E clar, spre deosebire de alte orașe, Timișoara nu a cunoscut, în ultimele zile, manifestații de amploare. Acest lucru nu înseamnă că timișorenii nu mai pot de binele primit de la Traian Băsescu și Guvernul Udrea-Boc. Din contra. Poate comoditatea, iar în unele zile chiar și vremea au reprezentat câteva motive ale absenteismului. O altă cauză ar putea fi și unele personaje, cel puțin dubioase, care au confiscat într-un fel manifestațiile din Piața Operei. Să luăm doar două exemple. Unul ar fi Costel Bursuc, fost șef al ALTAR, asociație din fruntea căreia care a fost rejectat. Un ciocoi al vremurilor post-revoluționare, Bursuc a ajuns un prosper de afaceri, principalul său argument fiind carnetul de revoluționar. Nu reproducem legendele privind conjunctura în care a fost arestat pe 16 decembrie 1989, nefiind martori la evenimente. Ca mare revoluționar însă, a învârtit locuințe, terenuri, spații comerciale. La un moment dat, era chiar mare patron de echipă de fotbal în sală. Numele lui este legat mai ales de mega-tunul cu terenurile revoluționarilor de la Giroc. Ca șef de asociație, a condiționat primirea câte unui hectar de teren de către membrii ALTAR de vânzarea acestuia prin promisiuni de vânzare-cumpărare semnate la notariat. Revoluționari amârâți și-au vândut drepturile cu 2.000 – 2.500 de euro pe hectar. La acea vreme, un hectar la Giroc valora peste 100.000 de euro. După căderea pieței imobiliare, afacerile lui Bursuc au scârțâit rău de tot, la fel și bunăstarea pe care acesta o afișa pe vremuri. La „falimentul” lui a contribuit și unele probleme personale, de familie. A intrat cu ceva timp în urmă în PSD, acolo unde conduce un așa-zis departament al revoluționarilor.
Un alt personaj din piață este Marius Tudose, zis Tase. Se prezintă ca viitor senator PP-DD de Timiș. De altfel, în ultima perioadă a fost destul de prezent la vidanja media numită OTV. Înainte de Revoluție, lucra pentru Securitate, aripa DIA. Ulterior, a învârtit și el, cu ajutorul certificatului de revoluționar, spații, locuințe, terenuri. Acum, alături de Bursuc, se dă reprezentatul poporului obidit de măsurile actualei Puteri. Când vezi astfel de personaje înjurându-i pe Băsescu și Boc, parcă ajungi să devii fan necondiționat al președintelui și primului ministru. Dacă nu cumva cei doi sunt cu “misiune” acolo pentru a discredita protestele.
Scrie un comentariu
10 comentarii pentru acest articol
oameni ca astia doi au profitat de sistem la greu. piata victoriei colcaie de ei. interesant, toti sunt in psd, adica partidul desprins din pcr, partidul pe care ei il huleau. ies in strada nu pentru romania sau pentru romani ci pentru interesul lor propriu. suntem cei mai prosti daca mai tinem asemenea mizerii in spate. trebiuie sa luam atitudine si sa replicam la actiunile lor gretoase. poate cel mai bine ar fi sa plece lumea din jurul lor, asa cum au facut sustinatorii monarhiei, luni seara.
Ha-ha-ha! Bursuc conduce departamentul de revolutionari din PSD? Astia cate departamente au? Au si al culegatorilor de melci, a cautatorilor de aur sau al mancatorilor de cacat. Ei, in ultimul sunt bvagati toti membrii PSD.
