Garboni si Bertea au dat peste cap dezbaterea candidatilor la PMT

Doar șase din cei 15 candidaţi la fotoliul de primar al Timişoarei au acceptat să se întâlnească cu tinerii şi să răspundă întrebărilor acestora, marţi, la o dezbatere organizată la Casa „Adam Müller-Guttenbrunn”. Nicolae Robu a fost reprezentat de șeful său de campanie, iar asta a iscat un scandal.

Au răspuns prezent Ilie Bertea (PP-DD), Claudiu Butuza (AUPT), Ioan Coriolan Gârboni (independent), Gheorghe Nodiţi (PD-L), Adrian Orza (UPT) şi Gheorghe Trif (PRM). Principalul favorit, senatorul Nicolae Robu, candiatul USL, l-a delegat pe şeful de campanie Dan Diaconu să participe la dezbaterea organizată de Consiliul Local al Tinerilor din Timişoara. De aici a început însă scandalul, după ce independentul Gârboni nu a vrut să stea la aceeaşi masă cu Diaconu.

„Nu sunt de acord ca la această masă să stea şi oameni care nu candidează la funcţia de primar. Aţi schimbat regula în timpul jocului, iar democraţia nu permite aşa ceva. La fel de bine l-aş putea chema pe Florin Piersic să mă reprezinte, dar nu e normal”, a spus Gârboni, vizibil iritat. El le-a cerut celor prezenţi să voteze pentru scoaterea lui Diaconu de la masă, dar nimeni în afara lui nu a părut să aibă ceva împotrivă.

Asta, până a luat cuvânt fostul şef al Poliţiei Timişoara, Ilie Bertea, candidatul PP-DD. Un discurs de miliţian 100%. „Am venit singur la dezbatere, cu pieptul gol, nu am susţinători. Nu sunt un candidat frumos, dar sunt un candidat sănătos, nu unul cosmetizat cu poza de la dizertaţie”, și-a început înţepăturile într-un stil bădărănesc Bertea.

Pus pe harţă, Gârboni nu s-a mai putut concentra ca la ultimele două dezbateri. și s-a prezentat destul de subțire. La fel a făcut-o şi Ilie Bertea, dar la el asta a devenit o obişnuinţă. Butuza, candidatul Alianţei Uniţi pentru Timişoara, deşi a citit mereu de pe foi. a avut o prezenţă relativ ştearsă. Orza s-a bătut din nou în piept cu realizările lui Ciuhandu, în timp ce Nodiţi aproape că nu a promis nimic. Dan Diaconu, delegatul lui Robu la dezbatere, a avut un discurs coerent şi a răspuns punctual la întrebările puse de tinerii din sală. Foarte bine s-a prezentat din nou economistul Grigore Trif, candidatul PRM.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

25 comentarii pentru acest articol

alice a spus: (mai 29th, 2012 at 19:12 )

Robu a fost cel mai tare. Marascu, pardon Oancea pe unde ai umblat de ai astfel de glume in program? Diaconu a fost pe langa sala nu pe langa subiect. Si Trif a vorbit bine dar parea si cam beat bine

alice a spus: (mai 29th, 2012 at 19:16 )

Ti-a retras Garboni finantarea?

Victor a spus: (mai 29th, 2012 at 19:23 )

A inceput sa vocifereze tare Garboni.Dupa ce robu a intrat pe linie moarta,fratii Cristescu au inceput sa pompeze valuta in el si sa ii dea ordin de castigare a alegerilor.Asa e la noi,oamenii cu multi bani negrii hotarasc cine ce si cum candideaza…

andrei a spus: (mai 29th, 2012 at 19:45 )

imi place cum evitati sa pronuntati numele Noditi! Va e frica! Sau celor care va finanteaza pe degeaba le e frica ?

Cosmin a spus: (mai 29th, 2012 at 19:51 )

Am inteles ca Robu a intrat in spital tocmai sa evite astfel de confruntari.Dar unde este marele pierzator Raducanu,parca avea un celebru plan,de ce nu a venit sa il expuna,a realizat ca tinerii nu o sa inghita prostiile sale???

