Ziua Timisoarei la misto; cu Inna bomboana pe coliva

Contra a 20.000 de euro, Primăria Timișoara face cinste la tot poporul o oră cu o fătucă ce se bâțâie pe scenă pe ritmurile scoase de un CD. Pe scurt, o oră de play-back, picioare lungi și sâni zburdalnici. Pe fătucă o cheamă Inna și cică ar fi nu știu ce star într-un stil muzical agreat de copiii până în 15 ani. Oricum, bine că nu face live, că ar sparge ferestrele din centrul orașului la ce falseturi poate trage fata. S-a văzut asta și la inaugurarea Național Arena, când a speriat pe toată lumea cu răcnetele și icnetele ei.

Și pe când acest pseudo-concert? Exact de ziua orașului, o zi extrem de importantă pentru Timișoara, așa cum peste tot se respectă acest gen de manifestări. Nu mai trebuie spus aici că Timișoara a dat muzicii un Phoenix, un Cargo sau Celelalte Cuvinte, ca să mă opresc la doar trei exemple din multe altele. Și aici nu-i vorba nici măcar de sumă. Una imensă oricum. În mod normal, Inna n-ar trebui să urce pe scenă la această sărbătoare nici pe gratis sau chiar de-ar veni cu bani de acasă. Unora le place Inna, ar putea să convingă oficialii primăriei. Multora le plac și manelele, mai ales după câteva șprițuri. Asta înseamnă că trebuie făcute din bani publici concerte cu Guță, Salam și tot felul de copii minune?

Gusturile nu se discută, dar se pot educa, se pot rafina odată cu trecerea anilor. Dacă e Ziua Timișoarei, de ce nu sunt aduse pe scenă trupe timișorene? Sunt destule, iar multe sunt chiar bune. Muzical, incomparabil peste Inna, un produs artificial, executat în laboratoare de marketing. Multă spoială, picioare și sâni și ioc artă. Trupe care, pe lângă faptul că sunt timișorene, s-ar produce toate la un sfert din banii ceruți de fetișcana din estul țării.

Anii trecuți, fiindcă fostului viceprimar Adrian Orza îi plăcea Bajaga, trupa sârbească era nelipsită de la concertele organizate de municipalitate. Sper că noua administrație să nu fi făcut o pasiune pentru Inna, astfel încât aceasta să fie abonată la viitoarele paranghelii ale primăriei. Fiindcă ar fi niște pași înapoi. Despre primarul Nicolae Robu știam că îi place să cânte la chitară din Beatles și Phoenix. Să fi ajuns acum să-i placă Inna sau sunt alții de lângă el cărora le place? La urma urmei, e vorba și de promovarea unor valori. Or, astfel de non-valori precum Inna s-a găsit să promoveze noua conducere a primăriei?

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

21 comentarii pentru acest articol

inna a spus: (iulie 18th, 2012 at 12:18 )

asta e doar inceputul. la jazz sa scremut sa dea bani dupa ce l-a bagat in corzi pe giura. pentru un festival recunoscut in toata lumea a facut nazuri ca trebuie sa dea 100 de milioane. cu chiu cu vai, dupa ce si presa sa suparat pe gestul manelis al noului primar, robu a cedat. avum spune ca da peste 90 de milioane innei. incep sa-mi pun intrebari serioase fata de felul in care cantareste robu lucrurile. sau, cum e scris si in editorial, poate are oameni langa el care ii spun ce sa faca. oricum e foarte trist ce se intampla. inna nu e festivalul de jazz de la garana, domnule robu. poate ati inteles aluzia.

Bojin a spus: (iulie 18th, 2012 at 12:18 )

URA!!! PSD!!! URA!!! PSD!!! URA!!!

dARIUS a spus: (iulie 18th, 2012 at 13:33 )

fain. cred ca e facut pentru tinerii din pnl care sunt multi si manelisti pe deasupra.

