Bojin si Ostaficiuc isi împart „Clanul tarnavenilor”

Prin dezertarea lui Dorin Cândea din PDL în PSD, se destramă unul dintre cele mai puternice, indestructibile și tentaculare clanuri din politica timișeană. Un clan care a crescut în PDL Timiș sub binecuvântarea președintelui acestei filiale, Constantin Ostaficiuc. Piesele de rezistență ale acestui clan au fost Alain Rus, Cornel Sămărtinean și menționatul Dorin Cândea, toți trei fiind născuți în orașul Târnăveni, de unde și denumirea clanului.

În jurul tripletei târnăvene s-au aciuat mai mulți afaceriști sau PDL-iști cu funcții mai mici în partid. Alain Rus și Cornel Sămărtinean sunt pe lista de candidați ai PDL pentru alegerile parlamentare din luna decembrie. Ei vor candida pe colegiile I, respectiv II Timișoara. Sunt exact colegiile pe care USL consideră că le va câștiga cu peste 50% din voturi, pe ele candidând deputatul PNL Horia Cristian, respectiv viceprimarul PSD Sorin Grindeanu.

Și Dorin Cândea a vrut să candideze, pe Colegiul VIII Jimbolia, dar are prea mari probleme de integritate pentru a trece de Comisia Macovei, astfel că a fost rejectat de pe lista potențialior candidați. În schimb, a fost primit cu brațele deschise de liderul PSD Timiș, Titu Bojin. Din păcate pentru Cândea, el are șanse mici să candideze, existând în PSD Timiș o opoziție extrem de dură vizavi de acest demers.

Dar cu ce se pot lăuda cei trei? Cornel Sămărtinean a fost luat de Ostaficiuc de la o fabrică de lenjerie intimă și numit director plin al Aeroportului Internațional Timișoara. Ce legătură există între avioane și chiloți e mai greu de deslușit. Sămărtinean a fost implicat în mai multe scandaluri, cu contracte discutabile, cheltuieli nesăbuite, care au condus la o cădere economică a aeroportului. Printre beneficiarii contractelor de pe aeroport se numără și firma familiei Ostaficiuc, dar și un văr al fabulosului deputat Alin Popoviciu.

Alain Rus, consilier județean în acest moment, s-a făcut inițial remarcat în mass-media prin comunicatele de presă abuzând de greșeli gramaticale. A ajuns ulterior consilier personal al lui Ostaficiuc, în perioada în care liderul PDL era președinte al consiliului județean. S-a remarcat prin tot felul de jocuri de culise, printre care și impunerea iubitei sale ca purtător de cuvânt la aeroport. Aceasta a fost dată afară de acolo după ce a gestionat execrabil, din punct de vedere al comunicării, un incident aviatic. Rus a avut și el tot felul de învârteli pe la aeroport, o instituție care a fost o vacă bună de muls în perioada lui Sămărtinean.

Fără îndoială, cel mai celebru dintre cei trei este Dorin Cândea, fost șef al RAR Timiș și adjunct la nivel național al acestei instituții. Are în spate două condamnări penale la închisoare cu execuție, dintre care una pentru trafic de mașini cu acte false. Și cum cel mai bun paznic la oi este lupul, PDL l-a numit chiar la ARR, instituție care se ocupă cu înmatricularea mașinilor. A avut relații cu celebrul cap mafiot Sergiu Băhăian, cel condamnat pentru mai multe infracțiuni, printre care și aceea că a comandat mai multe crime. În urmă cu un an, senatorul Ilie Sârbu îl așeza pe Cândea pe o listă neagră a corupției PDL, cuprinzând mai multe nume controversate la nivel național. Acum, Sârbu a ajuns coleg de partid cu Cândea și, probabil, vor munci cot la cot în campanie pentru victoria USL.

Autor
Etichete ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

23 comentarii pentru acest articol

nicu a spus: (octombrie 14th, 2012 at 12:43 )

si cu numirile din politie facute de candea cum ramane.si ei raman sa fie mafia mafie…bolbos ,langa etc

Of a spus: (octombrie 14th, 2012 at 12:54 )

Doamne cat mai puteti mintii!!! Ma uimeste seninatatea cu care scrieti la comanda lucruri neadevarate despre oameni! Va mananca invidia!

