Antena 3 afecteaza grav sanatatea PNL. Inclusiv a PNL Timis

Un recent sondaj de opinie prezentat, culmea, chiar de Antena 3 relevă prăbușirea absolut dramatică a PNL în București. De fapt, în Capitală, liberalii nu se mai bat cu PSD, nici măcar cu USR-ul lui Nicușor Dan, fiind într-un picaj care-i poate aduce lângă ALDE și PMP. Cifrele referitoare la preferințele bucureștenilor pentru alegerile parlamentare sunt următoarele: PSD – 40%; USB-USR – 24%; PNL –16%; ALDE – 7%; PMP – 6%, restul formațiunilor, inclusiv noua „vedeta” PRU, fiind cotate sub 3%. Marius Pieleanu, directorul Avangarde, institutul care a realizat sondajul, a explicat că electoratul PNL pleacă masiv spre USR, lucru care s-ar întâmpla și la nivel național. Sociologul, de altfel invitat cvasi-perament la Antena 3, a precizat că USR va reuși cu certitudine să depășească pragul de 5% pentru a deveni partid parlamentar.

Cristian Busoi 1

Ce n-a spus Pieleanu e motivul pentru care PNL pierde teren în fața USR, mai ales în capitală. Sau motivele. Or, unul dintre ele e clar ca bună ziua, nu trebuie să fii nici analist, nici Cristoiu ca să nu-l observi. De ceva timp, Organizația București este condusă de Cristian Bușoi, fost președinte al PNL Timiș, dar și fost deputat de Timiș. Acest Bușoi, altfel personaj cu carisma unui fund de autobuz, a ales ca, mai în fiecare seară, să se bată pe burtă cu Gâdea și alte „vedete” Antena 3. Pe bani sau nu nici că mai contează, Bușoi fiind unul dintre cei mai bogați politicieni. Altceva însă contează, și anume că prezențele sale prea dese la Antenă nu doar că nu fac bine PNL, dar îi fac mult rău. Și mă explic.

„Pitecantropul” care belește toată ziua ochii la Antena 3 nu va vota cu PNL, oricât s-ar da Bușoi pe lângă Gâdea. Chiar și dacă ar face șpagaturi alături de Badea. El, „antenistul” cu creierul bine spălat, știe câteva lucruri. Puține și fixe. Băsescu este rău, Iohannis este urmașul lui Băsescu și este poate chiar mai rău. Normal că și PNL, partidul lui Iohannis, este rău și nu poate fi votat. Nu mai vorbesc de Guvernul Cioloș, diabolic de-a dreptul și vândut străinilor, guvern susținut tot de PNL. Ce să mai spui de Justiție și DNA, care ar trebui desființate, fiindcă l-au băgat în pușcărie pe „Domnul Profesor Dan Voiculescu”, acest martir al neamului românesc? În plus, cine susține arestările DNA în Parlament? Evident, PNL! Să mai spun că la PNL este și Emil Boc, cel care a tăiat pensiile și salariile românilor? Prin urmare, nicio șansă ca fanii Antenei să meargă la vot pentru PNL. Atâta timp cât au la îndemână PSD și „limbricii” din jurul acestuia: ALDE, PRU etc.

„Deci doar nu face bine PNL prezența lui alde Bușoi la Antena 3. De unde și faptul că-i face rău?”, o să întrebați acum. Simplu. PNL se bate pe un electorat de dreapta care a fost dintotdeauna contra PSD. Un electorat care are și un segment mai radical, dacă pot să spun așa. Acel segment nu va vota niciodată un partid ai cărui lideri se lăfăie în studiourile Antena 3. Ori nu va merge la vot, ori caută un alt partid anti-PSD. Personalizat acum de USR-ul lui Nicușor Dan. Aceasta e explicația pe principiul vaselor comunicante pentru care PNL pierde din electorat pe seama USR. Totul, pe motiv de Antena 3. Și chiar nu-i nicio mare filozofie aici. E un lucru simplu care ar trebui să-l știe chiar și un insipid ca Bușoi.