Paula a spus: (iulie 18th, 2012 at 14:41 )

Hai sa fim seriosi. Cu o floare nu se face primavara. Daca aduceau o trupa mai rasarita, sau pe alte gusturi muzicale, nu schimba faptul ca poporul acesta si preferintele sale se indreapta spre altceva, ca ne place sau nu.
Nu o sa devenim mai inteligenti ca popor daca la Timisoara, de ziua orasului, a cantat iarasi Cargo sau iarasi Phoenix sau vine Iris sau mai stiu eu ce preferinte au banatenii.
Inna este cea mai in voga artista acum, din nou, chit ca ne place sau nu! Am intalnit oameni care au fost la concertul ei din ceva club, mi-au spus ca au fost impresionati de vocea ei. Doar daca e o fetiscana aratoasa nu inseamna ca noi timisorenii suntem mai cu motz si nu ne trebuie pe teritoriul nostru sfant bimbo girls din astea. Hai sa nu mai facem pe moralistii si sa nu mai fim atat de intepati.

Inna e la moda si va avea priza la public. Sa ne amintim cata lumea a fost la festivalul de rock de la Padurea Verde? 100-200 de persoane? POate gusturile timisorenilor s-au mai schimbat…

Sunt convinsa ca si alte preferinte muzicale se vor regasi in program.

Aprostachioaiei Prazescu a spus: (iulie 18th, 2012 at 15:09 )

Ie fuarte bine pentru ca vine Ina, ie la fuarte moda acum tuate hiturile lui Ina si ea ieste fuarte beton. Ar fi decat o problema, sper sa nu se supere nea Robu ca ie mai frumuasa ca iel. Hai pa si pu la toti rochistii

corina a spus: (iulie 18th, 2012 at 15:17 )

o fi la moda inna, dar nu poti sa bagi in fundul ei 30 de mii de euro, nu 20 cum se spune, cand pentru un festival intreg de jazz, cel de la garana, dai mai putin. ce naiba, ne facem de ras. o alta treaba e ca inna, oricat de sexy ar avea vocea, nu poate sa ajunga la nivelul phoenix, care sunt si timisoreni pe deasupra iar evenimentul este prilejuit de ziua orasului timisoara.

Valjean a spus: (iulie 18th, 2012 at 15:24 )

E mana lui Grindeanu el e cu fetele in primarie! Valjean stie!

Romanita a spus: (iulie 18th, 2012 at 15:27 )

Mai bine pune guristele din CLT sa cante se pricep fetele. ce rost are sa o cheme pe Ina asta nici macar nu e aleasa consilier local

mitru a spus: (iulie 18th, 2012 at 15:40 )

INNA E 0 la PUTErea 100, o tipa buna care habar nu are sa cante. E foarte departe de ceea ce se cheama muzica, de aceea nu are ce cauta la Ziua Timisoarei, mai bine canta Filharmonica un concert la fluieras sau la frunza… sau si mai bine deloc muzica cel mult un Mars funebru de la Mahler…

chuck a spus: (iulie 18th, 2012 at 15:51 )

bueei, de ce nu se uita robu si in curtea proprie! are consiliere locale care canta manele mai tare ca guta sau salam. daca ar face un trial, sunt convins ca ramona olteanu ar castiga de departe. am auzit cum canta, dedicatie pentru sotul ei, opera de arta manelista „stati mascatilor nu ma arestati”! absolut mirific

Gugu a spus: (iulie 18th, 2012 at 21:18 )

baga si Robu un duet cu Inna asta? nu ar fi rau

florin a spus: (iulie 18th, 2012 at 23:16 )

mai dute tu drac de ziarist cum stie inna sa cante nu stii tu sa scrii esti vreun frustrat pd-list ,daca e sarbatoare lumea tre sa se ditreze nu sa fluiere pe jazz numa articole aiurea ai si la adresa fotbalului in special poli ai putea sa te duci la filarmonica si sa fluieri acolo pana te saturi nu sa ne expui aici parerile tale de frustrat

Petre Truica a spus: (iulie 19th, 2012 at 12:17 )

Acest Robu, dupa cum ii arata si numele, este si va ramane un sclav al mafiei din primaria Timisoara, aia care au salarii uriase, care au facut licitatii trucate si drumuri si trotuare la preturi uriase.

