Ilie: „Din respect pentru rugby si fani, ne vom prezenta la urmatoarele jocuri”

RCM Universitatea de Vest Timişoara se va prezenta la jocurile din Campionatul Naţional SuperLiga CEC Bank şi la finala Cupei României la rugby. Iniţial, conducerea clubului timişorean a luat decizia de a boicota jocurile oficiale din cauza suspendării de către federație a jucătorului Cătălin Fercu.

În cele din urmă, decizia de neprezentare la jocurile oficiale a fost retrasă, astfel că RCM Universitatea de Vest Timişoara face deplasarea la Baia Mare pentru a juca în compania echipei CSM Ştiinţa în semifinala Super Ligii de rugby. Motivele pentru care s-a revenit asupra deciziei au fost expuse de conducerea clubului timişorean într-o scrisoare deschisă către federaţia de rugby.
„Cu privire la decizia luată de către conducerea clubului nostru de a nu ne prezenta la meciurile viitoare din Campionatul Național SuperLiga CEC Bank 2011 și la finala Cupei României, doresc să clarific în mod public motivele care au stat la baza deciziei noastre:
Așa cum am arătat mai sus, considerăm decizia Federației de a-l suspenda pe Cătălin Fercu ca abuzivă și luată fără temei legal;
Solidaritatea cu sportivul nostru Cătălin Fercu, a cărui suspendare ar reprezenta o pierdere nu doar pentru echipa națională sau pentru echipa noastră, dar și pentru el personal; așa cum am jucat fără el meciurile de până acum din SuperLigă o putem face și în continuare, dar nu este corect față de el să fie pedepsit pentru o vină care nu-i aparține. Orice jucător al echipei noastre – și în primul rând Cătălin Fercu – ar fi onorat să poarte tricoul Stejarilor în orice meci al echipei naționale a României (și cu atât mai mult la Cupa Mondială), deci decizia lui – cumpănită îndelung – de a nu participa arată că suferă o dramă personală reală (care rugbyst n-ar juca la Cupa Mondială?) și nu e vorba nici pe departe de un moft și de părăsirea echipei naționale atunci când aveau cel mai mult nevoie de el;
Lipsa de transparență în deciziile FRR și lipsa de respect către clubul nostru, care a avut intervenții scrise rămase fără răspuns pentru mai bine de o lună; având în vedere că FRR este instituție publică, aveați prin lege obligația să răspundeți în termen de 30 de zile solicitărilor noastre.
Cu toate acestea, suntem alături de dumneavoastră pentru o reformă reală și profundă în rugbyul românesc, dar care să se bazeze pe profesionalism, obiectivitate, responsabilitate, seriozitate și includere; nu este normal ca decizii importante care privesc destinul rugbyului în această țară să fie luate în lipsa reprezentanților tuturor echipelor din SuperLiga. În final, vă aducem la cunoștință că, din respect pentru rugby, pentru competiție, pentru instituția pe care o reprezentați, pentru publicul iubitor de rugby și pentru fanii echipei noastre – și ca urmare a rugăminților Consiliului Județean Timiș, a Consiliului Local al Municipiului Timișoara, cât și a finanțatorilor echipei, totuși am decis să ne prezentăm la semifinala SuperLigii CEC Bank 2011 de la Baia-Mare și la finala Cupei României de la București. Fie ca cei mai buni să câștige!”, se arată în scrisoarea semnată de președintele Alexandru Ilie. (sursa foto: www.sportarad.ro)

Autor
Etichete
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole

Aeroportul International Timisoara - 700px

Administratie vezi arhiva Administratie

Gauss topografie timisoara

Politica vezi arhiva Politica

Sorin Grindeanu

Sorin Grindeanu, în locul lui Carmen Dan la Interne?

