Banii din prostie, bogăție națională

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

Cel mai probabil, pentru fiecare prost de pe lumea asta destinul a atribuit un șmecher. Șmecherul nu e exclusiv, pentru el s-au externalizat servicii către mai mulți proști, dar știința nu va putea face pe deplin lumină în problema asta a ponderii și eficienței. Niște șmecheri cu adresă în Vietnam n-au vrut să vină la muncă în România să facă pe ospătarii, pe spălătorii de vase sau să presteze la salubritate. Ei și-au găsit de lucru în România servind prostul contra cost. Au luat imaginile lui Călin Georgescu și George Simion și au făcut povești cu ei. Și pentru asta trebuie ai talent, totuși. Nu mult.

Construid cu cinism pe o dramă, căutând să provoace lacrimi cititorului, materialul promovat online arată o fetiță bolnavă grav care ar avea o ultimă dorință în viață. Aici drama se transformă în umor involuntar de înaltă calitate. Fata bolnavă din scenariu n-ar vrea să vadă vreun parc de distracții, să mânănce vată pe zahăr sau se îmbrace în zână, ci, ce credeți? Da, să-l vadă pe Simion, George Simion! În timp ce Peter Magyar la Budapesta își speria conaționalii unguri cu un George Simion dezumanizat care dansa pe cadavrele maghiarilor din Harghita, în imaginația „vietnamezilor” șmecheri acest George Simion era blajin, cald, un pansament pe inima acelui copil nenorocit care și-a dorit să-l vadă înainte să plece la cele veșnice.

Câtă imaginație! Ce-ar fi putut să-i spună George Simion acelei copile în acel moment trist. Că vom fi demni, patrioți? Că l-a dat jos pe Bolojan? Că ce? În fine, altă poveste îl arată pe Călin Georgescu în postura de donator. Cică a donat 4 milioane de de euro către copiii săraci. În secret. Nici n-avea cum altfel. Că nu putea să justifice banii. Iar dacă ei au venit în secret ani de zile odihnind în Austria, normal că trebuiau să plece, prin donație, tot în secret, să nu-l ia la întrebări Fiscul și SRI-ul. Site-ul vietnamez mascat sub un nume generos, cred că „vocea națională”, a aflat prin metode jurnalistice de donația asta secretă și degrabă a transmis-o la toată lumea cu inimă patrioată.

Nici nu s-au obosit la detalii șmecherii cu trimitere geografică spre Vietnam, care pot fi foarte bine șmecheri de-ai noștri, căci avem șmecheri și aici, în România. La povestea cu donația au ilustrat cu imaginile unor copii sărmani africani sau din Orientul apropiat. Prostul care a făcut voluptuos trafic și a băgat ceva bani în buzunarul inițiatorilor nu s-a întrebat de ce dă Călin Georgescu patru milioane de euro copiilor din Africa, când avem și noi copii săraci. Bașca că refuză să dea la ucraineni prin politici guvernamentale, vecini care măcar sunt ortodocși ca noi.

Bine că industria asta de prostit lumea online s-a mai epuizat în latura sa de prozelitism electoral. Că mesajele cu Călin Georgescu au trecut de faza misionarismului politic și a ajuns la afaceri, la fraiereală. Numai că morala e tristă. Vă dați seama câtă nădejde își pun șmecherii care au făcut treaba asta în fenomenul prostiei din România? Vă imaginați că acest bagaj inepuizabil de prostie este o bombă care ne-a explodat în față în 2024 și cine știe când se mai îmbogățește ea ca uraniul iranian. Americanii și israelienii știu ce fac când insistă să scoată din Iran materialul nuclear. Poate vor reuși, au o speranță. La noi lupta e ca și pierdută.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

Daniel a spus: (mai 14th, 2026 at 08:24 )

Pe vremuri erau e-mail-uri trimise de prinți din țări bogate în petrol, de regulă nigerieni. Acum orice poveste de genul are buton de “Donate Now”, practic un aparat de măsurare a prostiei. Dar dacă respectivi au fost deja condiționați de trolli putiniști cum este cazul lui proVrajeāla de la Kremlin pe site-urile de știri locale din regiunea noastră, normal că rezultatele nu ar trebui să mire.

