PNL Timiş mută întregul front pe Timişoara şi lasă Consiliul Judeţean PSD-ului? O fotografie actuală a scenei politice locale

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

Săptămâna trecută am avut parte în Timişoara de prima acţiune de tip gherilă electorală, odată cu distribuirea în oraş a unor fluturaşi împotriva primarului Dominic Fritz. Acţiunea nu a fost asumată de nimeni, iar la bursa zvonurilor s-a vorbit că în spatele acţunii ar fi ba un partid politic, ba un om de afaceri. Trebuie spus că astfel de acţiuni se fac îndeobşte în preajma alegerilor, ori până la viitorul scrutin mai sunt peste doi ani. De unde însă această grabă?

Poate fiindcă pe scena politică locală se observă câteva mişcări interesante, mişcări care ar putea constitui o fundaţie pentru viitoarele alegeri locale. Iar cele mai ample au loc în PNL, partid care trece prin mari frământări atât la nivel central, cât şi local. Nu insist foarte mult pe ceea ce se întâmplă la centru, unde „echipa câştigătoare” l-a lăsat pe Superman din braţe şi a mizat totul pe un general anost, probabil fiindcă avem un război la graniţele ţării. (Pe ce o să mizeze când s-o termina războiul, rămâne de văzut.). La nivel local însă, preşedintele Alin Nica şi mica trupă din jurul lui sunt tot mai contestaţi în partid, inclusiv de mulţi primari. Aceştia nu simt vreun sprijin de la nivelul Consiliului Judeţean, instituţie condusă tot de Nica, astfel că unii chiar îşi fac bagajele pentru a părăsi partidul.

În atare condiţii, şansele PNL pentru a-şi conserva poziţia din CJ par tot mai mici. De unde şi mutarea întregului front pe Timişoara. De altfel, chiar Nica a anunţat cu ceva timp în urmă că PNL a făcut un sondaj pe Timişoara, iar cifrele sunt excelente. De ce nu s-a făcut sondaj şi pe judeţ? Nu mai e relevant? Astfel, că toate tunurile PNL (poate şi fluturaşi anomimi) sunt puse pe USR şi primarul Dominic Fritz. Dacă nu-l ataci pe Fritz, inclusiv fiindcă plouă afară, parcă nu te mai validezi ca membru PNL Timiş. Mai mult, se poate observa că PNL este singurul partid care face opoziţie cu strigături în Consiliul Local, chit că există o alianţă nerevocată cu USR, liberalii având şi viceprimar. Sigur, mai există cazul PSD-istului Radu Ţoancă, dar la el sunt chestiuni de natură imobiliară şi faptul că a fost decuplat de la Direcţia de Urbanism şi unele societăţi, precum şi al Roxanei Iliescu, care se pare că e în căutarea unui alt partid, Pro România fiind deja mult prea neîncăpător pentru ea.

Cât despre performanţele administrative ale lui Nica, oricum aflate mult mai puţin în colimator decât cele ale primarului Timişoarei, am putea da doar un exemplu: odiseea fără sfârşit a drumulului către descărcarea pe autostradă de la Giarmata. Un fleac, s-ar putea zice, nici acela rezolvat, lumea fiind însă resemnată deja că obiective mari, precum un nou stadion, s-ar mai face într-o perioadă rezonabilă. Cine ar putea candida la primărie din partea PNL? Greu de spus. S-a vorbit mult chiar de Nica, dar ar putea apărea şi surpriza Nicolae Robu, care deja şi-a anunţat intenţia de-a candida pentru un al treilea mandat. Relaţia dintre cei doi a rămas însă foarte rece, deşi Nica face mai cu vârf şi îndesat exact ceea ce îi reproşa lui Robu când acesta conducea PNL Timiş.

Mai trebuie spus că se discută foarte mult şi despre un „deal” între PSD şi PNL, cele două partide urmând să se susţină reciproc la Consiliul Judeţean, respectiv la Primăria Timişoara. Că în viitor s-ar putea întâmpla acest lucru, e tot ce se poate, dar în acest moment o astfel de înţelegere nu există. Mă rog, că în eşaloanele inferioare, între diferiţi afacerişti interesaţi de un astfel de deal, există discuţii de acest gen, e tot ce se poate.

Fiindcă am ajuns la PSD, acesta este singurul partid fără turbulenţe nici la nivel local, nici central. Niciun lider PSD nu va recunoaşte, dar pentru social-democraţi Primăria Timişoara încă nu este o ţintă reală. Miza PSD pe Timişoara este o maximizare a votului pentru Consiliul Local. Cel mai probabil la primărie va candida prefectul Mihai Ritivoiu, care, având un profil de intelectual citadin, ar putea rupe voturi şi din alte zone decât de la electoratul PSD. În schimb, adevărata miză a PSD pentru viitoarele alegeri estre reîntoarcerea în fruntea Consiliului Judeţean. Iar după cum evoluează lucrurile la această oră, se poate spune că ţinta este cât se poate de realistă. Fără ca nici măcar să bată palma cu PNL.

