Stadionul Dan Paltinisanu, liber la inchiriat de la 30.000 lei / luna! CJ Timis face licitatie

Consiliul Județean Timiș se pregătește de licitația pentru închirierea stadionului „Dan Păltinișanu”. Contractul de folosință gratuită al ACS Poli va expira în două săptămâni. Acum a fost stabilită și suma de la care se va pleca la viitoarea licitație, înțelegerea cu noul chiriaș urmând să fie valabilă doi ani.

stadion acs poli

În 2012, Consiliul Județean Timiș a acordat folosința gratuită a stadionului „Dan Păltinișanu” pe un termen de patru ani, respectiv până la data de 2 august 2016, Asociației Club Sportiv Poli Timișoara. În luna mai, CJ Timiș a anunțat că vrea să scoată la licitație închirierea arenei de peste 55.000 metri pătrați, cu exact 32.821 locuri pe scaune. „Date fiind prevederile legale în vigoare, închirierea stadionului, ca bun imobil din domeniul public al Județului Timiș se poate face doar prin licitație publică (…) Totodată se impune darea în administrare a stadionului către Direcția de Prestări Servicii Timiș, care va trebui să asigure (…) și întreţinerea stadionului (curăţenie spaţii interioare şi exterioare, managementul deşeurilor, încălzire, climatizare, utilităţi, iluminat spaţii interne, întreţinere nocturnă, pază, etc.); întreţinerea gazonului; realizarea lucrărilor de întreţinere şi de investiţii şi să efectueze toate reparaţiile necesare pe toată durata închirierii stadionului, cu excepţia celor care, conform contractului de închiriere, sunt în sarcina locatarului; verificarea în permanenţă a stării bunurilor şi modul de administrare a acestora de către locatar”, se preciza în proiectul respectiv. Contractul ar urma să fie încheiat pe doi ani, timp în care Consiliul Județean Timiș va putea închiria stadionul pentru organizarea de alte evenimente sportive și/sau cultural-artistice.

În primul plen „de lucru” al noului consiliu județean, programat vineri, 22 iulie, aleșii vor avea de adoptat o nouă hotărâre care să stabilească un preț de pornire pentru licitația care urmează să fie aibă loc. „Propunerea tarifului are la bază fundamentarea Direcţiei de Prestări Servicii Timiş şi fundamentarea Direcţiei Buget Finanţe”, se precizează în noul proiect, iar suma calculată este de 30.000 lei/ lună, cu tot cu TVA. La acești bani se adaugă plata utilităților, care va fi facturată separat. Rămâne de văzut cine se va prezenta la această licitație, asta și în condițiile în care, în ultimele zile, se discută tot mai intens despre rămânerea în prima ligă a lui Poli Timișoara și preluarea echipei de către un investitor privat. Viorel Tudose a declarat că nu este interesat ca autoritățile locale și județene să dea vreun ban pentru echipa de fotbal. „Din capul locului vă spun că nu mă interesează banul public. Consider că aceasta este o capcană, cea a banului public virat la echipele sportive. Singura mea pretenţie este legată de asigurarea infrastructurii sportive pentru echipa de fotbal”, a spus categoric omul de afaceri.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

++ a spus: (iulie 15th, 2016 at 15:50 )

Enoriasii il inchiriaza ca sa joace singuri in L2-a pe DP, numai ca sa-l oftice pe Lae!

soryn a spus: (iulie 15th, 2016 at 17:29 )

o porcarie … un jeg de stadion, in care faci icter daca trebuie sa folosesti buda, sau daca te prinde ploaia nu ai unde sa te ascunzi, trebe sa platesti 5 lei pentru o cloaca de suc pus in pahare din sticle de 2 litrii, si tu ceri chirie … pentru un teren viran, inconjurat de pamint batatorit si bucati de beton iesite din pamint … darimati-l si dati-le cristestilor terenul sa mai faca si ei un ban saracii, ca nu mai au ce vinde … parca toti idiotii s-or strins in Timisoara de la primar la ultimul „functionar” al acestui jeg numit stat …
imbogatiti-va idiotilor, pe spatele timisorenilor … ca doar de aia v-au ales …

soryn a spus: (iulie 15th, 2016 at 17:51 )

PS: dar peretii aia imputzitzi… si plini de mucegai … numita sala olimpia ,de ce nu cereti chirie, acolo castigati! … pai cite echipe falimentare se pregatesc acolo? … pai de ce sa discriminati , cite echipe de handbal, baschet, futsal, sint … de acolo se scoate purcoiul de bani …
Va rugam nu faceti discriminari, parca si echipa Timba, o schipa „sustinuta” de un anumit om politic, isi desfasoara activitatea la aceasta sala, ia sa le cereti si la astia vreo 10.000 pe luna, asa … sa nu facem discriminari …
sint curios cit o sa se ceara chiria pe acea sala „fantoma” care trebuia anul trecut in iulie sa se tina campionatul de baschet feminin … sper macar ca nepotii mei sa prinda inaugurarea … probabil domn primar s-a dus in singapore sa vada cum arata acolo o sala de 2500 de locuri … probabil ca parlitii aia nici nu au o asa sala „polivalenta” cum se construieste la Timisoara de 6 ani …

anteconbega a spus: (iulie 16th, 2016 at 08:53 )

