Descinderi la Nationalistii Autonomi, dupa ce au propus premierea tigancilor sterilizate!

Exces de zel cel puțin suspect. De asta dau dovadă polițiștii timișoreni, care au descins, luni dimineață, la locuințele unora din membrii grupării Naționaliștii Autonome, coordonați de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara. Acțiuni similare n-au avut însă loc nici măcar o singură dată în urma unor sesizări ale timișorenilor terorizați de romi.

Autoritățile statului s-au autosesizat vineri, după ce, la începutul săptămânii trecute, membrii grupării NAT88 au anunțat că premiază cu 300 de lei orice femeie de etnie romă care se sterilizează din proprie inițiativă.

În acest dosar „se efectuează cercetări cu privire la săvârşirea infracţiunii prevăzute de art. 5 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 31/2002, ce incriminează fapta de promovare a ideologiei fasciste, rasiste ori xenofobe, prin propagandă, săvârşită prin orice mijloace, în public”. Procurorii de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Timişoara și poliţiştii de la Serviciul de Investigaţii Criminale urmează să stabilească răspunderii penale a membrilor grupării naţionaliste.

Autosesizarea procurorilor e hilară din mai multe motive. Unul ar fi că, dacă ar fi citit atent enunțul celor din NAT88, nu ar fi spus că aceștia instigă. Naționaliștii au fost atenți la detalii. Soluția găsită, respectiv „premierea” femeilor de etnie romă care se sterilizează voluntar, este perfect legală. „Înainte de a lansa campania, am consultat un avocat pentru a nu încălca legea. Juridic suntem acoperiți în totalitate. Premiem femeile țigănci care au făcut deja o sterilizare absolut voluntară, nu le impunem nimic”, explică un reprezentant NAT88.

În mod cu totul curios, aceiași procurori de la Parhetul de pe lngă Judecătoria Timișoara (sau de la celelate parchete din oraș) și aceiași polițiști de la Investigații Criminale nu s-au autosesizat nicoodată când romii le-au făcut viață de coșmar vecinilor de altă etnie. Amintim numai cazul Vladimir Voiasciuc, care a îndurat un adevărat calvar din partea romilot care au pus mâna pe casa unde acesta închiriase un spațiu pentru afacerea lui.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

17 comentarii pentru acest articol

blue a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 10:43 )

Cand suporterii lui Poli au protestat blocand drumul in zona Modern, politia le-a dat gaze si i-a luat pe sus. Dupa cateva luni, cand tigaanii au blocat acelasi drum, ceva mai spre iesire din oras politia s-a facut ca nu vede …. Si la orice nunta tiganeasca se intampla aproape la fel. M-am saturat ca tiganii sa fie mai presus de lege si sa faca ce vor ei.

Rumburak a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 10:49 )

si operatia de sterilizare cit costa?
anunt formal, nu vizeaza decit propaganda, nici macar in justitie nu poate fi folosit pt ca nimeni nu ar face o operatie de 20 de ori mai scumpa decit recompensa… unde mai pui ca nu vad care minoritar ar bate la usa astora…

Rumburak a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 11:12 )

@blue, se numeste discriminare pozitiva… o poti vedea in america… albul nu are voie sa ii spuna negru la afroamerican, in schimb negru poate sa ii spuna brinza, zapada etc. cind trebuie concediat un angajat, daca ala e negru, da in judecata patronul pt discriminare. etc etc

sorin a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 11:41 )

de ce nu descind si la casa lui nonu carpaci de pe str eminescu unde un om traieste de peste 10 ani sub teroarea rommului????? acolo nu se incalca drepturile omului????

banatan a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 13:59 )

Ce repede se misca organele statului platite din impozitele romanilor ca sa apere tiganii.:(

„baieti” aveti IP-ul meu aici, daca acest post deranzeaza acei tigani care au ocupat Timisoara , va astept sa ma ridicati si pe mine.

Gretos, in ce hal a ajuns tara asta.

Aiureaintramvai a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 15:59 )

da sefu` clasei din nou iese din vizuina si ne spune parerile lui gandite cu creierul lui de cartita interesata.TACI.MORI

Dușan Baiski a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 16:27 )

Absolut jenant comportamentul autorităților! Felicitări autorului articolului pentru obiectivitate! Concluzia e că prin ceea ce s-a întâmplat astăzi s-a dorit, de fapt, să ni se comunice: gura, bă, societate civilă timișoreană!

banatan a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 17:04 )

De ce nu il cauta pe ucigasul taximetristului? Oare daca taximetristul era tigan , „organele”se miscau mai voios?