În fine, ajung la USR şi Dominic Fritz. Nici USR nu este lipsit de convulsii, mai ales la nivel central, care s-au repercutat şi la nivel local. Convulsii date în special de foştii membrii PLUS. Din punct de vedere administrativ, e clar că Dominic Fritz a livrat sub aşteptări, chiar şi ale celor care l-au votat. Sigur, mai are timp să recupereze până la alegeri, dar îi va fi extrem de greu, mai ales dacă va pierde din unitatea de monolit din USR de care se bucura.

Şi aici mai trebuie spus ceva. Succesul USR Timiş la alegeri va fi indisolubil legat de performanţa lui Fritz la nivelul primăriei. Acest lucru este valabil chiar şi la nivel naţional, USR având nevoie ca de aer de performanţe la nivelul administraţiilor pe care le gestionează, în condiţiile în care e puţin probabil să se mai creeze un val al votului emoţional pe care USR s-a urcat în trecut, mai ales la alegerile europarlamentare. Fiindu-i răpită şansa de-a demonstra că ştie şi să guverneze, nu doar să critice, USR e obligată acum, pe lângă o opoziţie aplicată şi în care să renunţe la o parte din recuzita din trecut, preluată de AUR, să facă lucruri la nivelul administraţiilor locale pe care le conduc. Ori Timişoara este probabil cea mai importantă dintre aceste administraţii. Altfel, USR intră în irelevanţă.

P.S. Probabil, unii se vor întreba unde există AUR în această schemă. Foarte probabil, AUR nu va conta, mai ales în Timişoara. În primul rând fiindcă şi-a cam pierdut obiectul muncii, respectiv războiul cu masca de protecţie. Apoi, poziţia mai mult decât dubioasă faţă de războiul din Ucraina şi lipsa totală de empatie faţă de victimele de acolo.

 

Autor
Etichete , ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

3 comentarii pentru acest articol

orwell a spus: (aprilie 6th, 2022 at 09:59 )

In vest, locul 1 pe miza politica este, de departe, primar de Timisoara. CJ e irelevant. Trebuie vreo 5 presedinti de CJ sau vreo 10 prefecti ca sa fie echivalenti cu 1 primar de Timisoara, indiferent cine sunt ei. CJ este o pista falsa, este locul politicienilor second-hand. Niciodata nu a fost altfel. Functioneaza ca scoala de corectie pentru politicienii slabi. De asta e foarte dificil sa te reabilitezi odata ce ai trecut prin CJ Timis.

PNL mută frontul lângă Fritzhansk și Fritzonbas a spus: (aprilie 6th, 2022 at 10:17 )

1) Ideea cu performanța e greșită: Timișoara a fost condusă numai de „performanți”, până acum! Iar unii au fost aleși două mandate la rând.
2) La fel cum cîții și nicii îl atacă pe Fritz, USR-ul ar trebui să întăreaască această linia de apărare în jurul lui. Însă cu Fălcoi și Trifan bătând câmpii, sunt sceptic. PNL și PSD atacă mediatic, deci trebuie răspuns la fel.
3) Esența vieții politice locale este o invazie de pigmei (politicește, intelectualicește și moralicește), manevrați de niște pensionari securiști de stil vechi, sovietic, plictisiți, dar hămesiți, care consideră mânăreala și sforăria probe supreme ale maturității, bărbăției și inteligenței. Animale de subsol și întuneric, care târăsc totul în subsol și întuneric. Discursuri de agitat aerul, ascunderea în spatele sacrosanctelor „proceduri”, situarea de facto în afara comunității, ba chiar împotriva ei, cultivarea sentimentului de apartenență la o castă superioară, cultură formată din talk-show-uri și filme de mâna a doua.