Ben Oni Ardelean senator PNL (9)

Povestea nu se termină însă la București, ci ajunge și la Timișoara. Un alt personaj care stă seară de seară la gât cu Gâdea este Ben Oni Ardelean, senator liberal de Timiș. Acesta se și laudă pe contul personal de Facebook cu desele sale prezențe printre lingăii lui Felix. Și în Timișoara însă există acel segment de electorat de dreapta radical, căruia mai bine își taie mâna decât să voteze un amic al lui Gâdea. În aceste condiții, Marilen Pirtea și Nicolae Robu pot să se dea peste cap cât or vrea: acel electorat, care altfel ar vota cu PNL, tot nu se va duce să pună ștampila pe o listă pe care figurează numele lui Ardelean; momentan pe locul II la Camera Deputaților, după Pirtea.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

8 comentarii pentru acest articol

Gaudeamus a spus: (septembrie 7th, 2016 at 20:50 )

Pe ordinea de zi a Consiliului local urmeaza o Hotarare privind semaforizarea lu Robu. Acum sa vad cum vor vota cei ce critica acest oribil sistem de semaforizare. Hai ipocritilor la vot !

Cititor a spus: (septembrie 7th, 2016 at 21:59 )

Dle Ino, termenul de pitecantrop cu care ati gratulat publicul Antenei 3 arata un dispret nejustificat la adresa celor ce va citesc si in acelasi timp urmaresc acest post tv. E o moda in a fi de dreapta, dar trebuia sa fii tu insuti, la randul tau, pitecantrop sa nu intelegi ca fuziunea cu pdl a dus la scorul actual al asa-zisului pnl. Romanul obisnuit nu i a uitat pe basescu, blaga, boc, udrea, roberta etc.

edu a spus: (septembrie 8th, 2016 at 00:43 )

hai domne, mai rau ca alin popoviciu nu e nimic. cancerul in PNL Timis e Popoviciu, ala dauneaza, publicul liberal dur nu se uita la antena 3, deci nu prea stie cine sunt in emisiunile lu gadea

Bobby a spus: (septembrie 8th, 2016 at 12:59 )

Obi wan Kenobi ăsta de PNL, așa zis deputat de Timiș, n-a mișcat nimicpentru oraș și județ în mandatul actual (nici în celălalt) zbătându-se doar pentru propriile lui interese. Acum se perindă pe la Latrina 3 doar-doar o fi băgat în seamă de cineva, să știe tăt natul că el chiar există, nu-i ca baba din fereastră, scoasă la geam la ziua pensiei. Orice-ar face Obi, nu cred că va mai intra e listele PNL-ului, un partid care nu cred că va mai intra în Parlament. Acest partid (al cărui membru alm fost până în 2012) e deja pus pe butuci de alde Gorghiu și Blaga, lideri care nu pricep absolut nimic din ce se petrece în jur. Eu unul, fost liberal cu carnet, nu mai am de gând să-i votez. N-am chef să dau peste o listă cu Vasile Blaga și Obi-wan Kenobi și alte personaje sinistre. Așa vor proceda mulți. Să vedem cum se vor lamnta liberalii imediat după exit polls.Și-au făcut-o cu mâna lor aducând în față astfel de „lideri”, caricaturi precum Bușoi, lăsându-i să se zbenguie pe la Latrine.

