Angajatii Primariei Timisoara se perfectioneaza mai ieftin: „sejururile” costa pe jumatate cat anul trecut

Se poate și mai ieftin! După ce, anul trecut, a dat peste 331.000 de euro pentru cursurile de perfecționare la care au participat propriii angajați, în 2017, Primăria Timișoara a redus aproape la jumătate suma alocată în acest scop. Nu se știe cine la ce curs merge, dar unii funcționari se vor… dezvolta personal, cel mai probabil pe litoral.

În septembrie 2016, deBanat.ro a vrut să afle, de la Primăria Timișoara, câți angajați au participat, în anul respectiv, la cursuri de formare profesională, cum se numesc aceste cursuri și, detaliat, câți angajați ai PMT au mers la fiecare dintre ele. Am vrut, de asemenea, să aflăm unde s-au ținut cursurile și cât au costat. Aceste cursuri sunt, de ani buni, un pretext pentru ca angajații din administrația publică să meargă la mare sau la munte, pe bani de la bugetele locale. În prima fază, Serviciul Resurse Umane (SRU) al PMT a decis că, în afară de numărul de angajați de la cursuri, restul informațiilor nu sunt de interes public. După ce deBanat.ro a depus o reclamație administrativă împotriva Rodicăi Aurelian, șefa SRU, și a depus o nouă cerere pe Legea 544, a liberului acces la informațiile de interes public, brusc, informațiile s-au desecretizat. Am aflat astfel că exact 366 de angajați ai PMT au mers la cursuri de Arhitectură și urbanism, Comunicare și transparență decizională, Dezvoltare regională durabilă, Drept și legislație comunitară, Gestiunea fondurilor externe, IT&C, Management, Resurse și servicii publice și, desigur… Dezvoltare personală. Cursurile în sine au costat 349.520 de lei, iar cazarea și transportul, 1.14 milioane de lei. În total, 1,49 milioane de lei, bani publici.

În 2017, Primăria Timișoara pare să-și fi propus să facă economie sau poate că funcționarii sunt îndeajuns de bine formați profesional. Vor merge la astfel de cursuri 361 de salariați. O parte dintre ei au participat deja la programe de perfecționare: este vorba despre 21 de salariați, din care 15 în domeniul IT&C și 6 în domeniul management. Peste vară, angajații PMT vor merge la aceleași cursuri ca și anul trecut. „Domeniile prioritate sunt cele stabilite de ANFP: Arhitectură și urbanism, Dezvoltare personală, Management, Comunicare și transparență decizională, Resurse și servicii publice, Dezvoltare regională durabilă, Gestionarea fondurilor externe, Drept și legislație comunitară, IT&C”, au precizat, pentru deBanat.ro, cei de la Resurse Umane. Ei susțin totuși că „nu deținem încă informația legată de câți angajați vor participa defalcat la fiecare dintre aceste cursuri”. Din partea Direcției Economice am aflat și cât va costa perfecționarea: „La articolul «pregătire profesională» este prevăzută suma de 189.650 lei, iar la articolul «deplasări interne», suma de 631.621 lei, care cuprinde atât cazarea, cât și transportul tuturor deplasărilor conducerii și personalului din cadrul instituției noastre, trimis în țară, în interes de servici”. În total, este vorba despre o sumă de 821.271 lei, aproape pe jumătate cât cea de anul trecut, deși numărul de angajați trimiși la cursuri este sensibil egal. Altfel, ar fi utile, probabil, și niște cursuri de limba română, pentru că „servici” nu există, și așteptăm cu interes fotografiile de la perfecționare, postate pe rețelele de socializare de cei mai sârguincioși funcționari. Pe de altă parte, probabil că, dată fiind strâmtorarea de buget, premianții nu vor mai sta la 4 stele…

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

£a€ Baro$$anu a spus: (August 8th, 2017 at 14:06 )

Buey, acum ce vreti, sa aibi si supusii mei conditii de bo$$? Lasa ca e ok si Mamaia, o mai ardeam si eu pe acolo cand nu eram la valuarea de acum. Hai, muchos besos de la EL JEFE.

blue a spus: (August 8th, 2017 at 14:27 )

Nu e mai ieftin sa aduci un trainer aici decat sa mearga zeci de persoane in alta locatie?

vasile a spus: (August 8th, 2017 at 15:06 )

in urma instruirii le cresc salariile, pensiile etc. daca ii duci la privat nu-s buni nici de pus pe banda.

Jean valjean a spus: (August 8th, 2017 at 15:50 )

Cursurile de perfectionare sunt bonusuri! Rodica insasi este profa …! Vb unui antescriitor merge si mamaia si costinesti !doar pt alesii sefilor.

Voin a spus: (August 9th, 2017 at 11:51 )

La Primarie ca la C.J. T. Cursuri pe malul Marii, in hoteluri de cinci stele in ansamblurile lu Borcea, Hagi, Nicolae. Special facute pentru pupincuristii lui Robu si ai lui Dobrea.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Fresh Kebab

Administratie vezi arhiva Administratie

CCIAT

Politica vezi arhiva Politica

MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018

„Atacantul argentinian Esteban Ciaccheri (născut pe 20 mai 1991, testat de echipa noastră) și fundașul Iulian Carabela (născut la 11 aprilie 1996, ultima dată la Juventus București) au semnat cu Poli Timișoara angajamente până-n vară, cu opțiune pentru încă un sezon”, este ultimul anunţ făcut de prim-divizionara de fotbal din capitala Banatului.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018
Statiunea Buzias

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

De ce n-avem racord la A1 pe la Sinandrei. De 4 ani, Ministerul Transporturilor ne da cu flit

De 4 ani. De atâta timp stă pierdut prin sertarele de la Ministerul Transporturilor proiectul descărcării către Timișoara de pe autostrada A1 la Sînandrei. Dincolo de frumoasele promisiuni ale politicienilor, orașul de pe Bega nu are ieșire la autostradă, iar șefii „drumarilor” se ascund în spatele diverselor avize. Deputatul USR Cătălin Drulă spune că, dacă ar exista voință, situația ar putea fi deblocată.
Citeşte tot articolul Citeste articolul De ce n-avem racord la A1 pe la Sinandrei. De 4 ani, Ministerul Transporturilor ne da cu flit

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

„Atacantul argentinian Esteban Ciaccheri (născut pe 20 mai 1991, testat de echipa noastră) și fundașul Iulian Carabela (născut la 11 aprilie 1996, ultima dată la Juventus București) au semnat cu Poli Timișoara angajamente până-n vară, cu opțiune pentru încă un sezon”, este ultimul anunţ făcut de prim-divizionara de fotbal din capitala Banatului.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ultimele intariri la Poli, echipa fara punct in 2018
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top