Robu nu poate ca Pandele. De ce nu va da prea curand Primaria Timisoara bani la Poli

La Timișoara nu se poate ca la Voluntari. Primarul Nicolae Robu vrea să fie sigur că nu va avea probleme dacă alocă bani pentru Poli, așa că până la clarificarea situației clubul rămâne tot fără finanțare de la bugetul local. Între timp, edilul spune că echipa este foarte bună și ar putea trage la titlu, dar cu o condiție esențială.

Liga I începe în acest weekend, iar ACS Poli tot nu și-a rezolvat problema datoriilor și a finanțării. În acest moment, un lucru este cert: în viitorul apropiat nu va veni niciun leu de la bugetul local. „Aflu că în multe locuri se dau bani la cluburile sportive. Eu nu procedez prin imitare, vreau să fiu corect. Oricât de mult iubesc Poli, oricât de atașat aș fi de acest proiect, nu vreau să-l susțin făcând ilegalități. Eu mă zbat, dar nu voi susține proiectul făcând ilegalități. Și n-o să-mi pătez onoarea (…) N-are nicio legătură (cum dau bani alte primării – n.r.). La Voluntari, clubul de fotbal este societate comercială, societate pe acțiuni, nu ONG. 95% din acțiuni aparțin unei societăți a consiliului local, cum ar fi la noi SDM, și 5% sunt ale consiliului local. N-au nicio problemă, dau bani de ani de zile. La noi, clubul este un ONG, ca să nu fie suspiciuni (…), având ca asociați CL Timișoara, CJ Timiș și Universitatea Politehnică. Păi ce vreți mai curat decât așa? E o diferență de abordare”, spune primarul Nicolae Robu.

Edilul admite că există posibilitatea ca alb-violeții să mai stea un an fără bani de la bugetul local, finanțarea fiind oprită din vara lui 2015. „Ilegalități nu fac și nici nu mă expun, ca prin interpretarea nu știu cui să ajung să am necazuri. Să aibă necazuri cei care au beneficii (…) Să ajung ca fraierul să-mi mai pătez și onoarea și să risc chiar mai mult decât atât? (…) Sper să nu ajungem în situația de a nu putea da niciun ban de la bugetul local către Poli. Sper să ajungem să facem o eșalonare a datoriilor și apoi să obținem un certificat fiscal OK, care să ne permită să dăm bani de la bugetul local”, a completat primarul Timișoarei.

Între timp, Robu pare optimist în ceea ce privește viitorul campionat și cere din nou firmelor din Timișoara să se implice. „Avem un lot foarte bun, toți îmi spun asta. Am discutat cu Cosmin Contra și Adrian Mutu, spuneau că avem un lot foarte-foarte bun (…) S-au pus în vânzare abonamentele. Haideți, oameni buni, să cumpărăm abonamente! 200 lei pentru întregul campionat la tribuna II… chiar nu ne permitem? Acum e nevoie de bani, pe parcurs rezolvăm, acum este nevoie de bani la club, la acest început de campionat (…) Haideți să facem o socoteală. Sunt 1.800 de firme de succes în topul firmelor. Dacă fiecare dintre ele ar plăti 100 de euro pe lună, s-ar strânge aproximativ 2 milioane de euro. Cu o asemenea sumă din mediul privat și cu banii de la televiziune, tragem la titlu. Am toată deschiderea să dăm de la bugetul local, este un lucru cunoscut, dar chiar dacă se prelungește această situație, cu eforturi minime din partea comunității locale, am putea să ne susținem echipa, încât să facă performanță adevărată”, mai spune Nicolae Robu.

Conform primarului, un eventual investitor ar putea avea control asupra clubului, dar trebuie să vină cu bani frumoși pentru asta. „Dacă vine cineva cu banii majoritari, trebuie să aibă și decizia. Convenisem cu cineva, dar s-a dovedit neserios… era prevăzut acolo, putea să pună președinte, avea majoritate la luarea deciziilor. Este o deschidere totală, dar nu vii cu puțin și ai pretenția să decizi. Cine vine cu o sumă consistentă poate prelua controlul decizional”, a conchis Robu. ACS Poli începe campionatul 2017/2018 cu un meci în deplasare, la Concordia Chiajna. În etapa a doua, la Timișoara vine FCSB.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

22 comentarii pentru acest articol

Geo a spus: (iulie 13th, 2017 at 14:15 )

