Bertea Mondialu’ si zicerile „domnului Dan”

De câteva săptămâni suntem asaltați la redacție de votanții PP-DD care s-au înscris pe listele de la partid pentru primirea de locuințe ieftine. Va mai amintiți de ei. Oamenii sunt revoltați că după ultima descindere la Timișoara a „domnului Dan”, ocazie cu care s-au făcut acele liste pentru garsoniere, nimeni, dar absolut nimeni, n-a mai suflat o vorbă despre cum vor intra aspiranții în posesia acestor imobile. Am încercat să le spun reclamanților că n-au nicio șansă la locuințele promise, că mai bine merg la muncă, dar n-a fost chip să o scot la capăt cu dânșii.

Le-am dat exemplul cu Caritasul de la Cluj, când arhitectul jocului piramidal, numitul Stoica, cam tot din aceleași pături sociale și non-intelectuale și-a găsit fraierii pentru a se îmbogăți el peste noapte. Că pentru a câștiga apartamentul mult așteptat nu e suficient să depui tu votul în urnă ca banul la Caritas pentru a se înmulți de opt ori, ci e neapărată nevoie să existe o efervescență națională, ca oamenii de la orașe și sate să voteze aproape toți cu partidul „domnului Dan”, că în localitatea în care depui cererea pentru locuință trebuie să fie ales primar PP-DD, se se poată ocupa omul personal de ridicarea acestor ctitorii sociale. Apoi președinte de consiliu județean trebuie ales tot din rândurile Poporului și așa mai departe, până la parlament majoritar PP-DD și „domnul Dan” în fruntea nației de la Cotroceni, departe de orice samavolnică suspendare. Și când toate acestea se vor fi îndeplinit, poporul va constata nu numai că apartamentele promise nu există, ba chiar va observa că nu mai sunt nici pensii ori salarii, că nu mai există nici măcar țara pe care o știau ei când le era atât de rău cu guvernele PSD, PNL ori PDL.

Însă, doamnelor și domnilor votanți PP-DD, fără ca aceste condiții preliminare să se îndeplinească, nicio șansă. Deși nu am involuat chiar până la stadiul de votant PP-DD, mi-am zis că dacă, la absurd, ar fi câștigat Ilie Bertea Primăria Timișoara, iar apoi PP-DD-ul, guvernul și președinția, măcar atâta bucurie să aibă microbiștii de pe Bega – să ne-o promoveze „domnu’ Dan” pe Poli în prima ligă, fără atâta scandal cu „ACS Recaș nu e Poli” scris pe toate gardurile. Cum ar fi fost făcută treaba asta cu promovarea, numai dl Caprea ne poate spune, dar nu ne spune. Nu prin fuziuni dubioase, ci direct în divizia A, cum a promis „domnul Dan” la ultimele vizite. Prin decret prezidențial, prin hotărâre de guvern, aproape că nici nu mai contează, că oricum într-o asemenea năucitoare situație UEFA si FIFA ar fi dezafiliat FRF pentru amestecul politicului în problemele fotbalului.

Singurii cetățeni din Timiș ce au dreptul să spere la binefacerile „domnului Dan” sunt, pe bună dreptate, locuitorii din Curtea și Mașloc, unde candidații PP-DD fatalmente au câștigat alegerile din 10 iunie. Și care locuitori mai au de trecut două hopuri electorale în toamnă și-n 2014 pentru a putea cere, demni, credite de 20.000 euro moca, promovări în prima ligă și apartamente ieftine de 30 mp, la 25 euro/lună chirie, despre care cetățenii din Mașlocul și Curtea vor zice că sunt prea scumpe pentru localitățile lor. Ei, da, ei merită, dar nu noi! Ce-am făcut noi pentru PP-DD ca „domnu Dan” să se revanșeze cu atâtea bunătățuri? Din fericire, mai nimic.