Nu va face nimic!!!

Numai borfasi si pile in Primarie. Mi-e scarba ca stau in orasul asta plin de hoti, de caini, de praf si mirosuri urate, de cocalari si curve, de prosti si inculti/inculte, dupa cum arata si comentariile de mai sus.

necumparat a spus: (iulie 19th, 2012 at 12:56 )

Cum erau nelipsiti bajaga la ziua orasului? Iara o iei razna nasolule?

fruncea... a spus: (iulie 19th, 2012 at 13:04 )

inna..sau ino…..ca nu pricep care e vedeta….????

Marius a spus: (iulie 19th, 2012 at 17:22 )

N-ai vazut-o in viata ta pe Inna cantand, dar arunci cu vorbe ca si cum ai fost prezent la toate concertele ei. Romania ar trebui curatata de toti dinozaurii ca tine! Sunteti depasiti de anii astia, fara suparare.

toti idiotii a spus: (iulie 19th, 2012 at 17:29 )

avem multi idioti in timisoara si in lume.. care sunt fanii acestei curve. Mai bine canta opera sau filarmonica in aer liber. HAI PA MANELISTILOR! moarte prostiei!

inna a spus: (iulie 20th, 2012 at 10:09 )

@Aprostachioaiei Prazescu: invata sa scrii inainte sa comentezi.

inna a spus: (iulie 20th, 2012 at 10:11 )

@florin: Ia un calmant si arunca-te in Bega.

Petre Truica a spus: (iulie 20th, 2012 at 13:50 )

Jalnici alesii nostri.

Banii mei din taxe si impozite se duc acuma pe cantece dupa ce s-au dus pe fotbal.

Ni se da circus non stop.

Naiba va mai voteaza la toamna.

Robule si Bojinule, carati-va !!!!

agent secret sub acoperire a spus: (iulie 22nd, 2012 at 11:10 )

Nu-mi place Inna, dar sa nu mai vorbim de festivalul de jazz de la Garana, care s-a transformat intr-o serbare campeneasca cu mici, gulas, porumb fiert si plozi de bani gata sau de loc care se-mbata, vomita si urla ca tacniti.
Am nostalgia jazzului de calitate , ascultat in intimitate”La Rascruce”, unde cunoscutul Gigi Taus creea o atmosfera placuta unui astfel de eveniment.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Sorin Şipoş, atac dur la managerul Aeroportului Timișoara: “Haosul și incertitudinea create de omul lui Grindeanu i-ar fi lăsat pe oameni cu ochii în soare”

Senatorul USR Sorin Şipoş a reacţionat dur după ce s-a aflat inopinat că Aeroportul Timișoara va fi închis timp de trei săptămâni, pentru a se face lucrări la pistă. Şipoş spune că ROMATSA a trimis mai multe avertizări privind pista, dar “omul lui Grindeanu”, Lucian Taropa, pus în funcţia de director al aeroportului, nu le-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Şipoş, atac dur la managerul Aeroportului Timișoara: “Haosul și incertitudinea create de omul lui Grindeanu i-ar fi lăsat pe oameni cu ochii în soare”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Politehnica Timișoara și CSC Dumbrăvița și-au aflat adversarii din timpul sezonului regular

Astăzi, la sediul FRF, a avut loc tragerea la sorți a programului de disputare a sezonului regular al Ligii 2. Sezonul 2026-27 va începe în data de 1 august. Poli a primit numărul 9 iar conform Tabelei Berger pentru 22 de echipe va începe campionatul acasă contra celor de la Chindia Târgoviște. Gruparea viola va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica Timișoara și CSC Dumbrăvița și-au aflat adversarii din timpul sezonului regular
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Instalațiile de semnalizare de pe calea ferată Timișoara Sud – Voiteni – Stamora Moravița vor fi modernizate

Compania Națională de Căi Ferate „CFR” S.A. a semnat două contracte pentru proiectarea și execuția lucrărilor în cadrul proiectului „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară”. Parte a acestuia este și calea ferată pe ruta Timișoara Sud – Voiteni – Stamora Moravița. Contractele vizează modernizarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Instalațiile de semnalizare de pe calea ferată Timișoara Sud – Voiteni – Stamora Moravița vor fi modernizate

