Una dintre puținele realizări ale președintelui CJT, Constantin Ostaficiuc, în cei opt ani petrecuți în funcție este, fără nicio îndoială, Centrul de pregătire a tineretului Zambara. O instituție culturală ridicată împreună cu rafinatul intelectual, fostul milițian Dorin Epure. În acest week-and, „centrul” și-a arătat, în fine, eficacitatea pe târâmul circulației ideilor, al maieuticii și al dialecticii. Nu e un secret pentru nimeni că Zambara funcționează în general după ora 4 dimineața, atunci când atitudinile critice sunt mult mai subtile. Astfel, într-o dezbatere ideatică, referitoare probabil la sexul îngerilor, un motociclist și un manechin au ajuns la argumente atât de puternice, încât a fost nevoie de intervenția Poliției pentru a tempera spiritele aflate în căutarea adevărului. Ceea ce, oricum nu se face, având în vedere că măiastra ctitorie a lui Ostaficiuc este de natură cultural-intelectuală, nu pentru pițipoance și cocalari, cum ar crede unii. (sursa foto: http://lupta-ns.blogspot.com)
Scrie un comentariu
16 comentarii pentru acest articol
Cand a aparut deBanatu chiar credeam ca in sfarsit a aparut un ziar de calitate dar acum cerd ac pot sa zic ca e cel mai subiectiv ziar in care se vede ca se scrie la comanda nu dupa subiecte
Ce infecti sunteti, bastionul renovat arata superb, poate va plac cladirile comuniste in care locuiti, blocurile prefabricate in care stati cu mosi securisti si tinri manelisti.
Oricum sursa pozei este de un nivel extrem de periculos pentru tara. Daca deschideti linkul veti ajunge pe un blog extremist, ultranationalist. Se vede nivelul redactiei debanat. Felicitari pentru palmele pe care vi le dati singuri :))
@Antoniu
prostule, cladirea asta istorica o sa ajunga la fel cum a fost inainte de renovare din cauza voltilor muzicali care zgaltie tot ce misca pe acolo. daca epurel iti da sa bei pe gratis sa postezi cacaturi e treaba ta. destinatia acelui spatiu nu trebuia sa fie pentru un club, ca doaqr se numeste centru de pregatire a tineretului. ca se incalca legea nu spui. uita-te in oglinjoara ta si repeta chestia asta: sunt cel mai prost din curtea scolii!
@cocosel
In legatura cu afirmatia de final te las pe tine. Ti se potriveste si vad ca esti campion mondial cu ea.
In legatura cu acel spatiu daca te documentai putin stiai cate frecusuri au fost si s-au pierdut si asa finantari de milioane de euro,a fost singurul compromis pentru a continua lucrarile si nu a pierde finantarea.
Nu frecventez acel club si nu-mi plac militienii, gen Epure, Bojin(apropo ce mai face fiul lui Bojin, tot cu carduri furate se ocupa?).
Sper ca nu ai terminat liceul si trecut bacalaureatul pentru ca in ignoranta ta faci niste confuzii elementare intre volti si decibeli.
asa e, decibeli. sunt repetent la chestiile astea. ma intrebi de bojin. de fiul lui, mai exact. nu stiu sa-ti raspund pentru ca nu-l cunosc pe niciunul dintre ei si, daca chiar esti curios, fac ceva in blidul lor. oricum, esti simpatic, dar trebuie sa intelegi ca seful tau ostaficiuc a facut smenul de acolo cu militianul epure. asa ca te-as ruga eu pe tine sa pui manuta pe documentatie in loc sa-ti tot freci mataranga si sa emiti opinii aiurea. si sa nu uiti faza cu oglinda. te uiti in ea si repeti: sunt cel mai prost din curtea scolii.
Cred ca fraza cu oglinda iti vine ca o manusa si pentru viitorul tarii noastre sper ca nu ai trecut bacalaureatul, si aceasta o spun numai dupa nivelul de oligofrenism de care dai dovada. Ar trebui sa introducem o lege in tara asta ca persoanele cu iq-ul tau sa fie castrate si sa nu procreeze (sa poata sa faca copii, pentru nivelul tau), deoarece eutanasierea ar fi totusi prea dura si nu este vina ta ca ai intelectul limitat.