@ andrei a spus: (mai 29th, 2012 at 20:01 )

Da’ cine pu..ii mei e ăsta? Aaa… uitasem ! E de la partidu’ papagalilor vopsiți, din portocaliu în verzuliu…

robu' lu' Robu a spus: (mai 29th, 2012 at 20:14 )

Hai Diaconu ! Ai fost cel mai coerent ! De ce nu candidezi în locul estompatului ? Fii bărbat, măcar tu !
P.S. A nu se confunda cu tovarășul de partid al lui Bertone-violetu’….

Clanu'-planu' a spus: (mai 29th, 2012 at 20:26 )

Noroc k n-a fost și ăla cu 555 de revoluții, că nici la ora asta nu era gata deZbaterea….

mircea a spus: (mai 29th, 2012 at 20:35 )

Mi se pare normal ce a spus Garboni , asa e corect . Si in orice tara civilizata , Diaconu nu avea ce cauta la masa

lavi a spus: (mai 29th, 2012 at 20:38 )

Se vede ca sunteti ziar finantat de USL .Am fost la dezbatere , iar Garboni a maturat pe jos cu restul candidatilor. Merg cu el pana in panzele albe , mai bine cu un independent decat cu aceste curve politice. NU VA SATURATI ODATA DE HOTI?

Dorin a spus: (mai 29th, 2012 at 20:40 )

E simplu pentru Garboni sa vocifereze,cand el s-a ocupat doar de muzica.Ca sa emiti pretentii de primar trebuie sa vii cu ceva concret,sa ai cunostinte in administratie,nu e suficent doar sa fi o personalitate locala.

marius a spus: (mai 29th, 2012 at 20:43 )

si totusi trif… coerent, realist, reactii constant bune…

palin a spus: (mai 29th, 2012 at 21:58 )

Diaconu le-a dat clasa celor din sala! Problema lui Garboni e ca a luat examplul pNTCD+PDL sa sara in gatul celorlalti cand se simte depasit

Ion a spus: (mai 29th, 2012 at 22:36 )

pnl au fost penibili cu trimiterea liderului de campanie acolo,dar garboni a fost si mai penibil cu mascarada care a facut-o

ha-ha-ha a spus: (mai 29th, 2012 at 23:05 )

Oraza i-a spart pe toti! A fost trei clase peste. Voi n-ati inteles nimic, de fapt sunt sigur ca nici n-ati fost acolo!

@ ha-ha-ha a spus: (mai 30th, 2012 at 00:09 )

Daaa, se vede că ai fost tu și ai înțeles tot ! „Oraza” al tău chiar a fost trei clase peste… zero ! Când intră într-a patra ?

go a spus: (mai 30th, 2012 at 00:21 )

PeNaLilor simtiti cum pierdeti, nu ati gasit de cine sa va mai luati, Garboni e zece clase peste toata sleahta voastra de „intelectuali”, promovati campania tipic olteano-damboviteana. Categoric nu ve-ti castiga, lumea deja a inceput sa se sature si voi stiti asta cel mai bine, veniti cu atacuri ieftine. Din fericire asta nu tine la timisoreni. Noi apreciem oamenii de calitate si valoare

criss a spus: (mai 30th, 2012 at 08:59 )

Din nou o chestiune care tine de bun simt.Cum poti fi asa de cretin spunand ca Robu s-a operat la inima ca sa scape de dezbateri?Trebuie sa fii cel putin idiot.Era normal ca un om care cunoaste foarte bine programul electoral sa fie acolo…si cine mai potrivit decat Diaconu. Garboni s-a invartit o viata intreaga in filarmonica, nu contesta nimeni ca nu are cultura,dar cam atat, Noditi e medic si inca unul bun am inteles dar asta nu il califica pentru primarie,nu de alta dar ca manager sta cam prost, iar Orza…Orza nu are nici macar un program electoral,el saracu ii da inainte cu ce a facut sau a inceput Ciuhandu. Toata treaba e ca tinerii nu au nevoie de oameni care nu stiu ce vor iar Robu e singurul care este interesat de viitorul lor asa ca… la faza asta au cam dat-o gres ceilalti. Chiar daca nu a fost prezent,iar tinerii pot intelege situatiile de genul,Robu chiar va face ceva pentru tineri

@oancea a spus: (mai 30th, 2012 at 09:56 )

