Primarul Nicolae Robu, trimis în judecată de DNA, în dosarul caselor naţionalizate

Nicolae Robu si Gheorghe Ciuhandu

Nicolae Robu si Gheorghe Ciuhandu

“Cadou” de final de an din partea DNA pentru primarul Timişoarei, Nicolae Robu! El a fost trimis în judecată în dosarul caselor naţionalizate, alături de fostul primar Gheorghe Ciuhandu, viceprimarul Dan Diaconu şi alţi foşti angajaţi ai primăriei. Prejudiciul calculat de procurori este de peste 42 de milioane de lei.

La aproape trei ani de la deschiderea dosarului vânzării caselor naţionalizate de către Primăria Timişoara, Direcţia Naţională Anticorupţie a trimis această cauză în judecată. În acest dosar sunt nouă înculpaţi, printre care fostul şi actualul primar, Gheorghe Ciuhandu şi, respectiv Nicolae Robu, cu toţii fiind acuzaţi de abuiz în serviciu, privind vânzarea ilegală a 207 imobile. Ce-i drept, Ciuhandu este acuzat pentru 61 de contracte, în timp ce pe numele lui Robu sunt doar două. “Campion” este Nicuşor Miuţ, fost şef al Direcţiei Patrimoniu din primărie, care nu de mult timp a ieşit din închisoare, unde a fost trimis în dosarul Heaven.

„Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a 9 (nouă) inculpați, în legătură cu vânzarea frauduloasă și la preturi modice. a unui număr de 207 imobile, majoritatea situate în centrul vechi al municipiului Timișoara.  Astfel, au fost trimiși în judecată următorii inculpați, fiecare pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul, în formă continuată (5 inculpați) respectiv în formă simplă (4 inculpați):

MIUȚ NICUȘOR-CONSTANTIN, la data faptelor director al Regiei Autonome URBIS Timișoara, Administrarea Domeniului Public S.A. Timișoara și Direcției Patrimoniu din cadrul primăriei mun. Timișoara (199 contracte);
CIUHANDU GHEORGHE-CORIOLAN, la data faptelor primar al municipiului Timișoara (61 de contracte);
COJOCARI IOAN, secretar al primăriei municipiului Timișoara și coordonatorul nemijlocit al Serviciului Juridic Contencios din cadrul primăriei (61 contracte);
ROBU NICOLAE, la data faptelor și în prezent, primar al municipiului Timișoara (2 contracte);
DIACONU DAN-AUREL, la data faptei viceprimar al municipiului Timișoara (un contract);
STOIA TRAIAN-CONSTANTIN, la data faptei viceprimar al municipiului Timișoara (un contract);
STAIA MARTIN, la data faptelor director al Direcției Patrimoniu și respectiv al Direcției Clădiri, Terenuri și Dotări Diverse din cadrul municipiului Timișoara (2 contracte);
VÎRLEA SIMONA, la data faptei jurist al Primăriei municipiului Timișoara (un contract);
IOVA GABRIELA, la data faptei jurist al Primăriei municipiului Timișoara (un contract)”, se arată într-un comunicat de presă al DNA.

În mare, procuroprii afimă că în perioada septembrie 1996 – ianuarie 2014 cei nouă ar fi vândut nelegal 207 imobile unor persoane care nu aveau drept să le cumpere. Potrivit procurorilor, s-a creat un prejudiciu de 42.756.719 lei (9.514.392 euro) în dauna statului.

“Statul Român prin Ministerul Finanțelor Publice s-a constituit parte civilă în cauză, solicitând în principal restituirea bunurilor imobile în natură și restabilirea situației anterioare săvârșirii infracțiunii, prin revenirea acestora în proprietatea statului și prin anularea actelor juridice produs al infracțiunii.
În subsidiar, în măsura în care repararea prejudiciului în natură nu mai este posibilă, s-a solicitat repararea prejudiciului în cuantum de 42.756.719 (9.514.392 euro).
În vederea recuperării prejudiciului, s-au instituit măsuri asiguratorii asupra unor bunuri imobile aparținând inculpaților. Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Timiș, cu propunere de menținere a măsurilor asigurătorii”, se mai arată în comunicatul DNA.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți

