Doi tineri din Kosovo au avut ghinion sâmbătă dimineață, în zona Beba Veche. Ei au încercat să intre ilegal în România, dar drumul lor s-a oprit brusc… într-un lan de porumb.
Pe 31 octombrie s-ar putea declansa greva generala in domeniul medical
Sindicatele din Sănătate şi din Asistenţă Socială încep luni strângerea de semnături pentru declanşarea grevei. Oamenii solicită eliminarea inechităţilor salariale existente între diferitele categorii de personal. Cele mai afectate categorii sunt personalul TESA şi lucrătorii din domeniul asistenţei sociale.
Presedintele Parlamentului din Bavaria vine la Bacova
Preşedintele Parlamentului landului german Bavaria, Barbara Stamm, este aşteptată să participe duminică, 18 septembrie, la ceremoniile de aniversare a 25 de ani de existenţă a Căminului de Bătrâni de la Bacova.
Curs acreditat de referent Resurse Umane, la CCIAT
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, prin Direcția Formare și Perfecționare Profesională, organizează o nouă serie a cursului de inspector/referent Resurse Umane. Acesta este acreditat de Autoritatea Națională pentru Calificări.
Intreruperi de curent
Enel a programat vineri, 16 septembrie, întreruperi de energie electrică astfel: Timișoara – str. Iris nr. 21A, Luceafărul nr. 7, sc. C, A.Demetriade (p), Divizia 9 Cavalerie (p), orele 9 – 17; Săcălaz – zona str. I-IV, Giarmata – zona str. Bătrână și Câmpului, Sînandrei nr. 83 (nr. 23 vechi), orele 9 – 17; Lugojel…
Universitatea de Vest Timisoara bate un cui pentru Cumintenia Pamantului / FOTO
Programul naţional de donare de bani pentru obţinerea sumelor necesare pentru cumpărarea statuii lui Brâncuşi, „Cuminţenia pământului”, primeşte sprijin şi din partea Universităţii de Vest Timişoara. Aceasta nu va trimite direct bani în cont, ci a ales o metodă inedită de a susţine proiectul naţional.
Gratis cu tramvaiul turistic si foarte multa pedalare: Saptamana Mobilitatii la Timisoara / PROGRAM
Timișorenii sunt invitați să descopere beneficiile folosirii mijloacelor de transport alternative, care pot înlocui mașinile personale. Vorbim despre biciclete, role sau trotineta, dar și mersul pe jos. Primăria marchează și în acest an „Săptămâna mobilității”.
Curs de formator la CCIAT
Furnizorii de formare profesională trebuie să facă dovada că realizează programele de formare profesională cu formatori care au pregătirea pedagogică specifică. CCIAT, prin Direcția Formare și Perfecționare Profesională, organizează o nouă serie a cursului acreditat de formator (cod COR 242401).
Fara apa calda si rece
Colterm anunță că, din cauza unor lucrări efectuate de Enel, joi, 15 septembrie, între orele 9 și17, va întrerupe furnizarea apei calde de consum și a apei reci hidrofor la PT 84. Vor fi afectați consumatorii arondați străzilor A. Ipătescu, Actorilor, Calea Șagului, Cucului, Curcubeului, Dâmbovița, Fructelor, Frunzei, Grădinii, Intrarea Clopotului, Leonard, Vegetație și Verdi.
Intreruperi de curent
Enel a programat joi, 15 septembrie, întreruperi de energie electrică astfel: Timișoara – str. Cucului nr .1, Stuparilor, Acad. P. Negulescu, Intrarea Cocoșului, Demetriade (p), Foișor, Albinelor (p), Dr. Koch, Olanda (p), orele 9 – 17; Săcălaz – zona str. I-IV, Giarmata – zona str. Caprei, Principală (p), str .Morii nr. 868, orele 9 –…
Mii de oameni, la procesiunea cu moastele Sf. Iosif cel Nou de la Partos / FOTO
Credincioșii s-au înghesuit, miercuri seară, la Catedrala Mitropolitană din Timișoara. Au început slujbele dedicate Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, ocrotitorul Banatului. După vecernie, moaștele acestuia au fost scoase pe porțile catedralei și s-a plecat în procesiune prin oraș.