Curios cum vede un lider PP-DD treburile astea, cu un real handicap mental sau doar din oportunism politic, cineva l-a întrebat tete-a-tete pe Ilie Bertea, candidat PP-DD la Primăria Timișoara, dacă el chiar crede în promisiunile „domnului Dan” sau vorba aia. Răspunsul din poveste este că dl Bertea e foarte mulțumit că a intrat în politică, că partidul dumnealui e în cărți, că a scos capul în „lumea bună” și cine mai știe ce o fi la iarnă. Și eu mă bucur nespus de tare că dl Bertea a ajuns mare politician, că Poporul are sef de comisie la CLT și mai știu eu ce măsline de capră oferite de Titu Bojin la CJT, dar eu credeam că în cei șapte ani de-acasă chiar și „elita” PP-DD a învățat că frumos e să ajuți bătrânii și oamenii cu handicap să traverseze strada, nu să-ți bați joc de ei în alegeri.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

dinu a spus: (septembrie 3rd, 2012 at 13:29 )

Bravo Sasule,ai pus punctul pe i,cel putin chestia cu handicapul mental al unui militian politician e tare.Dar nu e la misto e doar o constatare.Vai de capul ei Timisoara ce alegere a facut! Avem nevoie de asemenea articole,pericolul ca electoratul marginal sa aiba un cuvant si mai mare in 2 Dec. e imens.

BERTEA ILIE a spus: (septembrie 3rd, 2012 at 16:35 )

Multumesc mult Domnule Sassu pentru reclama de care aveam nevoie si pentru ca imi dati ocazia sa amintesc celor peste 10 mii de cetateni onesti care m-au votat si celor ce ma vor vota in decembrie pentru unloc in Parlamentul Romaniei,cu care ma mandresc nespus.Treaba cu „handicapul mental”care-i da bucurie antevorbitorului „dinu”ma face sa zambesc,pt ca acum 22 de ani eram militian si aveam 5 ani in „militia economica”……ani in care daca nu stiai cine-i bertea de la economic,n-aveai cultura generala……asa se zicea.Dar,…..anii au trecu,eu,ca si voi am evoluat,si am terminat niste facultati,…..1.de drept
2.de stiinte economice…..niste masterate….niste cursuri de specialitate cu Agentii F.B.I…..”negociator in situatii de criza”…..apoi,Colegiul National de Aparare…..apoi Institutul Diplomatic Roman…..cu vizite de documentare la Bruxelles…..si ni Israel…..fara plagiate…..k la altii.Deci 22 de ani am lucrat si m-am perfectionat…..ca sa-mi deschid cabinetul de mediator…..alte scoli,alte studii alte experiente.Acum sa revenim la partidul „domnului Dan”…..partidul meu de suflet.Asa este,Dle Sasu…..n-am dat nici case,nici cei 20 mii euro…..dar NIMENI nu a promis asa ceva.Daca vreti subiect tare…..verificati cate din casele ANLTimisoara,au fost date membrilor PP-DD…..sau celor saraci…….AICI este coruptia…..pt ca TOATE…..dar absolut toate le-au luat beizadelele celor din primarie ori alte institutii ale „baietilor destepti”…..si le-au inchiriat cu 300 euro,copiilor membrilor nostri……..Noi nu vindem pielea ursului din padure……spunem doar ca ….
Avem program social pentru case ieftine de inchiriat…..
2.avem programe de dezvoltare economica in care cei ce dezvolta afaceri vor primi 20 mii euro……dar cu multe obligatii…..de a angaja minim 5 someri,de a-i mentine o perioada minima in lucru./////de a desf.activit economice.Avem 100 de puncte…..poate ciudate diferite de cei ce au adus Romania in „sapa de lemn”.Sustin ca in toamna vom avea mai multe procente si vom putea face mai mult…….pentru ca asta este problema noastra acum……sa castigam mai multe procente,si automat…..putere de decizie.Critica Domniilor voastre,……este constructiva si va multumesc,pentru asta.

BERTEA ILIE a spus: (septembrie 3rd, 2012 at 16:43 )

si,mai o rugaminte….cei ce vor locuinte sau cei 20.mii de euro,sa vina la sediul nostru….pt k se continua inscrierile…..si am convingerea cadaca vor primi programul PP DD ,il vor studia si vor intelege.Este un program politic cu 100 de puncte……….fiecare important in felul sau si realizabil in functie de mandatele ce le vom avea in toamna…….