Respect Robu
nu asculta de toti fraierii care te injura pe forumuri avem un primar de nota 10 timisoara te sustie

teo musante a spus: (iulie 13th, 2017 at 15:08 )

Incredibil …..după asa declaratie e greu de crezut ca primaria se va implica vreodata financiar . Probabil edilul asteapta sa se implice alte primarii in finantarea lui Poli . Probabil si cea din Arad . Sa ajute toti sportul timisorean dar mai putin cea care are posibilitatea . Acolo sunt juriști si specialisti care nu stiu cum sa aplice niste legi si niste directive pe care alte primarii le aplica de 2 ani . Ei vor „sa fie corecti” si sa îngroape tot sportul timișean prin …….NEIMPLICARE ! Daca sa vor intampla minuni si cluburile vor supraviețui……..ghiciti cine va venii la ……poze si cine se va lauda ? A-ti ghicit…….unul cu par vopsit !

Mucul a spus: (iulie 13th, 2017 at 15:12 )

De ce sa mearga banii din taxe la AC Recas ???
Eu platesc impozit ca sa sponsorizez cocalarii sa aiba bani de curve pe Heaven ?

Poli 21 a spus: (iulie 13th, 2017 at 15:28 )

Uc,muc,fuc, iar te-ai trezit din betie si uiti ca nu esti pe coclaurile unde urlati ca niste dobitoace pentru baietii in slapi .

++ a spus: (iulie 13th, 2017 at 15:37 )

un gogoman.

Magelan a spus: (iulie 13th, 2017 at 15:44 )

Total de acord cu Mucul! Nu e de datoria primariei sa sustina echipa de fotbal!

Druckerul din Mehala a spus: (iulie 13th, 2017 at 15:51 )

Bine , am inteles , dar pune juristii aia la munca , intr-o saptamana sa fie rezolvata problema f,tui, nu are de ce sa dureze la nesgarsit , ce pul(p)a mea doar numai aia la TAS lungesc cateva luni sa ia o decizie , la noi nu-i cazul , hai , baga mare .

@vântu mare a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:05 )

Sărăcie , pleacă de unde ai venit sau baga mare la multinationala care te slugareste . Nu te baga in seama si vezi daca mata are ce pune pe masa.

Vanju Mare a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:11 )

Bre, eu sunt sef. Apuca-ma de cocean!

Salbatecul a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:15 )

@Saracie: Esti un prost daca te iei de Vanju Mare !!!!!!

INO a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:16 )

BOY’S! PRIMĂRIA TIMIŞOAREI NU TREBUIE SA ALOCE BUGET PT FOTBAL!! FOTBALUL NU NE ȚINE DE FOAME! SA BAGE IN INFRASTRUCTURA CA ACOLO TREBUIE! NORMAL CA TREBUIEEEEEE ACOLOOO!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!

Nole a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:18 )

De acord cu tampitul de INO . Avem nevoie de infrastructura nu de entertainment pentru samantari

INO a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:21 )

Nu mai scrie nesimtitule in numele meu!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!

RealityCheck a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:24 )

Vanjule, cu cat te lauzi pe internet ca e mai mare… cu atata e mai mica!

Mucul Alunecos a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:28 )

@Poli 21 : Buey cocalare . Ai mintea de robilian . Ai dedus tu ca sunt fan ASU pt ca nu sunt de acord ca AC Recas sa ia din banii mei. Eu nu sunt de acord ca nici un club sa ia banii de pe impozite.
Pai ia deschideti tu club de curling si vezi daca iti da primaria bani !

PS:Multumesc pentru sustinere

Vanju Mare a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:29 )

Iar a vorbit ool stang a lui Ino. Suje-ti-l !

miucul a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:30 )

@Poli 21: Buey cocalare . Ai mintea de robilian . Ai dedus tu ca sunt fan ASU pt ca nu sunt de acord ca AC Recas sa ia din banii mei. Eu nu sunt de acord ca nici un club sa ia banii de pe impozite.
Pai ia deschideti tu club de curling si vezi daca iti da primaria bani !

PS:Multumesc pentru sustinere

Nole a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:38 )

Fara bani din bugetul local catre sportul cocalarilor !!!