Mie mi-a placut propozitia simpla: Noditi nu a promis nimic! Nici nu trebuie, de promisiuni si autostrazi suspendate marca Oprescu sau bazine semi-olimpice(nici nu exista termenul) marca Robu suntem lehamite. De revolutii promise de comunisti pur sange gen Raducanu si candidati mascati gen Orza ne-am saturat. Garboni e un curvar papagal care daca nu da bani marilor afaceristi si interlopi din Timisoara sigur da pe curve iar Trif un betiv prieten de pahar cu cativa ziaristi, stiu ei care 😉

@@oancea a spus: (mai 30th, 2012 at 10:17 )

mai bine ca trif la un pahar de bere cu prietenii, decat curva ordinara ca tine, cu apetit spre etnobotanice

@go a spus: (mai 30th, 2012 at 11:29 )

Se vede de la o posta ca esti postac de-al garboniului. Categoria „gramatica ne doare”. Am pentru tine doua vesti: una buna si una proasta.Vestea proasta e ca nu se scrie „ve-ti”. Vestea buna e ca il stim pe nenea garboni de pe vremea cand era patron de butic si expert in facturi masluite, asa ca nu cred ca va reusi sa pacaleasca pe cineva. Iar orasul, din fericire, nu va incapea pe mana unui cameleon muzicant.

Vali a spus: (mai 30th, 2012 at 13:29 )

Cam asa o sa arate si scenariile viitoare: Robu prin spitale, pe la recuperari si reprezentanti de-ai lui si de-ar Cristestilor o sa faca jocurile. Decat asa, mai bine zic pas lu Robu

Sorin a spus: (mai 30th, 2012 at 14:01 )

Ce va tot agitati pe-aicea postacilor? Bertea e natang rau da a punctat-o bine: macar e sanatos! A ajuns sa fie si asta un criteri-sanatatea-, mai un pic si o sa votam oamenii morti frate ca deh romanu e empatic!

comunistul a spus: (mai 30th, 2012 at 14:50 )

Cum va permiteti? Sa ziceti ca mai bine votati un mort, decat un comunist viu?

traciatu a spus: (mai 30th, 2012 at 20:20 )

sa treiasca dom’ primare Orza. iel cu secretaru Cojocare o sa faca cia mai tare iechipa. si daca il aduc ‘napoi pa domnu directore Miut echipa o sa fiii tari di tot.Doamne agiuta.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

PSD cere Parchetului, Ministerului de Interne şi ANI să intervină în cazul Dominic Fritz şi să conteste ordinul prefectului de Timiş

PSD a solicitat marți Parchetului să deschidă o anchetă penală privind modul în care prefectul de Timiș, Paul Finta, a aplicat sancțiunea pentru primarul Dominic Fritz în cazul conflictului de interese depistat de Agenția Națională de Integritate. De asemenea, PSD a solicitat Ministerului Afacerilor Interne şi ANI să conteste în instanţa de contencios administrativ ordinul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul PSD cere Parchetului, Ministerului de Interne şi ANI să intervină în cazul Dominic Fritz şi să conteste ordinul prefectului de Timiş
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Gata vacanța! Baschetbaliștii reiau pregătirile pentru un campion în care vor să strălucească

Mulți jucători noi, partide de verificare, competiții amicale și speranțe! Sub aceste aspecte se reunește echipa de baschet a Timișoarei. SCM Politehnica sună adunarea pentru sezonul 2026/2027. Alb-violeții se reunesc sub comanda antrenorilor Dragan Petricevic, Milos Pesic și Nenad Markovic. SCM Poli trece la treabă miercuri, 5 august, primele zile urmând să aducă vizita medicală...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Gata vacanța! Baschetbaliștii reiau pregătirile pentru un campion în care vor să strălucească
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Conform vremurilor: UPT reduce temporar consumul de energie electrică, în contextul stării de alertă energetică națională

Gest de normalitate și solidaritate. Universitatea Politehnica Timișoara implementează, în perioada 4 –31 august 2026, o serie de măsuri temporare pentru reducerea consumului de energie electrică și utilizarea responsabilă a resurselor. Decizia vine în contextul stării de alertă energetică instituite la nivel național pentru luna august, pe fondul scăderii producției de energie electrică provocate de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Conform vremurilor: UPT reduce temporar consumul de energie electrică, în contextul stării de alertă energetică națională
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Firmele bănățenilor rămân proprietatea fondatorilor. Timișul domină total clasamentul afacerilor private mari

