CJ Timiş îşi trage un elicopter. Ieftin, la super-ofertă: 1,6 milioane de lei. Adică nici măcar 400.000 de euro. Mare cârcotaş trebuie să fii, ca să spui că e an de criză şi mai bine ai lua, din aceşti bani, vreo 10-12 microbuze pentru şcolari. Cum au mers pe jos ori s-au înghesuit până acum, mai pot copiii să o facă şi de acum înainte. Dar elicopterul… Ei, aici avem de-a face cu o necesitate stringentă pentru judeţ! E o chestiune de ştaif, de rafinament. Suntem de atâta timp în Europa şi să nu avem un elicopter? Din elicopter, altfel se văd lucrurile. Mai clar, mai obiectiv. S-a văzut şi în cazul vameşilor de la Moraviţa, plimbaţi cu elicopterul, nu cu duba. Apropo de vameşi, din elicopter se vedea mai bine cum stă treaba. Adică s-ar fi constatat fără tăgadă că vameşii şi poliţiştii de frontieră nu sunt vinovaţi. Vinovaţi erau doar cei care au lucrat sub acoperire şi colaboratorii din interior ai procurorilor. Adică, e clar că vameşii şi poliţaii au fost obligaţi să ia şpagă. De către cine? Chiar de către cei infiltraţi să strice o colaborare atât de bună între vameşi, poliţişti şi traficanţi. Printre ei, un fost şofer şi o fostă striperiţă. Cum să pui bază pe aşa oameni? Vorba unui fost senator cu fiul luat pe sus: „A fost un fraier”. Din elicopter ţi-ai fi dat seama că nu se dădea şpagă sau se apela la pile ca să ajungi să lucrezi la Moraviţa. Nu, acolo era un fel de batalion disciplinar, erai mutat cu forţa acolo, apoi obligat să te îmbogăţeşti. Ca să nu mai spunem că din elicopter se vedea fără niciun fel tăgadă că lucrarea din vamă n-are nicio legătură cu răfuiala internă a clanurilor din PD-L. Schimbând registrul, din elicopter s-ar putea vedea că lacul Surduc (obiectiv al liderului CJT de vreo opt ani) a devenit o adevărată staţiune de interes european, austriecii şi elveţienii făcându-şi programări cu doi ani, înainte de-a ajunge în raiul surducan. Nu mai vorbim de drumurile judeţene: sunt brici. Mai mult, s-ar vedea clar că există, la nivelul judeţului, vreo opt deponee de gunoi, nu doar unul cum spun cârcotaşii. S-ar vedea şi pentru ce primarii PD-L (vezi Variaş şi Lovrin) fac întâi lucrarea şi apoi licitaţia: să grăbească treaba şi să facă economie la buget. Başca, din elicopter s-ar vedea cât de fericiţi sunt toţi locuitorii din Colegiul V Sânnicolau Mare. De ce? Cum să nu fie extaziaţi şi plini de mândrie, când sunt reprezentaţi în parlament chiar de Alin Popoviciu!? Dar credeţi că în privinţa municipalităţii timişorene nu s-ar vedea clar din elicopter cum stau treburile? În primul rând, s-ar observa nevoia de parcări subterane. Iar dacă acestea sunt făcute cu complici ai Mafiei, cu atât mai bine. Se ştie doar cât de eficienţi sunt mafioţii. S-ar vedea bine că milioanele de euro aruncate pe tone de studii de fezabilitate sunt chiar binevenite. Chit că aceste studii sunt aruncate ulterior la gunoi. De ce? Aşa se mai poate ridica industria hârtiei, greu încercată după ce ziarele pe print şi editurile scad tirajele într-un mod ameţitor. De ce se dau iarăşi milioane de euro firmei Drufec, pardon Direcţiei de Mediu? Nu e clar? Ca să se echilibreze cumva sistemul ecologic după copacii tăiaţi pentru studiile de fezabilitate ale lui madam Aura Junie. Lucrurile sunt clare, avem de-a face deja cu un eco-sistem în toată regula. Din nou, doar cârcotaşii ar putea avea obiecţii la aşa ceva! Şi sunt multe şi multe alte lucruri pe care le-am putea vedea mai bine din elicopter. Dar poate data viitoare. Ce bine e să ai un elicopter!
Scrie un comentariu
9 comentarii pentru acest articol
Mai baiatule, mai Ino, tot asa diversionist si incitator ai ramas, speram sa-ti revii, sa te coci un pic la minte dar o dai din lac in put si esti tot mai penibil. Te urmaresc de ceva vreme si imi dau seama ca nu scrii asemeni unui jurnalist adevarat ci mai degraba a unui chibit de coltul strazii. Informeaza-te inainte sa bati campii, acel elicopter este destinat situatiilor de urgenta gen calamitati si accidente grave, nu pentru a se plimba unul sau altul dupa bunul plac.Sa nu dea Dumnezeu ca tu sau cineva din familia ta sa aiba nevoie de acest elicopter in cazul unui accident, dar atunci as vrea sa-ti vad fata si comentariile beligoase. Pacat ca pe un site in al carui nume apare numele „Banat” isi au loc astfel de „jurnalisti” cu mentalitate,caracter si influente sudisto-moldave-miticiste. In rest numai de bine
