Fratii Cristescu, la primul „tun” in consiliul local

Ședința festivă a consiliul local, dedicată Zilei Timișoarei, s-a transformat, într-o grabă suspectă, și într-o ședință lucrativă. Nu mai puțin de trei proiecte având conotații imobiliare au fost supuse dezbaterii, toate fiind aprobate. Cel mai controversat proiect a ajuns pentru a treia oară în fața consilierilor, până acum el fiind respins.

Acesta prevede că proprietarii de clădiri, blocuri sau hale industriale aflate pe terenuri din proprietatea ,unicipiului Timișoara au dreptul să cumpere terenul de sub clădiri. Prețul urmează să fie indicat de un evaluator acreditat de ANEVAR. La prima vedere, hotărârea pare de aplaudat. Marea problemă este că, în cazul clădirilor industriale, terenurile depășesc cu mult suprafața acestor imobile. Asta, fiindcă suprafețele pe care s-a „tras” un strat de beton sau asfalt apar drept clădiri industriale.

Proiectul are un destinatar clar, și anume cunoscuții frați Emil și Marius Cristescu, proprietari peste tot felul de hale și construcții industriale, achiziționate la prețuri de nimic de la FPS, în special în perioada 1997-2000. Fabricile și-au închis activitatea, devenind afaceri imobiliare. Acum, cei doi vor deveni, în contul unor prețuri discutabile, proprietari și pe terenurile din jurul acestor hale industriale. Dacă erau corecți, inițiatorii proiectului ar fi trebuit să menționeze numele „fraților” chiar în document.

Nu mai e un secret că frații Cristescu controlează atât o aripă din PSD Timiș, având relații mai ales cu Ilie Sârbu, cât și o tabără din PNL Timiș, în special din zona europarlamentarului Cristian Bușoi. De altfel, proiectul a fost inițiat de cinci consilieri, toți având diverse conexiuni cu cei doi frați. Astfel, Traian Stoia (PSD) este chiar angajatul lor, iar colegul lui de partid, Radu Țoancă, a avut mai multe legături cu cei doi. Firma consilierului PDL Simion Moșiu a prestat servicii către grupul de firme al Cristeștilor. Legături cu cei doi frați au avut și ceilalți doi semnatari ai proiectului, Petre Ehegartner (PNL) și Mircea Purceld (PP-DD).

Mai interesant este faptul că proiectul de HCL nu are aviz juridic, deoarece este în contradicție cu unele legi. Dar ce mai contează, când trebuie servite interesele „fraților”, și chiar cu maximă celeritate? Aceiași cinci consilieri au propus, de altfel, și un proiect prin care pot fi deschise crâșme și terase în parcurile din oraș. Să fie tot o dedicație pentru cei doi frați? (sursa foto: forbes.ro)

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

24 comentarii pentru acest articol

mosu a spus: (august 6th, 2012 at 17:57 )

robu nu are nimic de spus? se vorbea ca fratii cristescu i-au sponsorizat campania electorala. asa sa fie oare?

Tibi a spus: (august 6th, 2012 at 18:26 )

este deranjant cand se dau hotrarari cu dedicatie, dar este la fel de deranjant atunci cand ai hale si terenuri in paragine si nu se face nimic pe ele. Sa lase tot la stat ca vor ramane tot in paragina… Daca privesc asa nu ma deranjeaza, numa sa lase ceva dupa ei. Nu stiu, orice numa sa nu mai vad totul lasat in paragina.

cornel a spus: (august 6th, 2012 at 18:32 )

desicatia e evidenta, dar e adevarat ca trebuie facut ceva. numai ca fratii cristescu au trait mereu din chestii de genul asta. sau nu? si lasa loc de interpretare. dar poate ca pe robu nu-l intereseaza. o fi bine?

Cineva a spus: (august 6th, 2012 at 18:35 )

Sa dea Dumnezeu sa vanda USL ul toata tara Rusilor si pe voi toti care i-ati votat! La pret de nimic! Atat meritati!