Sper ca timisorenii sa se uneasca, sa treaca peste tampenia cu discriminarea rasiala si sa-i punem cu botul pe labe pe acesti infractori. Au profitat destul de toleranta timisorenilor , e vremea sa ne spuna care tigan borat are legaturi de sange cu florarul Muhle?

Jane Skimmer a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 17:27 )

Pai timisorenii sunt de vina. Unde sunt revolutionarii etc. ? De ce se lasa calcati in picioare un oras intreg de tigani si de autoritatile care tin cu tiganii???

banatan a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 17:56 )

Stie cineva un nume de mascat care a participat la acele descinderi?

Sa vedem , mascatul ala unde traieste? Are copii care pot fi agresati de mizerabilii astia? Are parinti batrani care isi pot pierde casele in favoarea tiganilor mafioti?
Pe cine apara statu asta? Pe cei ce nu platesc impozite?De Ionelas de ce nu intreaba nimeni? Cum a ajuns garoiul asta sa ocupe centrul Timisoarei?

Va spun eu cum: datorita tolerantei noastre.

banatan a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 17:56 )

Stie cineva un nume de mascat care a participat la acele descinderi?

Sa vedem , mascatul ala unde traieste? Are copii care pot fi agresati de mizerabilii astia? Are parinti batrani care isi pot pierde casele in favoarea tiganilor mafioti?
Pe cine apara statul asta? Pe cei ce nu platesc impozite?De Ionelas de ce nu intreaba nimeni? Cum a ajuns garoiul asta sa ocupe centrul Timisoarei?

Va spun eu cum: datorita tolerantei noastre.

martha a spus: (ianuarie 14th, 2013 at 22:52 )

Daca autorii site-ului vor fi arestati si vor face inchisoare,timisorenii si romanii isi merita soarta daca ii abandoneaza.Trebuie iesit in strada si demonstrat pasnic sa ne luam tara si orasele mari de sub stapanirea clanurilor de tigani.Si sterilizarea tigancilor este imperios necesara!!

seldom c. a spus: (ianuarie 15th, 2013 at 14:01 )

Parerea mea e ca ar trebui obligate tigancile, sa nu le zicem femei de etnie roma ca nu merita, deci sa fie obligate tigancile sa se sterilizeze dupa al doilea copil, daca nu dupa primul. Obligat fortat. Luate pe sus, adormite, si sterilizate fortat. Punct.

Dacian a spus: (ianuarie 15th, 2013 at 15:25 )

Nu omiteti 2 aspecte foooooarte importante:
1. Politia e in kkt pana la gat dupa scandalul de la Bals si, trebuie actiuni in forta care sa demonstreze contrariul si sa calmeze eventualii nemultumiti se serviciile acestui „organ”(vezi si cazul de la Piatra Neamt!!! Inscenare penibila :))))
2. Actiuni de genul Teatrul National sunt caracteristice pentru aceste „organe”!

Z a spus: (ianuarie 15th, 2013 at 21:59 )

Nu este infracțiune a dona bani pentru o acțiune umanitară. Slugoii occidentului capitalist vor căuta alte temeiuri pentru inculpare dacă vor în ruptul capului să se răfuiască cu patrioții români. Acestea vor avea însă repercursiuni negative.

Daniela a spus: (ianuarie 17th, 2013 at 16:43 )

Vai de noi… Am ajuns sa nu mai avem dreptul la exprimare nici macar pe net. Ce lume cretina. Nu stiu cine a comandat actiunea asta, dar e un ticalos si un imbecil.
Tiganii sunt adevarata problema. Am vazut astazi la tv cazul unei femei tiganci din Brasov care a facut 7 copii si pe toti i-a lasat la centrele de plasament sa ii crestem noi. Doi copii au sifilis, toti au probleme medicale grave, retard etc. Dr Bacalbasa a spus ca ar trebui de urgenta schimbata legea si sterilizarea unor astfel de specimene sa fie fortata. Cam cum suna asta fata de mesajul celor de la NAT?

Mirela a spus: (ianuarie 22nd, 2013 at 15:30 )

Se pare ca romii au devenit laitmotivul a tuturor situatiilor neplacute din orasul asta. Exista la fel de multe exemple pozitive care au educatie, care muncesc si care sunt cetateni buni de ei ce se spune? Nu reduceti un om la etnia pe care o are.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Pași concreți pentru un fotbal județean mai „sănătos”. Ședință comună AJF cu Comisia Județeană de Arbitri