@of a spus: (octombrie 14th, 2012 at 14:34 )

doamne cate jeguri ca tine sunt pe lumea asta. ia spune exact unde e minciuna in articol? pai toti trei au facut smenuri cat casa si tu mai ai tupeu sa spui ca e vorba despre lucruri neadevarate sau despre invidie. nu-ti crapa obrazul de rusine, nenorocitule? sunt sigur ca in articol sunt relevate doar cateva intamplari dubioase ale baietilor.

POPOviciu a spus: (octombrie 14th, 2012 at 14:43 )

Ostaficiuc ai distrus acest partid.Sa-ti fie rusine!!!!

Of a spus: (octombrie 14th, 2012 at 15:54 )

Esti atat de prost ca nici nu stiu ce sfat sa – ti dau! Casca ochii boule si ar fi bine sa incerci sa cunosti oamenii nu sa -i judeci dupa articole de 2 lei ! Du -te la usa oamenilor indiferent care din ei , si intreaba- i ce e adevarat si vei avea surpriza sa vezi ca nici un sfert ! De judecat putem judeca toti , si putem arunca cu noroi oricand!

@of a spus: (octombrie 14th, 2012 at 16:04 )

e buna asta cu mersul la ei, buna de tot. esti atat de limitat in cat nici prost nu poti fi numit. pe bune. imbecilule, tu ma pui sa intreb niste infractori demni de codul penal daca au furat sau nu? esti constient de ce spui? du-te tu si intreaba un criminal daca isi recunoaste crima. cei mai multi o neaga, imbecilule. ca tu esti pe mana cu ei, asta e altceva. sau poate esti unul dintre ei. daca tu crezi ca aberezi frumos, te inseli. esti gretos prin tot ceea ce faci. nu te fac prost, pentru ca-i jignesc pe prosti, esti sub nivelul prostiei, imbecilule.

Of a spus: (octombrie 14th, 2012 at 16:21 )

De la Jebel scrii asa-i??? Doar cei de acolo saracii pot afirma ca traiesc intr -o lume ca cea descrisa de tine ! Vezi sa nu mai iesi pe strada ca vei fi omorat de criminali!!! =)) fraiereee! Avem institutii competente sa faca anchete!! Nu tu mai pisi! Daca era ceva de anchetat fi comvins ca era facut deja ! Lasa tu vrajeala asta ca la cat sa scris se sesizau ei deja si astia erau de mult la rece ! Asa ca mai degraba vezi -ti de ale tale doruri si lasa tu ca nu re pune nimeni pe tine la nimic ca nu te duce pepeleul!!!!

@of a spus: (octombrie 14th, 2012 at 16:35 )

nesimtirea nu are limite. romania e putreda din cauza unor curve de oameni ca tine care cred ca li se cuvine orice. fura ca-n codru, minimalizeaza infractiunile comise si traiesc asa cum nu ar avea cum daca ar fi sa faca afaceri curate, fara ajutor de la centru. tot o dai cu justitia. pai tocmai justitia a dat verdictul in cayul unuia dintre ei. altul si-a pus curva proasta intr-un post cu greutate prea mare pentru creierasul ei, iar celalalt a ajuns sef de aeroport din postura de chilotar. nu ti-e rusine sa o tot dai in dume de doi bani? la inceput credeam ca scrie rus, dar mi-am amintit ca el sta prost la capitolul limba romana.

Ovidiu a spus: (octombrie 14th, 2012 at 17:08 )

Il doare capul pe bojin de cine vine in partid,cat timp primeste bani el e de acord sa intre in partid si camatarii

rica venturiano a spus: (octombrie 14th, 2012 at 17:41 )

Ba Of, pe tine te cheama Cornel, Alain sau Dorin? Dupa cat esti de bou cred ca esti Alain sau Dorin, ca Samartinean nu e chiar asa tampit.

ECO a spus: (octombrie 14th, 2012 at 18:02 )

Mai degraba Ostaficiuc s-a hotarat sa faca curatenie,si Bojin e ecologist si recicleaza tot:))

@ ECO a spus: (octombrie 14th, 2012 at 18:31 )

Ostaficiuc pute ca un sconx nu are cum sa faca curatenie el se pricepe doar la procente din contracte.