MrXYZ a spus: (aprilie 6th, 2022 at 22:14 )

Timișoara are un million de probleme dar in ultimii 20 de ani n-a avut niciodată o fata mai frumoasă și nici nu s-au făcut atâtea pentru oraș. Gândiți-vă ca toate astea s-au făcut in ciuda sabotajului constant din partea guvernul USL…

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Ruben Laţcău, deschis la colaborare: “Sunt de acord cu Alfred Simonis: împreună putem accelera dezvoltarea unei rețele de transport la nivelul întregului județ”

Viceprimarul Timişoarei Ruben Laţcău spune că este de acord  cu preşedintele CJ Timiş, Alfred Simonis, în privinţa dezvoltării unei rețele de transport la nivelul întregului județ. Laţcău afirmă Primăria Timişoara şi Consiliul Județean pot să colaboreze pentru a conecta toate UAT-urile din Timiș într-un sistem de transport urban, metropolitan și județean. Intervenţia lui Ruben Laţcău...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ruben Laţcău, deschis la colaborare:  “Sunt de acord cu Alfred Simonis: împreună putem accelera dezvoltarea unei rețele de transport la nivelul întregului județ”
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Poli Timişoara îşi întăreşte relaţia cu… FRF. Cristian Bobar, cooptat în conducerea clubului

Cristian Bobar, fostul preşedinte al CSM Reşiţa, funcţie din care şi-a dat demisia chiar astăzi, se va alătura staff-ului Politehnicii Timişoara. Încă nu se ştie exact ce funcţie va avea, dar în mod cert în portofoliul său va fi şi relaţia cu FRF, acolo unde are relaţii excelente. La doar 43 de ani, Bobar are...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poli Timişoara îşi întăreşte relaţia cu… FRF. Cristian Bobar, cooptat în conducerea clubului
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

colterm

Colterm investește peste cinci milioane de lei, din fonduri proprii, în reparații și modernizări

Societatea Colterm efectuează în această perioadă mai multe lucrări majore de reparații și modernizare a infrastructurii de producere a energiei termice, folosind resurse proprii. Acestea sunt planificate etapizat, astfel încât sistemul să poată funcționa în condiții de siguranță și eficiență. În prezent, compania are activă în SEAP procedura pentru atribuirea contractului de execuție a lucrărilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Colterm investește peste cinci milioane de lei, din fonduri proprii, în reparații și modernizări

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Viceprimarul Timişoarei Ruben Laţcău spune că este de acord  cu preşedintele CJ Timiş, Alfred Simonis, în privinţa dezvoltării unei rețele de transport la nivelul întregului județ. Laţcău afirmă Primăria Timişoara şi Consiliul Județean pot să colaboreze pentru a conecta toate UAT-urile din Timiș într-un sistem de transport urban, metropolitan și județean. Intervenţia lui Ruben Laţcău...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ruben Laţcău, deschis la colaborare:  “Sunt de acord cu Alfred Simonis: împreună putem accelera dezvoltarea unei rețele de transport la nivelul întregului județ”
România A, reprezentativa secundă a României, va participa la „Toyota Challenge 2026 Africa Euro Series”, competiție ce va avea loc între 5 -14 iunie în Africa de Sud la Bloemfontein, pe Toyota Stadium. Staff-ul tehnic a stabilit echipa care a ajuns în Africa de Sud, fiind convocați 30 de jucători, 17 înaintași și 13 jucători...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 30 de jucători convocați pentru România A, care va participa la Toyota Challenge. Opt dintre ei reprezintă Timișoara
Pasiunile trebuie cultivate și împărtășite. Muzica și medicina s-au întâlnit recent, într-un mod aparte la Timișoara, în cadrul evenimentului „Music is My Medicine”. Evenimentul a fost organizat de programul TimMedfest în colaborare cu Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” Timișoara, Fundația UMF Timișoara, EMSA Timișoara și FITT. Seara a fost deschisă de trupa de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Muzica și medicina au făcut casă bună la UMF/VIDEO
Viceprimarul Timișoarei, Ruben Lațcău, spune că se gândește să depună plângere penală pentru abuz în serviciu împotriva unor membri ai Comisiei de Monumente, aceasta pentru că proiectul noii parcări din zona Spitalului de Copii a fost blocat, după ce obținuse deja anterior două avize favorabile. El a anunțat, în cadrul unei emisiuni la Radio Timișoara,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarul Lațcău vrea să facă plângeri penale pentru blocarea proiectului parcării de la Spitalul de Copii
Societatea Colterm efectuează în această perioadă mai multe lucrări majore de reparații și modernizare a infrastructurii de producere a energiei termice, folosind resurse proprii. Acestea sunt planificate etapizat, astfel încât sistemul să poată funcționa în condiții de siguranță și eficiență. În prezent, compania are activă în SEAP procedura pentru atribuirea contractului de execuție a lucrărilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Colterm investește peste cinci milioane de lei, din fonduri proprii, în reparații și modernizări
Sala Operei Naționale Române din Timișoara găzduiește vineri, 5 iunie, de la ora 19.00, la Gala de Operă și Operetă, un eveniment de prestigiu organizat de Opera Națională Română din Timișoara, în colaborare cu Facultatea de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara (UVT). Spectacolul reunește pe aceeași scenă tineri soliști ai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noua generație de studenți ai Facultății de Muzică urcă pe scena Operei din Timișoara
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.