Să-l închirieze Grundeanu, că pe 20 septembrie e ziua lui Ponta, şi să înfiinţeze o grădină zoologică ambulantă. (Băsescu – 2002: „Ponta e un maimuţoi”)

INO a spus: (iulie 16th, 2016 at 11:24 )

NOW! DACĂ POLI RĂMÂNE ÎN PRIMA LIGĂ ESTE NORMAL SĂ NU SE IA NICI O CHIRIE!!ȘI CHIAR DACĂ VINE ACEST INVESTITOR TOT NU AR TREBUI SĂ LE CERȘEASCĂ VREO CHIRIE MĂCAR ATÂT SĂ FACĂ ȘI CJ PENTRU ECHIPA ASTA DE NEAJUTORAȚI!!!!!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!

george a spus: (august 4th, 2016 at 01:04 )

Soryne,eu unul m-am saturat sa citesc postarile unor „specialisti” ca tine.Vorbiti dupa ureche,fara o minima documentare.Si sunteti multi,fratilor.Uite unde spui neadevaruri.
1.Sala Olimpia a fost renovata anul trecut si arata f bine in interior si nu asa cum o prezinti.
2. Vad ca habar nu ai cine este proprietarul salii in constructie.Crezi ca este primaria sau CL? Sunt convins ca asa crezi.Ei bine,afla ca este UPT, pe banii UPT.Implicarea dlui Robu este pur formala,ca fost rector,el incercand sa impulsioneze mersul lucrarilor.Din pacate,constructorul este in insolventa de aprox un an.Din pacate si pt tine,ca spui prostii,fara sa cunosti starea de fapt !!!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Primarul Dominic Fritz vorbește despre ce se va întâmpla în continuare

După ultimele evenimente care au culminat cu legiferarea „amendamentului Fritz”, încă primarul Timișoarei a vorbit despre ce va urma, promițând că va rămâne un timișorean implicat. „Vă mulțumim pentru toată susținerea. Va promitem că nu ne oprim! Am primit mii de mesaje în ultimele zile: ce se întâmplă mai departe? M-am întâlnit azi cu prieteni,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primarul Dominic Fritz vorbește despre ce se va întâmpla în continuare
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Dominic Fritz continuă lupta și după pierderea mandatului de primar: ”Eu rămân timișorean”

La scurt timp după ce Legea ANI a fost publicată, principalul vizat de amendamentul pierderii mandatului inclus în actul legislativ, Dominic Fritz, ne anunță că nu se lasă și rămâne la Timișoara, dar și președinte al USR. Din septembrie, conducerea primăriei va fi preluată de cei doi viceprimari, mai subliniază acesta. În ceea ce privește...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz continuă lupta și după pierderea mandatului de primar: ”Eu rămân timișorean”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Șomo Kickboxing Timișoara lansează proiectul „Din cartier către Cupa Mondială”

Clubul Sportiv Șomo Kickboxing Timișoara pornește în această toamnă proiectul „Din cartier către Cupa Mondială”, o inițiativă care aduce împreună performanța sportivă și activitățile dedicate comunității locale. Proiectul este finanțat de Municipiul Timișoara prin Sport Club Municipal Timișoara. Șomo Kickboxing lucrează în prezent cu peste 120 de copii, organizați pe grupe de vârstă și nivel...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Șomo Kickboxing Timișoara lansează proiectul „Din cartier către Cupa Mondială”
ISHO Timișoara

Social vezi arhiva Social

Comunele Sânmihaiu Român și Șag vor fi legate de Timișoara prin transport metropolitan

Mai multe linii de transport public revin pe traseul de pe Calea Martirilor

Începând de luni, 31 august, liniile 15, 16, E3 și M3 au revenit la traseele normale, mai devreme decât era prevăzut inițial, odată cu finalizarea lucrărilor desfășurate pe Calea Martirilor, anunță Societatea de Transport Public Timișoara. Mijloacele de transport care deservesc aceste linii nu mai circulă pe traseele deviate stabilite temporar pe durata lucrărilor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mai multe linii de transport public revin pe traseul de pe Calea Martirilor

Economic vezi arhiva Economic

Centura Vest Timișoara a ajuns la 15% din total

Șantierul de realizare a Centurii Vest, de ocolire a Timișoarei, singura bucată rămasă de construit, a ajuns la 15 la sută din total. Mobilizarea constructorului este una bună, spune Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, care a mers pe șantier, personal, pentru a vedea cum decurge investiția. Vizita vine după ce, în urmă cu o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Centura Vest Timișoara a ajuns la 15% din total