Gigi a spus: (octombrie 14th, 2012 at 19:42 )

Mare prosti mai sinteti cu acest clan fioros.Cred ca cei din pdl tremura de frica .acum si psd o sa aiba probleme mari ca poate mai vin si alti nespalati si atunci sa vedem cum mai reactioneqza societatea.Mare G

Alex a spus: (octombrie 15th, 2012 at 10:01 )

V-ai s-amar, am ajuns sa ne conduca toti emigrantii imputiti! Un moldovean imputit ca ostaficiuc promovand lepre din targoviste. Fratilor, la alegeri votati Timisorenii, indiferent din ce partid sunt, lasati dracului emigrantii sa candideze in colegiile din care au aterizat aici. Tot respectul pentru Blaga ca om, dar cum dracu sa-l votez chiar daca-i Bihorean si e de la doi pasi de aici!!!

radu a spus: (octombrie 15th, 2012 at 10:42 )

Mafioti,penali,oameni fara caracter,curve,jeguri,mincino;i,lepadaturi.Cam asta-i politica romaneasca,sa-l bagi in ma-sa pe cel care s-o mai duce la vot!

nicu a spus: (octombrie 15th, 2012 at 15:56 )

Pentru domnul Of care le tot tine parte la baieti astea din PDL sa iti fie rusine ca incerci sa furi opiniei publice niste adevaruri si incerci sa faci din niste draci ……………….ingeri chiar asa a ajuns PDL asta rusine Ostaficiuc ai adus partidul asta in prag de 15% de aia ai pierdut si Consiliu judetean ca te-ai inconjurat de oameni ca astea

ce oameni de tot kkt-ul a spus: (octombrie 15th, 2012 at 19:45 )

Citeam acum 2-3 ani un articol foarte adevarat in jurnalul national despre acest clan al tarnavenilor si mai multe clanuri de prin Timis si voiam sa postez link-ul ….. dar surpriza ……… nu mai exista ….. cum isi sterg acesti nemernici flamanzi urmele …. toti acesti flamanizi si-au angajat verisorii, cumnatii, prietenii prin S.R.I .sa-i protejeze de nemerniciile ce le-au facut si le vor face in continuare ……… ce tara diabolica am ajuns ……. pacat

ce oameni de tot kkt-ul a spus: (octombrie 15th, 2012 at 19:47 )

Eu chiar nu pot sa-l inteleg pe nea Titu cum a ajuns la targuieli cu acest Candea, chiar nu inteleg

ce oameni de tot kkt-ul a spus: (octombrie 15th, 2012 at 19:51 )

Nea Titule stim cu totii ca vrei sa te revansezi fata de nea Costi ca te-a lasat director la ape, dar nici chiar asa mai nea Titule nici chiar asa pe fata, nu-i corect fata de oamenii care te-au votat si au crezut in tine

a a spus: (octombrie 16th, 2012 at 19:18 )

costi mai are un frate retard??

mac a spus: (octombrie 16th, 2012 at 22:32 )

PSD dezamageste din ce in ce mai mult. La alegeri Ponta si Sarbu l-au adus repede pe Ciobanu „descurcaretul”, sa rezolve colegiul 10 , Deta, si l-a rezolvat; Acum Bojin il aduce pe Cindea, de care credeau alegatorii ca au scapat, si care daca ar avea macar un pic de bun simt, s-ar retrage, Robu il tine mai departe pe contoversatul Cojocari, in ciuda tuturor, si incet iti dai seama ca Timisul, Aradul, este lasat de buna voie adversarilor bine infipti, sa invirta afaceri, si cred ca banii se aduna si la un partid si la altul.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Distracție pe patine 29 noiembrie - 11 ianuarie

Sport vezi arhiva Sport

SCM USV a prezentat Cupa României timișorenilor

Într-un scenariu deja obișnuit, la fiecare trofeu major câștigat de echipa de rugby a orașului, acesta este prezentat timișorenilor. Duminică seara, sportivii dela SCM USV au urcat pe scenă în centrul orașului și au fost aplaudați la scenă deschisă de cei prezenți. Echipa de rugby este cea mai bună formație din Timișoara din acest mileniu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul SCM USV a prezentat Cupa României timișorenilor
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Primăria Moşniţa Nouă a câştigat o amplă finanţare pentru un proiect de extindere a sistemului de alimentare cu apa si canalizare

