 aprilie ar fi urmat să fie redeschis după depunerea proiectului revizuit, până cel târziu în 25 aprilie. Nu s-a întâmplat așa, astfel că reprezentanții firmei constructoare anunță oficial că, la toamnă, elevii nu vor reveni în clădire.
Centru de medicina genomica de sase milioane de euro, la Medicina
Timișoara ar putea să aibă, din toamna acestui an, unul dintre cele mai performante centre de medicină genomică din România și chiar din estul Europei. În orașul de pe Bega vor exista aparate ultraperformante, unice în țară, care vor facilita cercetarea din domeniul geneticii și al bolilor rare.