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Începând de luni, 31 august, liniile 15, 16, E3 și M3 au revenit la traseele normale, mai devreme decât era prevăzut inițial, odată cu finalizarea lucrărilor desfășurate pe Calea Martirilor, anunță Societatea de Transport Public Timișoara. Mijloacele de transport care deservesc aceste linii nu mai circulă pe traseele deviate stabilite temporar pe durata lucrărilor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mai multe linii de transport public revin pe traseul de pe Calea Martirilor
Clubul Sportiv Șomo Kickboxing Timișoara pornește în această toamnă proiectul „Din cartier către Cupa Mondială”, o inițiativă care aduce împreună performanța sportivă și activitățile dedicate comunității locale. Proiectul este finanțat de Municipiul Timișoara prin Sport Club Municipal Timișoara. Șomo Kickboxing lucrează în prezent cu peste 120 de copii, organizați pe grupe de vârstă și nivel...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Șomo Kickboxing Timișoara lansează proiectul „Din cartier către Cupa Mondială”
Compania CFR a anunțat că începând de luni, 31 august, ora 16:50, circulația feroviară se redeschide pe tronsonul Lugoj – Timișoara Est, aferent Lotului 2 al proiectului „Modernizarea liniei feroviare Caransebeș – Timișoara – Arad”. În această etapă sunt puse în exploatare aproximativ 51 km de fir de cale ferată nou modernizat și electrificat, precum...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Circulația feroviară se redeschide între Lugoj și Timișoara Est, deocamdată pe un singur fir
După ultimele evenimente care au culminat cu legiferarea „amendamentului Fritz”, încă primarul Timișoarei a vorbit despre ce va urma, promițând că va rămâne un timișorean implicat. „Vă mulțumim pentru toată susținerea. Va promitem că nu ne oprim! Am primit mii de mesaje în ultimele zile: ce se întâmplă mai departe? M-am întâlnit azi cu prieteni,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primarul Dominic Fritz vorbește despre ce se va întâmpla în continuare
Experți internaționali discută despre sustenabilitatea și decarbonizarea mediului construit la ASHRAE Region XIV EUROPE Conference Regional Chapters 2026, eveniment organizat în Timișoara. În perioada 3–6 septembrie 2026, Timișoara găzduiește ASHRAE Region XIV EUROPE Conference Regional Chapters 2026 (Conferința Regională a Filialelor ASHRAE din Regiunea XIV – Europa; CRC 2026), eveniment internațional organizat sub egida ASHRAE...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT va fi din nou gazda unui eveniment internațional important la început de septembrie
Lucrările de reasfaltare a Căii Martirilor au fost finalizate și circulația reluată. O intersecție importantă a fost reconfigurată, circulația dinspre Spitalul Județean se va face acum mai ușor. La pachet cu asfaltarea au fost refăcute și trotuarele, iar ulterior vor fi plantați și arbori pe marginea drumului. ”Am luat și măsuri pentru a reduce aglomerația,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A fost redeschisă circulația pe Calea Martirilor după reasfaltare/FOTO
Șantierul de realizare a Centurii Vest, de ocolire a Timișoarei, singura bucată rămasă de construit, a ajuns la 15 la sută din total. Mobilizarea constructorului este una bună, spune Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, care a mers pe șantier, personal, pentru a vedea cum decurge investiția. Vizita vine după ce, în urmă cu o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Centura Vest Timișoara a ajuns la 15% din total
Această săptămână aduce și livrarea primului tramvaie de dimensiuni mai mici, care vor circula pe anumite trasee din Timișoara, unde garniturile deja achiziționate cu bani europeni nu pot circula. Este un lot de 10 unități, realizate tot de furnizorul ”clasic” al orașului, Bozankaya. Noile tramvaie vor ajuta la un transport public mai bun. ”Sunt investiții...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timișoara sosește primul tramvai de dimensiuni mai mici. Vor circula pe linia 7 și 9
Ranko Szuhanek își lansează, la Timișoara, volumul The Risk Assessment in Chess, publicat de prestigioasa editură Chess Informant, în cadrul unui eveniment organizat de Fundația Politehnica și Universitatea Politehnica Timișoara. Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara îl felicită pe autor pentru această realizare editorială deosebită și își exprimă aprecierea pentru contribuția sa...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Maestrul Internațional de șah Ranko Szuhanek își lansează la Timișoara volumul The Risk Assessment in Chess
Ambalajele și deșeurile reciclabile din sticlă, plastic și metal, hârtie și carton sau deșeurile reziduale – fiecare în compartimentul de colectare dedicat. RETIM reamintește locuitorilor din Zona 0 și Zona 1 Timiș regulile de colectare separată și prezintă proiectul pilot pentru deșeurile biodegradabile din 9 piețe din Timișoara. Colectarea separată începe cu un gest simplu:...
Citeşte tot articolul Citeste articolul RETIM: Colectarea separată corectă începe cu recipientul potrivit
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.