ok, inseamna ca te-ai uitat in oglinda si ai rostit fraza respectiva. si nu uita: la zambara e vorba despre un smen extrem de urat. asa ca, daca vrei sa dai dovada ca esti baiat citit, da jos manuta de pe alunita aia pe care o porti in pantaloni si o folosesti doar pentru a te usura, si pune-o pe documentatia respectiva. te avertizez ca documentatia nu contine fotografii.
Bun articol! Cred ca fiecare intelege atat cat poate sau cat vrea din el! Bravo debanat ca mai aratati anumite smenuri, pe care, de fapt, toata lumea le stie!
Nu cred ca are rost sa continui aceasta discutie. Se vede ca esti ori postac ori redactia@debanat.ro. Subliniam ca acest articol este o mizerie. Ce treaba are Ostaficiuc ca si-au incordat uni muschii. De sa bateau acum 2 saptamani in camine era Robu vinovat? Acum de se bat ii iarasi Ostaficiuc vinovat prin Serban?
In alta ordine de idei, nu toti ne asemanam, toti suntem diferiti, daca tu ai alunita asta nu inseamna sigur ca eu am aceeasi dimensiune. Tin sa te asigur ca ii peste medie si ca ii folosesc toate posbilitatile fiziologice. Oricum se vede ca ai un intelect redus impreuna cu un limbaj limitat. Nu am de gand sa mai scriu deoarece oricum nu ajung prea departe cu tine si cei 10 ron primiti pentru acest articol infect nu vor avea cum sa fie combatuti de argumentele logice. Asa ca o zi buna si numai de bine.
faci niste remarci si comparatii total deplasate. aia cu robu e cel putin amuzanta. acum o sa spui ca sunt vreun sustinator de-al lui sau vreun postac liberal, dupa ce ai mai incercat doua variante. mai incearca, poate iti iese. du-te sa speli icoana in care apare chipul lui ostaficiuc ca au inceput sai curga lacrimi. o zi buna iti doresc si eu tie.
Adevarul e ca acel club n-ar trebui sa functioneze IN ACEL LOC!! In cativa ani de zile s-ar putea prabusi bastionul, singura realizare a lui costi de cand e presedinte cjt.
ideea clubului a fost buna, acum nu stiu dc tr. acuzat ostaficiuc pt ca aia se bat acolo. dar……
ca si realizari ale lui ostaficiuc as mai adauga cateva drumuri judetene… si daca nu sunt gata, noi tot mai avem rabdare!
Ostaficiuc nu-i vonovat pentru ca s-au batut berbecii aia. E vinovat ca i-a dfat spatiul pritenului E[pure ca sa faca discoteca. Si are o vin amare aici.
dupa logica asta…putem spune ca ce cetateni are Ciuhandu in oras…samd…daca era ostaficiuc cu ciomagu in mana era una,dar asa…in alta ordine de idei…bastionu chiar arata superb,fata de cum arata inainte…cum era crescuta o adevarata padure pe acoperis…cum se daramau zidurile pe alocuri etc
pai taia Costi biletele la intrare in Zambara,ca nu mai inteleg?ce legatura au interlopii care vin in clubu lu Epure,cu locatia care e a CJ,si nu a lu Costi…halal logica…daca pe Grindeanu il vedem in fiecare noapte pe acolo cu minorele lui,bagam tot PSD in oala?daca tin minte bine,si Bojin a fost vazut la un moment dat pe acolo,asta ce mai e? :))
Articole asemănătoare
Știri de ultimă oră
Cele mai citite articole
- La Giroc merge şi legat cu sârmă! Când tandemul Simonis – Popoviciu confundă oamenii cu gunoaiele
- CNI a desemnat constructorul pentru noul stadion Dan Păltinișanu
- PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan
- Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul
- Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat
- Prinde „orbul”, scoate-i ochii
- Cornelia Corescu a iesit din puscarie, divortata si recasatorita
- Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a