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Un bărbat de 62 de ani a decedat, în această seară, după ce autotrenul pe care îl conducea între Timișoara şi Lugoj a părăsit partea carosabilă și s-a oprit într-un șanț. Nu se cunosc încă motivele care au condus la această tragedie. În această seară, în jurul orei 18:00, polițiștii au fost sesizați cu privire...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un bărbat a decedat, după ce autotrenul pe care îl conducea a intrat într-un șanț de pe drumul Timişoara – Lugoj
Rezultatele preliminare ale admiterii din această vară organizate de Universitatea de Vest Timișoara indică un interes ridicat pentru programele de studii de licență și masterat, precum și o competiție semnificativă pentru locurile finanțate de la bugetul de stat. La nivelul programelor de licență, UVT a atras peste 6.100 de candidați, o creștere cu 16% a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La admiterea din acest an, la UVT au fost cu 16% mai mulți candidați, față de anul trecut
Locuitorii din zona Nădrag vor beneficia de utilizarea unui generator electric de mare putere, după ce o linie de înaltă tensiune care alimenta acea parte a Timișului a fost afectată. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Timiș, convocat astăzi de Instituția Prefectului, a aprobat alocarea unui generator electric de 450 kVA din dotarea Inspectoratului pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Nădrag va fi instalat provizoriu un generator electric de mare putere
Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, spune că nici măcar la o lună de când a cerut oficial, în scris, Primăriei Timișoara, un teren pentru construcția unei noi parcări în zona Spitalului Județean, nu a primit un răspuns oficial pe această temă. Altul decât cel care a creat un nou duel furtunos între cele două...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis acuză primăria că întârzie proiectul unei parcări în zona Spitalului Județean. UPDATE: Răspunsul Primăriei
Primăria Timișoara a semnat contractul de lucrări pentru ridicarea unei noi hale de mentenanță a tramvaielor, la depoul Dâmbovița al Societății de Transport Public Timișoara. Proiectul a fost demarat încă în anul 2022 și a fost nevoie de o reluare a licitației, pentru că alocarea financiară inițială nu a atras pe nimeni la prima licitație...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările de ridicare a unei noi hale de reparație a tramvaielor, la depoul Dâmbovița, pot începe după patru ani de la demararea proiectului
Senatorul USR Sorin Şipoş a reacţionat dur după ce s-a aflat inopinat că Aeroportul Timișoara va fi închis timp de trei săptămâni, pentru a se face lucrări la pistă. Şipoş spune că ROMATSA a trimis mai multe avertizări privind pista, dar “omul lui Grindeanu”, Lucian Taropa, pus în funcţia de director al aeroportului, nu le-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Şipoş, atac dur la managerul Aeroportului Timișoara: “Haosul și incertitudinea create de omul lui Grindeanu i-ar fi lăsat pe oameni cu ochii în soare”
Începând de vineri, la Muzeul Satului Bănățean Timișoara va putea fi vizitată o nouă casă tradițională din zonă. Casa de la Dragșina va fi un nou obiectiv care completează patrimoniul muzeului și îmbogățește reprezentarea arhitecturii tradiționale din Banat. Casa, donată muzeului în anul 2022 de familia Vatriș, provine din localitatea Dragșina, comuna Chevereșu Mare, județul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Muzeul Satului Bănățean Timișoara se inaugurează o nouă casă tradițională/FOTO
Primăria Timișoara dorește amenajarea unei noi piste de biciclete care să lege orașul de la podul Andrei Șaguna cu Ghiroda. În acest scop au fost începute primele etape, deocamdată, una birocratică, anume a fost lansată licitația pentru proiectare. Suma oferită, 248.000 de lei. Proiectul ar urma să faciliteze deplasarea locuitorilor din Timișoara până în zona...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara caută proiectant pentru realizarea unei piste de biciclete de la podul Șaguna la Ghiroda, pe malul Begăi
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.