@Cineva a spus: (august 6th, 2012 at 18:39 )

si cu restul ce facem?

Roxy a spus: (august 6th, 2012 at 18:45 )

Si cel mai cinstit din Timisoara,se lasa mituit.Timisoara nu va ajunge niciodata asa cum ne-am dori cu totii.Un oras fara mafioti,politicieni corupti care stau doar pentru interese proprii,mituitori,spagari si timisoreni care au fost cinstiti odata,iar acum isi vand sufletul pentru 100 de euro.Pacat de acest frumos oras.Pacat de unii timisoreni minunati care din pacate traiesc intre „buruieni”. Ce folos ca se fac unele proiecte care mai pun zambetul pe fata timisoreanului,cand tu esti manjit pana la coate,de interese personale.Pacat…dar cu toate astea,TE IUBIM TIMISOARA

Petre Truica a spus: (august 6th, 2012 at 18:51 )

O gasca de hoti au inlocuit alta gasca de hoti.

Sau…e aceeasi gasca?

Roxy a spus: (august 6th, 2012 at 18:53 )

@Cineva a spus: si cu restul ce facem?

Foarte simpul…La urmatoarele alegeri,de 1000 de ori gandit,inainte de a vota.Nu la repezeala.Pac,am votat pe ala ca cred ca va fi mai bun.NU….Oare acela poate rezolva ce imi doresc eu ca cetatean liber al acestui oras? Sau poromit minciuni gogonate si amagitoare ca „toti” care au fost alesi de noi de la revolutie pana in ziua de azi.

Roxy a spus: (august 6th, 2012 at 18:56 )

Aceeasi gasca de hoti. Pentru ca trec de la un partid la altul,atunci cand li se ia de sub nas,ceea pe ce au pus ochii. Toti politicienii sant acelasi GUN OI.

dorinel a spus: (august 6th, 2012 at 18:57 )

sa le luam pe rand. robu a promis in campanie ca se ocupa de poli. si se ocupa, dar a politizat echipa asa de mult ca si suporterii vor fi membri de partid. robu a promis in campanie ca va muta acvariul din centrul orasului. si o va face, dar la un pret mai mare decat se astepta cineva, lucru nespus in campanie. singurii fata de care chiar s-a tinut de cuvant sunt fratii cristescu. felicitari, domnule robu si multa sanatate.

Mircea Purceld a spus: (august 6th, 2012 at 19:19 )

Mai draga Iulia Avrem,iar cinti dupa ureche si nu dupa note.Cu adinc respect te informez ca astazi 06.08.ac ora 19,00 am aflat aceasta stire de pe internet.Nu am semnat nici o initiativa de HCL, nu am fost prezent nici la sedinta de comisie si nici la plen.Sunt in vacanta in Kasandra-Halkidiki.De altfel,te rog sa retii ca PP-DD,partidul pe care si tu il ironizezi cind il numesti ”tomberon”,se de aceeasi consideratie si din partea distinsilor frati Cristescu.Deci intre M.Purceld,PP-DD si acestia nu exista nici o legatura,nu am acordat nici un sprijin pentru promovarea acestor hotariri. Salutari

Cristi Brancovan a spus: (august 6th, 2012 at 22:19 )

dorinel – puteti sta voi tineretul PNL zi si noapte pe calculator invocand vina suporterilor legat de Poli, lucrurile incep sa miroase prea urat pe la voi. Robu le-a promis una reprezentantilor suporterilor si a facut cu totul altceva. De atunci drumurile s-au despartit… Robu cu Recasul, suporterii cu Universitatea Politehnica. Nu mai tot cautati scuze pentru previzibilul esec.