Foarte tânărul pilot timișorean Andreas Benea, în vârstă de numai 14 ani, a impresionat la prima sa participare în Romanian Endurance Series, reușind să urce pe podium și să obțină inclusiv cel mai bun timp într-una dintre cursele care au avut loc în weekend pe circuitul Transilvania Motor Ring. La numai 14 ani, Andreas Benea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Societatea timișoreană Aquatim este partener în proiectul european SPRINGS, finanțat prin programul Horizon Europe. Compania se numără printre puținii operatori regionali din România implicați direct în consorții europene de cercetare, contribuind activ la dezvoltarea de soluții pentru protejarea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice. Proiectul SPRINGS, cu un buget de aproximativ 6,5 milioane de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Consilierii locali timișoreni au aprobat demararea unor negocieri cu prorprietarii unei baze sportive de pe bulevardul Pârvan, una pe care în urmă cu doar câteva săptămâni primăria se prezenta cu buldozerele și dărâma mai multe construcții, despre care spunea că sunt ridicate ilegal. Acum, municipalitatea vrea să cumpere clădirile ”legale”, probabil pentru a le demola....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prima dată cu buldozerul, ulterior cu comisia de negocieri. Primăria vrea să cumpere clădirile de la baza Electrometal, de pe malul Begăi
Timișoara poate ajunge în aceeași situație cu două comune, Jibert din Brașov, și Ciuperceni din Gorj, respectiv va avea o bijuterie de bază sportivă făcută cu bani de la bugetul național, dar nu va avea acces la toate utilitățile. Din fericire, la Timișoara, la Baza Costică Rădulescu lipsește doar gazul, dar lucrările de amenajare a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cosmin Tabără trage din nou Primăria Timișoara la răspundere pentru baza Rădulescu: Realizați conectarea la gaz!
USR a depus un proiect prin care va face ca Timișoara să se număre printre puținele orașe din România care garantează copiilor un spațiu de joacă de calitate chiar în ansamblul în care locuiesc, respectând standarde clare de siguranță și calitate. Regulamentul stabilește criterii precise: suprafață minimă, echipamente sigure, zone umbrite și accesibilitate, astfel încât...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noile ansambluri rezidenţiale din Timişoara vor avea în mod obligatoriu locuri de joacă pentru copii. Proiect USR Timiş
În această dimineață, în jurul orei 07.00, pe DN6, la kilometrul 461+200 m, în afara localității Jupa, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate două ansambluri de vehicule. Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit că un ansamblu de vehicule (TIR) condus de un bărbat de 39 de ani,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident înfiorător aproape de Lugoj. Un mort și doi răniți, iar circulația este întreruptă
Conducerea UDMR a decis marți să nu facă parte dintr-un eventual Guvern Veștea. Decizia finală va fi luată totuşi de grupurile parlamentare ale UDMR. Înainte de şedinţa liderilor maghiari, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, s-a întâlnit cu Ilie Bolojan şi Dominic Fritz. UDMR a decis că nu va intra la guvernare, a anunțat Csoma Botond, liderul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul Veştea, şanse minime de învestire. UDMR refuză participarea la guvernare
FLIGHT FESTIVAL revine între 19–21 iunie 2026 cu cea mai amplă ediție de până acum, desfășurată la Muzeul Satului Bănățean, într-un concept care transformă întregul spațiu într-un aeroport imaginar al muzicii, tehnologiei și educației. Ediția a 8 a continuă direcția de edutainment, integrând experiențe interactive, zone tematice internaționale și, pentru prima dată, o scenă dedicată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul AMR 3! Flight Fest, aproape de start. Lista finală a celor care vor urca pe scenă
Municipalitatea timișoreană vrea să întocmească expertize tehnice pentru avizarea și autorizarea de către ISU a unitățior de învățământ aflate în administrarea sa. Realizarea documentațiilor va fi realizată în trei loturi. Pentru acest proiect au fost alocate 1,48 milioane de lei, iar licitația a fost lansată pe SEAP. Operațiunile se realizează prin Administrația pentru Sănătate și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea autorizarea ISU pentru unitățile de învățământ din administrare
Zi specială. Universitatea de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş” din Timişoara și Editura „Victor Babeş” anunță lansarea volumelor de debut intitulate „Fragmente de timp. Atunci și acolo” și „Fragmente de timp. Aici și acum”, semnate de dr. Ioana Crișan, medic rezident la Clinica de Neurologie din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă „Pius Brînzeu” Timişoara....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lansare de carte la UMF: „Fragmente de timp. Atunci și acolo” și „Fragmente de timp. Aici și acum”, de Dr. Ioana Crișan
Top