Gigi a spus: (mai 14th, 2026 at 12:28 )

Excelent! Doi cu retard, simion si cg, trebuie poftiti la vorba, se bat singuri.

george-has a spus: (mai 14th, 2026 at 16:05 )

Aici ne-a adus comunismul cu las’ că merge și așa, e-al statului, deci al nimănui, deci putem fura, toți politiceinii sunt la fel, ăia acolo la ei (Occidentul), noi aici știm cum se face, las’ c-aranjăm noi să fie bine, mai bine să plângă mumă-sa decât muma, dacă fură, să ne dea și nouă puțin, dă-o dracului de școală că nu te-ajută cu nimic etc. etc. etc.
Suntem cu nasul în stratosfere capitaliste, dar cu corpul ne-extras încă din buda împuțită săpată de ruși acum 80 de ani. Odată trebuie să ne privim în oglindă și să ne spunem sincer ce vedem, altfel, ne vor lua prin surprindere tot felul de catastrofe și vom găsi vinovați doar pe alții.

Cap Sec a spus: (mai 14th, 2026 at 21:41 )

Progresul hoției merge ca pe roate sub pupila oiropeană.Ca să vinzi o roșie,ardei ai nevoie de certificat de producător iar pentru a vinde energie trebuie să fi ,,băiat deștept”.Toți o apă și un pământ iar presa liberă și independentă se face că nu vede acest lucru.Hai cu democrația!

Wanda89 a spus: (mai 15th, 2026 at 18:30 )

Măi băieți, iubitori de mesianicul Bolojan, cu @Daniel în frunte… luați, de aici, eficiență:
https://www.stiripesurse.ro/adrian-negrescu-bolojan-a-deschis-cutia-pandorei-a-salariilor-in-sectorul-de-stat_3886425
Șobolojan vorbește și de eficientizarea contabilă a sistemelor de Sănătate și Educație. Apoi, ne mai spune și că Romănia riscă să piardă miliarde din PNNR. Toți șobolojanii sunt cu PNNR-ul și România în boturile lor slinoase, nimeni nu se gândește și la români. La românii cinstiți. Mă piș pe PNRR-ul lor, prin care doar ei au avut de câștigat, mult parandărăt la mijloc, licitații trucate, firme de familie… Să-i absoarbă draqu pe acești nemernici.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești

Două firme turcești sunt interesate de furnizarea a zece noi firobuze pentru Timișoara, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene. Urmează analiza acestora și, eventual, acordarea contractului în valoare de 30 de milioane de lei. Licitația în cadrul căreia au fost deschise ofertele, este organizată de municipalitate pentru achiziția a 10 troleibuze cu baterii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega

Ștefan Ștefanovici (24 ani) este noul jucător al Politehnicii Timișoara. Este fundaș stânga, poate evolua pe mai multe poziții în bandă și a fost în sezonul trecut căpitanul Politehnicii Iași în Liga 2. Reamintim, la gruparea viola a venit și căpitanul Stelei, Stephan Drăghici. Ștefanovici a crescut la Sporting Juniorul Vaslui și Petrolul Ploiești apoi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Amenzi de peste 700 de mii de lei aplicate de Poliţia Locală pentru încălcarea legislaţiei privind publicitatea/Foto

În urma a noii acțiuni privind verificarea respectării legislației privind publicitatea, poliţiştii locali au aplicat  164 sancțiuni în valoare totală de 745.000 lei. Polițiștii locali din cadrul Serviciului Disciplina în Construcții și Afișaj Stradal au desfășurat în ultima perioadă noi acțiuni de identificare și luare a măsurilor legale în cazul persoanelor fizice și juridice care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Amenzi de peste 700 de mii de lei aplicate de Poliţia Locală pentru încălcarea legislaţiei privind publicitatea/Foto
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Tendințe de sezon, la prima ediție de vară a Salonului Industriei Ușoare

