Arhiva pentru eticheta: petrolul ploiesti

Nicio surpriză, Ripensia vine cu mâna goală de la Ploiești

Al doilea meci al etapei a 7-a din cadrul ligii secunde s-a disputat pe stadionul Ilie Oană din Ploiești, acolo unde Petrolul a întâlnit Ripensia Timișoara. După o primă repriză spectaculoasă cu ocazii la ambele porți, și o parte secundă cu ritm scăzut, Petrolul s-a impus cu 2-0 (2-0). Timișorenii au avut primele ocazii de

Petrolul Ploiești - ACS Poli 1-0

Au rezistat 70 de minute. ACS Poli pierde aşteptat la Ploieşti

Pentru echipa preferată a primarului Nicolae Robu, ACS Poli, a rămas doar joaca pentru onoare, trupa viola fiind retrogradat matematic. Spre lauda lor, elevii lui Valeriu Răchită îşi fac datoria în măsura posibilităţilor. Dacă runda trecută, ACS-ul a răsturnat multe pronosticuri învingând FC Argeş, astăzi a pierdut greu, la Ploieşti. Petrolul, aflată încă în lupta

Ripensia Timișoara

Ripi mai suferă, Petrolul mai speră!

Ripensia Timişoara contra Petrolul Ploieşti se anunţa ca unul din meciurile de atracţie ale etapei a 35-a din liga secundă. Nu a fost aşa cum ne aşteptam, prahovenii impunându-se mai uşor decat era de aşteptat. S-a terminat 2-0 pentru gruparea din patria aurului negru, Petrolul asigurându-şi victoria încă de la pauză. Gazdele de la Ripi

Victoria căpitanului! ASU Politehnica reușește contra Petrolului prima victorie din 2019

În sfârșit o etapă bună pentru echipele din Timișoara. Runda cu numărul 26 a adus puncte echipelor din oraș. Ripi a învins la Balotești, ACS Poli a remizat la Snagov cu liderul Ligii a II-a, iar în această seară, într-o atmosferă deosebită, ASU Politehnica a trecut de Petrolul, o altă candidată la promovare, cu 3-0.

„Gazarii” de la Petrolul mai dau o gura de… oxigen lui Poli

Poli reușește în sfârșit, după trei eșecuri consecutive, o victorie cu Petrolul Ploiești și calificarea între primele opt echipe din Cupa României. Poli a mai învins-o pe Petrolul și în optimile Cupei Ligii. Dacă în alte meciuri timișorenii au fost dezavantajați clar de arbitri, la victoria de marți a contribuit și „centralul” Marius Avram.

Fiindca asa a vrut Alexandru Tudor, Poli a terminat doar la egalitate jocul cu Petrolul

Poli Timișoara a fost aproape de o victorie importantă pe terenul Petrolului Ploiești. Din păcate elevii lui Florin Marin nu au putut păstra diferența de un gol stabilită în minutul 70 prin golul lui Llorente. În plus, timișorenii au avut un gol valabil înscris de Elek și nevalidat de Alexandru Tudor.

Alexa&co, și murati, si batuti mar de „lupii galbeni”, inca din prima repriza

Sâmbătă seară, timișorenii au dat pe pere ce au luat pe mere duminica trecută. Întorși victorioși din meciul cu Pandurii, jucătorii lui Dan Alexa au fost readuși rapid cu picioarele pe pământ: au încasat sec trei goluri încă din prima repriză cu Petrolul și n-au fost în stare să marcheze nici măcar punctul de onoare

Nuno Claro aduce un punct mare in jocul cu Petrolul

Ceea ce părea incredibil pentru mulţi, Poli să se întoarcă cu un punct de la Ploieşti, s-a întâmplat. Nuno Claro a fost din nou îngerul păzitor al formaţiei timişorene şi şi-a mai splălat din păcatele jocului pierdut pe teren propriu în faţa „pandurilor” din Târgu Jiu, când i-au fost imputate două dint cele trei goluri primite.

Contra, refuzat de Poli, dar bun pentru o echipa de cupa europeana

Cosmin Contra revine în România pentru a antrena Petrolul Ploieşti, echipă angrenată în lupta pentru un loc în cupele europene, la finalul sezonului. Fostul internaţional a pregătit, în această vară, o echipă din liga a treia spaniolă, după ce iniţiatorii noului proiect fotbalistic din Timişoara i-au întors spatele.