Fostul premier şi preşedinte al PSD Timiş, Sorin Grindeanu, are mari şanse să preia conducerea Ministerului de Interne. O spune ziaristul Ion Cristoiu, un apropiat al cercurilor PSD-iste. Într-un interviu pentru Mediafax, cunsocutul ziarist Ion Cristoiu afirmă că are are informaţii din PSD, potrivit cărora fostul premier Sorin Grindeanu va prelua funcţia de ministru de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Grindeanu, în locul lui Carmen Dan la Interne?
CCIAT

Sport vezi arhiva Sport

ASU Poli

Amicale cu goluri pentru Ripensia Timișoara și ASU Politehnica

ASU Politehnica a întâlnit Reșița, într-un amical de gală ce poate deveni derby-ul banatului în campionat, în timp ce Ripensia a întâlnit divizionara a treia, ACS Dumbrăvița. Ambele partide au avut goluri, dar și parte de același deznodământ, remiza. În Ciarda Roșie, Ripensia a întâlnit de dimineață Dumbrăvița, echipă ce nu de mult s-a reunit,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Amicale cu goluri pentru Ripensia Timișoara și ASU Politehnica

Social vezi arhiva Social

Incendiu de vegetație în Timiș

Zeci de hectare de vegetație ard în Timiș

Zeci de hectare de vegetație ard la această oră în Timiș. Forțele de intervenție s-au deplasat de urgență în zona localității Săcălaz, pentru a lichida incendiul. O suprafață de aproximativ 40 de hectare este acoperită de flăcări. Arde vegetație uscată și miriște. Nu există pericol de extindere la locuințe, și nici traficul rutier nu este...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Zeci de hectare de vegetație ard în Timiș

Economic vezi arhiva Economic

CCIAT pregătește o vizită la Londra

CCIAT pregăteşte o vizită la Londra

Firmele din Timiş sunt aşteptate să participe la o vizită în Marea Britanie. Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș pregătește, pentru perioada 18-23 septembrie, o misiune economică la Londra. Va fi organizată o vizită la Ambasada României în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, unde vor avea loc întâlniri cu firme...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIAT pregăteşte o vizită la Londra

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Zeci de hectare de vegetație ard la această oră în Timiș. Forțele de intervenție s-au deplasat de urgență în zona localității Săcălaz, pentru a lichida incendiul. O suprafață de aproximativ 40 de hectare este acoperită de flăcări. Arde vegetație uscată și miriște. Nu există pericol de extindere la locuințe, și nici traficul rutier nu este...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Zeci de hectare de vegetație ard în Timiș
Fostul premier şi preşedinte al PSD Timiş, Sorin Grindeanu, are mari şanse să preia conducerea Ministerului de Interne. O spune ziaristul Ion Cristoiu, un apropiat al cercurilor PSD-iste. Într-un interviu pentru Mediafax, cunsocutul ziarist Ion Cristoiu afirmă că are are informaţii din PSD, potrivit cărora fostul premier Sorin Grindeanu va prelua funcţia de ministru de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Grindeanu, în locul lui Carmen Dan la Interne?
Timişoara se face din nou de ruşine. Oraşul trebuia să găzduiască, în zona centrală, o etapă din cadrul Campionatului Naţional Klausenburg Retro Racing, un concurs auto desfăşurat sub egida Federaţiei Române de Automobilism Sportiv, dar din cauza lipsei de reacţie a autorităţilor etapa a fost anulată, mai precis mutată pe circulitul de viteză de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Klausenburger Retro Racing nu a mai fost la Timişoara. Lipsa de colaborare a autorităţilor a mutat concurenţii la Arad
Timişorenii vor avea acces la şi mai multe parcări supraetajate, a spus primarul Nicolae Robu. Bine, deocamdată doar pe hârtie. Edilul-șef a anunţat o nouă astfel de construcţie, pe strada Naturii, unde a descoperit un teren al celor de la SDM de care nu ştia nimeni. Vom avea parcări supraetajate fără număr în Timişoara! Proiecte...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara sporeşte numărul parcărilor multinivel, pe hârtie. S-a găsit un teren „dosit” de SDM
Infertilitatea este definita ca imposibilitatea de a obtine o sarcina dupa un an de contact sexual neprotejat daca femeia are sub 35 de ani si, timp de 6 luni, daca femeia are peste 35 de ani. In contextul vietii moderne pline de indatoriri, tot mai multe femei amana maternitatea pana peste 35 de ani. Conform...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Infecție egal infertilitate?
Un nou accident mortal a avut loc astăzi în vestul țării, de această dată pe DN7, în apropierea localității Tătărăști din județul Hunedoara. În urma impactului cu tirul, bărbatul care se afla pe motocicletă a murit pe loc. Potrivit Centrului InfoTrafic, motociclistul circula pe sensul de mers Arad – Hunedoara, când a pierdut controlul direcției...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Motociclist, spulberat de un tir. Bărbatul a murit pe loc
Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com