Sunt violator de minori. Acum am iuesita de la parnaie unde am stat 10 ani. Ma gandesc sa intru acum in politica si cred ca cel mai bine as intra in PSD. Am vazut ca acolo sunt primite toate scursorile ca si mine. Ce sfat imi dati, nu ar fi bine asa?
@bengosul
psd e locul potrivit pentru tine, chiar daca vei avea neplacuta surpriza sa descoperi omeni mult mai indoielnici decat tine. da, se poate. stiu, nu credeai acest lucru, dar in psd este posibil. acolo, cand vorbim de mizerii, totul este posibil. asa ca du-te la psd si ramai acolo.
Comedia continua. Inca un deputat PNL si-a dat demisia. De asta data un anonim din Brasov:-)
Ne dam demisia toti odata dar pe rand si prin tragere la sorti
http://wikibrasov.wordpress.com/2012/01/24/ne-dam-demisia-toti-odata-dar-pe-rand-si-prin-tragere-la-sorti/
Tase asta e un impostor notoriu astazi vorbea in Piata despre unii care aduna bani de la partide in numele lor iar borfasul celalalt care a fost prin la Revolutie cu un Sirius in mana ii tinea isonul. Pesedistii sunt cel putin cretini daca ii tin pe astia doi in partid cand toti stim ca sunt oamenii PDL de unde zilnic isi iau banii ca sa isi bata joc de Piata Operei si de timisoreni. Un fost informator si un moldovean prins la furat in 89. Rusine, ordinarilor! Mai urmeaza sa vina si informatorul de doi bani de la fostul abator neica Trailes care sifoneaza si acum si la propriu si la figurat!
Bravo!!! Mai fratilor, dar decat sa-i barfiti pe aici prin fata calculatorului, d c nu va duceti Voi in strada, sa-i luati putin la mishto, in public, de la microfoanele lor. Ar fi mult mai cinstit. Ei sunt o mana de „tradatori”, dar unde sunt milioanele de oameni cinstiti? In casa, la caldurica si la o portie de barfulitza…
voi cei ce injositi cetateni ,ascunsi dupa taste si monitoare,nu ati auzit de reabilitare ?rusine .a nu voi stiti ca basescu doar de reevaluare.astia au fost reevaluati si trimisi in misiune iar NOI avem posibilitatea sa jucam doar rolul prostitilor .asta inteleg eu ,romanu ii condus de un smecher sau de un dictator ,,,oamenii demni sunt rari in natia mea .iarta Doamne ,pacatele mele si a inaintasilor mei .
Acești indivizi nu sunt securiști, comuniști sau capitaliști veritabili, ci sunt cameleoni. Specia lor speculează oportunitățile oferite de orice regim. Ei există ptc. așa cum bine remarca Iulia, ignoranța noastră le permite să se manifeste în locul nostru.
tase in ani 70 era toata vara la electrica la strand unde juca poker si ai jecmanea pe cei mai mici de cat el.
Articole asemănătoare
Știri de ultimă oră
Cele mai citite articole
- A fost demarată amenajarea de șantier pentru reconstrucția pasajului de la Fabrica de Zahăr/VIDEO
- CJ Timiș a ales locul în care ar urma să fie ridicată viitoarea parcare de la Stadion
- Liberalii timișeni și-au regăsit virilitatea, dar nu știu ce să facă cu dânsa
- Comunitatea locală, colegii, instituții și elevi sunt alături de profesoara Mihaela George-Micșa care are nevoie de ajutor
- Constructorul continuă lucrările la noua Gară de Nord Timișoara/VIDEO
- A intrat cu mașina pe trotuar și a lovit câțiva oameni
- Scandal în Consiliul Local Sânnicolau Mare. A intervenit poliţia pentru a evacua din sală doi consilieri ai Mariei Grapini
- La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate

