Dream-team la USL

Toată viața am să regret despărțirea fulgerătoare, prematură și nedreaptă dintre deputatul PDL Marius Dugulescu și PNL, precum și eșecul tulburător al negocierilor dintre senatorul pedelist Gheorghe David și PSD-ul lui „Ponta ia tot”, lider politic ce și-a propus deseori să lupte crâncen cu traseismul politic. Ambii au fost cu un picior în USL, ba chiar dl Dugulescu a fost și cu câte o bucă, un membru superior și cu una dintre urechile sale senzaționale în interiorul formațiunii. Omul a apucat să spună câte ceva despre aplecarea sa liberală la o conferință de presă la care a stat alături de Crin Antonescu, venit special la Timișoara pentru un astfel de eveniment. Însă, degeaba, totul a fost o deșertăciune, cum bine spunea Ecclesiastul, capitolul 2.

Da, cum să nu, și Gheorghe David este o piesă de bază în acest angrenaj politico-duhovnicesc. Ce bun ar fi fost acum un senator David, care la ordinul lui Ponta să-și păstreze, ca orice parlamentar, traseist sau netraseist, colegiul pe care l-a câștigat în 2008! Ce spectacol ar fi fost ca USL-ul să iasă la atac cu un Marius Dugulescu pe Colegiul 3 Timișoara, cu un Gheorghe David pe Colegiul 1 Timișoara, cu ex-pedelistul „Ghiță” Gheorghe Ciobanu pe Colegiul 10 Deta, cu duduia Maria Barna (UNPR) pe Colegiul 4 și cu Claudiu Țaga (tot UNPR), pe Colegiul 8 Jimbolia, la mare concurență cu Nelu Balaș, fost pedelist, în prezent liberal cu acte în regulă.

Cinci-șase din 14 parlamentari de Timiș reprezintă un contingent important de oameni încărcați cu experiența guvernării Boc, cu o expertiză de care USL cu siguranță nu se poate lipsi. Electoratul USL nu-și va mai aminti (dar îi reamintesc eu de câte ori voi avea ocazia) cum doamna Maria Barna, dl Țaga, dar mai ales dl „Ghiță” Gheorghe Ciobanu, în pagini tipărite de Renașterea Bănățeană, au explicat nu o dată de ce trebuie făcute sacrificiile pentru o exercițiu bugetar foarte prudent pe timp de recesiune. De ce a fost bine să nu cheltuim, să strângem cureaua, când era foarte ușor să se consume cu larghețe, cum propunea cu mare dărnicie USL-ul de opoziție.

De acești oameni va fi nevoie ca de aur în colegiile PSD, căci criza nu s-a terminat, iar la anul pe vremea asta s-ar putea ca rectificările bugetare să se producă în minus pe mai toate domeniile. Atunci vom lua arhiva presei locale și vom citi din nou cum parlamentarii ăștia plimbăreți vor explica în fraze complicate cum va produce USL creștere economică după o catastrofală perioadă PDL și, nu-i așa?, înainte de o promițătoare guvernare a Alianței România Dreaptă, din care și dânșii să facă parte. Căci în mod evident este mai ușor să intre bogatul vameș pe toate listele electorale, decât o cămilă prin urechea acului, cum niciodată n-a mai apucat să zică Mântuitorul.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

10 comentarii pentru acest articol

Popa Ioan a spus: (septembrie 29th, 2012 at 15:51 )

este o rusine sa votezi un Dugulescu, un Gh.David, un Balas sau o maria Barna. Cred ca populatia este principala vinovata pt ca efectiv voteaza oameni fara niciun gram de recunostinta fata de cei ce i-au votat. Eu unul NU voi vota asemenea indivizi de cea mai joasa speta, fara demnitate, fara onoare si fara cuvant. Niste trasisti nenorociti care spera sa mai pacaleasca oamenii odata.

miruna a spus: (septembrie 29th, 2012 at 16:09 )

lasa ca e bine sa votam cu nenorocitul ala de ilie sarbu. un curvar notoriu si acelasi personaj de rahat care le-a inchis timisorenilor portile catedrale in bot la revolutie, dupa care au fost impuscati. un nenorocit ordinar. a avut tupeul sa o lanseze in politcica si pe imbecila de fica-sa, o dobitoaca. in plus, o femeie extrem de stearsa si incompetenta.

Nelu a spus: (septembrie 30th, 2012 at 00:06 )

cine îl cunoaște pe domnul Dugulescu știe ca este un om deosebit, cinstit si care a ajutat multă lume in colegiul 3 si din toata Timișoara.Era coada tot timpul la audiențe parlamentare la dansul.Cum poti sa arunci cu vorbe urate la adresa unui politician cinstit care si a făcut bine treaba in colegiu? Sper sa candideze ca sigur va fi votat de oameni.

Gicuta a spus: (septembrie 30th, 2012 at 10:20 )

Dugulescu o rusine pt Timisoara ,o rusine pt pocaitiii lui o rusine pt TOATA LUMEA !

Adi a spus: (septembrie 30th, 2012 at 11:01 )

de ce?ca asa ti au zis sefii tai de partid sa scrii ? parerea voastra de pdl isti autisti este ca mari valori sunt Sanmartinean, Popoviciu si nulitatea de Alain Rusu, pe cand doua nume apreciate si cu imagine buna ca Dugulescu si Dragulescu sunt o rusine? Ba ati inebunit de tot???

daniel a spus: (septembrie 30th, 2012 at 11:57 )

fac parte din PDL si va spun o parere sincera, Marius Dugulescu este unul din cei mai seriosi parlamentari de Timis, a muncit mult si ar avea sanse mari sa fie ales, din pacate se fac jocuri de culise impotriva lui, jocuri de care se stie de 2 ani, ca urma sa fie eliminat de pe lista de candidati, ma intreb de ce? un om ca el ar tb apreciat si sustinut nu sabotat, lovit si alungat, ca tentativa de a pleca la PNL a fost datorita acestor lucruri. Nu a gresit cand a plecat ca avea toate motivele sa o faca la cum a fost tratat de Ostaficiuc&co, a gresit ca nu a ramas in PNL unde a fost primit la cel mai inalt nivel.Urata e politica asta, unde nu mai exista principii, valori si cinste.

alin a spus: (octombrie 1st, 2012 at 01:09 )

tot respectul pentru dl deputat Dugulescu, sunteți un OM adevarat, va sustinem pentru un nou mandat!

Haiduc de Tastatura a spus: (octombrie 1st, 2012 at 14:21 )

TRIASCA DAN DIACONESCU VIITORUL PRESEDINTE…!!!!

Simona a spus: (octombrie 1st, 2012 at 18:08 )

Domnule draga, cred ca ați făcut o pasiune nebuna pentru doamna Barna?

cititor a spus: (octombrie 2nd, 2012 at 09:27 )

Asta au vrut, asta au primit! Daca USL-istii si-au pus la bataie toata imaginea lor pentru 3 voturi in plus acuma sa se spele pe cap cu Ciobanu, David si care mai sunt!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top