Moastele Sf. Iosif cel Nou de la Partos, purtate pe strazile Timisoarei / PROGRAM SLUJBE CATEDRALA
Catedrala Mitropolitană își sărbătorește joi, 15 septembrie, cel de-al doilea hram, de praznicul Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, ocrotitorul Banatului. Va fi sfințită agheasma, iar credincioșii din tot județul și nu numai sunt așteptați să se închine la moaștele sfântului. Miercuri seară va avea loc tradiționala procesiune pe străzile orașului.
Retea de traficanti de migranti sarba, pusa pe butuci la frontiera cu Ungaria!
O rețea de migranți din Serbia a fost destructurată, în noaptea de marți spre miercuri, de DIICOT. Oamenii legii au monitorizat activitatea acesteia și au reușit să prindă în flagrant mai multe persoane. Atât transfugii, cât și călăuzele lor au fost aduse la Timișoara, la audieri.
Intreruperi de curent
Enel a programat miercuri, 14 septembrie, întreruperi de energie electrică astfel: Timișoara – str. Albinelor (p), A. Demetriade (p), Divizia 9 Cavalerie (p), I. Roată (p), Olanda (p), orele 9 – 17; Săcălaz – zona str. I-IV, Giarmata – zona str. Iohanis, Cimitirului, SC Indus, IAS Abator, Fabrica de Gaheață, Seceani nr. 240, orele 9…
Descarcerare si… tiroliana! Ziua Pompierilor s-a incheiat in Piata Libertatii /FOTO
Chiar știu ce fac! Au demonstrat asta în fața câtorva zeci de curioși, chiar în plin centrul Timișoarei, cei de la ISU „Banat”. La finele Zilei Pompierilor, în Piața Libertății s-a derulat un exercițiu de descarcerare ca la carte.
Circulatia trenurilor, intrerupta in localitatea Ezeris
O drezină defectă, rămasă pe calea ferată, a întrerupt circulaţia trenurilor pe raza staţiei Ezeriş, din judeţul Caraş-Severin. Călătorii unui tren Regio, care ar fi trebuit să asigure legătura dintre Reşiţa şi Caransebeş au fost transbordaţi cu mijloace auto până în localitatea Brebu, de unde au continuat drumul cu trenul.
12 baraje şi amenajari hidro din Timis si Caras au trecut cu bine testele de siguranta
Direcţia Apelor Banat a trecut cu bine testul unei comisii care a verificat siguranţa mai multor baraje şi acumulări de ape existente în bazinele hidrografice din judeşele Timiş şi Caraş-Severin. Un număr de 12 asemenea lucrări au fost declarate sigure de specialişti.
Sedinta la Consiliul de Cartier Steaua-Fratelia
La iniţiativa Consiliului de Conducere al CCC Zona Steaua-Fratelia, miercuri, 14 septembrie, va avea loc o întrunire a consiliului de cartier. Aceasta este programată de la ora 17, la Şcoala Gimnazială nr. 15, pe str. Chişodei nr. 1. „Cu această ocazie, cetăţenii vor putea aborda problemele curente ale cartierului. Sunt invitaţi să participe membrii Consiliul…
Cod galben de furtuni in tot Timisul
Meteorologii nu au vești prea bune pentru marți după-amiază. Ei au emis un cod galben de vreme rea imediată, care va afecta întreg județul Timiș, dar și zona de câmpie a județului Arad. Avertizarea este valabilă până la ora 16,15, însă ar putea fi prelungită. UPDATE: Codul galben a fost prelungit până la ora 17,45.
Inca un milion de lei pentru achizitia de proteze medicale
Peste un milion de lei au fost alocaţi suplimentar, de către Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate Timiş, pentru achiziţionarea de diferite proteze. Cele mai solicitate au fost până în acest moment cele auditive şi dispozitivele de mers.