Ilie: „Din respect pentru rugby si fani, ne vom prezenta la urmatoarele jocuri”

RCM Universitatea de Vest Timişoara se va prezenta la jocurile din Campionatul Naţional SuperLiga CEC Bank şi la finala Cupei României la rugby. Iniţial, conducerea clubului timişorean a luat decizia de a boicota jocurile oficiale din cauza suspendării de către federație a jucătorului Cătălin Fercu.

În cele din urmă, decizia de neprezentare la jocurile oficiale a fost retrasă, astfel că RCM Universitatea de Vest Timişoara face deplasarea la Baia Mare pentru a juca în compania echipei CSM Ştiinţa în semifinala Super Ligii de rugby. Motivele pentru care s-a revenit asupra deciziei au fost expuse de conducerea clubului timişorean într-o scrisoare deschisă către federaţia de rugby.
„Cu privire la decizia luată de către conducerea clubului nostru de a nu ne prezenta la meciurile viitoare din Campionatul Național SuperLiga CEC Bank 2011 și la finala Cupei României, doresc să clarific în mod public motivele care au stat la baza deciziei noastre:
Așa cum am arătat mai sus, considerăm decizia Federației de a-l suspenda pe Cătălin Fercu ca abuzivă și luată fără temei legal;
Solidaritatea cu sportivul nostru Cătălin Fercu, a cărui suspendare ar reprezenta o pierdere nu doar pentru echipa națională sau pentru echipa noastră, dar și pentru el personal; așa cum am jucat fără el meciurile de până acum din SuperLigă o putem face și în continuare, dar nu este corect față de el să fie pedepsit pentru o vină care nu-i aparține. Orice jucător al echipei noastre – și în primul rând Cătălin Fercu – ar fi onorat să poarte tricoul Stejarilor în orice meci al echipei naționale a României (și cu atât mai mult la Cupa Mondială), deci decizia lui – cumpănită îndelung – de a nu participa arată că suferă o dramă personală reală (care rugbyst n-ar juca la Cupa Mondială?) și nu e vorba nici pe departe de un moft și de părăsirea echipei naționale atunci când aveau cel mai mult nevoie de el;
Lipsa de transparență în deciziile FRR și lipsa de respect către clubul nostru, care a avut intervenții scrise rămase fără răspuns pentru mai bine de o lună; având în vedere că FRR este instituție publică, aveați prin lege obligația să răspundeți în termen de 30 de zile solicitărilor noastre.
Cu toate acestea, suntem alături de dumneavoastră pentru o reformă reală și profundă în rugbyul românesc, dar care să se bazeze pe profesionalism, obiectivitate, responsabilitate, seriozitate și includere; nu este normal ca decizii importante care privesc destinul rugbyului în această țară să fie luate în lipsa reprezentanților tuturor echipelor din SuperLiga. În final, vă aducem la cunoștință că, din respect pentru rugby, pentru competiție, pentru instituția pe care o reprezentați, pentru publicul iubitor de rugby și pentru fanii echipei noastre – și ca urmare a rugăminților Consiliului Județean Timiș, a Consiliului Local al Municipiului Timișoara, cât și a finanțatorilor echipei, totuși am decis să ne prezentăm la semifinala SuperLigii CEC Bank 2011 de la Baia-Mare și la finala Cupei României de la București. Fie ca cei mai buni să câștige!”, se arată în scrisoarea semnată de președintele Alexandru Ilie. (sursa foto: www.sportarad.ro)

Autor
Etichete
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

aeroportul-timisoara-stuttgard

Administratie vezi arhiva Administratie

intalnire Alianta Vestului

Nicolae Robu dat de gol de ministrul Transporturilor. Singurul absent la întâlnirea Alianţei Vestului a fost primarul Timişoarei

Vineri, Nicolae Robu spunea că nu a participat la întâlnirea Alianţei Vestului de la Cluj cu ministrul Transporturilor, dar că va stabili o discuţie similară la Timişoara, unde va veni şi partea arădeană. Potrivit lui Robu, la întâlnire n-a fost nici primarul Aradului, fiind discutate probleme strict legate de Oradea şi Cluj. Ministrul Lucian Bode îl contrazice.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nicolae Robu dat de gol de ministrul Transporturilor. Singurul absent la întâlnirea Alianţei Vestului a fost primarul Timişoarei
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