Pe langa problema vanzarii terenurilor de sub constructii in sedinta ANIVERSARA de consiliu local s-a votat si pentru posibilitatea concesionarii de spatii comerciale in parcuri. Adica vrem sa scapam de acvarii, dar dam concesiuni pentru terase care imediat devin constructii permanente cum s-a intamplat si pe Aleea Studentilor in Complex de ne-am trezit cu o gramada de tiganii de termopan, construite peste tevile de apa. Adica scapam de acvariul din centru dar dam posibilitatea sa se construiasca altele in parcuri.

Cu ACS Poli Recasul s-a votat fara nicio dezbatere…..hai sa zicem ca era timpul scurt…..dar asta cu parcurile si terenurile de ce oare s-a votat asa in graba….chiar intr-o sedinta aniversara????

Teapa! a spus: (august 6th, 2012 at 23:20 )

Ce va mirati, fratilor? Se stie ca Robocop de la primarie e jucaria pe baterii a fratilor Cristesti. Cat despre Stoia, Toanca si alti lachei astia aduna resturile de pe la mese, a se citi afaceri banoase. Fratii Cristesti conduc Timisoara si apar si prin ziarele de scandal in dosarul prostitutiei de lux. Cand o sa vina si informatiile despre orgiile cu anumiti politicieni din hotelurile lor din Timisoara atunci o sa se stinga lumina! Votati USL! Votati Robucop primar pe viata!

Claudiu a spus: (august 7th, 2012 at 00:50 )

Domnișoara/doamna Iulia Avram, pe la noi prin Banat se obișnuiește să spui un mulțumesc. E interesant cum până ieri când am scris eu pe blog, cu backlink către voi, despre acest lucru, voi nu ați avut nimic de spus. Dovada e aici: http://www.iubesctimisoara.ro/timisoara-vanduta-bucata-cu-bucata/ . Scrie clar ”Posted by Claudiu at 05:33”. Articolul acesta a apărut pe feed cu ora 17:48, deci la vreo 12 ore după articolul meu

Garcea a spus: (august 7th, 2012 at 09:32 )

Dl. Nicolae Robu, in calitate de primar al Timisoarei, este sclavul Cristestilor. Nimeni nu e pus pe vreo functie publica, daca nu au girul Fratilor. Robu este inchiriat de Cristesti. Va rog sa vedeti cu a aprobat PMT autirizatia de constructie a unui mall si cladiri de birouri la Electrotimis, imediat cu Robu a preluat fraiele.
Legatura dintre Cristesti si Robu este realizata de EUROparlamentarul Cristian Busoi. Daca 5% din ce se aude despre Busoi este adevarat, atunci acest individ trebuie arestat de urgenta. Va rog sa vedeti si foaia lui de avere, ca sa vedeti cat a crescut pigmeul asta in ultimul an!!!

sany a spus: (august 7th, 2012 at 10:17 )

pana acum vorbeam despre mafia lui ciuhandu, dar am scapat, dar, din cate vad, am dat de o alta mafie, ceva mai bine pusa la punct. mafia lui robu este mult peste mafia lui ciuhandu. ganditi-va, asta e doar inceputul.

dorinel a spus: (august 7th, 2012 at 10:37 )

@Cristi Brancovan
nu sunt liberal si nice de alta sorginte politica. daca citesti inca o data textul vezi si ironia mea.

Cristi Brancovan a spus: (august 7th, 2012 at 13:48 )

scuze…

marcel tolcea a spus: (august 7th, 2012 at 15:10 )

Fratii cristesti sunt prietenii mei si de aceea nu voi fi dat afara de la muzeu…

Dany a spus: (august 7th, 2012 at 19:41 )

Singurul partid de care nu s-au putut apropia Cristestii este PP_DD.Nu va lasati prinsi in capcana lor oameni buni,si la toamna o sa vedeti voi rezultate la generale.Veti reedita scorul PRM-ului din 2000.si va fi bine pentru noi.Sunteti singurii care mai puteti tine hotii in friu.

agent secret sub acoperire a spus: (august 7th, 2012 at 20:18 )

