Maria Grapini: Timisorenii isi doresc o schimbare

Candidatul USL la Camera Deputaţilor în Colegiul 3 Timişoara, Maria Grapini, s-a întâlnit în primele două săptămâni de campanie cu aproape 8.000 de timişoreni. În marea lor majoritate, oamenii îşi doresc o schimbare cât mai rapidă, răbdarea lor ajungând la limită după patru ani de guvernare PDL.

„M-a motivat foarte mult întâlnirea cu oamenii. Am contabilizat cu câţi oameni m-am întâlnit, cu câţi oameni am vorbit la telefon: sunt aproape 8.000. Sigur că am întâlnit şi persoane care au altă opţiune politică, dar pot spune că în ultimele două săptămâni o mare majoritate doresc o schimbare şi nu se feresc să o spună. Doresc o schimbare pentru că au constatat pe pielea lor că guvernările Boc şi Ungureanu, în frunte cu Traian Băsescu au produs rău României. Vor o schimbare până la capăt şi îşi doresc un Guvern USL”, a declarat Maria Grapini, candidat în Colegiul 3 Deputaţi Timişoara.

În întâlnirile avute cu alegătorii, Maria Grapini s-a bucurat că memoria colectivă este de durată, iar oamenii nu au uitat guvernările anterioare care au tăiat pensiile şi salariile bugetarilor, iar acum sunt nemulţumiţi deoarece aceiaşi politicieni, în frunte cu Traian Băsescu, le promit că vor creşte nivelul de trai.

„Am întâlnit oameni care au ridicat probleme de nivel local. Am întâlnit producători agricoli nemulţumiţi de intermediarii care cresc preţul produselor. Le-am promis că voi duce toate aceste probleme şi nemulţumiri ministrului Agriculturii, Daniel Constantin, care a şi iniţiat un proiect prin care în fiecare piaţă să existe colţul agricultorului local. Oamenii mă opresc pe stradă pentru probleme curente, care par de administraţie locală, dar ţin şi de legislaţie. Supărarea oamenilor e legată şi de nivelul de trai. Şi-au amintit că preşedintele Traian Băsescu a fost prima persoană care a susţinut tăierea pensiilor şi a salariilor funcţionarilor publici, iar acum susţine exact contrariul. Şi-au mai amintit şi că există o lege de indexare a pensiilor, care nu este respectată”, a mai spus Grapini.

Preşedintele PC Timiş a mai afirmat că, respectându-şi sloganul de campanie, nu le-a promis oamenilor imposibilul, ci doar că lucrurile asumate prin programul de guvernare USL vor fi duse la îndeplinire. Iar aici se regăsesc şi indexarea pensiilor şi creşterea salariilor bugetare.

„Eu nu pot să promit oamenilor imposibilul, acesta fiind, de fapt şi sloganul meu: Eu fac, nu promit! Dar le-am spus că soluţiile pentru toate aceste nemulţumiri se regăsesc în programul de guvernare USL: şi indexarea pensiilor şi creşterea salariilor funcţionarilor publici. De aceea este important ca Guvernul USL să intre în funcţiune cât mai repede după 9 decembrie”, a concluzionat Maria Grapini.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

16 comentarii pentru acest articol

bla bla a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 08:46 )

E tot mai clar ca derahat.ro a devenit o fituica electorala. Trist …

Liviu a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 09:02 )

Tovarasa grapini ce schimbare vor oameni nu guvernul usl e la putere?

Marin a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 09:42 )

Grapini stie si ea ca nu va ajunge in parlament si incepe sa spuna niste tampenii, ea crede ca noi timisorenii punem botu’ la ce zice! In primul rand sa si plateasca angajatii sa vorbeasca frumos cu ei si sa i respecte, dupa ce invata sa fie om cu proprii angajati dupaia sa vina in fata electoratului sa ceara un vot! Multi de la Pasmatex nu va voteaza stimata doamna mincinoasa!

Raoul a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 09:42 )

Ati început sa scrieti frumos de Grapini ? Cât cotizeaza? E o rusin aceasta fițuica, ca ziar nu se poate numi.Puteti scrie cât vreți ca Timisorenii nu votează cu Dan Voiculescu, alias Felix Motanul!

Gabriela Horvath a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 12:10 )

Il susțin pe Marius Dugulescu, eu nu vreau schimbare in rău , sunt multumita de implicarea deputatului Dugulescu in zona, e primul politician care a fost disponibil pentru cetățeni si a ajutat atâta lume, copii si bătrâni.DUGULESCU DEPUTAT !!!

comentariu a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 12:28 )

Iara o sa faca madam Grapini 1% :))

@gabriel horvath a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 12:31 )

spune-mi si mie, te rog, cu ce a ajutat dugulescu, la modul concret, oamenii de pe respectivul colegiu? chiar sunt curios. mie mi-ar fi rusine sa ma lansez cu astfel de comentarii, chiar si daca as fi sustinatorul lui dugulescu, acelasi care a sarit dintr-un partid in altul mai ceva ca o trista de pe calea aradului. poate ca a propus legi in parlament, asta se poate, pentru ca cu asa ceva se ocupa un parlamentar, nu cu altceva.

melescanu gigel a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 12:55 )

Eu votez Grapini ca mi-a cumparat bilet la teatru pe gratis

Bojin a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 14:54 )

Doamna Grapini, ce schimbare? Nu este USL-ul la guvernare???