În perioada 17 – 21 iunie, Centrul Regional de Afaceri al CCIAT devine punctul de întâlnire al celor mai noi tendințe în modă, frumusețe și stil de viață, odată cu desfășurarea unei noi ediții a Salonului Industriei Ușoare, dedicată sezonului estival. Peste 50 de companii din întreaga țară, producători și comercianți de renume, își vor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tendințe de sezon, la prima ediție de vară a Salonului Industriei Ușoare

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

În urma a noii acțiuni privind verificarea respectării legislației privind publicitatea, poliţiştii locali au aplicat  164 sancțiuni în valoare totală de 745.000 lei. Polițiștii locali din cadrul Serviciului Disciplina în Construcții și Afișaj Stradal au desfășurat în ultima perioadă noi acțiuni de identificare și luare a măsurilor legale în cazul persoanelor fizice și juridice care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Amenzi de peste 700 de mii de lei aplicate de Poliţia Locală pentru încălcarea legislaţiei privind publicitatea/Foto
În aceste zile, la Palatul Parlamentului de la București are loc Forumul Regional al Apei „Dunăre – Europa de Est” 2026. Participă reprezentanți ai autorităților central și locale, ai operatorilor regionali de apă, ai instituțiilor europene, mediului academic și sectorului privat. Compania Aquatim este reprezentată activ în cadrul forumului de către Ilie Vlaicu, director general...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoara, prezentă la Forumul Regional al Apei „Dunăre – Europa de Est” 2026 prin intermediul Aquatim
Universitatea de Vest a fost inclusă în ediția 2026 a clasamentului internațional Center for World University Rankings (CWUR), ocupând poziția 1470 la nivel mondial dintr-un total de 21.291 de universități evaluate și clasificate. La nivel național, UVT ocupă poziția a șaptea, în clasament intrând doar opt universități din România, aestea fiind incluse în clasamentul celor mai bune...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UVT a fost inclusă în clasamentul din acest an al CWUR
Site-ul de investigații Snoop a publicat un caz care îl are cap de afiş pe Răzvan Popeţi, preşedinte al PSD Săcălaz, şi prieten cu Alfred Simonis, liderul PSD Timiş şi al CJ Timiş. Popeţi a “ţepuit” un afacerist german de 50 de maşini. Autorităţile române nu au mişcat un deget, chiar dacă neamţul a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis, în mijlocul unui nou scandal, în care este implicat un bun prieten al său, preşedintele PSD Săcălaz. Investigaţie Snoop
Inspectoratul Școlar Județean Timiș împărtășește comunității educaționale participarea unui grup de inspectori școlari la programul de formare continuă „INSPECT+ – Inovație, Strategie, Performanță și Calitate în Educație pentru Leadershipul Transformator”, organizat de Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, în cadrul proiectului național dedicat dezvoltării leadershipului și managementului educațional. O experiență de formare interactivă care a adus...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Inspectorii școlari din Vestul țării s-au adunat la Băile Herculane pentru a se perfecționa în leadership și managment educațional
Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, și viceprimarul Timișoarei Ruben Lațcău au găsit un nou subiect de ceartă. De această dată, motivul ”tangoului” sunt… galoșii sau calitatea acestora. Totul a început în urma difuzării unui podcast, în care Simonis spune despre conducătorii primăriei că nu se îmbracă elegant, iar Timișoara arată la fel, plină de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis și Ruben Lațcău au un nou motiv să se certe: galoșii și moda
Două firme turcești sunt interesate de furnizarea a zece noi firobuze pentru Timișoara, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene. Urmează analiza acestora și, eventual, acordarea contractului în valoare de 30 de milioane de lei. Licitația în cadrul căreia au fost deschise ofertele, este organizată de municipalitate pentru achiziția a 10 troleibuze cu baterii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești
Top