Administratie
La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
Citeşte tot articolul

Politica
Siegfried Mureșan, propunerea PNL, USR și UDMR pentru funcţia de premier
Citeşte tot articolul

Sport
Vacanță, dar nu pentru toți! 12 jucători de la echipa de rugby merg la naționale
Citeşte tot articolul

Social
Sesiune de instruire cu personalul STPT despre conducerea preventivă și managementul riscului
Citeşte tot articolul

Sănatate
Se apropie de final lucrările la Centrul de Mari Arși și la pasarela de legătură cu Spitalul Județean/VIDEO
La Clinica Odobescu a fost folosit în premieră un nou robot chirurgical
Noua Clinică ORL a Timișoarei e gata să ofere servicii medicale. Mai urmează obținerea avizelor/FOTO
Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică are loc la finalul lui mai în Timișoara
Inovația în dermato-estetică ajunge la un nou nivel în Timișoara, la L’Architect Clinic
În doar câteva zile va fi deschisă activitatea la noua Clinică ORL
La L’Architect Clinic, prevenția devine standard: tehnologia FotoFinder ATBM Master pentru depistarea timpurie a cancerului de piele
Servicii complete și îngrijire gratuită pentru mame și nou-născuți la Noua Maternitate Odobescu din Timișoara, situată în zona Blașcovici
UMF: Un milion de români suferă de astm bronșic. Sfatul medicului
Condiții mai bune pentru bebeluși la Maternitatea Odobescu
OncoBridge – programul unic în România de internship pentru studenții UMF Timișoara care vor să descopere ce înseamnă onco-paliația
Acțiune pro-vaccin în cartierele Kuncz și Plopi din Timișoara, dar și în Balta lată din Lugoj
Timp liber și cultură
Concert în aer liber al Operei Naționale Române din Timișoara la Iulius Gardens Timișoara
Granița de pe pista de biciclete spre Serbia e deschisă în weekend
Veniți la distracție și ajutați animalele în nevoie. BOS.CHETĂ.REALĂ. – prima ediție a unei petreceri caritabile care susține Asociația Poli
Descoperiți tainele cerului, la o sesiune de astronomie nocturnă
Ziua Timișoarei are loc între 31 iulie și 3 august. Anul acesta va fi celebrată „diversitatea”
La Iulius Town începe vara copiilor: evenimente gratuite în fiecare weekend, în parcul Iulius Gardens
AMR 3! Flight Fest, aproape de start. Lista finală a celor care vor urca pe scenă
Zece artefacte din colecția Muzeului Banatului Timișoara vor fi reproduse 3D pentru a deveni accesibile publicului larg, într-o experiență inedită
Cum a schimbat motorul Megaways dinamica unei sesiuni de distracție la sloturi online
La Festivalul Veverițelor de la Buziaș au fost premiate cele mai bune sarmale din regiune/FOTO
Au fost stabilite tarifele de acces la bazinul operat de CJT la Jimbolia
“Cele mai bune sarmale din Banat” vă aşteaptă în weekend la Buziaş. Un concert simfonic vienez, momentul inedit al Festivalului Veveriţelor
Economic
Firmele din zona de vest cu activitate în software, inginerie sau sănătate vor avea la dispoziție un fond de investiții de 37 de milioane de euro
Citeşte tot articolul
Învățământ
Municipalitatea timișoreană vrea să aloce două sute de mii de lei pentru susținerea olimpiadelor școlare organizate în oraș
La UVT va avea loc Timișoara Ideas Fest. Radu Paraschivescu, Marian Voicu, Vlad Petreanu, Moise Guran, Mihai Maci, invitați
Vreți o diplomă MBA? O puteți obține la Universitatea de Vest Timișoara
Patru zile de robotică, tehnologie și creativitate la UVT, în cadrul Open Robotics Intelligent Grid 2025
UVT antrenează echipa de robotică ce va reprezenta România la competiția internațională „FIRST Global Challenge 2025”
Universitatea de Vest Timișoara își face centrală fotovoltaică cu peste 4000 de panouri solare, cu zece milioane de lei
Universitatea de Vest Timișoara bifează un nou top universitar internațional
Universitatea de Vest Timișoara pregătește un program de masterat, Asistență socială militară
Universitatea de Vest urcă o mie de locuri într-un clasament de specialitate
Lucrările de licență și disertație ale absolvenților Facultății de Arte și Design, prezentate la Art Center
La UVT, crește numărul de candidați la programele de masterat, dar scade la licență
Universitatea de Vest Timișoara a primit titlul „ESCI Champion of excellence”
Știri de ultima oră
Siegfried Mureșan, propunerea PNL, USR și UDMR pentru funcţia de premier
Concert în aer liber al Operei Naționale Române din Timișoara la Iulius Gardens Timișoara
Firmele din zona de vest cu activitate în software, inginerie sau sănătate vor avea la dispoziție un fond de investiții de 37 de milioane de euro
La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
Sesiune de instruire cu personalul STPT despre conducerea preventivă și managementul riscului
Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
Vacanță, dar nu pentru toți! 12 jucători de la echipa de rugby merg la naționale
Vești bune pentru jebeleni. Din 1 iulie locuitorii localității se pot racorda la rețeaua de canalizare





































Comentarii prin facebook