INO a spus: (iulie 13th, 2017 at 16:41 )

Vanjule tu comentezi in numele meu fraiere??? Ti-o tai ma jos cand aflu care esti! Nu stii cu cine te pui netotule

Mucul a spus: (iulie 13th, 2017 at 17:01 )

@INO: Sunteti 2 ? Sau unul cu personalitate dubla ?

sam a spus: (iulie 13th, 2017 at 17:28 )

cu sau fara finantare de la primarie poli va juca in prima liga multi ani…..ar fii pacat ca asu druckeria sa retrogradeze din liga a doua pentru ca la acest club se pot promova jucatori tineri care pot creste in valoare pentru a face pasul catre poli

INO a spus: (iulie 13th, 2017 at 18:30 )

BOY’S! POLI VA PICA PRIMA ANU ASTA! 0 ECHIPA! 0 BANI!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament. Este un “cadou pentru Sorin Grindeanu”, a anunţat unul dintre iniţiatorii moţiunii. Moţiunea de cenzură intitulată “România nu este de vânzare – fără progresiști la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”
ISHO

Sport vezi arhiva Sport

Dumbrăvița merge la Voluntari în ultima deplasare din 2025

CSC Dumbrăvița dispută la finalul acestei săptămâni, ultimul joc oficial din deplasare din acest an calendaristic. Sâmbătă, de la ora 11.00, joacă în fieful celor de la FC Voluntari, în cadrul etapei a 16-a din Liga 2. Cele două echipe se întâlnesc pentru a doua oară într-un meci direct. La 14 decembrie 2024, tot pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dumbrăvița merge la Voluntari în ultima deplasare din 2025
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie, seminarul științific cu tema „Practica analizei riscurilor geopolitice”. Evenimentul a fost susținut de Dr. Timothy Less, Senior Advisor for Geopolitics la Cambridge Centre for Risk Studies, Judge Business School, University of Cambridge. Seminarul a fost deschis de Prof. Dr. Dana-Maria...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad
Fidelity by Iulius Mall

Economic vezi arhiva Economic

Compania Aumovio reduce peste două sute de locuri de muncă la unitatea pe care o deține la Timișoara

Una dintre cele mai puternice companii multinaționale cu activitate în domeniul automotive din Timișoara, prezentă aici cu o unitate de producție și cercetare, va concedia peste două sute de persoane ca parte a unui proces realizat la nivel global de companie. Vizate sunt toate sectoarele de activitate ale companiei. Societatea Aumovio, desprinsă de curând din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Compania Aumovio reduce peste două sute de locuri de muncă la unitatea pe care o deține la Timișoara

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie, seminarul științific cu tema „Practica analizei riscurilor geopolitice”. Evenimentul a fost susținut de Dr. Timothy Less, Senior Advisor for Geopolitics la Cambridge Centre for Risk Studies, Judge Business School, University of Cambridge. Seminarul a fost deschis de Prof. Dr. Dana-Maria...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament. Este un “cadou pentru Sorin Grindeanu”, a anunţat unul dintre iniţiatorii moţiunii. Moţiunea de cenzură intitulată “România nu este de vânzare – fără progresiști la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și arhitecturală. Imobilul va fi transformat într-un hub educațional și cultural pentru studenți, deschis pentru întreaga comunitate. • Casa Mühle – o clădire cu o importantă valoare arhitecturală și emoțională pentru Timișoara – este amplasată în vecinătatea campusului Universității Politehnica Timișoara....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”, De această dată este vorba de  “Turul Timișoara interbelică”, pe care îl puteţi descoperi alături de istoricul Dan Codre. Evenimentul este găzduit de Visit Timişoara şi Timisoara Citz Tours. Perioada dintre cele două războaie mondiale a fost momentul în care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat
Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean Timiș au în stoc destul material antiderapant, iar utilajele pot interveni la nevoie. Prefectul de Timiș. Cornelia Elena Micicoi, a vizitat bazele respective. Au fost vizitate Centrul de întreținere și coordonare Orțișoara, Centrul de întreținere și coordonare Țipari, Bazele de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean și a Spitalului Municipal în cadrul unui consorțiu medical. După ce a insistat că spitalele aflate în subordinea instituției pe care o conduce oferă condiții mai bune, el a subliniat că e important ca achizițiile de dotări să se facă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu
Pentru o seară, duminică de la ora 18.00, Piața Libertății va deveni un loc în care imaginația se întâlnește cu arta într-un mod unic. Pationoarul din Piața Libertății devine duminică loc de spectactol. Trupa Circus on Ice Savieliev Grand va transforma patinoarul într-un univers magic inspirat din lumea Harry Potter, într-o producție spectaculoasă care îmbină...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Personajele din Harry Potter prind viață pe gheața patinoarului din Piața Libertății
Top
deBanat.ro - spune realitatea!
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.