Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunță șoferii că în intervalul 5 iulie, ora 23 – 6 iulie, ora 00,20, în benzinăriile OMV-Petrom nu vor putea fi cumpărate roviniete.
Sorin Frunzaverde, trimis in judecata pentru coruptie
Preşedintele CJ Caraş-Severin, liberalul Sorin Frunzăverde, a fost trimis în judecată de procurorii DNA, într-un dosar în care este cercetat şi fostul vicepreşedinte al instituţiei, Ionesie Ghiorghioni. Cei doi vor fi judecați pentru corupție. Frunzăverde se află sub control judiciar.
Tramvaiul 6 va circula sigur in luna iulie
Timișorenii care locuiesc pe traseul liniei 6 tramvaie pot sta liniștiți. Măcar în luna iulie ei vor putea ajunge în zona centrală a orașului cu acest mijloc de transport. RATT anunțase că acesta va fi suspendat pe perioada vacanței de vară.
Gata si cu Bac 2015! Absolventii de liceu au dat vineri ultima proba
Agitația provocată de examenul de bacalaureat se apropie de sfârșit. Absolvenții de liceu au susținut vineri ultima probă a testării, iar în județ totul s-a desfășurat conform planului. Reprezentanții ISJ Timiș au declarat că nu au existat eliminați sau incidente neplăcute. Acum, tinerii trebuie să aștepte până săptămâna viitoare pentru a afla cum s-au descurcat.
Dupa Evaluarea Nationala, a inceput febra inscrierilor la liceu
Chiar dacă nu au trecut prea multe zile de când au scăpat de grija Evaluării Naționale, absolvenții de clasa a VIII-a trec prin alte emoții, odată cu înscrierea la liceu. În Timiș există 169 de clase, care sunt pregătite să primească 4.792 de elevi.
Revizie tehnica la Colterm si in partea de sud a Timisoarei
Timișorenii care locuiesc la sud de canalul Bega trebuie să se pregătească, de luni, 6 iulie, de câteva zile fără apă caldă. Întreruperea este absolut necesară pentru pregătirea, de către Colterm, a sezonului de iarnă 2015/2016.
900 de amenzi in patru zile pentru teribilistii de pe sosele
„Recoltă” bogată pentru poliţiştii rutieri din Timiș. În ultimele patru zile, aproape 900 de șoferi au fost arși la buzunare pentru diverse nereguli comise în trafic. Peste o treime au călcat prea tare pedala de accelerație, iar câteva zeci au rămas și fără permise de conducere.
Doua targuri pentru cei aflati in cautarea casei perfecte
Piese de mobilier şi accesorii create după ultimele tendinţe în domeniul designului interior, precum şi noutăţi în materie de amenajări şi construcţii – acestea puteți găsi la cele două târguri organizate în week-end, la mall. La Expo Promob veți putea admira şi achiziţiona diverse articole de mobilier. Bucătării, dormitoare, livinguri, canapele, mese, scaune, uşi de…
Sfarsitul inocentei, lansare SF la Timisoara
Noua colecţie Insolit a editurii Tracus Arte, realizată în parteneriat cu Asociaţia Helion, pleacă la drum cu „Sfârșitul inocenței”, un volum semnat de Cristian Vicol. Acesta va fi lansat vineri, 3 iulie.
Intreruperi de energie electrica
Enel a programat vineri întreruperi de energie electrică astfel: Timișoara – str. M. Millo (p), N. D. Cocea (p), orele 9 – 16; Obad (p), Pădureni (p), orele 9 – 16; Pietroasa Mare, Dobrești, Păru, Țipari, Lăpușnic, orele 8 – 20; Topolovățu Mare (p), orele 8 – 16.
Traseu modificat pe linia 16, pe motiv de raliu
Duminică, 5 iulie, între orele 8 și 19, traseul troleibuzelor care circulă pe linia 16 va fi modificat. RATT anunță că schimbarea este cauzată de un un concurs de automobilism și karting care se va desfășura în zona centrală.
Vrei sa studiezi la UVT? De luni incep inscrierile
Tinerii care-și doresc să studieze din toamnă la Universitatea de Vest din Timișoara vor putea să-și depună dosarul începând de săptămâna viitoare. Unitatea de învățământ are o ofertă foarte bogată, fiind disponibile peste 2.000 de locuri bugetate, la 11 facultăți.
Biciclistii, betivii si cersetorii, vanati de politistii locali in Piata Operei
Peste 600 de amenzi au dat, în ultimele luni, polițiștii locali, în Piața Operei. Au fost arși la buzunare bicicliști care nu respectă interdicția de circulație, persoane surprinse în stare de ebrietate, dar și diverși vânzători ambulanți. De asemenea, au fost ridicați peste 120 de cerșetori.
Perchezitii la evazionisti, prejudiciul depaseste 4 milioane de euro
Aproape 60 de percheziții au loc, joi dimineață, în București și alte 15 județe. În vizorul polițiștilor este o rețea de evazioniști fiscali, bănuiți că ar fi adus bugetului de stat un prejudiciu de peste 18 milioane de lei. În vestul ţării,percheziţile au loc în judeţele Arad, Bihor și Timiş.
A inceput un nou sezon de reduceri la mall
Vara aceasta este mai frumoasă dacă îţi faci cumpărăturile la Iulius Mall Timişoara. Magazinele au pregătit reduceri care ajung chiar și la 70% la colecţiile de sezon.
Atentie, se trage la Poligonul Modos!
Gruparea de Jandarmi Mobilă „Glad Voievod” Timișoara anunță că în zilele de 9, 16 și 30 iulie, cadrele militare vor executa ședințe de tragere cu muniție de război în poligonul de tragere Modoș. Timișorenii care locuiesc în apropierea poligonului trebuie să respecte panourile cu accesul interzis, precum și celelalte panouri indicatoare, având în vedere faptul…
Intreruperi de curent
Enel a programat joi întreruperi de energie electrică astfel: Timișoara: Calea Buziașului (p), str. Recoltei, Metalurgiei, Atomului (p), orele 9 – 16; Giroc (p), Ghilad (p), Pădureni (p), orele 9 – 16; Pietroasa Mare, Dobrești, Criciova, orele 8 – 20.
Georgica Cornu, trimis in judecata de DIICOT
Omul de afaceri Georgică Cornu a fost trimis, miercuri, în judecată de procurorii DIICOT Mehedinţi. Acesta este acuzat de mai multe infracțiuni, printre care și cea de constituire a unui grup infracţional organizat.
Inca un elev din Timis dat afara din Bac! Dadea proba la matematica
Încă un elev din Timiș va trebui să aștepte până în septembrie 2016 dacă vrea să aibă diplomă de bacalaureat. Tânărul a fost eliminat din examen după ce a fost prins de supraveghetori cu telefonul mobil asupra sa.
Liber la baschet in curtea scolii! Primaria ofera acces general pe terenurile de sport
Faptul că Timișoara nu are terenuri de sport în cartiere nu e o noutate. Primăria anunță periodic că intenționează să construiască baze sportive, însă până acum nu a fost ridicată niciuna. S-a luat însă o altă hotărâre: de la 1 iulie, oricine vrea să facă sport o poate face pe terenurile școlilor din oraș.