Luni spre seară, în Sala Multifuncțională a CJT, a avut loc o importantă ședință comună, care a reunit Asociația Județeană de Fotbal și Comisia Județeană a Arbitrilor. La ședință au participat arbitri, observatori și delegați de joc, iar ca o noutate au fost prezenți online și Marcel Săvaniu, vicepreședinte Comisia Centrală a Arbitrilor, alături de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pași concreți pentru un fotbal județean mai „sănătos”. Ședință comună AJF cu Comisia Județeană de Arbitri
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Eveniment deosebit în inima Timișului. Universitatea Politehnica Timișoara, prin Facultatea de Științe ale Comunicării, a organizat un eveniment educațional și caritabil în colaborare cu Inspectoratul Școlar General Județean Timiș și cu Primăria Comunei Bogda, desfășurat în Charlottenburg, singurul sat rotund din România. Evenimentul s-a adresat elevilor Școlii Primare și copiilor de la grădinița din Charlottenburg,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Iepurașul „student”! Surprize pentru copiii din Charlottenburg din partea UPT și ISJ
Ziua Mondială a Sănătății este celebrată anual în 7 aprilie, reprezentând aniversarea înființării Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), în anul 1948. Tema stabilită pentru anul 2026 – „Împreună pentru sănătate. Susține știința.” – subliniază importanța cercetării științifice, a colaborării dintre specialiști și instituții și a deciziilor medicale bazate pe dovezi, pentru protejarea sănătății oamenilor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 7 aprilie – Ziua Mondială a Sănătății. Peste 82.000 de consultații în ambulatorul Spitalului Municipal Timișoara, în anul 2025
Marți dimineața, în jurul orei 7.30, un apel la 112 anunța izbucnirea unui incendiu la o biserică din lemn – paraclis provizoriu- din comuna Săcălaz, str. Lacului. Au fost alertate Detașamentele 1 și 2 de Pompieri Timișoara și la locul evenimentului s-au deplasat trei autospeciale de stingere, un autocamion cu container de stingere, o autoscară...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Incendiu la biserica din Săcălaz în Săptămâna Mare
Luni spre seară, în Sala Multifuncțională a CJT, a avut loc o importantă ședință comună, care a reunit Asociația Județeană de Fotbal și Comisia Județeană a Arbitrilor. La ședință au participat arbitri, observatori și delegați de joc, iar ca o noutate au fost prezenți online și Marcel Săvaniu, vicepreședinte Comisia Centrală a Arbitrilor, alături de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pași concreți pentru un fotbal județean mai „sănătos”. Ședință comună AJF cu Comisia Județeană de Arbitri
Locuitorii din Ghiroda și Giarmata Vii sunt invitaţi să participe, în data de 13 aprilie, la o nouă ediție a evenimentului dedicat copiilor: Vânătoarea de Ouă de Paște. Evenimentul va include o serie de activități recreative și interactive, precum vânătoarea de ouă, concursuri și trasee cu obstacole, jocuri și interacțiuni cu mascota iepuraș, dar și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul “Vânătoarea Ouălor” revine, în a doua zi de Paşte, la Ghiroda și Giarmata Vii
Luni, 6 aprilie, în jurul orei 18:25, ISU Timiș a fost solicitat prin telefon la numărul de urgență 112 să intervină pentru asigurarea măsurilor de prim ajutor în urma unui accident rutier produs pe A1 km 504 (sensul de mers spre Arad). La locul evenimentului s-au deplasat de urgență pompierii din cadrul Detașamentului 1 Timișoara...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident mortal pe A1 între Timișoara și Arad
Tech Talks by UPT a crescut, în ultimii ani, de la o serie de conferințe de impact la o veritabilă platformă de dialog despre marile teme ale viitorului. În spatele acestui parcurs se află o viziune clară asupra rolului universității în societate, asumată și susținută de rectorul UPT, Florin Drăgan. Despre această viziune și despre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Despre Tech Talks, cea mai importantă conferință organizată de UPT: identitate, leadership, platformă pentru viitor
Președintele Nicușor Dan va vizita marți, de la ora 11.00, Centrul de mari arși de la Timișoara, primul finalizat după Revoluție. Vizita vine în contextul Zilei Mondiale a Sănătății, care este celebrată din 1950 în data de 7 aprilie. La finalul vizitei, președintele Nicușor Dan va susține declarații de presă, potrivit unui anunț al Administrației...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nicușor Dan vine marți la Timișoara. Președintele va vizita Centrul de Mari Arși
Luni dimineața, în jurul orei 09:30, un bărbat de 55 de ani a condus un autoturism dinspre localitatea Moșnița Nouă înspre municipiul Timișoara, iar la un moment dat a intrat în coliziune cu un stâlp. În urma impactului, au rezultat două victime, respectiv conducătorul auto și un pasager în vârstă de 24 de ani. Conducătorul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Două persoane au ajuns la spital după ce o mașină nu a avut loc de un… stâlp de iluminat
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.