Gabriela Horvath a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 15:14 )

Se vede ca nici măcar nu stai in colegiul 3, nu știu cum votezi cu Grapini dar mă rog……Daca locuiai in col 3 ai fi primit un pliant de la dl deputat in care e scris ce a făcut:

-34 întâlniri cu cetăţenii din zonele Elisabetin, Complex, Baba Dochia, Buziașului, Soarelui, Girocului, Calea Șagului, Steaua pe durata întregului mandat

– 14 şcoli, grădiniţe şi licee reabilitate (peste 10 miliarde lei vechi)

– 2 spitale cu finanţare aprobată pentru modernizare şi dotare cu aparatură medicală (prin fonduri externe)

-17 lăcaşuri de cult reabilitate (peste 9 miliarde lei vechi)

– 15 000 perechi de încălţăminte pentru toţi copiii colegiului 3 (proiect internaţional)

-30 000 exemplare ale raportului de activitate tipărite anual

-3 ediţii ale evenimentului “Crăciunul Copiilor din Colegiul 3”

-4 ani de consiliere juridică gratuită, audienţe parlamentare şi de administraţie publică

@Gabriela Horvath a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 15:23 )

scolile si gradinitele nu aveau cum sa fie reabilitate prin vreun efort al dugulescului, la fel si spitalele. la fel si lacasurile. iar chestia asta xu 15 mii de perechi de pantofi ma pune serios pe ganduri. as fi curios sa vad un decont. eu as lasa-o mai moale cu astea, chiar daca as fi vreun fan de-al lui sau chiar el. un parlamentar gandeste legi, nu altceva.

Grapini Plugini Costiel a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 16:22 )

ieu votiez cu duamna ca-i di pi la noi

Aurel a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 16:30 )

Madama isi face campanie in scoli si licee ca cica are o carte de lansat. PSD si legea, baba si mitraliera

maria a spus: (noiembrie 29th, 2012 at 18:25 )

da, doamna isi face campanie in scoli sprijinita de primarul Robu, Oare ei nu cunosc legea electorala care interzice asa ceva sau fiind sub obladuirea primarului si cu sprijinul conducerii Liceului Azur pot scoate chiar si elevii seralisti, deci votanti, dela ore ca sa ii aplaude. Rusine ! Aviz inspectoratului~

@Gabriel Horvath a spus: (noiembrie 30th, 2012 at 11:17 )

de data asta nu mai esti nici macar amuzant. ce naiba, aia e reclama lui din ziua de vest. ba da voi ne credeti chiar prosti. sti care e tragedia, personajul asta de desen animat are sanse mari sa intre in parlament, asta e tragedia. restul e can can.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

“Dragă Paula” revine. Alexandru Iovescu îi explică viceprimariței propunerea lansată cu terenul cu jocuri de noroc

Sintagma folosită de reprezentanții administrației județene cu ocazia disputei pe tema parcării din zona Spitalului Județean, “Dragă Paula” e din nou folosită, de această dată după răspunsul Paulei Romocean pe tema propunerii legate de cedarea unui teren de cinci hectare pentru gruparea jocurilor de noroc din Timișoara. Dacă în răspunsul ei, Romocean vorbea despre PSD...
Citeşte tot articolul Citeste articolul “Dragă Paula” revine. Alexandru Iovescu îi explică viceprimariței propunerea lansată cu terenul cu jocuri de noroc
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Reșița și Dumbrăvița s-au ținut reciproc în șah

CSC Dumbrăvița a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul amical disputat pe terenul colegei de eșalon CSM Reșița. A fost a doua remiză albă consecutivă din amicale pentru formația timișeană, după cea de săptămâna trecută, cu Szeged-Csanad Grosics Akademia II. Căldura și-a pus amprenta pe jocul celor două echipe. Prima repriză s-a încheiat la egalitate,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reșița și Dumbrăvița s-au ținut reciproc în șah
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Doi campioni mondiali la robotică îşi continuă studiile la Universitatea Politehnica Timișoara. Au ales nou înfiinţata Facultate de Robotică, Inteligență Artificială și Sisteme Autonome

După ce au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Campionatul Mondial FIRST Tech Challenge, doi dintre cei mai valoroși tineri pasionați de robotică din România au ales să-și continue studiile la Universitatea Politehnica Timișoara. Levi Silaghi și Nicole Balbierer, liderii tehnici ai echipei CSH a Colegiului Național Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doi campioni mondiali la robotică îşi continuă studiile la Universitatea Politehnica Timișoara. Au ales nou înfiinţata Facultate de Robotică, Inteligență Artificială și Sisteme Autonome
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Constructorul a finalizat decopertarea terenului pe toată lungimea viitoarei Centuri Vest Timișoara