Rumburak a spus: (septembrie 8th, 2016 at 13:00 )

aceasta campanie larg utilizata de „securisti” dupa revolutie are efectul contrar, s-a vazut si la turul 2 cind „asistatii” lui ponta au stat acasa pentru ca era inutil sa isi mai miste curul pina la sectia de votare pentru ca oricum favoritul lor cistiga..

mihaitm a spus: (septembrie 8th, 2016 at 15:01 )

Acelasi text idiot al acelorasi indivizi spalti pe creier ,dar cu solutia b1tv. Mai ziarist de terasa, care este diferenta dintre antena 3 si b1tv? Haideti sa facem un scurt exercitiu de logica. Antena 3 este malefica fiindca apartine unui securist rau si veros. Adevarat. B1tv care apartine unei familii la fel de securiste si la fel de veroase, lido, rex, continental este buna fiindca a luat apararea unui securist , basescu , reprezentant comercial anvers, pentru memoria voastra scurta. Halal verticalitate si onestitae profesionala.Afirma mai sus cineva, pnl este in picaj din cauza asocierii cu pdl, partidul mult iubitului vostru basescu. Aceasta este problema si nu aparitiile la a3 ale lui Busoi.Hotarati-va , votantul de dreapta este informat si decide relativ informat sau decide in virtutea acestui criteriu absolut subiectiv aparitia la a3 sau b1tv. Tot mai penibili!!!!

vasile coiovici a spus: (septembrie 8th, 2016 at 21:31 )

@mihaimh: ai niste fracturi de logica gen pitecantop.
la ce jeguri reprezinta pnl, caut sa inteleg care-i chestia cu ala de la usr de o arde cu putin, cat de tare, si care-i substanta la tot ce face nicusor. ca sa stiu daca ma duc la vot.

sa tot scoti in fata curu de autobuz ( deci nu merge la bucuresti da e bun pentru colonia cu olteni) tine de tampenie sau de conspiratii cu securisti si latrine.
sugeti pl, tot mai ajungem la kalasnikoave, jeguri de regateni ce sunteti. cu sau fara …

anteconbega a spus: (septembrie 9th, 2016 at 17:36 )

Dl Vasil Coiovici are o debordantă exprimare verbală, aproape testiculară. Să fie primit. Oricum, Nicuşor Dan are deja, conform sociologului Pieleanu Pilii, un anticipat grup parlamentar în viitorul Parlarment pesedist-aldisto-udemerist, o Patagonie regăţeneasco-gorjenească. Călin Dobra preşedinte!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Sorin Şipoş, convins că PSD, în pofida declaraţiilor publice, nu pleacă de la guvernare: “Aceasta este moneda lor de șantaj”

Preşedintele USR Timiş, Sorin Şipoş, este convins că PSD nu va ieşi la guvernare, în pofida tot mai deselor declaraţii pe care liderii acestui partid le fac în acest sens. În sprijinul afirmaţiei sale, Şipoş aduce inclusiv un recent sondaj de opinie, potrivit căruia, în majoritate covârşitoare, alegătorii PSD nu doresc ca partidul lor favorit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Şipoş, convins că PSD, în pofida declaraţiilor publice, nu pleacă de la guvernare: “Aceasta este moneda lor de șantaj”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Victorie timișoreană în Danemarca, la o competiție importantă din calendarul K1

Timișoreanul Robert Moldoveanu câștigă în promoția Gladius World Series într-un meci puternic împotriva turcului Omer Kavakli. Lupta s-a desfasurat la categoria lightweight, într-o importantă gală de arte marțiale, după reguli de K-1 profesionist, disputată în Danemarca, iar dupa 3 runde intense, Robert s-a impus prin decizie unanimă 3-0. Sportivul de la clubul Knock Down Timișoara...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victorie timișoreană în Danemarca, la o competiție importantă din calendarul K1
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Prădător sexual periculos: violator și cercetat pentru pornografie infantilă

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Timișoara, au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 58 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de pornografie infantilă în formă agravantă și continuată. Din probatoriul administrat a reieșit faptul că,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prădător sexual periculos: violator și cercetat pentru pornografie infantilă