cum e mai bine sa te nasti, timisorean sau banatean. intreb si eu. adica, timisopreanul se poate da banatean, dar banateanul niciodata timisorean. faina paralela cu elicopterul, de acolo s-ar vedea altfel lucruile, adica mult mai bine pentru ipocritii din adimistratiile noastre dragi.
ps: banatene, duce in fundul graginii la closet sa-ti mirosi marili realizari.
Dle banatean. sa ne anunti atunci cand elicopteryl va fi folosit pentru un amarat din Ohaba Lunga care are nevoie imediata de spitalizare. Ca smecherii vor avea acces la elicopter si daca le apre un neg pe cur, fii sigur ca o sa se intample.
banatene, nu stiu de ce, dar am impresia ca tu vei chilota, cum se spune la moldovenic, daca tot nu iti plac, acest elicopter. Apropo, ierarhic vorbind, sefii tai sunt moldoveni si olteni? Altfel nu-mi explic aversiunea asta fata de ei.
Pentru cei de sus…slaba prestatie baieti…pacat ca existati, cu asemenea mentalitate si asemenea locuitori nu ma mira ca Timisoara se degradeaza permanent, dar asta e cand autocarele vin pline si se intorc goale in prazaria si moldova. Iar pentru tine babuinule iti transmit ca nu am nimic cu speciile amintite dar 80 de ani de cand au invadat Banatul au demonstrat ca nu aduc nimic valoros cu ei, nu au caracter, mentalitate, civilizatie, cultura, educatie etc dar in schimb au in sange hotia,minciuna si lenea. Asa ca ramane cum am staabilit…
Sa traiasca domnu Costi cu helicopter cu tot! Ar trebui sa-si ia si domnu Ciuhnadu acum helicopter. Ca le gropoaie sunt acum in oras, nici jipanele nu mai rezista.
Propun anul viitor sa isi cumpere si primaria si cjt ipmreuna cu Ostaficiuc un submarin,cu care se vor scufunda in adancurile in care populatia amagita,mintita,prostita si manipulata atatia si atatia ani de acestia va vota cu oricine altcineva chiar si cu partida romilor in dauna PDL sau PNTCD (oricare din cele 3 variante) ….
Anul de gratie 2012 i va trimite in adancurile politicii pe toti acesti politicieni,ce politizeaza bisericile,ce isi cumpara voturile cu faina,ulei,etc,ce cu atata ipocrizie vorbesc despre marile lor realizari!!!
Nu au nici o realizare,din contra,pe fonduri europene,Jimbolia sau Sanicolaul Mare au atras fiecare separat mai multe fonduri decat Timisoara,si vorbesc in cifre absolute,nu proportionale,cat ma uit la regiile Primariei cum sunt acestea mulse de unii sau altii,la ce fraude se constata,la Ratt,la Colterm sdm,la Piete ,etc………….
Acestea se cheama supape,cei care sunt beneficiarii acestora nu se cheama vizionari,nici oameni de afaceri,ci cel mult politruci,bisnitari,samsari,rechini,etc……….
Si acum cand primarul a dat mana cu brandul nimic nu le mai sta in cale,unul face lobby la bucuresti,lucrarile merg si la firmele pdl,si toata lumea castiga!!!!!!!!!!
Cata ipocrizie
banatene, sunt curios de unde sunt parintii tai. mai exact, cat de banatean esti? ceva nu e in regula cu tine… moldovenilor si oltenilor le spui specimene, ceea ce nu e ok. au dreptate astia cand spun ca ai sefi din alta parte. dar asta e vina ta. se numeste incompetenta.
Domnule Ostaficiuc, ti-ai pus macar si din greseala intrebarea cat costa intretinerea si parcarea unui elicopter?speram ca da, atunci ar trebui sa prevezi sum in buget aproape cat si achizitia elicopterului, daca tot ai pofte si mofturi de genul asta, parvenitule!
Articole asemănătoare
Știri de ultimă oră
Cele mai citite articole
- CJ Timiș a ales locul în care ar urma să fie ridicată viitoarea parcare de la Stadion
- A fost demarată amenajarea de șantier pentru reconstrucția pasajului de la Fabrica de Zahăr/VIDEO
- Scandal în Consiliul Local Sânnicolau Mare. A intervenit poliţia pentru a evacua din sală doi consilieri ai Mariei Grapini
- La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
- Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
- Restricții de trafic rutier în vederea desfășurării Zilei Drapelului
- Constructorul continuă lucrările la noua Gară de Nord Timișoara/VIDEO
- A intrat cu mașina pe trotuar și a lovit câțiva oameni

