Nu face CNI, face primaria! Robu: Sala Polivalenta la stadion, cu bani de la bugetul local!

Disputa pe Sala Polivalentă de 16.000 de locuri intră într-o nouă fază. Primarul Nicolae Robu anunță că, dacă terenul din apropierea Stadionului „Dan Păltinișanu” nu e destul de bun pentru Compania Națională de Investiții, sala va fi construită de… municipalitate! Costuri estimate: 20 de milioane de euro. Durata: vreo trei ani.

Primarul Nicolae Robu nu vrea să accepte ideea construirii unei săli polivalente în comuna Giroc. El insistă pe zona viitorului campus sportiv din apropierea stadionului „Dan Păltinișanu”. „Tot încercăm să facem să prevaleze rațiunea, grija și dragostea pentru orașul nostru. Nu mă pot împăca cu ideea că un obiectiv atât de important precum sala polivalentă nu va fi în Timișoara. Nu e vorba de niciun orgoliu, este o tâmpenie fără seamă să se spună că ține de orgoliu, pentru insistența ca sala să fie în Timișoara. Voi transmite o adresă la CNI prin care voi cere să ni se comunice dacă se agreează locația pe care am propus-o pentru Timișoara, nu pentru un partid sau altul, pentru o persoană sau alta aflate acum în funcții. Dacă nu se agreează acea locație, vom realiza sala polivalentă pe bugetul local”, a anunțat, marți, edilul. Sala va avea, spune Robu, cel puțin 10.000 de locuri și va pleca de la modelul polivalentei de la Cluj.

Citește și: Dobra explica de ce Robu se opune polivalentei de la Giroc: Nu e facuta de el

Citește și: Robu: Nu cred ca vreun timisorean vrea sala polivalenta la Giroc!

Robu insistă că amplasamentul de la Giroc nu este deloc potrivit. „Dacă amplasăm sala nu știu exact unde în Giroc, vor fi o mulțime de dezavantaje. Cetățenii care participă sunt în marea lor majoritate timișoreni. Toți vor aglomera orașul pe aceeași arteră. Va fi Calea Girocului cu patru benzi, dar una singură. Plus, toate rețelele de utilități care acolo nu există”, a explicat el. Suma estimată pentru realizarea acestei investiții este de 20 de milioane de euro. „Vom da drumul la studiul de fezabilitate. Evident că este o investiție multianuală. 5, 6, 7 milioane pe an, pentru un obiectiv atât de important, putem aloca, pentru a nu frustra orașul nostru pe 100 de ani de acum înainte, Noi gândim pe termen lung, pentru binele orașului”, a completat Nicolae Robu. Un termen de finalizare? „Dacă va câștiga o firmă serioasă, se poate face în trei ani, încât până în 2021 să existe. Eu sunt convins că înțelepciunea va fi un fapt și că nu o să ajungem să facem o sală a Timișoarei și să mai facă cineva și o sală în Giroc. Există spațiu, acolo se poate amplasa și noul stadion, și bazinul olimpic, și săli de conferințe, parcări. Ca reprezentant al Primăriei Timișoara, refuz orice competiție cu oricine. Aici putem vorbi despre o competiție de logică, de rațiune. Să nu fie sala în Timișoara, eu sunt convins că niciun timișorean care ține la oraș nu poate accepta. Am încredere că timișorenii îmi vor fi alături, dacă va fi cazul”, a mai spus primarul. Banii pentru SF ar putea fi alocați chiar în acest an. La Timișoara este în construcție, de aproape șapte ani, o sală polivalentă de 3.000 de locuri, deținută în coproprietate de PMT și Universitatea Politehnică. Nu se știe când va fi gata.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

VIOLA a spus: (aprilie 11th, 2017 at 12:15 )

EU PROPUN SA SE FACA CATE O SALA POLIVALENTA IN FIECARE CARTIER TIMISOREAN. MAI MULT, CHIAR PE FIECARE STRADA. HAI, CA AVEM BANI DE SPART!

timisorean a spus: (aprilie 11th, 2017 at 12:29 )

as dori mai degraba sa vad finalizat spitalui de copii si alte investitii prioritare pentru timisoreni.
sala actuala polivalenta si cea in constructie in parteneriat cu politehnica, ar fi cam destul…deocamdata!

marean a spus: (aprilie 11th, 2017 at 12:39 )

robu asta e prea nebun. doar pt ca nu ar culege el laurii daca se face la giroc, face el o alta sala. pai mai robule in loc sa primesti banii de la guvern si sa-i lasi pe ei sa faca si tu sa folosesti banii de la bugetul local in alt scop, tu alegi ca un imbecil narcisist ce esti sa cheltui 20 de milioane de euro pentru propria-ti ambitie si mandrie?! sincer imi pare rau ca te-am votat..

VIOLA a spus: (aprilie 11th, 2017 at 12:53 )

@marean
SINCER, AI AVUT PE CINE VOTA? EU L-AM VOTAT PE ADI ORZA, SINGURUL CU EXPERTIZA ADMINISTRATIVA, CU IDEI DESPRE CUM SE CONDUCE DECENT UN ORAS DE TALIA TIMISORII. NU CA AS FI CREZUT CA VA CASTIGA, IN CONDITIILE ACTUALE DIN ROMANIA E GREU SA CASTIGI CA INDEPENDENT SI ESTE APROAPE IMPOSIBIIL SA FACI PERFORMANTA ADMINISTRATIVA FARA UN PARTID TARE IN SPATE. ASTA E TARA. BLATUL DINTRE PSD SI PNL S-A VAZUT SI DE PE LUNA. PAI CE INSEMNA UN ORZA SUSTINUT DE TOATE PARTIDELE ANTI-ROBU, COALIZATE? INFRANGEREA ROBULUI! SI PSD SI-A BATUT JOC DE TIMISORENI CU OFERTA LOR DE ANUL TRECUT, IN PERSOANA LUI BARSESTEANU.