Economic vezi arhiva Economic

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii de la Pesa, achiziționate de România, cu fonduri europene. Acestea se adaugă curselor care vor fi efectuate cu graniturile Alstom Coradia. În urma contractului respectiv, un număr de 62 de trenuri realizate de cei de la Pesa Bydgoszcz vor ajunge...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Preşedintele USR Timiş, Sorin Şipoş, este convins că PSD nu va ieşi la guvernare, în pofida tot mai deselor declaraţii pe care liderii acestui partid le fac în acest sens. În sprijinul afirmaţiei sale, Şipoş aduce inclusiv un recent sondaj de opinie, potrivit căruia, în majoritate covârşitoare, alegătorii PSD nu doresc ca partidul lor favorit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Şipoş, convins că PSD, în pofida declaraţiilor publice, nu pleacă de la guvernare: “Aceasta este moneda lor de șantaj”
Zona din cartierul Dâmbovița de aproape 2 hectare, aflată în jurul lacului Balaurul, va fi ecologizat de Primăria Timișoara. Municipalitatea intervine pentru eliminarea deșeurilor abandonate pe domeniul public și pentru reducerea vegetației crescute spontan, astfel încât zona să poată fi transformată într-un spațiu verde amenajat, accesibil locuitorilor din cartier pentru relaxare și petrecerea timpului liber....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara face curat pe terenul din jurul lacului Balaurul
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Timișoara, au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 58 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de pornografie infantilă în formă agravantă și continuată. Din probatoriul administrat a reieșit faptul că,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prădător sexual periculos: violator și cercetat pentru pornografie infantilă
În județul Timiș, sub coordonarea Prefecturii, au fost declanșate o serie de controale în teren, alături de Garda de Mediu, Poliție și Jandarmerie, în mai multe locații unde au fost identificate sau semnalate depozitări ilegale de deșeuri. Până în acest moment au fost verificate primele două locații, iar acțiunea este în continuare în desfășurare. Controalele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prefectura Timiș, împreună cu Garda de Mediu, Poliția și Jandarmeria verifică județul pentru găsirea și închiderea gropilor/FOTO
Timișoreanul Robert Moldoveanu câștigă în promoția Gladius World Series într-un meci puternic împotriva turcului Omer Kavakli. Lupta s-a desfasurat la categoria lightweight, într-o importantă gală de arte marțiale, după reguli de K-1 profesionist, disputată în Danemarca, iar dupa 3 runde intense, Robert s-a impus prin decizie unanimă 3-0. Sportivul de la clubul Knock Down Timișoara...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victorie timișoreană în Danemarca, la o competiție importantă din calendarul K1
Mișcare pentru sănătate. Universitatea Politehnica Timișoara anunță organizarea ediției a 5-a a POLI BIKE CHALLENGE, eveniment care va avea loc duminică, 26 aprilie 2026, la Timișoara, și care aduce în prim-plan sportul, spiritul de comunitate și mobilitatea urbană sustenabilă. Adresată unui public larg, de la copii și familii până la amatori și sportivi licențiați, competiția...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Să „biciclim” împreună! UPT anunță o nouă ediție a Poli Bike Challenge
Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026, 8 din 10 votanți PSD doresc ca partidul lor preferat să rămână la guvernare. În schimb, tot 8 din 10 votanți AUR vor ca PSD să plece guvernare.  Mai mulţi lideri PSD, începând cu preşedintele Sorin Grindeanu, vorbesc tot mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sondaj INSCOP despre ieşirea PSD de la guvernare. Votanţii PSD sunt clar împotrivă, votanţii AUR o doresc cu entuziasm
Cea mai nouă vedetă a pieței imobiliare timișorene a devenit, conform celor de la Imobiliare.ro, zona Take Ionescu – Tipografilor. Cenușăreasa Timișoarei rămâne, la prețuri, cartierul Freidorf, unde ar fi cele mai ieftine apartamente din oraș. Astfel, zona Take Ionescu – Tipografilor este cea mai scumpă din oraș, aici prețul mediu pentru un apartament vechi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noua vedetă a pieței imobiliare timișorene a devenit zona Take Ionescu – Tipografilor
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.