Bănățenii țin la afacerile pe care le-au început și nu par interesați să aibă companii în coproprietate. Una din trei companii cu cifra de afaceri de minimum 100 milioane lei din Timiș, Arad și Caraș-Severin este încă deținută exclusiv și direct de persoane fizice, arată un studiu regional independent. Analiza cuprinde toate cele 223 de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Firmele bănățenilor rămân proprietatea fondatorilor. Timișul domină total clasamentul afacerilor private mari

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Un număr de trei școli din Timișoara ar urma să aibă curți mai verzi prin programul „iȘcoala Verde”. Pentru aceasta, municipalitatea timișoreană va trebui să investească aproximativ 350.000 de lei pentru transformarea curților în spații care îi aduc pe elevi mai aproape de natură. Consilierii locali trebuie să aprobe proiectul. Este vorba despre Liceul Teoretic...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea să facă grădini în curțile mai multor școli
Gest de normalitate și solidaritate. Universitatea Politehnica Timișoara implementează, în perioada 4 –31 august 2026, o serie de măsuri temporare pentru reducerea consumului de energie electrică și utilizarea responsabilă a resurselor. Decizia vine în contextul stării de alertă energetică instituite la nivel național pentru luna august, pe fondul scăderii producției de energie electrică provocate de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Conform vremurilor: UPT reduce temporar consumul de energie electrică, în contextul stării de alertă energetică națională
Filmul „Ultimul ingredient”, realizat de Visit Timiș cu sprijinul financiar al BCR–Erste și al Consiliului Județean Timiș, a fost înscris în competiția internațională Food Film Menu 2026, organizată de IGCAT – International Institute of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism. În perioada 14–30 august 2026, publicul va putea vota online producțiile participante. Visit Timiș va reveni,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Filmul „Ultimul ingredient”, o poveste a Banatului în competiția internațională Food Film Menu/VIDEO
Dorința viceprimarului Timișoarei, Ruben Lațcău, de a introduce Chișoda și Girocul în rețeaua metropolitană de transport a STPT, prin intermediul asociației SMTT, devine în final realitate. De la jumătatea acestei luni, pe străzile celor două localități periurbane vor circula autobuzele Timișoarei, în locul celor pe care asociația înființată de Consiliul Județean Timiș a încercat să...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lațcău anunță victoria în transportul metropolitan spre Giroc și Chișoda. Autobuzele STPT intră pe traseu din august
Municipalitatea timișoreană caută soluții pentru a putea emite în continuare documente urbanistice, în condițiile în care blocajul de la Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară continuă. Extrase de carte funciară noi nu pot fi obținute, așa că Primăria a decis să accepte la realizarea actelor și extrase mai vechi. Astfel, până la repunerea în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara acceptă extrase de carte funciară mai vechi pentru noi autorizații și certificate de urbanism
Bănățenii țin la afacerile pe care le-au început și nu par interesați să aibă companii în coproprietate. Una din trei companii cu cifra de afaceri de minimum 100 milioane lei din Timiș, Arad și Caraș-Severin este încă deținută exclusiv și direct de persoane fizice, arată un studiu regional independent. Analiza cuprinde toate cele 223 de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Firmele bănățenilor rămân proprietatea fondatorilor. Timișul domină total clasamentul afacerilor private mari
Ferma agricolă a Penitenciarului Timișoara, din cartierul Kuncz, a avut, la rândul ei, o minisăbătoare a Zilei Timișoarei. Aici, deținuții au avut parte de un atelier de caricatură și de o expoziție de fotografie, într-un proiect prin care organizatorii și-au propus să ducă cultura și în spatele porților închise. Inițiativa aparține Asociației Documentor, organizatoarea Rod...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ziua Timișoarei, sărbătorită prin cultură la ferma Penitenciarului. Deținuții au primit o zi de sărbătoare
Mulți jucători noi, partide de verificare, competiții amicale și speranțe! Sub aceste aspecte se reunește echipa de baschet a Timișoarei. SCM Politehnica sună adunarea pentru sezonul 2026/2027. Alb-violeții se reunesc sub comanda antrenorilor Dragan Petricevic, Milos Pesic și Nenad Markovic. SCM Poli trece la treabă miercuri, 5 august, primele zile urmând să aducă vizita medicală...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Gata vacanța! Baschetbaliștii reiau pregătirile pentru un campion în care vor să strălucească
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.