Constructorul care se ocupă de realizarea Centuri Vest de ocolire a Timișoarei a anunțat că operațiunea de decopertare a terenului este aproape de final, iar traseul viitoarei centuri, cu câte două benzi pe fiecare sens, este deja conturat. Pe lângă lucrările care se desfășoară în mod curent la terasamente, structuri, podețe și relocări de utilități,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Constructorul a finalizat decopertarea terenului pe toată lungimea viitoarei Centuri Vest Timișoara

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Municipalitatea timișoreană a anunțat că au fost finalizate lucrările de amenajare pentru 70 noi locuri de parcare în zona Lipovei. Acestea sunt situate pe strada Luminița Boțoc și au fost realizate după demolarea vechilor garaje de acolo. Astfel, după demolarea vechilor garaje, echipele SDM au amenajat în zona respective și carosabilul, trotuarele și accesele. Urmează...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În zona Lipovei au fost realizate 70 de noi locuri de parcare/Foto
Aquatim continuă și în lunile de vacanță programul de educație nonformală de la Muzeul Apei Timișoara, printr-o serie de activități dedicate grupurilor organizate de copii – cluburi, școli de vară și programe afterschool. Programul lunii iulie include două tipuri de activități. „Ștafeta Apei” propune jocuri de echipă și provocări interactive prin care copiii descoperă importanța...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim oferă noi activități pentru copii la Muzeul Apei
Într-o perioadă în care rafturile magazinelor sunt pline de produse fabricate în serie, iar viteza de producție a devenit, de multe ori, mai importantă decât calitatea ingredientelor, există încă locuri în care pâinea este făcută așa cum era odinioară: cu răbdare, cu respect pentru proces și cu convingerea că lucrurile bune nu pot fi grăbite....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Romavyctor Pan – Când pâinea nu este doar un aliment, ci o întoarcere la gustul autentic al Banatului
După ce au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Campionatul Mondial FIRST Tech Challenge, doi dintre cei mai valoroși tineri pasionați de robotică din România au ales să-și continue studiile la Universitatea Politehnica Timișoara. Levi Silaghi și Nicole Balbierer, liderii tehnici ai echipei CSH a Colegiului Național Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doi campioni mondiali la robotică îşi continuă studiile la Universitatea Politehnica Timișoara. Au ales nou înfiinţata Facultate de Robotică, Inteligență Artificială și Sisteme Autonome
Constructorul care se ocupă de realizarea Centuri Vest de ocolire a Timișoarei a anunțat că operațiunea de decopertare a terenului este aproape de final, iar traseul viitoarei centuri, cu câte două benzi pe fiecare sens, este deja conturat. Pe lângă lucrările care se desfășoară în mod curent la terasamente, structuri, podețe și relocări de utilități,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Constructorul a finalizat decopertarea terenului pe toată lungimea viitoarei Centuri Vest Timișoara
Consilierul local timișorean Roxana Iliescu vine cu o propunere total diferită față de soluțiile propuse până acum pentru abordarea sălilor de jocuri din oraș. Ea a anunțat că va iniția unui referendum local, la care cetățenii să spună dacă vor sau nu eliminarea jocurilor de noroc din oraș. Vă reamintim că propunerea Primăriei Timișoara legată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consilierul local Roxana Iliescu inițiază un referendum local pe tema scoaterii păcănelelor din Timișoara
CSC Dumbrăvița a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul amical disputat pe terenul colegei de eșalon CSM Reșița. A fost a doua remiză albă consecutivă din amicale pentru formația timișeană, după cea de săptămâna trecută, cu Szeged-Csanad Grosics Akademia II. Căldura și-a pus amprenta pe jocul celor două echipe. Prima repriză s-a încheiat la egalitate,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reșița și Dumbrăvița s-au ținut reciproc în șah
În fiecare redacție există un viitor pacient. Poate tocmai de aceea presa locală scrie atât de greu despre sistemul medical. Nu spun că evită. Nu spun că tace. Dar mă întreb dacă nu cumva aici independența jurnalistului este pusă la cea mai grea încercare. Despre politicieni este ușor să scrii. Despre administrație, la fel. Cel...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pacientul din redacție
Viceprimarul Ruben Laţcău anunţă că, în luna august Societatea de Tranpsort Public Timişoara (STPT) va demara operațiunile pentru frezarea liniilor de tramvai. Aceste intervenţii vor reduce vibrațiile și zgomotul, care îi afectează atât pe călători, cât și pe cei care locuiesc în apropierea liniilor. După ce în luna aprilie STPT a testat un echipament special...
Citeşte tot articolul Citeste articolul STPT începe în luna august frezarea liniilor de tramvai. Operațiunile vor reduce vibrațiile și zgomotul
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.