Ca la examen: dupa 20 de proiecte, 20 de intrebari! Un nou sondaj marca Robu

Și-a rezumat doi ani și jumătate de mandat în 20 de întrebări și le cere timișorenilor să-l evalueze. Primarul Nicolae Robu a inițiat, pe Facebook, un sondaj la care prietenii săi virtuali sunt invitați să aleagă mai multe variante de răspuns, de la „nu mă pot pronunța” până la „excelent”.

Nicolae Robu, panou de informare a cetatenilor 4

Întors la serviciu după o vacanță exotică în Dubai, primarul Nicolae Robu este pus pe fapte mari, dar și pe retrospective. Dacă la începutul săptămânii publica, pe Facebook, o listă cu 20 de proiecte care, teoretic, ar trebui să intre în lucru în acest an, acum edilul vrea să afle ce părere au timișorenii despre activitatea sa de până acum. Robu a dat drumul unui sondaj cu nu mai puțin de 20 de întrebări, care ar trebui să reflecte „percepția asupra activității din primii 2,5 ani de mandat”. Amicii săi virtuali sunt invitați să aprecieze prin calificative „următoarele realizări – exclusiv proiecte finalizate şi deja date în folosinţă!- ale primei părţi a mandatului de primar al Primarului Nicolae Robu”. Opțiunile variază de la „nu mă pot pronunța”, la „excelent”.

De pe listă nu lipsesc demolarea „acvariului” din Piața Victoriei, amenajarea Pieței Bălcescu, asfaltarea a „peste 110 kilometri de carosabile”, recuperarea în instanță a trei clădiri în care funcționează unități spitalicești din oraș, cumpărarea blocului de locuințe de pe strada Polonă, inițierea mai multor festivaluri: și JazzTM, dar și îndoielnicul Festival al Minorităților, sau „aducerea tuturor celor șase societăţi comerciale ale Primăriei pe plus, după ce o parte dintre ele – SDM, Colterm, RATT- ajunseseră în pragul falimentului”. Tot la realizări este trecută și construirea Incuboxx, centrul IT&C care, în aprilie, va avea un an de la inaugurare și care este în continuare neocupat, dar și „noul sistem de parcare Tim-Park”, în fapt vechiul Telpark, dar fără tichete, ci exclusiv cu plată prin SMS. Tot la realizări este trecută și echipa de fotbal ACS Poli, care a retrogradat după numai un an în prima ligă. Primarul nu i-a uitat nici pe cei care îl critică pentru distrugerea unor spații verzi, astfel că una dintre întrebările sondajului se referă la „plantarea a peste 3.900 arbori pe un total de 242 de străzi, a peste 145.000 de arbuşti pe 513 străzi şi a peste 880.000 de flori”. Dacă vreți să răspundeți la acest sondaj, îl puteți găsi aici. Robu nu precizează cât timp va rămâne activ și nici când – și dacă – va face publice rezultatele.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

Leo a spus: (ianuarie 9th, 2015 at 00:15 )

Robule, de votat la anul viitor te vor vota numai „prietenii” tai de pe FB. Si cam atat. Nu pot spune altceva decat ca pana acum te-ai dovedit a fi o catastrofa, un individ ahtiat dupa imagine, dupa glorii efemere. N-ai sa lasi in urma ta decat un sir de dezastre, cum este cel numit Piata Libertatii, loc care a ajuns sa arate oribil, aproape ca un cosmar urbanistic. Pariez ca la vara Piata Libertatii va fi plina de terase, una langa alta. Prietenii stiu de ca a defrisat Robu locul. Asa ca sa speram ca va fi pus pe liber prin votul din 2016. Nu vad nimic „excelent” in dezastrele produse de tine. Sper sa nu mai auzim de Robu dupa alegeri.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Primarul Dominic Fritz va avea un nou consilier personal în persoana Monicăi Schneider, care o înlocuieşte pe Loredana Pintea. Aceasta din urmă a demisionat din funcţia de consilier, dar va rămâne activă în primărie în calitate de voluntar. Loredana Pintea, consilierul personal al primarului Dominic Fritz, a decis să se retragă din funcția deținută și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare de consilieri la primarul Dominic Fritz. Pleacă Loredana Pintea, intră Monica Schneider
Top