Dany a spus: (septembrie 4th, 2012 at 01:35 )

Mai Bertea,militian santajist,hot si profitor, nu ti-e rusine sa minti asa la nesfirsit.Te vezi prea repede deputat sau senator.Ti-ai schimbat deja si mersul pe strada,satepti sa te salute lumea de parca te-ar cunoaste toata Timisoara.Tu om cinstit povesteste-ne cum ai facut averea de pe Porumbescu cind era-i sef la politie,cu ce bani ai facut casa din Torontalului si cum ai facut casele si masinile copiilor.Daca nu povestesti tu cinstitule,povestim noi,fostii tai colegi.

bertea ilie a spus: (septembrie 4th, 2012 at 16:00 )

Dany……fostul meu coleg?de ce dai cu pietre”de dupa gard”…..daca eu am iesit pe strada……si mi-am schimbat mersul…..astept sa ma salute lumea de parca m-ar cunoaste…….hot….santajist….profitor….FARA invidie si rautate…..nu puteai sa ai atata otraca.1RASPUNSURI….
doresc sa fiu salutat de cei 10 mii de alegatori,ce m-au votat si zilnic salut si imbratisez 20-30 dintre ei……nu vreau salutul tau….al unui anonim care loveste pe la spate.Nu te recunosc de coleg…..pt ca eu n,am avut nici o sanctiune 30 de ani…..doar premii de excelenta,premii in bani grade la exceptional.
2Nu am avut si nu am nici o proprietate pe PORUMBESCU……esti dezimformat…..ma mir ca astia din sistem „stiu totul”
3.am fost militian 5 ani si 22 politist si nu mi-e rusine.NU HOT…..NU SANTAJIST…..daca stii ceva,iesi in fata nu barfi.4

bertea ilie a spus: (septembrie 4th, 2012 at 16:08 )

casa de pe torontalului este casa mea,verificata de Curtea de apel /l/115 si este facuta pe munca mea de 30 de ani…..alina 14 ani si cipri 12 ani…..copii mei au carte de munca de la 18 ani.Poti sa injuri…..eu te inteleg….daca intr-o viata ai trait in furaciuni si poate betii nu te ajuta Dzeu sa realizezi nimic.Tot ce vine din furat nu-i bun la casa omului…..Eu ma bucur daca un coleg de-al meu face treaba si ma intristez cand vad ca in 10 zile DNA a ridicat 12 politisti pentru coruptie.Vezi in perioada 1994-1998 daca MACAR UNU a fost arestat.SISTEM …..corupt…..sefi corupti…..SUBORDONATI ARESTATI…..ca in cazul Blejnar…..TRUTULESCU….DEACEEA merg in SENATUL ROMANIEI ……..pentru schimbarea sistemului incompetent si corupt.Nu trebuie sprijinul hotilor…..vrem oameni curati…..fara implicari in afaceri cu statul.,,,,

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Ilie Bolojan vorbeşte de necesitatea unei alianţe PNL – USR. Ce vor spune liderii PNL Timiş?

Premierul Ilie Bolojan, totodată preşedinte PNL, a declarat, miercuri, într-un interviu la Digi FM, că este posibilă realizarea unei alianțe PNL-USR în perspectiva viitoarelor alegeri. El a afirmat că, în contextul actual, formarea unor blocuri politice mai mari este necesară pentru stabilitate. Afirmaţiile lui Bolojan ar putea produce probleme în PNL Timiş, organizaţie aflată sub...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ilie Bolojan vorbeşte de necesitatea unei alianţe PNL – USR. Ce vor spune liderii PNL Timiş?
ISHO

Sport vezi arhiva Sport

Șoc în C7! Antrenorul Alex Pelici s-a despărțit de liderul seriei, Unirea Alba Iulia

Cea mai bună echipă din C7 a rămas fără antrenor… Vrând/nevrând este o veste bună și pentru Poli! Timișoreanul Alex Pelici nu va mai continua la Unirea Alba Iulia, echipă pe care a condus-o în mai multe mandate pe durata a mai bine de două decenii și pe care o lasă pe primul loc în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Șoc în C7! Antrenorul Alex Pelici s-a despărțit de liderul seriei, Unirea Alba Iulia

