Stirile din ziua: 2 ianuarie 2015

A fost si Timisoara „rosie” odata

Oraș care a votat dintotdeauna cu dreapta, Timișoara a avut o scurtă rătăcire în primăvara anului 2014. Atunci când PSD a câștigat lejer atât alegerile europarlamentare, dar și un scrutin parțial pe Colegiul III. Ar exista totuși o explicație pentru această defecțiune, dincolo de campania execrabilă a PNL: prezența la vot a fost sub 20%. În toamnă, Timișoara avea să se răzbune cu vârf și îndesat la alegerile prezidențiale.

Top