Mhei Marcele, ma uimesti!!! Da’ tu ai „relatii” omule, in toate mediile politice si apolitice:)) Muzeul va fi al tau pe veci:)Ai grija, insa, sa nu devii exponat:) Ca revolutionarul Cojocarii l-a ales poporul timisorea(?) pe viata la Primarie(a depasit mandatele lui Ceausescu in fonctia de secretar general). Hmmm…ai vra tu:))Pt. ca esti mai tinerel, ia impaiaza tu cativa din shtabii astia expirati si bagai in beciul muzeului…Sa vezi cum iti castigi sustinatori si din alte „medii”. Succesuri, dragule, Eba

Iulia Caldararu a spus: (august 7th, 2012 at 21:08 )

Despre vanzarea terenurilor de sub cladiri s-a vorbit , si a constituit una din promisiunile noi lor alesi. Beneficiari nu sunt doar fratii Cristescu( care, am mai spus au, ca tot omul de afaceri, si bune: au creat locuri de munca, au sponzorizat actiuni caritabile, s.m.a. si rele: nu pot satisface halosenia tuturor partidelor politice, pe care cu prea multa generozitate le sponzorizeaza, pe toate, fara discriminare s.a.)si alti proprietari de case, vile, blocuri construite pe spatiul Primariei…

Marius a spus: (august 7th, 2012 at 23:50 )

Merci „Tolcea”. Si eu sunt prieten cu fratii Cristescu si de aceea nu voi mai fi „sarac lipit pamantului” in viitorul apropiat. LOLEX.

Dede L. a spus: (ianuarie 25th, 2013 at 21:55 )

Cristestii…ultimii oameni! Nu platesc nici macar proprii salariati!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO

Administratie vezi arhiva Administratie

Final de poveste în disputa cu primăria? Directorul Direcției de Cultură Timiș scrie despre pasarela pietonală peste Bega

Disputa dintre Direcția Județeană de Cultură și Primăria Timișoara, pe tema pasarelei pietonale peste Bega, pare să se fi sfârșit, cel puțin în viziunea directorului primei instituiții, Sorin Predescu. El oferă o cronologie a desfășurării evenimentelor, pentru ca la final să acuze primăria că minte, dar și că nu știa sau nu a vrut să...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Final de poveste în disputa cu primăria? Directorul Direcției de Cultură Timiș scrie despre pasarela pietonală peste Bega
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

societatea timisoara

Victor Rebengiuc, Tudor Chirilă, dar şi Lia Savonea, laureaţi ai premiilor Societății Timișoara

Consiliul de conducere al Societății Timișoara a stabilit tradiţionalele premii pentru anul 2025. Printre laureaţi se numără Victor Rebengiuc, Raluca Moroșanu, Tudor Chirilă şi Dan Perjovschi. Totodată Lia Savonea şi şefa CSM, Elena Costache, au primit Premiul „Secera și ciocanul”: Premiile Societății Timișoara pe anul 2025 sunt următoarele: Premiul „Speranța”:Victor Rebengiuc și Raluca Moroșanu Premiul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victor Rebengiuc, Tudor Chirilă, dar şi Lia Savonea, laureaţi ai  premiilor Societății Timișoara
Iulius Town: Winter Sale

Sport vezi arhiva Sport

CSM Lugoj a uitat să mai câștige! A cincea înfrângere la rând

Departe de forma din alte vremuri. Corona Brașov câștigă în etapa din weekend, clar, în fața CSM Lugoj, care devine o umbră față de formația din ultimele sezoane. Bănățencele pierd al cincilea meci consecutiv în campionat și rămân pe locul 7. Brașovencele stagnează pe 4, dar continuă lupta pentru podium la finalul sezonului regulat. Doar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CSM Lugoj a uitat să mai câștige! A cincea înfrângere la rând
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

craft

CCIA Timiș susține cooperarea România-Israel în cadrul unui eveniment de networking