Social vezi arhiva Social

Fidelity by Iulius Mall

Economic vezi arhiva Economic

Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a avut un nou an bun. 2025 a însemnat creșterea Forumului Internațional de Afaceri Timișoara, numeroase programe finanțate din fonduri europene și destinate mediului de afaceri local, cursuri de pregătire pentru angajați, numeroase expoziții de specialitate, dar și implicarea în mai multe programe ale societății, mai ales în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Așa cum am anunțat deja, Primăria Timișoara depune pentru finanțare europeană un proiect în valoare de 7 milioane de euro pentru reabilitarea halei mari de tramvaie de pe Bulevardul Take Ionescu și transformarea acesteia într-un spațiu cultural, în cadrul Centrului Multiplexity. Proiectul respectiv ar fi trebuit să fie gata de ani de zile, fiind punctul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara cere șapte milioane de euro pentru ca centrul Multiplexity să devină în sfârșit realitate
Premierul Ilie Bolojan, totodată preşedinte PNL, a declarat, miercuri, într-un interviu la Digi FM, că este posibilă realizarea unei alianțe PNL-USR în perspectiva viitoarelor alegeri. El a afirmat că, în contextul actual, formarea unor blocuri politice mai mari este necesară pentru stabilitate. Afirmaţiile lui Bolojan ar putea produce probleme în PNL Timiş, organizaţie aflată sub...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ilie Bolojan vorbeşte de necesitatea unei alianţe PNL – USR. Ce vor spune liderii PNL Timiş?
O nouă grădiniţă urmează să fie construită în localitatea Moşniţa Nouă, aceasta urmând să deservească 360 de copii. Investiţia totală în acest obiectiv este de aproximativ 3,5 milioane de euro, din care 2,5 milioane sunt bani nerambursabili. Primarul comunei Moşniţa Nouă, Gerald Simonis, a semnat, miercuri, 17 decemnbrie, împreună cu ADR Vest, contractul de finanțare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vești bune, la final de an, pentru locuitorii comunei Moşniţa Nouă. S-a semnat contractul pentru ridicarea unei noi grădiniţe moderne
Situația descoperită la căminul de bătrâni de la Lenauheim a făcut Prefectura Timiș să ia măsuri în acest sector. Ce înseamnă aceasta? S-a constituit o comisie care va face verificări. Prin Ordin de Prefect, a fost constituită Comisia mixtă de verificare și control a centrelor rezidențiale destinate persoanelor vârstnice din județul Timiș. Din această comisie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Problemele cu bătrânii de la Lenauheim au creat o nouă comisie, la Prefectură
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a avut un nou an bun. 2025 a însemnat creșterea Forumului Internațional de Afaceri Timișoara, numeroase programe finanțate din fonduri europene și destinate mediului de afaceri local, cursuri de pregătire pentru angajați, numeroase expoziții de specialitate, dar și implicarea în mai multe programe ale societății, mai ales în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025
Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) a publicat în consultare publică Ghidul solicitantului pentru Intervenția Regională – „Consolidarea cooperării pentru inovare cu parteneri interni sau externi – EIT Mobilitate urbană”, cu o alocare totală de 800.000 euro la nivel regional. Aceasta este etapa a doua dintr-un mecanism construit deja în Regiunea Vest, Acceleratorul inVest...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 800.000 de euro, prin ADR Vest, pentru dezvoltarea mobilității urbane
Prin Pasajul Solventul vom circula cu automobilul peste o săptămână, dar aceasta doar în regim de șantier, a anunțat, de pe șantier, viceprimarul Ruben Lațcău. Aceasta va reduce mult din presiunea existentă de la pasajul Jiul, într-o perioadă a anului în care traficul rutier din oraș crește semnificativ. În aceste zile acolo se toarnă straturile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mai avem doar o săptămână până vom putea circula prin Pasajul Solventul/VIDEO
Începând de astăzi, Muzeul Național de Artă Timișoara și Consiliul Județean Timiș invită publicul la deschiderea expoziției „Când Lumea Se Frânge. Grafica Miturilor Ultimului Ceas / When the World Breaks. Drawings of Last-Hour Myths”. Expoziția va putea fi vizitată până pe 15 februarie 2026, iar accesul publicului la vernisaj este gratuit. Evenimentul expozițional, rodul unui...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bandă desenată realizată de studenții de la Grafică, în expoziție la Muzeul Național de Artă Timișoara
Joi, 18 decembrie, Consiliul Local se întruneşte într-o şedinţă de plen extraordinară, unul dintre punctele care urmează să fie dezbătute fiind desfiinţarea Direcției Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar (PLMSTF). Şef al acestei direcţii este celebrul Culiţă Chiş, cel mai important director din primărie în timpul administraţiei Robu. Într-o scrisoare deschisă adresată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se desfiinţează oficial Direcţia PLMSTF din Primăria Timişoara. Celebrul Culiţă Chiş rămâne fără slujbă, dar promite că „se va întoarce într-o zi”
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.