Luni, 22 decembrie, Admnistraţia Fondului de Mediu (AFM) a publicat lista proiectelor aprobate pentru finanțare prin Programul privind sistemele de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate. Pe al doilea loc la nivel naţional s-a situat obiectivul de investiții “Extinderea sistemelor de alimentare cu apa si canalizare menajera din comuna Moșnița Nouă, jud....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Moşniţa Nouă a câştigat o amplă finanţare pentru un proiect de extindere a sistemului de alimentare cu apa si canalizare

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Șoferii timișoreni care au autovehicule electrice și folosesc stațiile de alimentare deținute de Primăria Timișoara vor plăti acum mai mulți bani pentru folosirea curentului ”municipal” de la 1,40 de lei pe kilowatt, prețul plătit urcă la 1,90 de lei. Chiar și așa, primăria ne asigură că oferta lansată pentru acest serviciu este sub media prețurilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a scumpit șoferitul ”eco”, alimentat de la stațiile electrice ale Primăriei Timișoara
Comună aflată în continuă dezvoltare, Moşniţa Nouă are nevoie de un nou Plan Urbanistic General (PUG). În acest sens, Primăria Moşniţa Nouă demarează o consultare publică a locuitorilor comunei, pe baza unui chestionar.   Chestionarul face parte din studiile de fundamentare necesare elaborării PUG-ului și este realizat de Bogdan Nadolu, sociolog și profesor în cadrul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pentru elaborarea noului PUG, locuitorii comunei Moşniţa Nouă sunt consultaţi prin intermediul unui chestionar
Timișoara va primi șase milioane de lei, fonduri nerambursabile, pentru îmbunătățirea iluminatului public, de la Administrația Fondului de Mediu. De acest proiect vor beneficia un număr de 66 de străzi din oraș. Primarul Dominic Fritz a anunțat pe Facebook, devenit modul favorit de comunicare al informațiilor municipalității, noul succes în accesarea fondurilor nerambursabile. ”A venit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Iluminatul public de pe 66 de străzi din Timișoara va beneficia de modernizări de șase milioane de lei, fonduri nerambursabile
Piața imobiliară timișoreană este una dintre puținele în care prețurile se păstrează încă în limita bunului simț. Un studiu realizat de cei de la Imobiliare.ro arată care sunt concluziile legate de acest sector la final de an. Astfel, datele platformei imobiliare arată că cele mai multe apartamente scoase la vânzare sunt situate în Calea Șagului....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Concluziile imobiliare ale anului 2025. Cartierul preferat al timișorenilor e Aradului, cel mai scump e în centru
La data de 22 decembrie 2025, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Timișoara, aflându-se în continuarea cercetărilor efectuate în mai multe dosare penale ce vizează furturi din locuințe și societăți comerciale, sesizate pe parcursul anului 2025, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară în localitatea Liebling, județul Timiș. În urma activităților desfășurate, a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Hoț de carieră, arestat preventiv după ce a dat mai multe „lovituri”
Luni, 22 decembrie, Admnistraţia Fondului de Mediu (AFM) a publicat lista proiectelor aprobate pentru finanțare prin Programul privind sistemele de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate. Pe al doilea loc la nivel naţional s-a situat obiectivul de investiții “Extinderea sistemelor de alimentare cu apa si canalizare menajera din comuna Moșnița Nouă, jud....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Moşniţa Nouă a câştigat o amplă finanţare pentru un proiect de extindere a sistemului de alimentare cu apa si canalizare
Daniel David și-a dat demisia din funcția de ministru al Educației și Cercetării, anunţându-l verbal, în acest sens, pe premierul Ilie Bolojan. Cel mai vehiculat nume pentru a-l înlocui în funcţie este cel al deputatului Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş. Daniel David a confirmat oficial, pe blogul personal, că și-a dat demisia din funcția...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Daniel David a demisionat din funcţia de ministru al Educaţiei. Marilen Pirtea dat ca mare favorit pentru a prelua acest portofoliu
Circulația rutieră prin Pasajul Solventul a fost deschisă, a anunțat, la orele prânzului, primarul Dominic Fritz. Această deschidere va oferi o nouă conexiune între cele două părți ale orașului, alternativă la Pasajul Jiul, care, până acum, era singura disponibilă în zona respectivă. ”Este unul dintre proiectele strategice ale Timișoarei și un pas important pentru conectarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a deschis circulația rutieră prin Pasajul Solventul/FOTO
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.