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN), în colaborare cu Camera de Comerț și Industrie Israel–România, sub egida Ambasadei Statului Israel în România, invită companiile timișene să acceseze noi parteneriate de afaceri pe piața israeliană prin participarea la un eveniment de networking internațional dedicat promovării cooperării economice...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș susține cooperarea România-Israel în cadrul unui eveniment de networking

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

La solicitarea Aquatim, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat restricționarea traficului rutier în mai multe zone din oraș, începând cu data de 02.02.2026, în vederea realizării lucrărilor de execuție la rețelele de apă și canalizare, din cadrul proiectului „CL 13: Execuție rețele de apă și canalizare Timișoara Sud Lot 1”. Astfel,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Începănd de luni, restricții rutiere în mai multe zone din oraș
Familia este primul loc în care copilul învață ce înseamnă siguranța, iubirea și apartenența. Este spațiul în care emoțiile prind glas, unde comportamentele capătă sens și unde fiecare relație lasă urme profunde. Centrul de Cercetare și Dezvoltare a Educației pentru Familie, cunoscut la nivel local ca Centrul STURZ și în curs de tranziție spre numele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Centrul NeuroConnect – acolo unde educația începe cu relația dintre părinte și copil
Bătrânii din Timișoara vor beneficia de un nou centru, cu 50 de locuri, unde vor putea beneficia de servicii sociale moderne. Acesta va funcționa într-un spațiu reamenajat, iar investiția este realizată cu peste șapte milioane de lei, fonduri nerambursabile. În acest moment poate fi lansată licitația pentru găsirea firmei constructoare care se va ocupa de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Direcția de Asistență Socială Timișoara va deschide un nou centru pentru bătrâni, realizat cu fonduri nerambursabile
Societățile care oferă servicii de vidanjare în Timiș au fost descoperite cu probleme în urma unor controale realizate de Garda de Mediu. Amenzile scrise de inspectori au depășit o sută de mii de lei. Comisarii Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Timiș au desfășurat, în perioada 23.01.2026 – 29.01.2026, acțiuni de control la operatorii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Probleme în prestarea activității de vidanjare în Timiș. Amenzi de peste o sută de mii de lei
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN), în colaborare cu Camera de Comerț și Industrie Israel–România, sub egida Ambasadei Statului Israel în România, invită companiile timișene să acceseze noi parteneriate de afaceri pe piața israeliană prin participarea la un eveniment de networking internațional dedicat promovării cooperării economice...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș susține cooperarea România-Israel în cadrul unui eveniment de networking
Consiliul de conducere al Societății Timișoara a stabilit tradiţionalele premii pentru anul 2025. Printre laureaţi se numără Victor Rebengiuc, Raluca Moroșanu, Tudor Chirilă şi Dan Perjovschi. Totodată Lia Savonea şi şefa CSM, Elena Costache, au primit Premiul „Secera și ciocanul”: Premiile Societății Timișoara pe anul 2025 sunt următoarele: Premiul „Speranța”:Victor Rebengiuc și Raluca Moroșanu Premiul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victor Rebengiuc, Tudor Chirilă, dar şi Lia Savonea, laureaţi ai  premiilor Societății Timișoara
Vineri, primarul comunei Moşniţa Nouă, Gerald Simonis, a semnat contractul de finanțare pentru proiectul „Creșterea eficienței energetice prin reabilitare termică a instituțiilor de învățământ din comuna Moșnița Nouă”.  Proiectul presupune: reabilitare termoenergetică a clădirilor înlocuirea tâmplăriei modernizarea sistemelor de încălzire, ventilare și iluminat instalarea de panouri fotovoltaice Beneficiare vor fi Grădinița şi Școala din Urseni....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Şcoala şi grădiniţa din Urseni, comuna Moşniţa Nouă, vor fi reabilitate energetic. A fost semnat contractul de finanţare
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.