Social articole

Intreruperi de curent

Intreruperi de curent

Enel a programat luni întreruperi de energie electrică astfel: Timișoara – str. Bradul nr. 6, sc. A, orele 9 – 16; Giarmata – str. Bătrână, Morii, Izvorului, Giarmata (p), Lugoj – str. Dragalina, Păun Pincio, Astalaș (p), Cloșca (p), orele 9 – 16; Silagiu (p), orele 8 – 18; Coștei – SC Gorunelu Alex SRL,

Jos Guvernul Ciolos! Peste 100 de persoane au protestat in fata Prefecturii Timis / FOTO

O parte dintre pensionarii din Timișoara a ieșit, duminică, în stradă pentru a-și arăta nemulțumirea față de actuala guvernare a României. Alături de ei s-au aflat și angajați din învățământ, dar și din sistemul sanitar. Liderii manifestației au declarat că doresc schimbarea Guvernului Cioloș și au redactat o scrisoare pe care prefectul Mircea Băcală o va transmite către guvernanți.

Biciclistii au pedalat prin centru si au fost amendati! De sase ori / FOTO

Șase amenzi au strâns, sâmbătă, bicicliștii nemulțumiți de interdicția de a pedala prin Piața Victoriei și pe mai multe străzi din centrul istoric. Deși pe Facebook și-au anunțat intenția de a participa la protest peste 200 de oameni, mai puțin de jumătate au și venit în realitate. Ei își propun însă să repete experiența și săptămânile viitoare.

Trebuia sa fie 1.000… au fost doar cateva zeci! Protest esuat pentru Prima Casa / FOTO

Timișorenii care se opun posibilității ca Programul „Prima Casă” să fie inclus în Legea dării în plată au fost chemați, vineri seara, la protest. Deși organizatorul evenimentului se aștepta să aibă alături aproximativ 1.000 de persoane, la manifestare nu s-au prezentat decât vreo câteva zeci. Protestul a părut mai degrabă a fi o întâlnire amicală, cei prezenți făcând glume și refuzând să scandeze.

Biciclistii din Timisoara, in plimbare prin centru, la… vanatoare de amenzi

Bicicliștii din Timișoara sunt chemați în acest sfârșit de săptămână la o plimbare pe două roți, prin centrul orașului, pe străzile pe care teoretic nu ar avea voie să pedaleze. Ei vor încerca să strângă cât mai multe amenzi de la Polița Locală, urmând ca toate sancțiunile să fie contestate.

Sfarsit de saptamana cu proteste la Timisoara! Profesorii si pensionarii ies in strada

Membrii Sindicatului Independent al Învățământului Preuniversitar din județul Timiș îi cheamă pe timișoreni în stradă! Aceștia au anunțat că sunt nemulțumiți de politica guvernului tehnocrat cu privire la drepturile salariale ale personalului din sistemul bugetar, dar și de modul în care sunt tratați pensionarii.

Microbuze pentru elevii de la doua licee din Timisoara

Două licee din Timișoara vor primi, în sfârșit, microbuzele de care au nevoie. Consilierii locali au fost de acord cu repartizarea celor două vehicule primite de primărie de la Ministerul Dezvoltării Regionale. Cele două proiecte au fost propus spre aprobare și la ședința CL de la începutul săptămânii, dar aleșii nu s-au înțeles.

Meditatii gratuite la matematica, pentru elevii care dau Bac-ul! La Politehnica

Universitatea Politehnica vrea să-și școlească viitorii studenți, chiar dinainte ca aceștia să ajungă pe băncile facultății. Este vorba despre un program al Departamentului de Matematică, acesta urmând să ofere meditații gratuite elevilor care se pregătesc de Bac și care se visează studenți la UPT.

Tezaurul de la Sannicolau Mare ar putea ajunge, in copie, acasa! Peste doua saptamani stim si cat costa

Unul dintre cele mai importante tezaure descoperite vreodată în România s-ar putea întoarce acasă, sub forma de replică. Primarul Dănuț Groza a reluat demersurile pe acest subiect, iar soluția ar putea veni de la Szeged. Comoara în original este expusă la Muzeul de Istoria Artelor din Viena.

Dopuri pentru o… sansa la viata! Nu a iesit din casa de doi ani, acum a primit un scaun cu rotile

Campania „Dopuri… pentru o cauză” a reușit să mai îmbunătățească o viață! Este vorba despre Nicolae Toșoiu, un bărbat care de doi ani nu a mai putut să iasă din casă. El a primit un scaun cu rotile, căruciorul fiind achiziționat cu bani obținuți de pe urma reciclării de… dopuri de plastic.

Intreruperi de curent

Enel nu a programat joi întreruperi de energie electrică în Timișoara, ci doar în județ, astfel: Giarmata (p), Giroc – str. Bârzava, Muncitorilor, Semenic, Săcălaz (p), Fibiș (p), Giarmata – fosta Avicola Giarmata Tineret, Jebel (p), orele 9 – 17; Darova (p), orele 8 – 19; Iecea Mare (p), orele 10 – 15; Deta –

apa calda

Fara apa calda

Colterm anunță că, în vederea punerii în funcțiune a rețelei termice secundare noi, va întrerupe miercuri, 2 martie, între orele 9 și 15, furnizarea apei calde la CT IMT. Vor fi afectați consumatorii care locuiesc în imobilele arondate străzilor: A. Imbroane, Babadag, Dobrogea și Măcin.

Top