Administratie
La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
Citeşte tot articolul

Politica
Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
Citeşte tot articolul

Sport
Vacanță, dar nu pentru toți! 12 jucători de la echipa de rugby merg la naționale
Citeşte tot articolul

Social
Sesiune de instruire cu personalul STPT despre conducerea preventivă și managementul riscului
Citeşte tot articolul

Sănatate
Se apropie de final lucrările la Centrul de Mari Arși și la pasarela de legătură cu Spitalul Județean/VIDEO
La Clinica Odobescu a fost folosit în premieră un nou robot chirurgical
Noua Clinică ORL a Timișoarei e gata să ofere servicii medicale. Mai urmează obținerea avizelor/FOTO
Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică are loc la finalul lui mai în Timișoara
Inovația în dermato-estetică ajunge la un nou nivel în Timișoara, la L’Architect Clinic
În doar câteva zile va fi deschisă activitatea la noua Clinică ORL
La L’Architect Clinic, prevenția devine standard: tehnologia FotoFinder ATBM Master pentru depistarea timpurie a cancerului de piele
Servicii complete și îngrijire gratuită pentru mame și nou-născuți la Noua Maternitate Odobescu din Timișoara, situată în zona Blașcovici
UMF: Un milion de români suferă de astm bronșic. Sfatul medicului
Condiții mai bune pentru bebeluși la Maternitatea Odobescu
OncoBridge – programul unic în România de internship pentru studenții UMF Timișoara care vor să descopere ce înseamnă onco-paliația
Acțiune pro-vaccin în cartierele Kuncz și Plopi din Timișoara, dar și în Balta lată din Lugoj
Timp liber și cultură
Granița de pe pista de biciclete spre Serbia e deschisă în weekend
Veniți la distracție și ajutați animalele în nevoie. BOS.CHETĂ.REALĂ. – prima ediție a unei petreceri caritabile care susține Asociația Poli
Descoperiți tainele cerului, la o sesiune de astronomie nocturnă
Ziua Timișoarei are loc între 31 iulie și 3 august. Anul acesta va fi celebrată „diversitatea”
La Iulius Town începe vara copiilor: evenimente gratuite în fiecare weekend, în parcul Iulius Gardens
AMR 3! Flight Fest, aproape de start. Lista finală a celor care vor urca pe scenă
Zece artefacte din colecția Muzeului Banatului Timișoara vor fi reproduse 3D pentru a deveni accesibile publicului larg, într-o experiență inedită
Cum a schimbat motorul Megaways dinamica unei sesiuni de distracție la sloturi online
La Festivalul Veverițelor de la Buziaș au fost premiate cele mai bune sarmale din regiune/FOTO
Au fost stabilite tarifele de acces la bazinul operat de CJT la Jimbolia
“Cele mai bune sarmale din Banat” vă aşteaptă în weekend la Buziaş. Un concert simfonic vienez, momentul inedit al Festivalului Veveriţelor
Campionatul Mondial de fotbal se trăiește intens și la Sacoșu Turcesc
Economic
Firmele din zona de vest cu activitate în software, inginerie sau sănătate vor avea la dispoziție un fond de investiții de 37 de milioane de euro
Citeşte tot articolul
Învățământ
Municipalitatea timișoreană vrea să aloce două sute de mii de lei pentru susținerea olimpiadelor școlare organizate în oraș
La UVT va avea loc Timișoara Ideas Fest. Radu Paraschivescu, Marian Voicu, Vlad Petreanu, Moise Guran, Mihai Maci, invitați
Vreți o diplomă MBA? O puteți obține la Universitatea de Vest Timișoara
Patru zile de robotică, tehnologie și creativitate la UVT, în cadrul Open Robotics Intelligent Grid 2025
UVT antrenează echipa de robotică ce va reprezenta România la competiția internațională „FIRST Global Challenge 2025”
Universitatea de Vest Timișoara își face centrală fotovoltaică cu peste 4000 de panouri solare, cu zece milioane de lei
Universitatea de Vest Timișoara bifează un nou top universitar internațional
Universitatea de Vest Timișoara pregătește un program de masterat, Asistență socială militară
Universitatea de Vest urcă o mie de locuri într-un clasament de specialitate
Lucrările de licență și disertație ale absolvenților Facultății de Arte și Design, prezentate la Art Center
La UVT, crește numărul de candidați la programele de masterat, dar scade la licență
Universitatea de Vest Timișoara a primit titlul „ESCI Champion of excellence”
Știri de ultima oră
Firmele din zona de vest cu activitate în software, inginerie sau sănătate vor avea la dispoziție un fond de investiții de 37 de milioane de euro
La Dumbrăvița se va amenaja, în parteneriat cu CJ Timiș, o nouă bază sportivă pentru copiii academiei de fotbal din localitate
Sesiune de instruire cu personalul STPT despre conducerea preventivă și managementul riscului
Negocierile pentru formarea unui nou guvern, în aer. Vineri, Nicuşor Dan ar fi trebuit să anunţe premierul desemnat
Vacanță, dar nu pentru toți! 12 jucători de la echipa de rugby merg la naționale
Vești bune pentru jebeleni. Din 1 iulie locuitorii localității se pot racorda la rețeaua de canalizare
Micii leoparzi au făcut legea în Bulgaria! Victorie la un puternic turneu disputat la Nisipurile de Aur
Scandal în Consiliul Local Sânnicolau Mare. A intervenit poliţia pentru a evacua din sală doi consilieri ai Mariei Grapini





































Comentarii prin facebook