Google a spus: (aprilie 11th, 2017 at 13:36 )

Eu zic sa construiască sala asta la Bocsig, pe tarlaua moștenită de la ma’sa și tac’su. Și sa o ridice tot cu firmele de casă ale PNL, Maratti Construct sau Prompt SA.

Nu-l ia odată DNA și pe ciudatul asta?!?!

caraneanul a spus: (aprilie 11th, 2017 at 15:49 )

pai mascariciul nu a terminat sala de la baza 2 si vrea sa faca alta. Am vazut ce bun este. Macar sa se faca oriunde, ca el n-o face nici in 7 mandate(ptui drace, am scris 7). ca de gura e bun. in rest nimic. A aruncat milioane de euro pe managementul de trafic, dar cu el ori fara era acelasi lucru. Sa vedem cine o sa-l intrebe de ce a aruncat cu banii. si nu numai pe asta. vapoare care stau, autobuze electrice care nu pot fi inscrise, etc. ,,Mai ce bun primar avem, ca ca el nu mai gasim”.

brusc a spus: (aprilie 11th, 2017 at 16:16 )

vor sa tina congresul psd la giroc in sala..

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Fortuna Becicherecu Mic

Fortuna, în cădere liberă. Echipa din Becicherecu Mic a „căzut” de pe podium

După ce au avut etapă de pauză de Paște, fetele din Liga 1 feminin s-au reîntors pe teren. Astăzi s-au jucat partide importante din play-off, dar și din play-out. Heniu Prundu Bârgăului a câștigat la limită, scor 1-0, duelul de pe propriul teren cu Fortuna Becicherecu Mic. Aflate la a treia înfrângere din play-off, timișorencele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Fortuna, în cădere liberă. Echipa din Becicherecu Mic a „căzut” de pe podium
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

CCIAT lansează un nou proiect dedicat dezvoltării competențelor profesionale

CCIA Timiș lansează un nou proiect dedicat dezvoltării competențelor profesionale prin programe de formare profesională continuă pentru creșterea eficienței angajaților pe piața muncii în Regiunea Vest. Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș în calitate de lider de parteneriat, împreună cu o societate comercială, anunță începerea Proiectului “FPC-Vest – Formare profesională în sprijinul creșterii eficienței...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIAT lansează un nou proiect dedicat dezvoltării competențelor profesionale

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Vouă v-a fost dor de puțină magie? Echipa Teatrului pentru Copiii și Tineret „Merlin” din Timișoara a resimțit din plin absența spectatorilor săi din sala de spectacole, deși în tot acest timp a lucrat la noi proiecte. Dar ochii curioși și încântați ai micuților spectatori, spontanele lor intervenții verbale,  mânuțele aplaudând cu încântare sunt de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Teatrul Merlin își redeschide sala de spectacole
S-a întâmplat minunea și Guvernul României oferă un nou cadou care salvează societatea Colterm. Executivul Cîțu aprobă alocarea de la bugetul de stat a câteva zeci de milioane de lei, cu care societatea de termoficare a Timișoarei să achite valoarea certificatelor verzi care trebuie achiziționate pentru că societatea poluează. În urmă cu două săptămâni, consilierul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Gură de oxigen de la Guvernul Cîţu pentru Colterm. Bani de la bugetul naţional pentru certificatele verzi
Începând de astăzi, voluntarii care doresc să participe la evenimentul „Color the Village”, ediția 2021, au posibilitatea să se înscrie, completând formularul online disponibil pe site-ul colorthevillage.ro. La ediția din acest an Asociația Acasă în Banat se pregătește să primească sute de voluntari. Evenimentul se află la a treia ediție și va avea loc în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Asociația Acasă în Banat caută voluntari care să dea culoarea caselor din „Mica Americă”
Primăria Timișoara nu se lasă, nici sub administrația Fritz, și speră să găsească o firmă care să se ocupe să modernizeze caruselul din Parcul Copiilor. Denumit … ”Marry go round”, acesta are acum alocați mai mulți bani, mai precis suma crește de la 17.000 la 22.000 de lei, după ce la precedentele licitații nimeni nu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul ”Marry go round” revine în actualitate la Primăria Timișoara. Proiectul e rebotezat corect şi primește mai mulți bani
Tradițiile comunității evreiești din Timișoara vor fi prezentate publicului prin intermediul unui nou proiect realizat pe fonduri europene. O firmă din Baia Mare va organiza în orașul de pe Bega mai multe expoziții, va realiza o serie de broșuri de promovare, filme de scurtă și medie durată, dar va ajuta și la traducerea și tipărirea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tradițiile culinare și sociale, personalitățile culturale și religioase ale comunității evreiești din Timișoara, vor fi aduse în prim plan
În judeţul Timiş există șapte focare active de Covid-19, care se află în supraveghere epidemiologică, anunţă Direcţia de Sănătate Publică. Față de ziua de ieri au apărut două focare noi la Căminul  pentru persoane vârstnice din Checea, unde sunt 6 cazuri confirmate și la secția de chirurgie a Spitalului Municipal din Lugoj, unde DSP are...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Două noi focare de covid au izbucnit în Timiș
De la ultima raportare, la nivel naţional au fost infectate cu Sars-Cov-2 alte 1.564 persoane, fiind efectuate 24.559 de teste RT-PCR şi 12.423  de teste rapide. În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi 1.121 pacienţi. Până astăzi, 5 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.060.895 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanţ coronavirus. 1.564 persoane infectate şi 142 de decese, în ultimele 24 de ore
Top