CCIAT, misiune economică în SUA

Sport vezi arhiva Sport

Ripensia

Victorie în ultimul meci amical al iernii pentru Ripensia

Ripensia UVT a disputat pe stadionul Electrica, ultimul meci de verificare al acestei perioade de pregătire. Adversarul a fost CSC Dumbrăvița, echipă ce joacă în liga a 3-a , iar partida s-a încheiat cu o victorie de partea ripensiștilor, scor 2-1. Chera și Neagu au marcat spre finalul meciului după ce oaspeții au deschis scorul prin Jichici în prima repriză.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victorie în ultimul meci amical al iernii pentru Ripensia
Iulius Town

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

ANAF

Sistemul Informatic Integrat Vamal va fi indisponibil temporar

Dacă aveţi de efectuat operaţiuni vamale în acest weekend veţi avea ceva mai mult de aşteptat. Sistemul informatic al instituţiei se modernizează, dar aceasta presupune o perioadă de implementare a noii aparaturi. Agenția Națională de Administrare Fiscală informează că de vineri, 14 februare, ora 12.00 – luni, 17 februarie ora 12.00, Sistemul Informatic Integrat Vamal...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sistemul Informatic Integrat Vamal va fi indisponibil temporar

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nu mai puţin de patru candidaţi s-au înscris în cursa pentru funcţia de rector al Univesităţii de Medicină şi Farmacie “Victor Babeş” din Timişoara. Este vorba de Octavian Creţu, Virgil Păunescu, Jenel Pătraşcu şi Eugen Boia. Alegerea noului rector va avea loc pe data de 20 februarie, iar dacă este cazul, turul II va fi organizat o săptămână mai târziu, pe 27 februarie.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Luptă acerbă pentru funcţia de rector al UMF Timişoara. Patru candidaţi s-au înscris în cursă
Primăria Timişoara aşteaptă, începând din 18 până în 21 februarie, depunerea cererilor în vederea obţinerii avizului pentru desfăşurarea comerţului stradal pentru comercializarea mărţişoarelor, felicitărilor şi altor miniaturi reprezentative. Se acordă o singură locaţie pentru fiecare solicitant, pe o suprafaţă de 2 mp, anunţă muncipalitatea.
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-au stabilit zonele de vânzare a mărţişoarelor din Timişoara şi se aşteaptă cererile din partea comercianţilor
Vineri, Nicolae Robu spunea că nu a participat la întâlnirea Alianţei Vestului de la Cluj cu ministrul Transporturilor, dar că va stabili o discuţie similară la Timişoara, unde va veni şi partea arădeană. Potrivit lui Robu, la întâlnire n-a fost nici primarul Aradului, fiind discutate probleme strict legate de Oradea şi Cluj. Ministrul Lucian Bode îl contrazice.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nicolae Robu dat de gol de ministrul Transporturilor. Singurul absent la întâlnirea Alianţei Vestului a fost primarul Timişoarei
Ripensia UVT a disputat pe stadionul Electrica, ultimul meci de verificare al acestei perioade de pregătire. Adversarul a fost CSC Dumbrăvița, echipă ce joacă în liga a 3-a , iar partida s-a încheiat cu o victorie de partea ripensiștilor, scor 2-1. Chera și Neagu au marcat spre finalul meciului după ce oaspeții au deschis scorul prin Jichici în prima repriză.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victorie în ultimul meci amical al iernii pentru Ripensia
În Calea Șagului, în spate la CET Sud, s-a declanșat un incendiu în curtea unei societăți de colectare materiale reciclabile. Au ars aproximativ 20 de tone de materiale reciclabile, iar pompierii transmit că în urma cercetărilor au stabilit că focul a fost pus intenționat. Pompierii s-au deplasat la o societate de pe Calea Chișodei, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Incendiu pe Calea Șagului. Au ars 20 de tone de materiale reciclabile, hârtie și plastic. Focul ar fi fost pus intenționat
Top