Administratie
Continuă programul Primăriei Timișoara de reparații și întreținere în școli. Vizate, peste 20 de școli, licee și grădinițe
Citeşte tot articolul

Politica
Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul
Citeşte tot articolul

Sport
Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a
Citeşte tot articolul

Social
Cei mai activi cititori ai Bibliotecii UPT au fost recompensați
Citeşte tot articolul
Sănatate
A început sezonul alergiilor… cum le putem gestiona. Sfaturi de la medicii de la „Clinicile Noi”
Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică se va desfășura în luna mai în Timișoara
Jumătate dintre timişoreni spun că au sau cred că au o problemă de sănătate. Bolile cardiace și stomatologice în top
Vaccinarea pe înțelesul tuturor. Porți deschise pentru sănătate!
Schimbare da manager la Spitalul „Dr. Victor Babeș”. Lui Cristian Oancea nu i se mai prelungeşte contractul
UMF va organiza un eveniment foarte important în această primăvară
Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc
Program de screening pentru depistarea hepatitei C la Spitalul Clinic CF Timișoara. Pacienții pot beneficia de testare si tratamente gratuite
„Clinicile Noi”, partener în implementarea unor programe de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân și a cancerului de col uterin
Semne de îngrijorare. Creștere a numărului de cazuri de hepatită A la Spitalul „Victor Babeș”
Ministrul Sănătății vrea să facă program în două schimburi la blocurile operatorii
Protocol de colaborare pentru îngrijirea pacienților cu afecțiuni oncologice și metabolice
Timp liber și cultură
La Muzeul Apei are loc evenimentul O lume într-o picătură
Se reia seria acțiunilor din seria Banat Brunch
Istanbul – Ankara – Cappadocia. Un circuit de vis în Turcia cu As Tour Timişoara
Weekend dedicat experiențelor la Iulius Town: expoziție de machete, evenimente pet-friendly și spectacole pentru copii
Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, a discutat la UVT despre democrație
Se face CODRU la Ianova! În plus, s-au anunțat primele nume ale celebrului festival de muzică, ediția 2026
Actorii locali din domeniul alimentar discută despre consolidarea lanțurilor alimentare scurte și promovarea practicilor agroecologice
La Muzeul Satului Bănățean Timișoara s-a terminat reorganizarea. Se redeschide pentru public, de duminică
Economic
Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat
Citeşte tot articolul
Învățământ
La UVT va avea loc Timișoara Ideas Fest. Radu Paraschivescu, Marian Voicu, Vlad Petreanu, Moise Guran, Mihai Maci, invitați
Vreți o diplomă MBA? O puteți obține la Universitatea de Vest Timișoara
Patru zile de robotică, tehnologie și creativitate la UVT, în cadrul Open Robotics Intelligent Grid 2025
UVT antrenează echipa de robotică ce va reprezenta România la competiția internațională „FIRST Global Challenge 2025”
Universitatea de Vest Timișoara își face centrală fotovoltaică cu peste 4000 de panouri solare, cu zece milioane de lei
Universitatea de Vest Timișoara bifează un nou top universitar internațional
Universitatea de Vest Timișoara pregătește un program de masterat, Asistență socială militară
Universitatea de Vest urcă o mie de locuri într-un clasament de specialitate
Lucrările de licență și disertație ale absolvenților Facultății de Arte și Design, prezentate la Art Center
La UVT, crește numărul de candidați la programele de masterat, dar scade la licență
Universitatea de Vest Timișoara a primit titlul „ESCI Champion of excellence”
Candidații la un loc la facultate își pot testa aptitudinile vocaționale pe o platformă creată de Universitatea de Vest
Știri de ultima oră
Continuă programul Primăriei Timișoara de reparații și întreținere în școli. Vizate, peste 20 de școli, licee și grădinițe
Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a
Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul
A început sezonul alergiilor… cum le putem gestiona. Sfaturi de la medicii de la „Clinicile Noi”
PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan
Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat
Început bun, final cu emoții! Timișoara bate Tg. Jiu la un punct diferență







































Comentarii prin facebook